Skocz do zawartości
alkor_78

Konfiguracja do Edycji zdjęć i Grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, próbuję poskładać do kupy maszynę do photoshopa przeważnie, nie wykluczam też grafiki wektorowej. Gry wykluczam - nie grywam.
Moja wiedza na ten temat pochodzi z tego co poczytam tu i tam, Jeśli mogę prosić o podpowiedzi, czy zestaw jest ze sobą kompatybilny, czy coś jest wąskim gardłem a może czegoś jest za dużo to będę wdzięczny za pomoc.  Jesteście w temacie obyci i macie praktykę sprzętową ja niestety nie.
Poniżej lista - budżet wolałbym zachować jaki jest 
https://www.x-kom.pl/lista/qctk7ske8

  1. Intel Core i7-14700K
  2. ENDORFY Fera 5 120mm
  3. ASRock Z790 PG Lightning
  4. Kingston FURY 64GB (2x32GB) 5600MHz CL36 Beast Black EXPO
  5. Gigabyte GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB GDDR6
  6. Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000
  7. Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NV2
  8. Lexar 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790
  9. Gigabyte P850GM 850W 80 Plus Gold
  10. Microsoft Windows 11 Home BOX USB PL
  11. TP-Link Archer T2U Plus (600Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand
  12. be quiet! Pure Base 500DX Black

Z góry dziękuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7900 ( bez X) może jest trochę słabszy ale za to pobór prądu i temperatury a co za tym idzie cisza za nim przemawia. Nie mówić już o tym że platforma am5 ma jakąś przyszłość. 

Tak duży zasilacz nie jest potrzebny 

Nie wiem o co chodzi z tymi dyskami w kwocie 1100zl dostaniesz 4t 7000/7000

Płyta z wifi będzie szybsza niż to na usb i z BT 

Fera sobie nie poradzi, będziesz miał odrzutowiec w kompie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, alkor_78 napisał:

Dyski i tak muszą być przynajmniej 3 ale czy te będą stabilne?

dalej nie wiem o co chodzi, czy będziesz je wypinał kiedy je zapełniał, zanosił do roboty bo jest taka OPCJA jak tworzenie partycji i jeden dysk możesz podzielić na tyle na ile ci pasuje i w każdej chwili usunąć lub stworzyć partycje. Chyba, że robisz RAID ? W każdym razie odpowiem, jak najbardziej będą stabilne 

3 godziny temu, alkor_78 napisał:

Jeśli Fera sobie nie poradzi to co innego?

dla mnie cisza to absolut 😄 jeśli pracujesz na kompie to chciałbym ją mieć dlatego woda będzie najlepsza 

3 godziny temu, alkor_78 napisał:

Intel zostanie, dobra uwaga z WiFi - co polecacie na podmianę?

dla mnie jest tylko jedna opcja w tych pieniądzach 😄 MSI B760 GAMING PLUS WIFI DDR5 LGA1700 - nie ma ona aż tyle slotów m.2 :X 

https://proline.pl/koszyk/1689adab

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, axsin302 napisał:

dalej nie wiem o co chodzi, czy będziesz je wypinał kiedy je zapełniał, zanosił do roboty bo jest taka OPCJA jak tworzenie partycji i jeden dysk możesz podzielić na tyle na ile ci pasuje i w każdej chwili usunąć lub stworzyć partycje. Chyba, że robisz RAID ? W każdym razie odpowiem, jak najbardziej będą stabilne 

Dyski musza być co najmniej 3 ale to z racji specyfiki pracy (bezpieczeństwo i wygoda), nie zamierzam tego nosić ze sobą nigdzie, na to znajdę jakiś dysk zewnętrzny jeśli będzie konieczność. Ale tak dziękuję za radę, zrobiłbym tak gdyby nie taka specyfika roboty.

Jeśli chodzi o płytę to owszem chyba będzie trzeba któryś z tych wyższych modeli na Z790 chociaż tu muszę pogapić się jeszcze w budżet który będzie widzę rósł eh, Dzięki za uwagę o tym Wifi 
Chłodzenie wodne - kurde nie przyszłoby mi do głowy, że to będzie tak wyć na powietrznym - będzie jakaś woda zatem

Bardzo dziękuję za pomoc, uwagi i poświęcony czas.
Karol

ps. Pewnie jeszcze tu będę wracał z dziwnymi pytaniami .... i zostanę na dłużej


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, alkor_78 napisał:

modeli na Z790

Nie ma sensu przepłacać do tej wersji, odblokujesz potencjał tego procesra na MSI 

Co do Windowsa to 10 jest tańsza o 200zł a upgrade darmowy 

I też robiłem upgrade, natomiast gdy zainstalowałem bezposrednio 11 na dysk to klawiatura mi nie zapamiętywała ustawień , a karta dziękowa raz działała a raz nie 😕

Znowu jak robiłem komuś kompa to wifi z płyty się łączyło ale internetu nie było, takie tam kruczki ze sterownikami. Nadal w10 po drobnych ustawieniach jest stabilniejszą wersja. Zobaczmy za jakiś czas, bo chce dać szansę temu... 

 

Nie zapytałem się czy będziesz sam składał? Bo wyjdzie pare groszy taniej 

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI 3xslot

 Asus TUF GAMING B760-PLUS WIFI

Gigabyte B760 AORUS ELITE AX

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na jakąś płytę warto potem wejść na stronę producenta i poszukać pamięci aby były kompatybilne, chodz czasem te których nie ma na liście idą... Z tak dużym ramem warto jednak wyeliminować czynik ryzyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, axsin302 napisał:

Co do Windowsa to 10 jest tańsza o 200zł a upgrade darmowy 

Nie zapytałem się czy będziesz sam składał? Bo wyjdzie pare groszy taniej 

A gdzie Win10 kupisz teraz? z drugiej ręki?
Nie składałem jeszcze PC samemu, to trudne nie jest ale może oddam w jakieś pewne ręce ten etap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, alkor_78 napisał:

A gdzie Win10 kupisz teraz? z drugiej ręki?

😄 klucze za 20zl które możesz kupić to przeważnie klucze transportowe które ms samo wystawia na stronie

Mi chodziło o wersję box CD niestety do 30 października musiały zostać oddane, ale sprzedawcy nie narzekają bo dostali w zamian 11 

Ale popatrz po sklepach moze i wersja home cd będzie tańsza, pendrive zrobisz sobie w 10min 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 1/17/2024 at 5:56 AM, alkor_78 said:

Intel zostanie

IMO b. dobra decyzja. Gość na kanale @Tech Notice robił testy pod zastosowania typu aplikacje graficzne/video i wyszło jasno - intel. Szybciej i mniej zużytej energii energii (przy niskim obciążeniu i idle, a nie gry).

Kupując płytę opartą o B760 mniej na uwadze, że mogą być spore napięcia i nie będziesz mógł zrobić UV a więc pozostanie kupić mocniejsze chłodzenie ew. ustawić powerlimit. Jak chcesz mieć wifi to koniecznie razem z płytą a nie na usb 😉

Osobiście posiadam 13600k + ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI DDR5 + fortis 5. Działa b. dobrze, w grach cicho i chłodno (na niskich obrotach wentylatorów), w prime95 gorzej ale też ok. Całość ogólnie robi robotę (mam jeden b. duży wentylator z przodu i jeden standardowy z tyłu w sporej obudowie PHANTEKS Enthoo Pro). Do mobo nie mam większych zastrzeżeń poza jednym: fortis 5 wszedł na styk na mobo - rurki fortisa niemal dotykają chłodzenia VRM na mobo, więc tak średnio i raczej odradzam to chłodzenie właśnie z tego powodu (samo w sobie działa wydajnie i cicho). Może się w trafić egzemplarz, że dotkną i lipa. Poza tym fortis 5 raczej za słaby do 14700K, więc IMO pozostaje AiO (ja chłodzenia cieczą chciałem uniknąć, więc kupiłem w promocji 13600k, a 13700k odpuściłem).

Polecam to mobo (rozważałem też w podobnej cenie MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI, ale ma ona dzwiękówkę ALC4080 i są z nią problemy). Powinieneś wiedzieć (ja niewiedziałem), że płyty asusa nie pozwalają podkręcać cpu z poziomu windowsowej aplikacji Intel XTU (nie da się na niej włączyć timera WatchDog 1 2), więc tu lekki minus. Jakościowo b dobra, wszystko działa, dobre audio, sporo złącz, działa od początku bez zwiech itp.

BTW Rozważałem też cpu 7800x3d (do Twoich zastosowań to byłby zły wybór), ale po wtopach amd z obsługą pamięci, niestabilnością, wolnym uruchamianiem, stwierdziłem, że nie chcę się w to bawić. Wg. mnie produkt, tzn. platforma AM5 jako całość, po prostu jest niedopracowana (zaraz fani amd mnie zjedzą 😆).

Edytowane przez crobartie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, crobartie napisał:

IMO b. dobra decyzja. Gość na kanale @Tech Notice robił testy pod zastosowania typu aplikacje graficzne/video i wyszło jasno - intel. Szybciej i mniej zużytej energii energii (przy niskim obciążeniu i idle, a nie gry).

Kupując płytę opartą o B760 mniej na uwadze, że mogą być spore napięcia i nie będziesz mógł zrobić UV a więc pozostanie kupić mocniejsze chłodzenie ew. ustawić powerlimit. Jak chcesz mieć wifi to koniecznie razem z płytą a nie na usb 😉

Polecam to mobo (rozważałem też w podobnej cenie MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI, ale ma ona dzwiękówkę ALC4080 i są z nią problemy). Powinieneś wiedzieć (ja niewiedziałem), że płyty asusa nie pozwalają podkręcać cpu z poziomu windowsowej aplikacji Intel XTU (nie da się na niej włączyć timera WatchDog 1 2), więc tu lekki minus. Jakościowo b dobra, wszystko działa, dobre audio, sporo złącz, działa od początku bez zwiech itp.

BTW Rozważałem też cpu 7800x3d (do Twoich zastosowań to byłby zły wybór), ale po wtopach amd z obsługą pamięci, niestabilnością, wolnym uruchamianiem, stwierdziłem, że nie chcę się w to bawić. Wg. mnie produkt, tzn. platforma AM5 jako całość, po prostu jest niedopracowana (zaraz fani amd mnie zjedzą 😆).

Nie planuję podkręcać  14700K ale kto wie za kilka lat czy tego nie zrobię. Dlatego Intel wersja K
Znalazłem tańszą niż kolega axsin302 płytę główną - MSI Z790 GAMING PLUS WIFI, mam nadzieję ze nie gorszą 
Wywaliłem na razie z listy jeden z SSD M.2 ale uzupełnię go w razie konieczności może wtedy o 2TB
Zastanawiam się tylko czy AiO można zamienić na nieco tańsze które by spełniło rolę bo Arctic Liquid Freezer II 2x140mm = 539,00 zł w xkom. Jeśli nie ma innej opcji to musi zostać to

Co myślicie o tych zmianach? 
ps. jeszcze jedno pytanie czy to jest najlepszy moment na taki zakup? Może warto zaczekać 1 miesiąc czy 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artic na proline są najtańsze 

Też bym wybrał MSI najlepiej w ich biosie się czuje ale nie samymi płytami człowiek nie żyje 😄

16 minut temu, alkor_78 napisał:

. jeszcze jedno pytanie czy to jest najlepszy moment na taki zakup? Może warto zaczekać 1 miesiąc czy 2?

Sprzęt zawsze się starzeje i coś nowego wychodzi, w twoim zestawie nie ma raczej znaczenia bo jedynie to będzie wojna o karty 

 

2 godziny temu, crobartie napisał:

Osobiście posiadam 13600k + ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI DDR5 + fortis 5

Temu panu chodzi pewnie o to że kupił i chwali swoje 😄

Ja tam doskonale pamiętam 12 generację intela i powiginane IHS ( bananowe) pierdolik z kontrolerem ram itp nastały czasy gdzie to ludzie są testerami i na nich szkolonia przychodzą podzespoły. Nvidia ze swoimi wtyczkami, amd i ich sterowniki. Intel karty to ludzie odważni biorą 

Świeży wątek jest na forum czemu procki intela zamulają kompa i wykorzystują częściej e-core zamiast p-core

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, alkor_78 napisał:

Nie planuję podkręcać  14700K ale kto wie za kilka lat czy tego nie zrobię. Dlatego Intel wersja K

Witam 

chyba trochę jesteś do tyłu z nowymi CPU ... , np. ile jesteś w stanie realnie podkręcić taki procesor ?, aby bez OC czy po OC nie przekrzyczał 100 stopni ? 

16 minut temu, alkor_78 napisał:

Arctic Liquid Freezer II 2x140mm = 539,00 zł w xkom

co to za cena ? 

np. z owocowego sklepu 

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046a-6409958/

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-6650677/

czy proline

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046b-p8115177

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068b-p8116044

22 minuty temu, alkor_78 napisał:

MSI Z790 GAMING PLUS WIFI, mam nadzieję ze nie gorszą 

różnice porównując do  -Płyta główna MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI

Gaming - sekcja zasilania 14+1+1 , kodeka Audio - Realtek ALC 897 , warto poczytać opinie co ludzie piszą jak to gra,  du..pu nie urywa xD  

TOMAHAWK - sekcja zasilania 16+1+1 i zasadnicza różnica kodek Audio-  Realtek ALC 4080 

27 minut temu, alkor_78 napisał:

ps. jeszcze jedno pytanie czy to jest najlepszy moment na taki zakup? Może warto zaczekać 1 miesiąc czy 2?

czekać można w nieskończoność, albo kupić i korzystać , np. co się zmieni przez te 2-3 miesiące ?  , ewentualnie zapowiadane ceny pójdą do góry. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zatem, to chyba czas podsumowania wyborów :) 

  1. Intel Core i7-14700K
  2. Arctic Liquid Freezer II 2x140mm
  3. MSI Z790 GAMING PLUS WIFI
  4. Kingston FURY 64GB (2x32GB) 5600MHz CL36 Beast Black EXPO
  5. Gigabyte GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB GDDR6
  6. Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000
  7. Lexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790
  8. Gigabyte P850GM 850W 80 Plus Gold
  9. Microsoft Windows 11 Home BOX USB PL
  10. be quiet! Pure Base 500DX Black

Oddam w momencie zakupu do złożenia w sklepie w którym kupię, gdzieś w okolicach przełomu lutego/marca bo dołożyć muszę do Photoshopa i Eizo
Panowie, dzięki za pomoc, ale fajnie by było jeszcze rozwijać dyskusje na temat sprzętu do PRACY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, axsin302 said:

Temu panu chodzi pewnie o to że kupił i chwali swoje 😄

Ja tam doskonale pamiętam 12 generację intela i powiginane IHS ( bananowe) pierdolik z kontrolerem ram itp nastały czasy gdzie to ludzie są testerami i na nich szkolonia przychodzą podzespoły. Nvidia ze swoimi wtyczkami, amd i ich sterowniki. Intel karty to ludzie odważni biorą 

Świeży wątek jest na forum czemu procki intela zamulają kompa i wykorzystują częściej e-core zamiast p-core

Jakbym nie był zadowolony to bym nie chwalił tylko odradzał, LOL. Mobo przetestowałem, więc to trochę inaczej niż polecać takie z którym się nie miało styczności (tylko recenzje w necie). Zawiodłem się głównie na braku obsługi Watchdoga (a więc braku Intel XTU), u wszystkich innych producentów jest. 

Szanowny Pan polecał OPowi Ryzen 7900 , no więc tego...

@alkor_78 Co do tych mobo MSI, to tak jak pisał mr.T, Tomahawk lepszy, compare 

Jak chcesz zaoszczędzić i ci się zbytnio nie spieszy to poluj na okazje, ale możesz się naczekać i wiele nie zyskać 😉

Edytowane przez crobartie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, crobartie napisał:

Szanowny Pan polecał OPowi Ryzen 7900 , no więc tego...

i tak zdecydował się na i7, proponowałem mu go bo ten procesor i tak zrobi robotę jest średnio 15-20% wolniejszy ale fortis na niego wystarczy + jego obudowa na 140mm wings i będzie miał poniżej 30 decybeli 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...