Skocz do zawartości
Grzegorz1993

Upgrade PC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w ulepszeniu swojego starego komputera. Gram najczęściej w gry sieciowe MMORPG typu New World/league of legends/ AOE / Aion itp, więc będę potrzebował płyty głównej z opcją WiFi pod drugi komputer albo jakąś przejściówkę ( Jeżeli wychodzi taniej/lepiej ). Koszt jaki chcę ponieść to do 3 tyś złotych ze względu na kupno nowego PC z całym osprzętem za około 14k. 

 

Pamięć Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)

Płyta główna Gigabyte B560M AORUS ELITE

Zasilacz Corsair TX650M 650W (CP-9020132-EU)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 5 120mm (SPC303)

Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3060 Twin X2 OC 12GB GDDR6 LHR (N30602-12D6X-11902120H)

Procesor Intel Core i5-11400, 2.6 GHz, 12 MB, BOX (BX8070811400)

Wentylator be quiet! Pure Wings 2 140mm PWM (BL040)

Obudowa be quiet! Pure Base 500 Window

 

Z góry dziękuje, 

Grzegorz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy system oraz gry, są już dyskach nowego typu pod M.2 ? 

temat wbrew pozorom nie jest taki łatwy, za względu na LGA 1200 i dostępność oraz kosz upgrade np. procesora,  ale najwięcej zyskało by się na wydajności zakupując np. kartę graficzna.   

Karta graficzna Asus Dual GeForce RTX 4070 SUPER 12GB GDDR6X (DUAL-RTX4070S-12G)

można już ją wyrwać poniżej 3tys. , ale karta wymaga już nowego typu wtyczki zasilania -12VHPWR 12+4 PIN , a posiadany zasilacz takowej nie posiada , wiec dodatkowy koszt

np. lub poszukać samemu 

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-przedluzacz-2-8-pin-12vhpwr-12-4-pin-400w-16-awg-15316049255    

sprzedać posiadana kartę graficzna , a za pozyskane fundusz zakupić kartę Wi-BT

np.

KARTA SIECIOWA TP-LINK TX55E AX3000 WIFI 6  

tylko trzeba patrzać w opisie czy sprzedający na już w ofercie nowsza wersje z BT 5.2 i na "chip Intel AX210" . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mr.T... napisał:

Witam

czy system oraz gry, są już dyskach nowego typu pod M.2 ? 

temat wbrew pozorom nie jest taki łatwy, za względu na LGA 1200 i dostępność oraz kosz upgrade np. procesora,  ale najwięcej zyskało by się na wydajności zakupując np. kartę graficzna.   

Karta graficzna Asus Dual GeForce RTX 4070 SUPER 12GB GDDR6X (DUAL-RTX4070S-12G)

można już ją wyrwać poniżej 3tys. , ale karta wymaga już nowego typu wtyczki zasilania -12VHPWR 12+4 PIN , a posiadany zasilacz takowej nie posiada , wiec dodatkowy koszt

np. lub poszukać samemu 

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-przedluzacz-2-8-pin-12vhpwr-12-4-pin-400w-16-awg-15316049255    

sprzedać posiadana kartę graficzna , a za pozyskane fundusz zakupić kartę Wi-BT

np.

KARTA SIECIOWA TP-LINK TX55E AX3000 WIFI 6  

tylko trzeba patrzać w opisie czy sprzedający na już w ofercie nowsza wersje z BT 5.2 i na "chip Intel AX210" . 

 

Cześć. Dzięki za odpowiedz. 
Dyski to:
Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Dysk SSD Transcend SSD370S 128GB 2.5" SATA III

Oraz jakiś stary HDD

Zastanawiałem się czy nie pójść w takie coś:
https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-7700x-4-5-ghz-32-mb-box-100-100000591wof-11788490/?utm_source=purepc.pl&utm_medium=referral&?utm_campaign=zestawy_kwiecien_2024

Ewentualnie 7800X3D

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-venom-ddr5-32-gb-6400mhz-cl32-pvv532g640c32k-12733804/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b650m-gaming-plus-wifi-13178669/

I potem zbierać na jakąś kartę graficzną 4070, sprzedając starą. 

Uważasz, że to zły pomysł. Boje się, że kupując samą kartę graficzną okaże się, że procesor niedomaga, a brakuje mi RAM 😞 ( Tak mi się wydaje )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy jaki posiadasz monitor 1080p ? , 16GB pamięci powinno wystarczyć bez problemu, natomiast zmieniając platformę o procesor nowszej generacji czy to będzie Intel czy AMD , a pozostając na starszej karcie graficznej to przyrostów FPS nie będzie xD

z tym "wąskim gardłem" - bottleneck, to bez przesady, posiadasz CPU 11gen. wraz z wsparciem dla PCie 4.0, także to nie jest jeszcze jakiś stary procesor który znacząco będzie ograniczał wydajności nowej karty graficznej , np. RTX 4070Super.   

ale jeśli planujesz zakupić nowa platformę, a potem np. kartę graficzna z mniej wydajna np. RTX 4070, to ile faktycznie zyskasz FPS ? , w vs do pozostanie na obecnej platformie i zakupu RTX 4070 Super ? , myślę ze wincyj się zyska kupując RTX 4070 Super.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor jeszcze daje radę np. z takim RTX 4070 super będzie trochę bottleneck (w jakiej rozdzielczości grasz?) ale zawsze gdzieś jakiś jest. Moim zdaniem tragedii nie będzie.  RAMu do gier też styknie. Zasilacz jest ok pod warunkiem że nie masz ustawione w BIOSie limity mocy dla procesora na max. Procek weźmie około 150W karta 200W jak zrobisz undervolting to 180W. 330W to 50% mocy Twojego zasilacza nawet uwzględniając że sprawność ma około 82% to będzie pracować na 60-65% mocy maksymalnej więc git. Karta graficzna przyjdzie z adapterem lub tak jak napisał @Mr.T... można dokupić kabel ale sprawdź 10 razy czy kupujesz dobry kabel do dokładnie Twojego modelu. Jak chcesz odczuć dużego kopa wymień GPU. Przyjdzie czas zmienisz cala platformę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mr.T... napisał:

to zależy jaki posiadasz monitor 1080p ? , 16GB pamięci powinno wystarczyć bez problemu, natomiast zmieniając platformę o procesor nowszej generacji czy to będzie Intel czy AMD , a pozostając na starszej karcie graficznej to przyrostów FPS nie będzie xD

z tym "wąskim gardłem" - bottleneck, to bez przesady, posiadasz CPU 11gen. wraz z wsparciem dla PCie 4.0, także to nie jest jeszcze jakiś stary procesor który znacząco będzie ograniczał wydajności nowej karty graficznej , np. RTX 4070Super.   

ale jeśli planujesz zakupić nowa platformę, a potem np. kartę graficzna z mniej wydajna np. RTX 4070, to ile faktycznie zyskasz FPS ? , w vs do pozostanie na obecnej platformie i zakupu RTX 4070 Super ? , myślę ze wincyj się zyska kupując RTX 4070 Super.  

Masz rację z 4070 super, o nią mi chodziło.

Teraz tak pomyślałem, że jakby sprzedać stare z kartą graficzną za 2k i dołożyć z 3.4 to kupiłbym to co ja mówię i kartę graficzną co ty mówisz ? Tylko zastanawiam się jak sprzedać procesor i resztę bez pudełek ( chyba że w piwnicy są ) bez chłodzenia, obudowy i zasilacza ? Kupiec sobie wyciągnie xd ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Funky_Panda napisał:

Procesor jeszcze daje radę np. z takim RTX 4070 super będzie trochę bottleneck (w jakiej rozdzielczości grasz?) ale zawsze gdzieś jakiś jest. Moim zdaniem tragedii nie będzie.  RAMu do gier też styknie. Zasilacz jest ok pod warunkiem że nie masz ustawione w BIOSie limity mocy dla procesora na max. Procek weźmie około 150W karta 200W jak zrobisz undervolting to 180W. 330W to 50% mocy Twojego zasilacza nawet uwzględniając że sprawność ma około 82% to będzie pracować na 60-65% mocy maksymalnej więc git. Karta graficzna przyjdzie z adapterem lub tak jak napisał @Mr.T... można dokupić kabel ale sprawdź 10 razy czy kupujesz dobry kabel do dokładnie Twojego modelu. Jak chcesz odczuć dużego kopa wymień GPU. Przyjdzie czas zmienisz cala platformę. 

Nawet nie wiem jak sprawdzić czy mam tak ustawione w biosie. Może jakiś screen gdzie to, może mam ustawione coś i lepiej zmienić ? Monitor to stary Black hawk G master G2530HSU od IIyama

3 minuty temu, Funky_Panda napisał:

Myślę że masz odpowiedź co robić dostałeś 2 takie same, niezależnie od siebie sugestie w 2 minuty 🙂 

Rozumiem Cię ale jakby się udało sprzedać to nie lepiej już wszystko zmienić co opisałem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie konkretnie w BIOSie zmienic to nie pamiętam dawno nie miałem płyty od Gigabyte jak dobrze pamietam Tweaker ---> przewiń w dół i zobaczysz Turbo Power Limits

 

35 minut temu, Grzegorz1993 napisał:

Nawet nie wiem jak sprawdzić czy mam tak ustawione w biosie. Może jakiś screen gdzie to, może mam ustawione coś i lepiej zmienić ? Monitor to stary Black hawk G master G2530HSU od IIyama

Rozumiem Cię ale jakby się udało sprzedać to nie lepiej już wszystko zmienić co opisałem ? 

Monitor masz FullHD czyli bottleneck będzie ale bez tragedii. Nie odpowiem na Twoje pytanie co lepsze wymiana/zmiana GPU to musisz sam przemyśleć. Zawsze na horyzoncie jest lepszy sprzęt a ceny starszego spadają, jeśli nie jesteś zadowolony z tego co masz to zmień. Ja przesiedziałem całe lata na 3770 (wiem inne czasy) zmieniłem 6 miesięcy temu całego kompa na ten ze stopki, ale miałem mały budżet, po sprzedaży starego cały koszt zamknął się w 1500zł (zostawiłem GPU i PSU z poprzedniego) więc uznałem że na moje potrzeby starczy, w benchmarkach typu Unigine Heaven mam wyniki dokładnie takie same jak wcześniej, w grach jest poprawa bo nie mam przycinek (FPS 1% i 0.1% low) ale mój komp nie służy mi tylko do gier. Dla mnie było ważne żeby było dużo rdzeni (czyt. przyzwoita wydajność wielowątkowa) i im więcej RAMu/vramu na GPU tym lepiej. Jeśli masz wolne środki żeby zrobić zmianę platformy, to niestety, nie doradzę bo nie ogarniam tego @Mr.T... będzie znacznie bardziej kompetentny niż ja. Taki 7800X3D to potężny procek i pewnie wystarczy na długo ale czy naprawdę go potrzebujesz? Gry które wymieniłeś nie są jakieś super wymagające (LOL/AOE) New World ma jakiegoś buga (a przynajmniej miał) który zawyżał użycie CPU a w wymaganiach ma antyczne Sandy Bridge. Przemyśl temat, ja osobiście zmieniłbym tylko GPU i zobaczył czy to wystarczy. Jeśli nie to sprzedasz co masz sprzedać a GPU zostanie w ulepszonym/wymienionym kompie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Funky_Panda napisał:

Przemyśl temat, ja osobiście zmieniłbym tylko GPU i zobaczył czy to wystarczy. Jeśli nie to sprzedasz co masz sprzedać a GPU zostanie w ulepszonym/wymienionym kompie.

O i to jest słuszna koncepcja, do tego co jest teraz zainwestować w GPU nowszej generacji , "będzie Pani zadowolona" to tak zostawić , jak nie do końca, to wtedy myśleć nad zmiana platformy , na nową.   

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Funky_Panda

53 minuty temu, Mr.T... napisał:

O i to jest słuszna koncepcja, do tego co jest teraz zainwestować w GPU nowszej generacji , "będzie Pani zadowolona" to tak zostawić , jak nie do końca, to wtedy myśleć nad zmiana platformy , na nową.   

W takim razie tak zrobię. Myślę też nad GTA6 ale w sumie tak jak mówicie lepiej kupić GPU i jakby co to zmienić platformę. 
Dajcie jeszcze znać jak ustawić w biosie to co mówił @Funky_Panda chodzi mi na jaką wartość ustawić to jak wrócę do domku to się pobawię ( Jeżeli jest ustawione na max ).

Jeżeli możecie to jak dajcie też znać na przyszłość jak się sprzedaje procesor ? Mam go wyciągnąć, ktoś to sobie zrobi ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal HW info zapodaj jakiś benchmark np. Furmark ma opcje testowania CPU albo occt, nawet CPUz da radę, zacznij obciążać CPU na maxa. HWinfo powie Ci ile watów może maksymalnie zjeść procesor i jakie są ustawione limity. 
program jest darmowy link do pobrania:

>>>HWinfo<<<

Nie katuj procka jakoś długo 5 min wystarczy żeby zobaczyć jakie są ustawienia.

[Edit] Dorzucam screena jak to wygląda. Jak widać mój procek zjada max 207W a przez większość czasu siedzi w okolicach 200W. Limity mam ustawione na 220W

image.png.9e9d28f39e16f2a025025bae9b580332.png

Edytowane przez Funky_Panda
Dodanie zrzutu ekranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Grzegorz1993 napisał:

Nawet nie wiem jak sprawdzić czy mam tak ustawione w biosie. Może jakiś screen gdzie to, może mam ustawione coś i lepiej zmienić ?

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b560m-aorus-elite_1002_e.pdf

przejdź do 30 strony 

w Biosie

rozwiń pozycje -Advanced CPU Settings

C-States Control - najprawdopodobniej jest Auto - przestaw na Disabled 

potem odszukaj -Turbo Power Limits-  i zobacz jak jest ustawione -Auto ?  

13 godzin temu, Grzegorz1993 napisał:

Jeżeli możecie to jak dajcie też znać na przyszłość jak się sprzedaje procesor ?

dając np. ogłoszenie na którymś z popularnych portali czy to OLX czy Alledrogo, 

zamieszcza się zdjęcie procesora jeśli sprzedaje się sam procesor to samego procesora, jeśli w zestawie np. z płyta główna to procesor może być w sokecie, można tez zamieścić jakieś fotki Print Screen  z przeprowadzonych testów i testujących stabilność CPU np. CPU-Z , Aida64 czy 

Intel® Processor Diagnostic Tool

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15951/intel-processor-diagnostic-tool.html     

np. przykładowe ogłoszenie z OLX 

https://www.olx.pl/d/oferta/intel-core-i5-4460-4r-4w-3-4ghz-CID99-IDTG8h4.html?bs=olx_pro_listing

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2024 o 21:10, Mr.T... napisał:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b560m-aorus-elite_1002_e.pdf

przejdź do 30 strony 

w Biosie

rozwiń pozycje -Advanced CPU Settings

C-States Control - najprawdopodobniej jest Auto - przestaw na Disabled 

potem odszukaj -Turbo Power Limits-  i zobacz jak jest ustawione -Auto ?  

dając np. ogłoszenie na którymś z popularnych portali czy to OLX czy Alledrogo, 

zamieszcza się zdjęcie procesora jeśli sprzedaje się sam procesor to samego procesora, jeśli w zestawie np. z płyta główna to procesor może być w sokecie, można tez zamieścić jakieś fotki Print Screen  z przeprowadzonych testów i testujących stabilność CPU np. CPU-Z , Aida64 czy 

Intel® Processor Diagnostic Tool

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15951/intel-processor-diagnostic-tool.html     

np. przykładowe ogłoszenie z OLX 

https://www.olx.pl/d/oferta/intel-core-i5-4460-4r-4w-3-4ghz-CID99-IDTG8h4.html?bs=olx_pro_listing

Hej. Przepraszam, że tak długo ale miałem problemy w pracy i wypadło mi z głowy. Podrzucam zdjęcie z procesorem. Zmieniłem C-States Control na  Disabled,  a Turbo Power Limits jest na Auto. Zmienić to ? Jeżeli tak to na co i co dalej ? 

 

Test na Furmark

Bez tytułu.png

Edytowane przez Grzegorz1993

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne… wszystko wygląda ok limity mocy masz zdjęte dla CPU (4095W) a mimo to procek bierze tylko 82W pod obciążeniem 🤔 coś mało gdzieś czytałem że złoty środek dla tego CPU to okolice 135W ale mnożnik ustawia 44 i 42 czyli jak być powinno. Trzyma cały czas taktowanie 4200 pod obciążeniem? Temperatury niziutko. Tylko coś podejrzanie niskie zużycie energii przez procesor. Zrób test cpu z i porównamy z serią. Odpal też stress test zostaw na 10 min i monitoruj taktowanie (odpal HWinfo w tle) czy nie spada. 

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na furmark? 😄 odpal cinebench i wtedy sprawdzaj jak się procesor zachowuje 😄 U mnie CPU burner nawet do 65C procesora nie wygrzewa, widocznie nie wykorzystuje wszystkich instrukcji najbardziej obciążających CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Funky_Panda napisał:

Dziwne… wszystko wygląda ok limity mocy masz zdjęte dla CPU (4095W) a mimo to procek bierze tylko 82W pod obciążeniem 🤔 coś mało gdzieś czytałem że złoty środek dla tego CPU to okolice 135W ale mnożnik ustawia 44 i 42 czyli jak być powinno. Trzyma cały czas taktowanie 4200 pod obciążeniem? Temperatury niziutko. Tylko coś podejrzanie niskie zużycie energii przez procesor. Zrób test cpu z i porównamy z serią. Odpal też stress test zostaw na 10 min i monitoruj taktowanie (odpal HWinfo w tle) czy nie spada. 

Przepraszam. Może to moja wina bo puściłem test, kliknąłem stop i dopiero zrobiłem zdjęcie 😄

Zrobiłem jeszcze raz.

 

To co wyżej napisałem było robione przed zmianą w biosie tego C-states 
Zmieniłem C-States Control na  Disabled,

Turbo Power Limits jest na Auto. Zmienić to ?

Jeżeli tak to na co i co dalej ? 

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...