Jump to content
kg83

MSI A520M-Pro + R5 3600 + AIO MSI CoreLiquid 240 V2 - podłączenie

Recommended Posts

Zamówiłem sb. chłodzenie wodne MSI CoreLiquid 240R V2.
Moja konf.:

- MSI A520M-Pro (płyta posiada złącze wentylatorów 1x CPU_FAN i 1x SYS_FAN - nie mam osobnego złącza PUMP_FAN.
- R5 3600
- Obudowa MSI Forge 100M (3 wentylatory) - nie wiem czy są PWM ale chyba tak bo wtyczki mają 4 otwory - piny
- Pompa od tego AIO ma ponoć 3 pinową wtyczkę

Z tego co w instrukcji i na YT widzę, to 2 wentylatory z chłodzenia podpina się do CPU_FAN jako PWM. Wtyczka (3 pin) od pompy podpina się do złącza PUMP_FAN, którego ja nie mam.

Kupiłem sb rozgałęziacz do SYS_FAN (załącznik - zdjęcie) - posiada 1x 4pin, 3x 3pin.

Jak podpiąłem wszystkie 3 wentyl. z obudowy do 3x 3pin to w BIOS nie było podanej prędkości (RPM) - jak zrobiłem 1x 4pin i 2x 3pin to prędkość RPM pojawia się.

I tutaj pytania:
- pompa ma chodzić z pełną prędkością?
- jak ją podłączyć do tego rozgałęziacza (1x 4pin, 1x 3pin)?
- czy wentylatory z obudowy / pompa ma być PWM czy DC (nie mogę osobno)

- jak ew zrobić "krzywą" wentylatorów dla Ryzen 5 3600?

-Czy można podpiąć rozgałęziacz z AIO do mojego kupionego w razie co?

rozdzielacz.png

Edited by kg83

powiem szczerze trochę namieszałeś... bo to AIO ani to wydajne ani ciche ... 

a czyli dopiero zamówiłeś , ale czy do Ryzena 5 3600 potrzeba AIO ?  wystarczy dobre powietrzne, będzie i cicho i wydajnie. 

i nie wiem jak do tego tematu podejść zdalnie, nie ogarniam tego xD 

może jak bym usiadł bezpośrednio przed pacjentem, to jakoś bym to podłączył aby to miało ręce i nogi , bo ja tego nie widzę nie siedzę bezpośrednio przed problemem, tylko jest Twój opis, a pomoc zdalna tez ma swoje ograniczenia... 

ale nie da się na takiej płycie głównej, aby była nie zależna regulacja i kontrola osobna dla AIO i osobna dla wiatraków z obudowy. 

ja w takim przypadku próbował bym to tak podłączyć aby kontrola i regulacja była dla AIO, ale przy wtyczce zasilania 3 PIN to chyba regulacji nie ma, ale obroty powinno pokazywać, i podłączył bym ta wtyczkę 3 PIN do SYS FAN1. 

czyli jest tak,  masz 3 wentylatory z obudowy z wtyczkami 4pin, i zakupiłeś rozgałęziacz zasilania wtyczkami

do płyty głównej: 4PIN 

3x 3PIN do wentylatorów

1x4 PIN  do 1 wentylatora który zapewnia pokazywanie obrotów i ich regulacje. 

podłączył dwa wiatraki, jeden z przodu , jeden z tyłu do 3PIN ,  jeden z przodu do 4PIN  aby była możliwość odczytu prędkości i regulacji obrotów dla wszystkich.

pozostaje jeden wolny 1x3 PIN

ale gdzieś jeszcze tez trzeba podłączyć dwa wiatraki z chłodnicy od AIO,  czy wraz z zestawem jest odpowiedni kabel ? , aby z jednej strony podłączyć dwie wtyczki od dwóch wentylatorów a z drugiej jedna wtyczka i podłączyć do pozostałej wolnej wtyczki od rozgałęziacza 3PIN.   

a Ty  chciał byś jeszcze ...

7 godzin temu, kg83 napisał:

jak ew zrobić "krzywą" wentylatorów dla Ryzen 5 3600?

Panie niech to po podłączeniu tylko zacznie działać tzn. się kręcić...

ps. takie trochę grzebanie w gów...nie z tym podłączaniem, na nie przystosowanej budżetowo-biurowej płycie głównej...  

Edited by Mr.T...