Skocz do zawartości
ipkiss

Praktycznie nowy komputer za ok 3600-3800

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Lata temu pomagaliście mi składać komputer i znów wracam z tematem.
Obecnie mam 3570k, GTX1060. monitor FHD iiyama 27. Potrzebuje wifi ponieważ komputer mam w innym pokoju niż router.
Komputer używany do grania.

Wstępnie zastanawiałem się nad:

Intel Core i5-12600KF - 750
ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR4 - 650
Lexar 32GB (2x16GB) 3600Mhz CL18 Thor White - 305
Lexar 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM710 - 300
ENDORFY Fera 5 120mm - 140
Gigabyte GeForce RTX 4060 Eagle OC 8GB GDDR6 - 1470

Do tego chciałbym zostawić obudowę: SilentiumPC Regnum L50 oraz zasilacz XFX Core 650w

I teraz moje pytanie, prośba o radę
1, Czy podzespoły są ze sobą kompatybilne?
2. Czy może lepiej pójść w AMD w podobnej cenie - jakiś Ryzen 7 5700X?
3. Czy może pójść w AMD jeśli chodzi o grafikę? 
4. Zastanawiałem się jeszcze nad sporadycznym graniem na TV 4K (ale nie w 4k z taką grafiką) w drugim pokoju. Mam taki długi kabel HDMI. Ma to sens, jeśli chodzi o jakieś opóźnienia? Myślałem nad nad użyciem kontrolera od Xboxa
5. Może jednak warto również wymienić zasilacz? Jeśli tak to na jaki?

Z góry dzięki za wszelkie opinie i rady

Edytowane przez ipkiss
Dodano pytanie o zasilaczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1: tak

2: zestaw czy to na Intelu czy AMD będzie oferował w grach podobna wydajność, ale  platforma na Intel+ Nvidia,  dla zwykłego użytkownika jest mniej problematyczna, niż AMD+AMD 

3: kwestia ceny do oferowanej wydajności w cenie +/- 1600PLN, co obecnie można zakupić od AMD ? ,  RX 6700XT fajna opcja, ino nowy nie używany po koparce ... , oraz warto zainteresować się tematem UV- karty graficznej i procesora.

4: to trzeba sprawdzić empirycznie jak to będzie działać , ale jak przewód jest ok , to nie powinno być żadnych problemów.         

5: czy wymieniać zasilacz ?, a jest jeszcze na gwarancji ? , jest tak, to bym go zostawił, jeśli już gwarancja producenta wyszła, to można by pomyśleć nad zakupem nowego zasilacza, i tutaj trzeba brać pod uwagę, cena zakupu do oferowanej mocy , czasu udzielanej gwarancji, oraz sprawności i tutaj np. często dopłacając +/- 50pln można kupić zasilacz o większej mocy.

zasilacz liczę już do RX 6700XT  

np. 

Zasilacz Asus TUF Gaming Bronze 650W (90YE00D1-B0NA00)  gwarancja 72 miesiące

Zasilacz MSI MAG A650BN 650W (306-7ZP2B11-CE0) gwarancja 60 miesięcy

chyba ze chciał byś np.  z odpinanymi kablami to np.

Zasilacz MSI MAG A650GL 650W (306-7ZP8C11-CE0) i gwarancja 84 miesiące.  

2 godziny temu, ipkiss napisał:

Z góry dzięki za wszelkie opinie i rady

można pomyśleć nad chłodzeniem 

Chłodzenie CPU Deepcool AG400 (R-AG400-BKNNMN-G-1) 

oraz dysk SSD innego producenta o wyższym współczynniku TWB 

Dysk SSD ADATA Legend 840 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-840-1TCS)

Dysk SSD ADATA Legend 850 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-850-1TCS) 

 

 

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

5: czy wymieniać zasilacz ?, a jest jeszcze na gwarancji ? , jest tak, to bym go zostawił, jeśli już gwarancja producenta wyszła, to można by pomyśleć nad zakupem nowego zasilacza, i tutaj trzeba brać pod uwagę, cena zakupu do oferowanej mocy , czasu udzielanej gwarancji, oraz sprawności i tutaj np. często dopłacając +/- 50pln można kupić zasilacz o większej mocy.


Zasilacz już dawno jest po gwarancji, A może coś takiego? Seasonic G12-GC-650 650W 80Plus Gold (299zł) z Proline?
 

 

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

3: kwestia ceny do oferowanej wydajności w cenie +/- 1600PLN, co obecnie można zakupić od AMD ? ,  RX 6700XT fajna opcja, ino nowy nie używany po koparce ... , oraz warto zainteresować się tematem UV- karty graficznej i procesora


Jeśli chodzi o kartę to znalazłem w tym samym sklepie ASRock Radeon RX 6700 XT Challenger D 12GB (1520zł)
Albo w owocowym sklepie MSI Radeon RX 6750 XT Mech 2X OC 12GB GDDR6 za 1499

 

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

oraz dysk SSD innego producenta o wyższym współczynniku TWB 

Dysk SSD ADATA Legend 840 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-840-1TCS)

Dysk SSD ADATA Legend 850 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-850-1TCS) 

Co się tyczy dysku to jeśli chodzi o współczynnik TBW to jest Lexar 790? Też ma  1000 TBW a jest szybszy. Kosztuje tyle samo co ADATA - ok 300zł
 

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

można pomyśleć nad chłodzeniem 

Chłodzenie CPU Deepcool AG400 (R-AG400-BKNNMN-G-1) 

Wrzuciłam do zestawienia ENDORFY Fera 5 120mm, ten Deepcool będzie lepszy?

To jak wymieniam już praktycznie cały komputer to może obudowę też?  Np be quiet! Pure Base 500 Black.  W tym przypadku zależy mi aby przyciski/porty USB były w miarę na froncie bo obudowę mam schowaną w biurku, zamiast półek. Po prostu wygodniej mi sięgać z przodu niż gdzieś głębiej.

Edytowane przez ipkiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ipkiss napisał:

Seasonic G12-GC-650 650W 80Plus Gold

jako firma to klasa sama dla siebie,( u siebie tyż mam zasilacz tego producenta) ale czy kupując już nowy zasilacz nie warto było by pomyśleć nad takim z odpinanymi kablami ?  

 

1 godzinę temu, ipkiss napisał:

ASRock Radeon RX 6700 XT Challenger D 12GB

ech ASRock jako producent kart graficznych , to często piszczące cewki i trochę bidny zastosowany zestaw chłodzący, który będzie przekładał się na wyższe temperatury pracy.  

1 godzinę temu, ipkiss napisał:

MSI Radeon RX 6750 XT Mech 2X OC 12GB GDDR6

 z tych dwóch to MSI będzie lepszym wyborem

 

1 godzinę temu, ipkiss napisał:

Co się tyczy dysku to jeśli chodzi o współczynnik TBW to jest Lexar 790? Też ma  1000 TBW a jest szybszy. Kosztuje tyle samo co ADATA - ok 300zł

w pierwszym wpisie wybrałeś 710 nie 790 xD 

popatrz na testy i czy warunkach domowych, faktycznie zobaczysz różnice wynikającą z szybkości dysku,  Szybkość odczytu i Szybkość zapisu, i czy np. szybkość włączania się systemu czy np. gry będzie znacząco szybsza , po miedzy 7400 MB/s - 6500 MB/s , a 5000 MB/s - 4500 MB/s, ale patrząc po temperaturach pracy to już będzie widać różnice i możliwy throtling termicznym. 

https://www.purepc.pl/test-dysku-ssd-lexar-nm790-kolejny-bardzo-udany-i-dobrze-wyceniony-nosnik-taki-lexar-nm710-na-sterydach 

co do firmy i np. dysków SSD to Lexar stosuje dosyć agresywna polityka cenowa i stosuje podkręcone kontrolery , jak to przełoży się na trwałość produktu ?, czas pokaże. 

2 godziny temu, ipkiss napisał:

Wrzuciłam do zestawienia ENDORFY Fera 5 120mm, ten Deepcool będzie lepszy?

jest to produkt nowszy, tańszy, wydajnościowo będzie podobnie. 

 

2 godziny temu, ipkiss napisał:

be quiet! Pure Base 500 Black

to jest stosunkowo mała obudowa ,  nie wiem ile jest miejsca pod biurkiem u Ciebie i co tam faktycznie się zmieści , np.

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Black (BG021) i dokupić i wiatrak 140mm  

Wentylator be quiet! Shadow Wings 2 140mm PWM Czarny (BL087) ale to już cena będzie powyżej 400pln. 

i tutaj można by zaproponować np. 

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

lub

Obudowa Modecom Volcano Amirani czarna (AT-AMIRANI-PD-10-000000-0002)  atut posiada USB-C na front panel.  

to są stosunkowo tanie obudowy, wiec nie ma co oczekiwać ze wszystko będzie idealnie , a taki produkt za 700-800 to niczym się nie różni xD   

np.

Obudowa Lian Li LANCOOL III (LANCOOL 3-X) 

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz dałeś mi do myślenia.
Zwiększę trochę budżet i pomyślę co dalej.
Większość zestawu gotowa, pozostaje tylko kwestia obudowy i w sumie grafiki.
Zasilacz zostawię sobie z kabelkam (mnie nie przeszkadzają)


Dzięki za poświęcony czas
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2024 o 19:02, Mr.T... napisał(a):

2: zestaw czy to na Intelu czy AMD będzie oferował w grach podobna wydajność, ale  platforma na Intel+ Nvidia,  dla zwykłego użytkownika jest mniej problematyczna, niż AMD+AMD 

Możesz rozwinąć? Albo jak będzie się miała do tego zestawienia na przykład platforma AMD + NVIDIA? Pytam całkiem serio bo zawsze wydawało mi się że nie ma znaczenia czy procesor jest od niebieskich, czy grafika od zielonych czy czerwonych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ibb.co/f2pDVQT

Takie zdjęcie to codzienność użytkowników kart AMD i oczywiście inne takie problemy co do procesorów to tylko w przypadku jak łączysz plyty b350/370 z prockami 5xxx 

Reszta to już loteria albo Morele xD

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, anemnon napisał:

Możesz rozwinąć? Albo jak będzie się miała do tego zestawienia na przykład platforma AMD + NVIDIA? Pytam całkiem serio bo zawsze wydawało mi się że nie ma znaczenia czy procesor jest od niebieskich, czy grafika od zielonych czy czerwonych. 

Witam 

 np. wydajnościowo to zależy co z czy połączysz. 

to jest trochę inaczej, spora cześć użytkowników PC , traktuje PC jak radio czy telewizor , włączam i powinno działać , czy składając nowy PC składam klocki lego, wpinam przewody od zasilania i gotowe , a tu po włączeniu power : "ciemność , ciemność widzę"   

i przeszukując forum znajdziesz więcej wątków z zestawami, mam problem, zestaw AMD procesor (bo trzeba np. zrobić ręczne ustawienia w biosie , o czym dany właściciel PC się dopiero dowiaduje, jak założy watek na forum xD ) + karta czy np. AMD i problemy z sterownikami lub sama karta działa nie stabilnie , niż mam problem na Intelu + karta od Nvidia , takie są fakty.

niby taki banał, jak "FreeSync", czy "g-sync" gdzie trzeba posiadać odpowiedni monitor, a nie ze dany chytrusek nie poczyta opinii na temat np. monitora i kupuje najtańszy, bo w opisie jest ze monitor taką technologie wspiera , a potem nowy watek na forum, mam problem z wyświetlaniem obrazu, i takich tematów jest sporo gdzie użytkownik nie wie ze posiadając czy kupując dany zestaw trzeba poświecić chwile czasu na ustawienia

 bo pozostawienie wszystkiego na Auto czy to w biosie czy w systemie kończy się przeważnie nowym wątkiem na forum , "ludzie pomagijcie" bo mam problem ...  

 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba kupować laptopa za 15k i pierwszą rzeczą jaką się robi jest zainstalowanie gothica 1 😄 i niezwykły wkur... Bo 11 nie wspiera

Historia przed kilku dni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

Witam 

 np. wydajnościowo to zależy co z czy połączysz. 

to jest trochę inaczej, spora cześć użytkowników PC , traktuje PC jak radio czy telewizor , włączam i powinno działać , czy składając nowy PC składam klocki lego, wpinam przewody od zasilania i gotowe , a tu po włączeniu power : "ciemność , ciemność widzę"   

i przeszukując forum znajdziesz więcej wątków z zestawami, mam problem, zestaw AMD procesor (bo trzeba np. zrobić ręczne ustawienia w biosie , o czym dany właściciel PC się dopiero dowiaduje, jak założy watek na forum xD ) + karta czy np. AMD i problemy z sterownikami lub sama karta działa nie stabilnie , niż mam problem na Intelu + karta od Nvidia , takie są fakty.

niby taki banał, jak "FreeSync", czy "g-sync" gdzie trzeba posiadać odpowiedni monitor, a nie ze dany chytrusek nie poczyta opinii na temat np. monitora i kupuje najtańszy, bo w opisie jest ze monitor taką technologie wspiera , a potem nowy watek na forum, mam problem z wyświetlaniem obrazu, i takich tematów jest sporo gdzie użytkownik nie wie ze posiadając czy kupując dany zestaw trzeba poświecić chwile czasu na ustawienia

 bo pozostawienie wszystkiego na Auto czy to w biosie czy w systemie kończy się przeważnie nowym wątkiem na forum , "ludzie pomagijcie" bo mam problem ...  

 

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie, nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Obecnie wszędzie w polecanych zestawach do 4000zł (nie tylko na purepc) jest procesor Ryzen 5600. Gdy sprawdzimy jego recenzje i porównania do i5 12400 to przeważenie Intel wypada lepiej, w sensie jest szybszy. Ceny zestawów procesor + płyta + pamięć są podobne. Tutaj dochodzimy do pytania, czego nie rozumiem, co mi umyka, dlaczego w polecajkach Ryzen jest nieporównywalnie częściej? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anemnon napisał:

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie, nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Obecnie wszędzie w polecanych zestawach do 4000zł (nie tylko na purepc) jest procesor Ryzen 5600. Gdy sprawdzimy jego recenzje i porównania do i5 12400 to przeważenie Intel wypada lepiej, w sensie jest szybszy. Ceny zestawów procesor + płyta + pamięć są podobne. Tutaj dochodzimy do pytania, czego nie rozumiem, co mi umyka, dlaczego w polecajkach Ryzen jest nieporównywalnie częściej? 
 

kiedy nauka staje religią i masz bez krytycznie przyjmować prawdy objawione i nie zadawać pytań heretyku  , to tak w skrócie xD

wiesz Polandia to nie jest duży rynek, łatwo o zmowę i manipulacje np. youtuberów czy polecaczy na portalach, aby sklepom pomóc sprzedać zalegający towar (oczywiście to tylko moja teoria, ale... ) 

zawsze zawracałem , czy nadal zawracam uwagę ze polecane to są tylko propozycję dla leniwych, i nie ze należy 1:1 na tym bazować, tylko samemu tematem się zainteresować na co wydam moje pieniądze , bo one to są aby zmieścić się w danym budżecie, czyli w widełkach cenowych, a nie zawsze jest to dobry czy optymalny dobór podzespołów ( jak sam już zauważyłeś coś tu ewidentnie jest nie tak xD), bo cena to nie powinien być jedyny czynnik decydujący o zakupie danego podzespołu , ale "kijem Wisły nie zawrócisz". 

potem patrzysz, jest nowy watek na forum , składam PC czy taki zestaw jest ok ? , a tam z uporem maniaka ludzie chcą bazować, płyta główna Gigabyte ,dysk Lexar MN620 , a pamięci i zasilacz jak najtaniej, bo przecież było w polecanych... a potem nowy watek że pamięci stabilnie działają tylko na zegarach bazowych xD 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...