Skocz do zawartości
kulawakuna

7900 GRE i 2 monitory po DP

Rekomendowane odpowiedzi

Po 10 latach skuszony ceną wróciłem do AMD. Wiele spokojnych lat z NV ale myślę, no po tylu latach to już na bank ogarnęli te sterowniki... No i się zaczęło.

Pacjanci: XFX 7900 GRE, AOC 24G2W1G4, DELL P2213.

Oba na DP. Kable oba sprawdzone zamiennie. Pojedyńczo oba monitory śmigają na obu kabach.

No ale...

Czyszczę system ze sterowników za pomocą DDU...

Odpalam kompa na czysto bez sterowników - widzi 1 monitor (co ciekawe sporo starszego DELLA).

Instaluje najnowsze stwerowniki AMD. Wykrywa 2 monitory ale obraz daje tylko na AOC. DELL wierdzi, że nie ma sygnału i się usypia.

W panelu AMD widzę oba. Z obu monitorów parametry czyta normalnie (obsługiwane rozdzielczości, model itd.), ale DELL ciągle w trybie uśpienia twierdzi, że nie mia sygnału.

Po ustawieniu duplikacji obrazu mogę niezależnie ustawiać Hz na każdym, ale oczywiście obraz daje tylko AOC.

Podczas restartu post BIOS i ładowanie windy widzę na DELL, który po chwili gaśnie z komunikatem brak sygnału i odpala się AOC.

Zmieniam na niezależne 2 ekrany i nadal widzę tylko AOC i na pasku widzę, że na DELL mam okno do zatwiedzenia zmian (których się nie da kliknąć bo monitor nie ma obrazu).

Przepinam więc monitory między wyjściami DP, ale ciągle podświtla się tylko AOC a DELL krzyczy, że brak sygnału.

Co robię źle?

Edytowane przez kulawakuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bonusso3 napisał(a):

@kulawakuna a w zakładce Gaming -> Display co widzisz? Jak wymusisz w sterowniku inną rozdzielczość to dalej brak sygnału?

Tam widzę do wyboru oba i oba podają poprawne parametry.

Wymuszenie rozdziałki z poziomu apki AMD nie jest możliwe bo widzę go tylko w trybie klonowania gdzie aplikacja nie pozwala ustawiać niestandardowej rozdzielczości dla drugiego ekranu.

 

Niestety pewnie go odeślę do sklepu i jednak dołożę kasy do NV, bo mam serdecznie dość drutowania sterowników za producenta.

Edytowane przez kulawakuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w systemowe ustawienia, wyświetlacz, wiele wyświetlaczy (na dole). Zobacz czy ustawienia są poprawnie ustawione.

Upewnij się w panelu AMD, czy nie używasz Freesync na monitorze, który go nie ma, enhanced sync może nie działać na obu różnych wyświetlaczach. Upewnij się również, czy na 100% format pixeli oraz głębia kolorów są ustawione poprawnie. 8bpc powinno śmigać, ale odnośnie formatu pixeli sprawdź na (nie wyświetlającym) monitorze inne ustawienia.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, vlad_8011 napisał(a):

Wejdź w systemowe ustawienia, wyświetlacz, wiele wyświetlaczy (na dole). Zobacz czy ustawienia są poprawnie ustawione.

Upewnij się w panelu AMD, czy nie używasz Freesync na monitorze, który go nie ma, enhanced sync może nie działać na obu różnych wyświetlaczach.

W systemie rozdzielczość i odświeżanie dla obu pokazuje ok,

W AMD dla DELL pokazuje że nie obsługuje Freesync, na AOC pokazuje włączone Freesync Premium.

image.thumb.png.76692b4bc027acded5d7e122c54f212f.png

image.png.3ce12d2b021f2fecb392e2cae97b65df.png

image.thumb.png.0d8a54384cb4617130b30efd3bdbbed2.png

image.png.72970ca0d52d471af20e448333f1a370.png

Pewnie da się to jakoś obejść bo problem wygląda na typowo powodowany sterownikiem, skoro przed instalacją sterowników AMD DELL normalnie daje obraz pulpitu. Zamówiłem nawet przelotkę HDMI->DVI żeby sprawdzić jak DELL się zachowa podpięty pod gniazdo HDMI karty, a do tego czasu odpinam DELLA bo mnie krew zaleje.

 

UPDATE: Wpiąłem DELLA do karty w gniazdo HDMI z przelotką na kabel HDMI->DVI do monitora i poszło.

Edytowane przez kulawakuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2024 o 20:02, kulawakuna napisał(a):

W systemie rozdzielczość i odświeżanie dla obu pokazuje ok,

W AMD dla DELL pokazuje że nie obsługuje Freesync, na AOC pokazuje włączone Freesync Premium.

image.thumb.png.76692b4bc027acded5d7e122c54f212f.png

image.png.3ce12d2b021f2fecb392e2cae97b65df.png

image.thumb.png.0d8a54384cb4617130b30efd3bdbbed2.png

image.png.72970ca0d52d471af20e448333f1a370.png

Pewnie da się to jakoś obejść bo problem wygląda na typowo powodowany sterownikiem, skoro przed instalacją sterowników AMD DELL normalnie daje obraz pulpitu. Zamówiłem nawet przelotkę HDMI->DVI żeby sprawdzić jak DELL się zachowa podpięty pod gniazdo HDMI karty, a do tego czasu odpinam DELLA bo mnie krew zaleje.

 

UPDATE: Wpiąłem DELLA do karty w gniazdo HDMI z przelotką na kabel HDMI->DVI do monitora i poszło.

Dziwne ze od tego ruszyło, ale nie neguję. Szkoda, że nie mam drugiego monitora na DP, mam jeden DVI i jeden HDMI, a główny jest na HDMI - zawsze podpinałem jeden pod HDMI drugi pod DP i tak działały. Grunt, że się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, vlad_8011 napisał(a):

Dziwne ze od tego ruszyło, ale nie neguję. Szkoda, że nie mam drugiego monitora na DP, mam jeden DVI i jeden HDMI, a główny jest na HDMI - zawsze podpinałem jeden pod HDMI drugi pod DP i tak działały. Grunt, że się udało.

No dziwne. Na początku myślałem, że ten DELL nie wspiera standardu DP 2.1 bo dotychczas był wpięty do GPU z DP 1.4a, ale skoro bez sterownika AMD dawał obraz na DP 2.1 to raczej nie to. Ważne, że poszedł na HDMI->DVI w każdym razie, ale mam teraz obawy, że jak zmienię monitor na nowszy to nadal nie będę mógł ich wpiąć jako 2xDP co już będzie słabe. No i zblokowałem sobie gniazdo HDMI w karcie, które było przeznaczone w moim zamyśle na 3 pseudo monitor, czyli TV zawieszony na ścianie nad monitorami.

Edytowane przez kulawakuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja o tyle dziwna, że u mnie 2x DP działa bez problemu, a też mam jeden monitor nowszy, drugi starszy BenQ. Nie wykrywało starszego monitora bez sterowników, po zainstalowaniu wszystko jest ok.

Godzinę temu, kulawakuna napisał:

No i zblokowałem sobie gniazdo HDMI w karcie, które było przeznaczone w moim zamyśle na 3 pseudo monitor, czyli TV zawieszony na ścianie nad monitorami.

Kabel DP -> HDMI. Mam tak rozwiązane w salonie, bo mam kartę która nie ma HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...