Skocz do zawartości
Max17b

Pytanie dotyczące BIOSu płyty głównej - Gigabyte Z390 GAMING X (rev. 1.0)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w dniu wczorajszym chciałem zaktualizować BIOS płyty głównej do nowszej wersji. Podczas aktualizacji instalacja napotkała na błąd - komunikat wyświetlił się tylko na chwilę. Dotyczył plików stronicowych i pamięci (nie zdążyłem przeczytać). Po tej instalacji komputer uruchomił się ponownie i zamiast włączyć normalnie do konta Microsoft, uruchomił się w BIOSie. Wyszedłem z BIOSu bez zapisywania ustawień i komputer uruchomił się normalnie. Następnie sprawdziłem wersje BIOSa i jest ta sama (F10). Od tego czasu wykonałem test systemu, pamięci RAM, dysku i wszystko wygląda w porządku. Obecnie posiadam wersję BIOSu o numerze F10 z dnia Nov 29, 2021.

Najnowsza wersja to F11. Aktualizuję ona:

1. Checksum : 1518

2. Addresses potential UEFI vulnerabilities. (LogoFAIL)

Aktualizacje BIOSu wykonywałem z pobranego pliku od producenta za pomocą aplikacji App Center.

Czy w takim przypadku nowszy BIOS F11 mógł się w ogólnie nie wgrać, a obecny mógł zostać nietknięty? Jak mogę zweryfikować poprawność funkcjonowania BIOSu? Jak mogę sprawdzić, czy zaszły jakiekolwiek zmiany w BIOSie?

Proszę o pomoc i odpowiedź.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogłądałeś ?

https://www.google.com/search?q=Gigabyte+Z390+GAMING+X+%28rev.+1.0%29+flash+biosu&client=firefox-b-d&sca_esv=2894cba2b33c3061&ei=V2kRZoqlAri-xc8PvqOD6Ag&udm=&ved=0ahUKEwjKrPHs8q2FAxU4X_EDHb7RAI0Q4dUDCBA&uact=5&oq=Gigabyte+Z390+GAMING+X+%28rev.+1.0%29+flash+biosu&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiLUdpZ2FieXRlIFozOTAgR0FNSU5HIFggKHJldi4gMS4wKSBmbGFzaCBiaW9zdTIFECEYoAEyBRAhGKABMgUQIRigATIFECEYoAFIwytQ9ANY_SdwAXgAkAEAmAGaAaAB6QiqAQQxMC4yuAEDyAEA-AEBmAINoAKWCcICBxAAGB4YsAPCAgYQABgWGB7CAgcQIRgKGKABwgIEECEYFZgDAIgGAZAGAZIHBDEwLjOgB5Io&sclient=gws-wiz-serp#fpstate=ive&vld=cid:bce01569,vid:psI4KJaXen4,st:0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.

Bios aktualizuj z poziomu biosu płyty z pendrive.

Zobacz jak robi to Black:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sca_esv=b2f01f239ded54f9&q=Gigabyte+Z390+GAMING+X+bios+aktualizacja&tbm=vid&source=lnms&prmd=svinbtz&sa=X&ved=2ahUKEwiB4oKR-q2FAxViQFUIHbVZDRcQ0pQJegQIChAB&biw=1472&bih=679&dpr=2.61#fpstate=ive&vld=cid:f7b82b6e,vid:vfG5um2plxo,st:0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info. Poczytałem sobie dużo w internecie na temat aktualizacji BIOSu. Komputer testuję i działa bardzo dobrze na ten moment. BIOS chyba zaktualizuję, jak będzie się coś działo.

Czy według Ciebie ta moja wcześniejsza próba aktualizacji BIOSu mogła nic nie zmienić? Wyskoczył błąd, ponownie uruchomienie do BIOSu i potem juz wszystko normalnie działała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na jakim etapie u Ciebie aktualizacja bios się wysypała, ale masz szczęście, że nie zostały zapisane żadne zmiany.

Gdyby to się stało podczas flashu, płyta musiała by iść na serwis, żeby wgrać nowy bios programatorem.

Nie flashuj biosu spod systemu, bo to jest najbardziej ryzykowna metoda.

Na teraz najlepiej pobierz najnowszy bios ze strony producenta płyty i zapisz go na pendrive, żeby w razie czego można było go szybko wgrać do płyty.

Ja zawsze flashuje z pendriva w biosie, jak to łysy na filmie pokazuje.

Taka metoda jest najbezpieczniejsza pomijając flashback.

Ale do flashbaku płyta musi mieć odpowiednie USB.

No i pamiętaj, żeby przed flashem zresetować ustawienia biosu poprzez zworkę c-mos lub wyjęcie baterii.

 

A na teraz, jak płyta działa, to nic złego się nie stało - na szczęście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy BIOS wgram na USB i wtedy ewentualnie, jakby coś się działo, zaktualizuję płytę. Obecnie będę dalej testować.

Wykonałem już test pamięci RAM i mam taki komunikat, więc jest ok:

"The Windows Memory Diagnostic tested the computer's memory and detected no errors."

Zrobiłem też test dysku oraz systemu i wszystko w porządku. W podglądzie zdarzeń nie mam żadnych błędów krytycznych. Teraz przetestuję kartę graficzną i procesor.

Wychodzi na to, że tak jak z typowego romansidła - do niczego nie doszło. Błąd wyświetlił się przed ponownym uruchomieniem, na etapie "czytania" nowej wersji BIOSu.

Poza tym na płycie głównej Gigabyte mam coś takiego jak Dual BIOS. W razie czego to też może pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W myśl zasady, po co ruszać coś co dobrze działa? Ja ruszam bios dopiero w momencie kiedy nie mam innej opcji i muszę wgrać nowy. To trochę jak z oprogramowaniem silnika w aucie. Po co klepać nowe jak stare jeździ bez problemu 😕 czasem ludzie sami sobie szukają kłopotów.

Co więcej, staraj się NIGDY nie instalować biosu z aplikacji pod windowsem. Niby daje to radę 9/10 przypadków, ale ten 1 zawsze się trafi że np przy restarcie wywali kernel i coś się uwali. Tradycyjnie, bios na pena, odpalasz w uefi ez flash czy cokolwiek do danej płyty i modlisz się żeby prądu nie wyłączyli 😄 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna również bez problemu - pod obciążeniem i w spoczynku temperatury super. Nie będę aktualizować BIOSu. Na czarną godzinę zostawię najnowszą aktualizację jakby co.

Tak jak pisaliście wcześniej, prawdopodobnie nic się nie zainstalowało. W innym przypadku już by było to widać cokolwiek. Potestuję jeszcze kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po blisko miesiącu testowania jest tak, jak pisaliście:

"Moim zdaniem, wytłumaczenie jest tu jak z typowego romansidła - do niczego nie doszło.
Nie wiem, na jakim etapie u Ciebie aktualizacja bios się wysypała, ale masz szczęście, że nie zostały zapisane żadne zmiany.
A na teraz, jak płyta działa, to nic złego się nie stało - na szczęście :)"

Dziękuje wszystkim za pomoc i porady. Wszystko działa stabilnie, bez najmniejszych problemów. Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...