Skocz do zawartości
Uniqueat

Dysk m.2 z danymi zwalnia wczytywanie systemu W10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dziwny problem, z którym borykam się już na drugim kompie. Z jednym dyskiem systemowym Samsung 970 EVO M.2 250 GB system odpala się w 10 sec od "beep" biosu do pulpitu. Natomiast jak dokładam dysk z danymi w drugi port m.2 czyli Samsung 2TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus to W10 wczytuje się ok 15 sec.

Z czego wynika ta różnica? Robiłem różne próby i dodatkowe dyski SSD SATA (500GB i 1TB), dokładane do systemowego m.2, nie wpływają na czas wczytywania (nie mam pod ręką trzeciego m.2, więc nie sprawdzę, jakby się zachował).

Działo się to na ROG STRIX X299-E GAMING i dzieje się na ASUS PRIME Z790-A WIFI. 

Nie jest to dla mnie w zasadzie żaden problem, ale jestem ciekaw, czemu tak się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafa napisał(a):

Pewnie process sprawdzania zajmuje wiecej czasu na tym dysku. Raczej nic z tym nie zrobisz.

FW najnowsze? Bios plyty najnowszy?

Tak, najnowszy bios był i na X299 i na obecnej Z790. 

Ciekawe tylko, że dyski SSD SATA, nawet duże nie robią mu problemu. Może m.2 ma inną specyfikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Uniqueat napisał:

Tak, najnowszy bios był i na X299 i na obecnej Z790. 

Ciekawe tylko, że dyski SSD SATA, nawet duże nie robią mu problemu. Może m.2 ma inną specyfikę.

I wszystkie sformatowane w ten sam sposob? Ten sam typ partycji na nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...