Skocz do zawartości
Raevell

Crash na benchmarku - brak obrazu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Świeżo złożony PC:

- Asus prime z970p wifi

- i5 14600KF + chłodzenie fera5

- 2x16GB RAM Corsair Vengeance 6000mhz

- Lexar 2tb SSD na nvme. 

- obudowa bequiet purebase 500dx

- PSU MSI 750W gold plus. 

- GTX 970 od Asusa (DirectCU II) - tu leżą moje największe obawy.

Karta ma jakieś 8-9 lat, dotychczas dzielnie służyła w starym PC. Z racji budżetu na razie nowego gpu nie kupiłem i przełożyłem ja do nowego zestawu. Nigdy nie było z nią problemów, nie była kręcona ponadto co fabrycznie. W obecnej awarii świeca się diody przy zasilaniu, kręcą się wentylatory, czuć że karta robi się "letnia" po uruchomieniu.

 

Uruchomiony, poinstalowane sterowniki i inne potrzebne aplikacje. W trakcie procesu było kilka restartów, bez problemu. 

Postanowiłem sprawdzić stabilność i działanie całości benchmarkiem (UserBenchmark). Po kilkunastu sekundach testu komputer się zresetował. Myślę - zdarza się. 

I tu pojawia się problem. W teorii komputer włącza się prawidłowo, wszystko co ma się kręcić i świecić - tak właśnie robi. Jednak na ekranie nic się nie wyświetla. Tylko nie jest to "brak sygnału", jakby kabel był nie dopięty. Ustawienia monitora "widzą" że jest podpięty do PC i jakim złączem. Po prostu czarny ekran, jak przy uśpieniu komputera i dioda zasilania monitora miga też tak jak na uśpieniu. 

Monitor sprawdzałem na dwóch różnych kablach i złączach, efekt ten sam.

 

Co zdążyłem sprawdzić:

- Wyłączenie na dłużej i włączenie nic nie dało.

- zresetowałem bios bateryjka - nic nie dało. 

- wyjąłem RAM, włączyłem PC, wyłączyłem, włożyłem RAM - nic nie dało. 

 

Nie czuć niczym spalonym, nie było jakiegos nietypowego dźwięku czy cokolwiek. 

Niby następnym krokiem byłoby rozłożenie i złożenie wszystkiego od nowa, ale wolałbym uniknąć jeśli ktoś może wie co się stało. 

No i jednak PC cały czas działał, więc raczej błąd montażowy nie powinien istnieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Raevell napisał(a):

Hej, 

Świeżo złożony PC:

- Asus prime z970p wifi

- i5 14600KF + chłodzenie fera5

- 2x16GB RAM Corsair Vengeance 6000mhz

- Lexar 2tb SSD na nvme. 

- obudowa bequiet purebase 500dx

- PSU MSI 750W gold plus. 

- GTX 970 od Asusa (DirectCU II) - tu leżą moje największe obawy.

Karta ma jakieś 8-9 lat, dotychczas dzielnie służyła w starym PC. Z racji budżetu na razie nowego gpu nie kupiłem i przełożyłem ja do nowego zestawu. Nigdy nie było z nią problemów, nie była kręcona ponadto co fabrycznie. W obecnej awarii świeca się diody przy zasilaniu, kręcą się wentylatory, czuć że karta robi się "letnia" po uruchomieniu.

 

Uruchomiony, poinstalowane sterowniki i inne potrzebne aplikacje. W trakcie procesu było kilka restartów, bez problemu. 

Postanowiłem sprawdzić stabilność i działanie całości benchmarkiem (UserBenchmark). Po kilkunastu sekundach testu komputer się zresetował. Myślę - zdarza się. 

I tu pojawia się problem. W teorii komputer włącza się prawidłowo, wszystko co ma się kręcić i świecić - tak właśnie robi. Jednak na ekranie nic się nie wyświetla. Tylko nie jest to "brak sygnału", jakby kabel był nie dopięty. Ustawienia monitora "widzą" że jest podpięty do PC i jakim złączem. Po prostu czarny ekran, jak przy uśpieniu komputera i dioda zasilania monitora miga też tak jak na uśpieniu. 

Monitor sprawdzałem na dwóch różnych kablach i złączach, efekt ten sam.

 

Co zdążyłem sprawdzić:

- Wyłączenie na dłużej i włączenie nic nie dało.

- zresetowałem bios bateryjka - nic nie dało. 

- wyjąłem RAM, włączyłem PC, wyłączyłem, włożyłem RAM - nic nie dało. 

 

Nie czuć niczym spalonym, nie było jakiegos nietypowego dźwięku czy cokolwiek. 

Niby następnym krokiem byłoby rozłożenie i złożenie wszystkiego od nowa, ale wolałbym uniknąć jeśli ktoś może wie co się stało. 

No i jednak PC cały czas działał, więc raczej błąd montażowy nie powinien istnieć. 

Przydałby się wsadzić inne GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba mnie to czeka. 

W międzyczasie przełożyłem GPU do starego pcta (który wiem że jest sprawny i na integrze z CPU działa normalnie) - efekt ten sam. 

Wniosek nasuwa się prosty 970ka idzie na zasłużoną emeryturę. Czy moze jest cos co warto sprawdzić zanim zacznę wykładać kasę na nowe części?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wygląda na to, że umarła karta. Tyle i aż tyle. Nic więcej z tym tematem nie zrobisz. Dlaczego się rozsypała? Zbieg okoliczności być może, a być może inny zasilacz - coś było już wcześniej nadwyrężone, wpięty w nowy zasilacz dostał inne napięcie i po instalacji sterowników padł. Najpewniej któraś pamięć umarła, ale fakt i tak jest taki że naprawa będzie droższa niż karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...