Skocz do zawartości
dess

Upgrade PCta - jaki procesor + płyta główna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Posiadam PCta w następującej konfiguracji: 

- Intel i5-8600K podkręcony na 4,4GHz

- karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3070 GAMING OC 8GB GDDR6

- Pamięci RAM [Corsair] Vengeance LPX DDR4 2x8GB + 

- Zasilacz be quiet Pure Power 10 600W CM

- płyta główna  MSI MPG Z390 Gaming Plus ATX

I teraz się zastanawiam czy lepiej wziąć Ryzen 7 5700X czy możemy przesiąść się na Intela i5-12600KF?

 

Budżet jaki mam to ok 1200zl, myślałem wziąć ryzena za 750 + płytę za ok 450.

Produkty mogą być używane, będą to składał oczywiście sam.

Jakieś pomysły co wybrać? Budżet mogę lekko naciągnąć jeśli będzie warto.

Edit: monitor 34' 1440P, komputer głównie to gier 

Edytowane przez dess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

nie napisałeś do czego używasz PC , zakładam ze upgrade pod kątem gier , a jaka rozdzielczość monitora ?

platforma na Intelu będzie minimalnie wydajniejsza w grach ale cenowo czy zmieścisz się z zakładanym budżecie ?  

czyli np. 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

Płyta główna MSI B550-A PRO

lub jak się znajdzie w zakładanym budżecie

Płyta główna MSI MPG B550 GAMING PLUS

czy nawet z lepszym kodekiem audio

Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK

 

lub na Intelu 

Procesor Intel Core i5-12600KF, 3.7 GHz, 20 MB, BOX

i np.

Asus PRIME B660M-A WIFI D4

czy

MSI MAG B660M BAZOOKA DDR4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, dess napisał:

Cześć, monitor mam 34' 1440p, komputer głównie do gier, chłodzenie mam macho rev b także nie będzie problemu z podkręcaniem ewentualnym. 

 

1440p czyli narzut obciążenia w grach jest przesuwany z procesora na kartę graficzną. 

ale co do chłodzenia to jak chciał byś je zamontować ?  , adapter (kit) jest potrzebny , czy to na AM4 czy LGA 1700 

np.

https://www.thermalright.com/product/lga1700-a1/

https://www.amazon.pl/Thermalright-Type-Podkladka-Termoprzewodząca-Srebrny/dp/B09SKZT9S2

samemu też warto było by się tematem zainteresować poszukać i sprawdzać czy będzie pasował oraz czy jest dostępny, bo ja tylko człowiek i mogę się pomylić.  

 i np. dla AM4 

https://www.morele.net/thermalright-wieloplatformowy-system-mocowania-intel-amd-true-btk-1009219/

 

he he , obecnie OC to się dostaje już z fabryki w postaci trybu turbo ale np. Intel kłamczuszek pisze w opisie turbo, tylko nie dodaje że dla dwóch rdzeni, reszta stopniowo mniej xD, trzeba to samemu w Biosie ustawić, aby wszystkie rdzenie pracowały na jednej szybkości, poradników na Internetach czy YT jak to przeprowadzić nie brakuje, oraz UD-undervolting, dla procesora czy karty graficznej, i to też leży już po stronie użytkownika, takie czasy 😕  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Faktycznie nie spojrzałem na to że potrzebna jest przejściówka na LGA1700 😄 dzięki za info, trzeba doliczyć ~70zl 

Bardziej się skłaniam ku Intelowi, złożyłem coś takiego:

I5-12600kf - 750zl

ASRock b760 pro rs ddr4

Koniecznie standard ATX, mam sporo miejsca w obudowie.

760 jest jedynie kilkadziesiąt zł droższa od 660, dlatego ja wybrałem.

Będzie git?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dess napisał:

Jakieś sugestie?

nie jestem fanem płyt głównych Gigabyte, na start nie dopracowane biosy , słabo prowadza pamięci, Asus i MSI robią to lepiej.  

jak nie potrzebujesz Wi-Fi , BT to np.

Płyta główna Asus TUF GAMING B650-PLUS

jak z Wi-Fi i BT, to posiadając BT, obecnie jest faja opcja, bo jest coraz wincyj urządzeń co można sparować/ podłączyć i MSI w tym modelu zastosował już kodek Audio ALC- 4080 

Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnął byś sobie MSI afterburnera + jego tools do wykorzystania, bo tak sobie myślę że ten upgrade da ci za malego kopa 😛 abyś był zadowolony jeśli chodzi stricte pod gry 

Chodzi mi o % użycia proca i % karty w twoich grach. Bo czy pomiędzy takim 4.9 ghz 8600k a 12600k na stoku to różnica nie wyjdzie z pare fps 

Jakie pamięci?  Dość łatwo cisnąć 3600 i schodzić z timingami

Osobiście bym wolał kupić chłodzenie za 500zl które w razie W przyda się do drugiego nowego kompa a tego proca możesz cisnąć do 5ghz a jeśli to kiepska sztuka to chociaż 4.8,

msi plus jak jej sekcja to ogarnie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że prawdopodobnie karta będzie wąskim gardłem po zmianie na AM5, ale w przyszłości planują wymienić 3070 na coś lepszego.

 

No i oprócz grania fajnie jakby te kilkadziesiąt zakładek w Chrome też działało bezproblemowo 🙂

@axsin302 chłodzenie mam Arctic liquid freezer II 280 z przeznaczeniem na nowego i macho rev b w starym kompie

No właśnie jeśli nic nie działa w tle, a u mnie chrome potrafi przymilać już, procek podkręcony jest na 4,4, max stabilne chyba było 4,5

Edytowane przez dess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dess napisał:

No właśnie jeśli nic nie działa w tle, a u mnie chrome potrafi przymilać już, procek podkręcony jest na 4,4, max stabilne chyba było 4,5

albo naprawdę kiepska sztuka albo włączyłeś automatyczne pokręcanie z płyty które jest strasznie kiepskie i pali podzespoły z takim chłodzeniem szukał bym 5-4.9 

https://www.msi.com/blog/intel-9th-cpu-overclocking-5ghz-with-z390-motherboards 

Chrome się ostatnio zepsuło i nie jest już topową przeglądarką ale to kwestia gustu - za to odpowiada ram / w twoim przypadku wymiana będzie najlepszą opcją, aczkolwiek 16gb nie daje rady 🙄

Dobra nie będę cię tu powstrzymywał przed zmianą podzespołów, pisze już tylko jako ciekawostkę, ewentualnie spr. do wyciśnięcia ze starego gruchota maximum jego potencjału 

32 minuty temu, dess napisał:

Wiem, że prawdopodobnie karta będzie wąskim gardłem po zmianie na AM5, ale w przyszłości planują wymienić 3070 na coś lepszego.

4070 - to strzał w kolano właśnie testuje u siebie pach od którym gadał lipton 

https://www.youtube.com/watch?v=F1vKAK_ifnU&t=322s

działa 🤑

am5 ? żeby obciążyć procka aby chodził w grzę 100% na 100% z kartą to nawet 4090 nie wystarczy w 1440p, zbędna myśl

 

 

bież sobie 7500f i ramy 6000 / cl30, MSI niby dobra płyta ale kilku użytkowników się skarżyło, że podaje za duże nacięcia na procesor, warto sprawdzić w pierwszej kolejności po złożeniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...