Skocz do zawartości
kg83

AMD Ryzen 5 3400G + MSI A520M Pro [błąd EzBug CPU]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Wymieniłem płytę z MSI B450M Mortar (spalona nie dawała oznak po wł. - nie kręciły się wiatraki i RAM nie wstawał) na MSI A520M Pro. CPU działał. Po złożeniu komp. na A520M Pro i po wł. RAM się świeci, wiatraki chodzą ale cały czas świeci się dioda EzBug CPU.

Zastanawiam się czy spalił mi się 3400G czy Morele nie zaktualizowało mi (jak zapłaciłem) BIOS-u. Wg. strony prod. 3400G obsługują ostatnie wersje BIOS (prosiłem o wgranie ostatniej wersji). 
I pyt. jeśli Morele pomyliło BIOS od in. płyty czy ta by się uruchamiała (wiatraki, RAM)?

Prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kg83 napisał(a):

Zastanawiam się czy spalił mi się 3400G czy Morele nie zaktualizowało mi (jak zapłaciłem) BIOS-u. Wg. strony prod. 3400G obsługują ostatnie wersje BIOS (prosiłem o wgranie ostatniej wersji). 

a niby jak mamy to ustalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

12 godzin temu, kg83 napisał:

Morele nie zaktualizowało mi (jak zapłaciłem) BIOS-u.

tego to najstarsi górale nie wiedza, bo jak niby ktoś miał by to u Ciebie sprawdzić np. zdalnie ? , ale pytanie można skierować np. do pana Jackowski K.    xD  

12 godzin temu, kg83 napisał:

na MSI A520M Pro. CPU działał.

ciekawe, ale czy słuszne robisz założenia ?, że po uszkodzeniu/spaleniu płyty głównej, na podstawie czego określiłeś ze reszta podzespołów jest sprawna ? np.

procesor czy pamięć operacyjna  ?

12 godzin temu, kg83 napisał:

na A520M Pro i po wł. RAM się świeci, wiatraki chodzą

bo to ze podświetlenie pamięci się świeci  nie świadcz o tym ze jest sprawna... 

to samo tyczy się procesora ?, sprawdziłeś tylko organoleptycznie , czy na innej płycie głównej ? 

prosty test , ma być tylko płyta główna , zasilanie + myszka klawiatura, żadnych dysków czy innych urządzeń na USB czy SATA i bez monitora, zdejmij zestaw chłodzący z procesora , ale wiatrak czy jego wtyczka ma być wpięta w płytę główna , jedna kostka ramu , palec na procesor druga łapka na włącznik zasilania , i włącz zasilanie , wiatrak powinien się obracać i po około 3-5s. procesor powinien zacząć się nagrzewać , nagrzewa się to już jakiś pozytywny objaw, i od razu wyłącz zasilanie, nie nagrzewa się, no to trzeba podzespoły przetestować na innej sprawnej płycie głównej , innej drogi nie ma.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

Witam 

tego to najstarsi górale nie wiedza, bo jak niby ktoś miał by to u Ciebie sprawdzić np. zdalnie ? , ale pytanie można skierować np. do pana Jackowski K.    xD  

ciekawe, ale czy słuszne robisz założenia ?, że po uszkodzeniu/spaleniu płyty głównej, na podstawie czego określiłeś ze reszta podzespołów jest sprawna ? np.

procesor czy pamięć operacyjna  ?

bo to ze podświetlenie pamięci się świeci  nie świadcz o tym ze jest sprawna... 

to samo tyczy się procesora ?, sprawdziłeś tylko organoleptycznie , czy na innej płycie głównej ? 

prosty test , ma być tylko płyta główna , zasilanie + myszka klawiatura, żadnych dysków czy innych urządzeń na USB czy SATA i bez monitora, zdejmij zestaw chłodzący z procesora , ale wiatrak czy jego wtyczka ma być wpięta w płytę główna , jedna kostka ramu , palec na procesor druga łapka na włącznik zasilania , i włącz zasilanie , wiatrak powinien się obracać i po około 3-5s. procesor powinien zacząć się nagrzewać , nagrzewa się to już jakiś pozytywny objaw, i od razu wyłącz zasilanie, nie nagrzewa się, no to trzeba podzespoły przetestować na innej sprawnej płycie głównej , innej drogi nie ma.        

Z podpiętymi dyskiem SATA, M.2, podpietym coolerem od CPU i wiatraki od "budy" odpalałem i CPU nagrzewało się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kg83 napisał:

CPU nagrzewało się

o i to już jest jakaś informacja 

to teraz postaraj się o PC speaker czyli Głośnik systemowy chyba ze posiadasz to go wepnij (przewód czerwony z prawej strony) , piny do wpięcia znajdują się nad tzw. : "Front Panel Connectors" czyli idą tam wtyczki od włącznika Power, Reset, HDD Led i Power Led.  

np. z alledrogo albo od kogoś pożyczyć

https://allegro.pl/oferta/glosnik-systemowy-speaker-buzzer-goodking-ll-3355-14969733703  

czy płyta główna po włączeniu będzie do nas "gadać", bo to ze dioda się świeci, to jest tak przydatna informacja...  na podstawie której można ustalić co ?     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mr.T... napisał(a):

o i to już jest jakaś informacja 

to teraz postaraj się o PC speaker czyli Głośnik systemowy chyba ze posiadasz to go wepnij (przewód czerwony z prawej strony) , piny do wpięcia znajdują się nad tzw. : "Front Panel Connectors" czyli idą tam wtyczki od włącznika Power, Reset, HDD Led i Power Led.  

np. z alledrogo albo od kogoś pożyczyć

https://allegro.pl/oferta/glosnik-systemowy-speaker-buzzer-goodking-ll-3355-14969733703  

czy płyta główna po włączeniu będzie do nas "gadać", bo to ze dioda się świeci, to jest tak przydatna informacja...  na podstawie której można ustalić co ?     

Dźwięku nie ma

IMG_20240102_091653_813.jpg

IMG_20240102_094531_600.jpg

IMG_20240102_094850_520.jpg

IMG_20240102_122010_960.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak PC speaker nic nie "śpiewa", czyli procedura rozruchowa pozostaje wstrzymana ( nie wgrany najnowszy bios  , uszkodzony procesor , nie sprawna płyta główna ? ) to bez innej sprawnej płyty głównej w warunkach domowych nie da się nic więcej ustalić. 

co teraz można zrobić: 

poszukać w pobliżu sklepu/salonu komputerowego który prowadzi też serwis, i poprosić o nie zależne sprawdzenie płyty głównej , procesora i pamięci operacyjnej.     

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mr.T... napisał(a):

jak PC speaker nic nie "śpiewa", czyli procedura rozruchowa pozostaje wstrzymana ( nie wgrany najnowszy bios  , uszkodzony procesor , nie sprawna płyta główna ? ) to bez innej sprawnej płyty głównej w warunkach domowych nie da się nic więcej ustalić. 

co teraz można zrobić: 

poszukać w pobliżu sklepu/salonu komputerowego który prowadzi też serwis, i poprosić o nie zależne sprawdzenie płyty głównej , procesora i pamięci operacyjnej.     

 

Spoko, niby w Morele zapłaciłem dodatkowo za Usługę akt. BIOS. Mam zamówiony Ryzen 5 3600, jak przyjdzie to sprawdzę czy na nim wstaje, tylko będę musiał podpiąć jakąś kartę graficzną. Jeśli i na nim nie wstanie to wyślę na gw. do Morele bo ona ma dopiero miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 12:43, Mr.T... napisał(a):

jak PC speaker nic nie "śpiewa", czyli procedura rozruchowa pozostaje wstrzymana ( nie wgrany najnowszy bios  , uszkodzony procesor , nie sprawna płyta główna ? ) to bez innej sprawnej płyty głównej w warunkach domowych nie da się nic więcej ustalić. 

co teraz można zrobić: 

poszukać w pobliżu sklepu/salonu komputerowego który prowadzi też serwis, i poprosić o nie zależne sprawdzenie płyty głównej , procesora i pamięci operacyjnej.     

 

Problem rozwiązany 🙂 Przyszedł dziś nówka sztuka R5 3600 i płyta, socket działają, BIOS jednak zakt przez Morele 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kg83 napisał:

Problem rozwiązany 🙂 Przyszedł dziś nówka sztuka R5 3600 i płyta, socket działają, BIOS jednak zakt przez Morele 🙂

jak sam widzisz , nie tylko płyta główna ale i najprawdopodobniej procesor jest uszkodzony.

najważniejsze ze teraz działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mr.T... napisał(a):

jak sam widzisz , nie tylko płyta główna ale i najprawdopodobniej procesor jest uszkodzony.

najważniejsze ze teraz działa. 

W inny poście napisałem w sprawie chłodzenia, ew. byś mi tam doradził

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...