Skocz do zawartości
Hozo

Brak reakcji ze strony komputera przy podkręceniu RAMu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

W ostatnim czasie, zorientowałem się że moje DDR4 nadal stoją na 2133MHz. Chcąc przestawić na ich docelowe 3000MHz, (są to G.SKILLE Trident Z 8GB w dual channelu) i włączając profil XMP, po zapisaniu ustawień, komputer niby się włącza, ale wywala brak sygnału - więc potraktujmy że się nie włącza. Wyczytałem, że mój procesor I7-8700K, ma bazowanie pamięci do 2666MHz, i ustawiając tą wartość, wszystko śmiga. Ale nie satysfakcjonuje mnie to, po prostu dziwi mnie fakt, że widziałem przeróżne testy tego procesora na YouTube, i na testach, ludzie łączą jakoś ten model procesora i ustawiają te pożądane przeze mnie 3000MHz, nawet 3200MHz ustawiają, gdzie u mnie się to nie udaje. Moja płyta to MSI Z370 Gaming Plus z obsługą do 4000Mhz, więc to raczej nie jej wina. Czy jest coś o czym nie wiem? Czy może ktoś byłby w stanie jakkolwiek pomóc?

Edytowane przez Hozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to na początek , wiem co robię i uporządkujmy trochę Twój wpis.

 i7 8700k ma zintegrowany kontroler pamięci ram który zapewnia wsparcie dla DDR4 2666MHz.

wiec wszystko powyżej to będzie już OC , a tego nikt nie zagwarantuje ze będzie działać i do tego stabilnie , i tutaj pole do popisu ma posiadana płyta główna, jak je "poprowadzi" oraz posiadane moduły pamięci ram.   

zakładam ze :

bios jest wgrany przynajmniej 

https://pl.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-PLUS/support#bios

7B61v1A 2020-06-12 7.85 MB

lub

7B61v1B2(Beta version )2022-03-10 7.85 MB

pamięci ram są obsadzone w portach A2 B2 (czyli czerwone gniazda )

czy procesor jest poddany OC ? 

fajnie by było na każdym PC jak tylko po włączeniu profilu XMP pamięć wystartowała i pracowała zgodnie z posiadanym profilem ... , ale czasami trzeba trochę jej pomoc , np. po przez podniesienie napięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

bios jest wgrany przynajmniej 

https://pl.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-PLUS/support#bios

7B61v1A 2020-06-12 7.85 MB

lub

7B61v1B2(Beta version )2022-03-10 7.85 MB

Bios najnowszy, tzn. 7B61v1B2. Pobrałem go, bo myślałem że to coś zmieni i się uda

 

6 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

pamięci ram są obsadzone w portach A2 B2 (czyli czerwone gniazda )

Zgadza się, w tych slotach są

 

6 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

czy procesor jest poddany OC ? 

Nie, nie jest poddany OverClockingu

6 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

ale czasami trzeba trochę jej pomoc , np. po przez podniesienie napięcia. 

Po włączeniu profilu XMP, zauważyłem że ma dopisek Voltage 1.350V, gdzie domyślnie jest ustawione w Biosie na 1.200V. Zmieniłem nawet i tą opcję, ale nadal nic to nie daje

 

 

Jak pisałem, na YouTube są filmy, gdzie ludziom na spokojnie ta konfiguracja się odpala. Co więcej - znalazłem Polaka z identyczną konfiguracją (nie wiem czy mogę wysyłać tutaj linki, ale wysłałbym. Mam tą samą płytę, procesor, a nawet i kartę graficzną i u niego wszystko śmiga, co więcej, ma ten procesor bez dopisku K, a śmiga mu nawet na 3200MHz) Napisałem mu komentarz, doradził mi zaktualizować Bios, ale tak jak wspomniałem, niestety i to nic nie daje. Poprosiłem go również, że gdyby miał czas, mógłby się podzielić ustawieniami z biosu, może to by coś pomogło gdybym ustawił tak samo 🤔

Edytowane przez Hozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega, nie ma tu żadnych gwarancji. Istnieje tak zwana "sprzętowa loteria", ale poziom 3GHz to bardzo mało dla tej technologii. Dziadowskie goodramy chodziły mi znacznie szybciej z i5-8400 na z370, o późniejszych tanich ripjawach, które chodziły na 3,8 CL16 nawet nie wspominam.

 

Problem jest taki, że z czasem stabilność ramu na płytach głównych spada. Trzeba to kompensować napięciem lub poluźnianiem opóźnień. Ja bym poszedł w napięcie, bo 1,35 to jeszcze nie dużo i można sobie pozwolić. XMP samodzielnie podnosi napięcie do odpowiedniego poziomu, ale jak mu dołożysz 0,02, a nawet trochę więcej, nic złego się nie stanie.

Alternatywnie możesz, bez ustawiania profilu xmp, wrzucić 3000Mhz z opóźnieniami 15-17-17-35 lub 3200 16-18-18-36. To są takie "klasyki". Napięcie oczywiście 1,35V. Nie powiem ci niestety, gdzie dokładnie co w biosie wklepać, bo minęły już czasy, kiedy znałem takie rzeczy na pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...