Skocz do zawartości
Lowpoly

RAM DDR 5 zestaw 6k - taktowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy RAM z zestawu za 6k (intel) z zestawienia kwietniowego powinien działać z profilem XMP?

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-kwiecien-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,13

 

Domyślnie pamięć ma 4800Mhz (takie wsparcie ma procesor Intel-14500).

Po włączeniu profilu XMP mam 6400Mhz, ale komputer nie działa stabilnie.

Bardziej wymagające gry (RDR2, Bannerlord) crashują się po 5-20 minutach. Komputer potrafi się nawet zrestartować.

 

Bez proflu XMP wszystko działa ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lowpoly napisał(a):

Cześć,

Czy RAM z zestawu za 6k (intel) z zestawienia kwietniowego powinien działać z profilem XMP?

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-kwiecien-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,13

 

Domyślnie pamięć ma 4800Mhz (takie wsparcie ma procesor Intel-14500).

Po włączeniu profilu XMP mam 6400Mhz, ale komputer nie działa stabilnie.

Bardziej wymagające gry (RDR2, Bannerlord) crashują się po 5-20 minutach. Komputer potrafi się nawet zrestartować.

 

Bez proflu XMP wszystko działa ok.

No cóż ... powinny. Ale jest taki próg taktowania (nie pamiętam ile to dokładnie MHz), jak go przekroczysz to nikt ci nie daje gwarancji, że zadziała mimo iż pisze w specyfikacji, że jest tyle MHz i tyle opóźnień. Po prostu jest to uznawane za OC (może na innym setupie zadziała). Ja bym spróbował zbić troszkę taktowanie, albo poluzować opóźnienia, powinno to pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CPU-Z w zakładce Memory masz 32-38-38-76? W BIOS masz opcję wybrania predefiniowanych ustawień dla RAM? Może być to kwestia kontrolera pamięci w CPU, niekoniecznie RAMu.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

W CPU-Z w zakładce Memory masz 32-38-38-76? W BIOS masz opcję wybrania predefiniowanych ustawień dla RAM? Może być to kwestia kontrolera pamięci w CPU, niekoniecznie RAMu.

CPU-Z wygląda tak:
image.png.540b2dd322d00a4db44b043676e3a5c9.png

 

W bios mam 3 opcje profilu, ustawiam pierwszy.

image.thumb.png.7e683e57c3880c4a3e49f1d224c5cedc.png

Edytowane przez Lowpoly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Sprawdź 6000 CL36 albo ręcznie przestaw 6400 CL34 i sprawdź. Osobiście nie mam Intela więc nie sprawdzę aczkolwiek problemem raczej są timingi 2 rzędu ew napięcie.

6000 CL36 znaczy się trzeci profil? Na nim również mam błędy w OCCT.

Niestety słabo u mnie z wiedzą w tym temacie i nie wiem czym są "timingi 2 rzędu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@steve69

Kiedyś zdarzyło mi się o tym pisać - szybkość kontrolera RAM w i5 14500 powyżej 4800 MT/s to jest OC. Jeden egzemplarz podkręci się do 6400, a inny nie podkręci się tak wysoko. Płyty główne też mają znaczenie.

17 godzin temu, Lowpoly napisał:

6000 CL36 znaczy się trzeci profil? Na nim również mam błędy w OCCT.

Niestety słabo u mnie z wiedzą w tym temacie i nie wiem czym są "timingi 2 rzędu".

Nie baw się "timingami" tylko obniżaj taktowanie z gotowego profilu, który generuje błędy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bonusso3 napisał:

No ale bez przesady, 6000 CL40 nie pójdzie? To procek do wymiany, coś jest nie tak. Ja bym podbił napięcie na kontrolerze dla pewności ale no to powinno z palca ruszyć.

Dlatego właśnie sugerowałem żeby spróbował i to na podniesionym napięciu ale tej opcji chyba autor wątku nie wypróbował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

A w jakie sloty są wsadzone RAMy? Sam składałeś PCta?

Tak. Dual channel, A2 i B2 bodajże (2 i 4 od stron procka).

Sprawdzę sugestie i dam znać. Dzięki za porady.

Jak nie pyknie to rzeczywiście coś nie tak z prockiem?

Kumpel ma ten sam RAM i Ryzen 5 7600 i wszystko śmiga na 6400 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kyle napisał:

Kiedyś zdarzyło mi się o tym pisać - szybkość kontrolera RAM w i5 14500 powyżej 4800 MT/s to jest OC. Jeden egzemplarz podkręci się do 6400, a inny nie podkręci się tak wysoko. Płyty główne też mają znaczenie

Tak, zgadza się, u mnie po prostu jest ok. Lowpoly nie napisał jaką ma płytę, moja to ta z zestawu. Wszystko działa jak należy, pamięci dość szybkie.

1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, steve69 napisał(a):

Tak, zgadza się, u mnie po prostu jest ok. Lowpoly nie napisał jaką ma płytę, moja to ta z zestawu. Wszystko działa jak należy, pamięci dość szybkie.

1.png

MSI B760M GAMING PLUS WIFI

Wszystko mam z zestawu, jedynie model karty zmieniony na Asus Dual.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, steve69 napisał(a):

Aktualizowałeś bios, temp. procka są ok? Bo coś ewidentnie jest nie tak.

Najnowsza stabilna wersja BIOS (7D99vH2 ze stycznia).

Testuję profil nr 2 (6200 Mhz 40-40-40-76 1.350V) i nie wyrzuca on błędów w OCCT.

Potestuję jeszcze w grach, czy nie crashuje, i jeśli będzie ok, to zostawiam.

Dzięki wszystkim za pomoc i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...