Skocz do zawartości
unlucky_unicorn

Upgrade komputera do 1000/1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Ostatnio zastanawiałem się nad upgradem PC. Komputer miałby służyć do gier, ale nie wiem czy w takim przedziale cenowym znajdzie się coś sensownego do wymiany. Mój obecny setup to:

Procesor: Intel Core i3-10100F

Płyta: Gigabyte B560M DS3H V2

RAM: G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis

Karta Graficzna: XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

Dysk: KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA G2

Obudowa: KRUX Vako

 

Od jakiegoś czasu myślę nad przerzuceniem się na czerwonych - procesory ryzen i docelowo w takie coś chciałbym pójść. Bardzo dziękuję za wszelkie propozycje i rady 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Rozważanie upgrade’u komputera to zawsze ekscytująca decyzja. Twoje obecne podzespoły są solidne, ale rozumiem, że chcesz zwiększyć wydajność, zwłaszcza jeśli chodzi o gry. Przejście na procesory AMD Ryzen może być dobrym krokiem, ponieważ oferują one doskonałą wydajność w stosunku do ceny.

Twoje obecne podzespoły:

Intel Core i3-10100F jest dobrym procesorem budżetowym, który oferuje solidną wydajność dla gier i ogólnych zastosowań.

 Gigabyte B560M DS3H V2 to solidna płyta główna z dobrymi funkcjami, ale niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z obsługą pamięci RAM o wyższych taktowaniach.

G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis to solidny zestaw pamięci RAM, ale niektóre opinie sugerują, że mogą mieć problemy z jakością wykonania.

XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6 to solidna karta graficzna, która powinna radzić sobie dobrze w większości gier.

SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze to dobry zasilacz, który oferuje solidną wydajność i cichą pracę.

KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA G2 to bardzo wydajny dysk SSD, który oferuje szybkie prędkości odczytu i zapisu.

KRUX Vako to solidna obudowa, ale nie znalazłem szczegółowych recenzji na jej temat.

Jeśli chodzi o upgrade na procesory AMD Ryzen, musisz pamiętać, że wymaga to również wymiany płyty głównej na model obsługujący gniazdo AM4. Procesory Ryzen oferują doskonałą wydajność, zwłaszcza w przypadku modeli z serii Ryzen 5 i 78.

Pamiętaj jednak, że upgrade komputera to inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana. 

Poniżej podaję przybliżone ceny komponentów, które podałeś:

Procesor Intel Core i3-10100F kosztuje około 200-371 złotych.

Płyta główna Gigabyte B560M DS3H V2 jest dostępna w cenie około 399 zł do 429 zł.

Pamięć RAM G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis kosztuje około 137 zł do 167 zł.

Karta graficzna XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6 jest dostępna w cenie około 899,00 zł do 929,00 zł.

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze kosztuje około 259 zł do 275 zł.

Dysk SSD KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA G2 kosztuje około 240 zł.

Obudowa KRUX Vako jest dostępna w cenie około 249 zł do 269 zł.

Powodzenia !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałbym CPU/Mobo/ram i poszedł obecnie - Przyszłościowo - w AM5

Tylko to będzie koszt rzędu ~2k

Ryzen 7600

ASRock B650M Pro RS Wifi

32GB Lexar Ares 6000 EXPO

P.S. jeżeli nie potrzebujesz WIFI możesz wziąć płytę tą samą bez wifi ~60 zł taniej , choć w/g mnie lepiej mieć wifi...

 

Jeżeli musi być sporo taniej, bez zmiany ramu:

Ryzen 5700X tu szedłbym w 8 "jajek" na AM4, jak musi być jeszcze taniej to kup Ryzen 5600 +

B550M DS3H

Do obecnej karty i 16GB ramu na upartego już przesiadka na 5600 da lekkiego kopa , nie powinno być frezów i przycięć w grach które na 4/8 10100 mogą się zdarzać ...

niemniej jednak , jak dasz radę szedłbym w AM5, by kiedyś móc jeszcze zmienić procesor i 32GB ram DDR5 ...

Edytowane przez Gerg7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. 

Czyli rozumiem, że budżetowo 

AMD Ryzen 7 5700X

Gigabyte B550M DS3H

będzie okej opcją i jakiś postęp pod względem wydajności będzie zauważalny? Nie będzie jednak możliwości rozbudowy do 32gb RAMu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony będzie lepiej ale AM4 to już wygasła platforma. Ja bym się wstrzymał aby dozbierać $ albo sprzedał cpu/mobo/ram i szedł w AM5. Taki r5 7600 ma zniżoną wydajność w grach jak 5800x3d czyli top na AM4....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, unlucky_unicorn napisał(a):

A jeżeli chodzi o kości RAM, nie znajdzie się coś tańszego? Nie zależy mi na podświetleniu RGB

Idź w AM5 jak kolega wyżej wspomniał, jednsotka z potencjałem na +-8LAT

https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-venom-ddr5-32gb-2x16gb-6000mhz-cl36-pvv532g600c36k-p8119972

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, postaram się zatem celować w ten sprzęt.

Pytanie czy da się jeszcze coś bardziej budżetowo ugrać? np. na płycie głównej.

ASRock B650M-HDV/M.2 - czy takie coś też byłoby okej, gdybym złapał <500zł? 

Wszelkie inne propozycje również mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, unlucky_unicorn napisał:

ASRock B650M-HDV/M.2 - czy takie coś też byłoby okej, gdybym złapał <500zł? 

Płyta bardzo OK jak ktos nie szuka udziwnien. Moj mlodszy ma w zestawie 7500F i 2x16GB DDR5 6000. Nic do zarzucenia, a na HU testowali i ciagnie Ryzena 9 bez throttleingu, a same VRMy dobrze trzymaja napiecie. Sam mam wspomnianego B650M Pro RS i w sumie dzialaja podobnie. Do siebie bede mogl wrzucic ewentualnie drugie tyle RAM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Finalnie zdecydowałem się na: 

Procesor Ryzen 5 7600 

RAM Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB

Płyta ASROCK B650M PRO RS

Czy na tym chłodzeniu od producenta nie będzie żadnych problemów z temperaturami?

 

A no i jeżeli kiedyś chciałbym również wymienić kartę graficzną to w co najlepiej celować? (przynajmniej na ten moment, także podobny przedział cenowy)

Edytowane przez unlucky_unicorn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz teraz 6600 to słabszej niż rx 7800xt /  rtx 4070 bym nie schodził ale to trochę więcej jak 1500zł. Jak cię nie ciśnie to bym przeczekał na tym 6600 bo do FHD ta karta raczej styka bo rozumiem monitor FHD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, unlucky_unicorn napisał(a):

Dziękuję wszystkim za rady. Finalnie zdecydowałem się na: 

Procesor Ryzen 5 7600 

RAM Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB

Płyta ASROCK B650M PRO RS

Czy na tym chłodzeniu od producenta nie będzie żadnych problemów z temperaturami?

 

A no i jeżeli kiedyś chciałbym również wymienić kartę graficzną to w co najlepiej celować? (przynajmniej na ten moment, także podobny przedział cenowy)

W/g mnie dobrze wybrałeś 🙂

Tutaj włączysz tylko EXPO w biosie i powinno hulać , a z chłodzeniem jak będzie głośne polecam zrobić UV- przejrzeć poradniki i ustawić największy możliwy stabilny - dla zasilania CPU.

U mnie 7800X3D lata na powietrzu, przy PBO -35 , bez PBO był już lekki problem z temperaturami, teraz max w benchmarkach mam ok. 85 [°C]

Ja tylko wszedłem w Curve Optimizer i ustawiłem : All Cores / Negative i -35. W miarę dobry procesor wytrzymuje PBO -30. Zacząć możesz od -20.

Podaj rozdzielczość monitora by wybrać kartę ?

Do 1080p 6600 jeszcze całkiem nieźle się nadaje. By odczuć duży przeskok jakościowy poszedłbym w monitor 1440p i jak kolega wyżej pisał w np. RTX 4070 / 4070Super.

A ile Hz ma Twój monitor ? Jakie gry najczęściej grasz ( wyścigi , strzelanki typu CSGO ) ?

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...