Skocz do zawartości
suchejro

która lepsza - MSI czy GB?

Rekomendowane odpowiedzi

szybkie pytanie - która płyta i dlaczego będzie lepsza? teraz mam12400f, ale niedługo będę zmieniać na 13500 bo mam odkupić od kogoś do wakacji.

Nie bardzo rozumiem informacji na stronie MSI, na liście współpracujących pamięci gdzie widzę moje Corsair 7200, jest informacja o zegarach i jest 72004800, czy to znaczy, że7200 dadzą się ustawić na 4800 z 12400f? Nie da się wyżej? nie rozumiem o co w tym chodzi.

Płytki mam dwie do wyboru, MSI i Gigabyte. Uciekła mi sprzed nosa fajna płyta Gigabyte Z790 AERO G za 800 nowa, to szukam na szybko innej z wi-fi i BT, obsługująca pamięci 7200 i z dobrym audio tj niekatującym uszu i chyba 4080,1220,1150 tylko mnie interesuje albo PCIe x1 w miejscu gdzie nie zasłaniać go będzie GPU. Do tego nie rozumiem wyjść teraz, kiedyś było kilka minijacków do każdej wtyczki od systemu głośników, teraz widzę jedno wejście mikrofonowa i jedno wyjście, ewentualnie jest kilka gniazd, ale opisy są dziwne no i nie ma oznaczeń do głośników lewych, prawych, subwoofera itd, nie ma tych kilku kolorów, są np same czarne albo z jednym czerwonym. Ten GB ma dwa gniazda tj mikro i out, MSI ma kilka w tym mikro i nie wiem co z pozostałymi. .

Która lepsza?

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/Overview

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-GAMING-X-AX-rev-20#kf

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam MSI w tej chwili posiadam Z790 Tomahawk, a wcześniej Big Bang XpowerII 

Tomahawk śmiga mi z i5 13600k z 2x16GB DDR5 6000Mhz będę dobierał kolejne dwie kości

Bardzo prosty i przejrzysty BIOS, częste aktualizacje, łatwość w OC, wszystko jest pod ręką 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie OC, chodzi mi bardziej o dobre rozłożenie na płycie, trwałość, bezproblemowość, szansę na uruchomienie pamięci 7200MHz... a jak mi się wydaje, to 7200 zadziała jeśli będzie w jednej kości, z dwoma już tylko 6600, to nie wiem. Chyba, że nie o to chodzi w specyfikacji na stronie producenta. O lepszym kodeku myślę pod kątem używania integry przez jakiś czas aż uda mi się kupić jakąś kartę dźwiękową na PCIe x1 chyba, bo nic innego na płytach chyba się nie znajdzie a i o to ciężko bo najczęściej jest kilka x16 a nie ma x1.

 

To jak to jest z tymi modułami i OC na tej płycie? Producent podaje -

4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB
Memory Support 7800+(OC)/ 7600(OC)/ 7400(OC)/ 7200(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7800+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, suchejro napisał:

nie będzie OC, chodzi mi bardziej o dobre rozłożenie na płycie, trwałość, bezproblemowość, szansę na uruchomienie pamięci 7200MHz... a jak mi się wydaje, to 7200 zadziała jeśli będzie w jednej kości, z dwoma już tylko 6600, to nie wiem. Chyba, że nie o to chodzi w specyfikacji na stronie producenta. O lepszym kodeku myślę pod kątem używania integry przez jakiś czas aż uda mi się kupić jakąś kartę dźwiękową na PCIe x1 chyba, bo nic innego na płytach chyba się nie znajdzie a i o to ciężko bo najczęściej jest kilka x16 a nie ma x1.

 

To jak to jest z tymi modułami i OC na tej płycie? Producent podaje -

4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB
Memory Support 7800+(OC)/ 7600(OC)/ 7400(OC)/ 7200(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7800+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz

Nie zawsze jest tak jak w instrukcji mój procek obsługuje teoretycznie quad channel 2666MHz a w praktyce przy zajętych 8 bankach pamięci wszystko śmiga bez problemu na 3200MHz czyli sporo wyżej. Dodam że mam dwa zestawy 4x16GB jeden od Crucial a drugi od Kingston co nie ułatwia. Myślę że najwięcej do gadania będzie tu miał kontroler pamięci w procku i ilość Twojego szczęścia w silikonowej loterii dopilnuj żeby pamięci były single rank i na jakiś dobrych kościach (podobno Hynix A die są najlepsze a M die niewiele gorsze ale proszę mnie nie cytować ja dalej siedzę na DDR4) Życzę szczęścia. Żeby nie był totalny off-top miałem płyty Asusa, Gigabyte i MSI najlepiej wspominam MSI więc na Twoim miejscu brałbym ich płytę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie wiem, ja miałem już sporo różnych płyt, padały mi Asrock, MSI, ASUS, ale Gigabyte nigdy. Mam komputery z ich płytami i działają do dzisiaj a mają po 5, do 20 lat. Trzymam swoje komputery bo mam sporo różnych rzeczy na nich, porobione buckup'y, ale nie wyrzucam ich bo nigdy nie wiadomo co przetrwa.

Po III w.ś. będzie jak znalazł 🙂

 

Wiadomo, że kontroler w procesorze da zadziałać tym czy innym modułom DDR5, ale chciałbym przewidzieć czy Corsair 7200MHz cl34 zadziała w nominalnych czy nie, bo zapewne 12400f nie pozwoli na 7200 i może z 6000 zadziała? Ktoś coś wie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem w google hasło: 12400f max ddr5 memory speed.

Wyczytałem że:

1) Zablokowane (non-k) procki nie mają opcji podniesienia System Agent voltage co w praktyce uniemożliwia dojście do 7000MHz.

2)Ktoś napisał że na identycznym procku jak Twój przez 6 miesięcy jechał na 6400MHz aż trafił na sytuację gdzie pamięci nie były stabilne więc obniżył na 6200MHz.

3)Nawet na 13 generacji intela jest problem dojść do 7000. 

4)Generalny konsensus na redditcie jest że procki 12th non-k gen kończą się w okolicach 6000-6400MHz ale było sporo postów że jak nie masz farta to 5600MHz jest granicą co idealnie pasuje do tego co napisałeś wcześniej: 

17 godzin temu, suchejro napisał:

4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB
Memory Support 7800+(OC)/ 7600(OC)/ 7400(OC)/ 7200(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7800+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz

Ma to sens bo intel gwarantuje tylko 4800MHz wszystko wyżej to oc i trochę loteria.  Wnioski musisz wyciągnąć sam. Niestety nie liczyłbym że profil XMP 7200 ruszy od strzała. Jak podmienisz procesor na 13500 prawdopodobnie zyskasz 200-400MHz więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jej, to jeśli dobrze rozumiem, nie ma szans na uruchomienie pamięci na 7200 bez 13600 minimum, bo ludzie widziałem, że piszą o takim tandemie u nich działającym, ale ponoć to też loteria. Co jest z tym cholernym Intelem, dziadostwo jakieś. Różne rewizje tego samego modelu różniące się wydajnością, loteria z doborem płyt i modułów pamięci, itp itd, paranoja jakaś. Do tego znalazłem w YT filmik, gdzie gościu męczy się z uruchomieniem pamięci na jakiejś topowej płycie z topowym procesorem, kombinuje i kombinuje, wreszcie odkrywa, że obniżenie napięć powoduje poprawne działanie pamięci na nominalnym taktowaniu tj 8000... później jeszcze je podkręcił na 8200, ale to płyta za kilka tys i procesor podobnie.

Ale spotykam informacje, ludzie piszą że im działa 7200, ale chyba to 13600 najsłabszy widziałem jeśli mnie pamięć nie myli. Czyżby w K był inny kontroler i można zastosować szybsze pamięci?

Męczy mnie to już powoli, to czy jest jakieś rozwiązanie które pozwoli skompletować taki zestaw w sensie wydajności, składający się z pamięci 7200 bo takie mam, chyba że je zmienić, do tego procesor nie zjadający dużo prądu a wydajny, karty RTX3070 którą chyba zmienię na 4070, ale to nie jest priorytet. W sumie 14400 może nie zjada dużo prądu, ale ma wydajność taką, że Ryzeny chyba już się pojawiają jako konkurencja. 12400 jako najbardziej polecany wymyśliłem, chciałem zamienić niedługo na 13500 bo znacznie lepszy i niewiele więcej pożera i do tego tylko kilka stopni cieplejszy, ale te problemy ze wszystkim są męczące. Do tego jaja z płytami, ludzie ponoć masowo próbują czy zadziała i zwracają, piętrzą się wszędzie stosy płyt zwracanych  w ciągu 14 dni, żałosny wytwór firm które mają wieloletnie doświadczenie w produkcji procesorów a to wszystko działa jakby od tygodnia tym się zajmowali, jedna wielka partyzantka.

Mam jakieś alternatywy chcąc mieć coś co mało potrzebuje prądu i nie grzeje się jak głupie a ma wydajność 13500 i mógłbym zastosować DDR5 7200 cl34?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2024 o 19:49, suchejro napisał:

nie będzie OC,

 

W dniu 29.03.2024 o 01:05, suchejro napisał:

 Corsair 7200MHz cl34 zadziała

To już jest OC (Intel i5 12400 i Intel i5 13500, bez OC kontrolera RAM obsługują DDR5 do 4800MT/s). i5 14600K obsługuje maksymalnie bez OC pamięci 5600 MT/s. ... także nie pisz że nie będzie OC, skoro dalej piszesz, że będzie.

59 minut temu, suchejro napisał:

12400 jako najbardziej polecany wymyśliłem, chciałem zamienić niedługo na 13500 bo znacznie lepszy i niewiele więcej pożera i do tego tylko kilka stopni cieplejszy,

Bez OC, to i5 12400 i 13500 po 28 sekundach pełnego obciążenia (np. Prime 95 SmallFFT, Cinebench R23 multicore) będą pobierać tyle samo, czyli 65W (bo zgodnie ze specyfikacją, płyta po tym czasie ma włączyć PowerLimit1=65W). Natomiast do 28s model 13500 pobierze więcej mocy i bardziej się nagrzeje (i5 12400 ma PL2=117W, a i5 13500 już PL2=154W).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o braku OC patrząc na to całościowo i standardowo. Dla mnie ustawienie pamięci na ich nominalne ustawienia to nie OC, procesora się nie rusza nawet jakby się chciało, zegary/napięcia itd  pozostają te same, moduły pozostają na swoich nominalnych ustawieniach (hahahahaha... oby, bo raczej mocno w dół) i nie są ruszane napięcia, chyba że w dół. To raczej nie OC a... UC - underclocking 🙂 no i często undervolting jak widziałem w YT na filmiku. Za sprawą niedowładu umysłowego producenta procesorów. Dają zgniłego ziemniaka zamiast procesora i nam mówią - radźcie sobie.

 

Która płyta jest najlepsza, najbardziej pancerna, ach i och i ogólnie najbardziej sensowna?

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-GAMING-X-AX-rev-20/sp#sp

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/Z790-AORUS-ELITE-AX-rev-10/sp

 

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/prime/prime-z790-a-wifi/

 

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/Specification

https://pl.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-WIFI/Specification

https://pl.msi.com/Motherboard/Z790-GAMING-PLUS-WIFI/Specification

 

Dla mnie pierwsza na liście od góry MSI wygląda najciekawiej bo ma dobre zasilanie i jego chłodzenie, dobrą kartę dźwiękową która być może mi się przyda przynajmniej na jakiś czas, bo w zależności od grubości karty graficznej albo uda mi się umieścić kartę dźwiękową w gnieździe PCIe x1, albo GPU będzie zasłaniać i będę musiał szukać rozwiązania w postaci zewnętrznej karty dźwiękowej itp. Ma też najlepszą kartę wi-fi bo 7 ale to chyba tylko na W11 te rzeczy, no i nie mam nic co by współpracowało. Ale może warto na przyszłość? Szkoda, że nie ma PCIe x5 dla dysków SSD M2 jak chociażby ma Gigabyte Aero G, akurat to bym chciał. Ale nie można mieć wszystkiego ponoć...

 

Z pozostałych płyt to ciekawa wydaje mi się także płyta Asus którą umieściłem pomiędzy GB a MSI. Ma jakieś dodatkowe możliwości które ponoć automatycznie dobierają najszybszą możliwość dla DDR5, coś tam kombinuje samo i działa... podobno.

Z Gigabyte ciekawa wydaje mi się ta Aorus, ma co trzeba i ciekawie wygląda Thunderbolt. Pod warunkiem, że to wszystko działa. Wszyscy producenci dają różne rzeczy które okazują się bublem, problemy z Bluetooth, dźwiękową, wi-fi itd. jak czytam opinie i komentarze, to w sumie nic nie warto kupować bo ze wszystkim problemy.

 

A wy jak widzicie te płyty które podlinkowałem?

 

Mam jeszcze jeden problem, wiele różnych wyjść karty dźwiękowej na tylnym panelu. Widzę z 2,3,4,5 i 6 wejściami na minijacki. W dodatku część z nich ma jakieś dziwne oznaczenia. Wszystkie są czarne, albo wśród nich jeden czerwony, albo mają dwa kolorki, albo kilka, albo pełna ilość kolorków jak to zwykle. pytam, bo nie wiem jak i czy do każdego rodzaju gniazd podłączą swoje głośniki. Logitech X-540 o ile pamiętam model.

 

 

 

 

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, suchejro napisał:

Myślałem o braku OC patrząc na to całościowo i standardowo. Dla mnie ustawienie pamięci na ich nominalne ustawienia to nie OC

Profil XMP, to profil OC.

Standardowe napięcie dla DDR5 to 1,1V (wszystko powyżej jest poza normą).

Max prędkość RAM dla procesora jest limitowana choćby przez kontroler (5600 MT/s dla i5 14600K), który podkręcasz ustawiając powyżej parametrów ze specyfikacji.

Także nie liczy się to co wybrałeś sobie co jest OC, a co nie. 🙂 

7 godzin temu, suchejro napisał:

A wy jak widzicie te płyty które podlinkowałem?

Wybierz tą, która spełnia Twoje wymagania. Ja np. potrzebuję wyjścia optycznego, więc ASUS by odpadł. Poza tym ASUS ma tandetne jedno-stronne zapięcia na RAM - też tego nienawidzę.

7 godzin temu, suchejro napisał:

 pytam, bo nie wiem jak i czy do każdego rodzaju gniazd podłączą swoje głośniki. Logitech X-540 o ile pamiętam model.

W takim razie skreślasz płyty mające mniej niż 5 mini-jack.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jakiś przejściówek z np 2 do 5 minijack? Czy ogólnie jak podłączyć te moje do różnych innych wersji poza tą 5-cio wyjściową?

 

Nie rozumiem tych wyjść w tej płycie, ma jakieś dziwne dla mnie oznaczenia. Da się podłączyć ten mój zestaw głośników bo ma niby 5 gniazd, czy to coś innego?

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/Gallery#lg=1&slide=4

 

A odnośnie pamięci, to jak mają fabryczne 1,4 czy 1,45 albo 1,35V, to już odpadają?

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki 5.1 potrzebują 3x wyjście stereofoniczne (przy połączeniu analogowym), także nie ma "przejściówek" robiących kanały audio których nie ma.

Do tej płyty co zalinkowałeś da się podłączyć analogowo 5.1.

Pamięci DDR5 które mają napięcie 1,35V-1,45V, to mają je na profilu OC, czyli XMP. Na profilu JEDEC (nonOC) mają standardowe 1,1V. Radzę wybierać pamięci, które mają szybki profil non OC (np. 5600 MT/s), a nie ten najwolniejszy (4800 MT/s). Niestety producenci pamięci OC (XMP i EXPO) zwykle nie chwalą się jak szybkie mają wpisane profile nonOC w SPD (można to odczytać dopiero po zakupie, w AIDA czy innym HWinfo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak teraz sprawdzić jak się podłącza te głośniki bo spakowane leżą nie na miejscu tutaj. Ale wydawało mi się że było więcej niż trzy.

 

Czy to są odpowiednie moduły?  CMK32GX5M2X7200C34

https://www.corsair.com/pl/pl/p/memory/cmk32gx5m2x7200c34/vengeance-32gb-2x16gb-ddr5-dram-7200mhz-c34-memory-kit-black-cmk32gx5m2x7200c34

 

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...