Skocz do zawartości
Gość

bloczki by chip

Rekomendowane odpowiedzi

Jak by obudowa byłą zamknieta to sie zgodzę że by było georncej ale przecież buda była otwarta :?:

Pomiary uzyskane podczas testów to odpowiednio 58 i 64 stopnie dla stanu początkowego i końcowego po 7 minutach przy pełnym obciążeniu. 

Pomiary uzyskane obecnie to odpowiednio 54 i 62 stopnie, jednak płyta nie była wewnątrz obudowy, więc i powietrze otoczenia wentylatora miało niższą temperaturę.

malo ze otwarta - nie bylo jej wcale :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak by obudowa byłą zamknieta to sie zgodzę że by było georncej ale przecież buda była otwarta :?:

Pomiary uzyskane podczas testów to odpowiednio 58 i 64 stopnie dla stanu początkowego i końcowego po 7 minutach przy pełnym obciążeniu. 

Pomiary uzyskane obecnie to odpowiednio 54 i 62 stopnie, jednak płyta nie była wewnątrz obudowy, więc i powietrze otoczenia wentylatora miało niższą temperaturę.

malo ze otwarta - nie bylo jej wcale :D

hmmmm.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Golymi oczami widac tu ze chlopaki jak berkut marnuja sie w naszej kochanej polsce, we wszystkich normalnych krajach byli by sponsorowani przez producentow hardware'u, gazety jak chip czy wrecz pisali by w nich artykuly, mieli dostep do specjalistycznego sprzetu.... natomiast u nas zamiast nowoczesnego laba zazwyczaj (i to w nienajgorszym wypadku) mamy kacik w garazu i srodki ograniczone jak mozliwosci naszej kadry w pilce noznej, zalosne? nie, POLSKA!

:D

mimo tego i tak nie idzie nam najgorzej

a bedzie lepiej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zebym sie czepial berkut, ale:

1)Procesor zwolnic moze do 87.5% predkosci wg.Intela. Na Xbicie udalo im sie osiagnac _PONAD_ 50%

2)Zapomniales wspomniec ze TCC kontrolowane jest przez ACPI, domyslnie _OFF_, a mysle ze to istotna informacja wiec dodaje :D

3)Czy aby to analogowe zabezpieczenie wystojone jest na 135*C ?

 

Zapraszam do artykulu, co ciekawe znajdziemy tam potwiedzenie ze THG cos sciemnialo z P4, P4 3.06 wydzila 82W, czyli da sie to jakotako odniesc do 70W i niestety panom z Xbita nie udalo sie powtorzyc wyczynu THG, nawet mimo temperatury otoczenia -7*C, nastapil shotdown przy 94*C [ad punkt 3]

 

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/displ...ay/p4-temp.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda termiczna podaje temp procesora

np na plycie EPOX 8RDA+ pod procesorem nie ma zadnego czujnika a plyta jakos podaje temp procesora wiec musi zbierac ta informacje z diody termicznej umieszczonej w procesorze. Ta informacja jest tez umieszczona w instrukcii od ww plyty.

 

A nie lepiej zlecic wykonanie takich testow jakiemus serwisowi ala tweak ?? Moim zdaniem ekipa z tweaka lepiej by wykonala ten test i mozna by bylo zrobic kilka pomiarow np. 3 niezalezne ekipy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i naprawdę było by bardzo dobrze gdyby podczas takich testów redaktorzy zaglądali na takie fora i porównywali wyniki. Wtedy by wyszło na jaw, że płyta musiała podawać złe odczyty i trzeba by było zmienić platformę. A tak, wyniki są złe, a niedoświadczeni użytkownicy zaczynają drżeć o swoje kompy i wydają grubą kasę na zupełnie niepotrzebne im coolery najwyższej klasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)"

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

 

Od biedy mogło być to spowodowane opcją Thermal throttling mojego Abita (skleroza czy niewiedza?), ale oczywiście miałem wyłączoną tę funkcje.

Pisząc zwalniał, nie wyraziłem się dość jasno, ale takie było moje obiektywne odczucie + 50% standardowego wyniku 3dmarka

Niestety nie dysponuje na dzień dzisiejszy lepszym chłodzeniem procesora więc nie moge stwierdzić czy była to wina jego temperatury .

Wiem natomiast, że winę za to ponosi przegrzanie się jednego z komponentów, bo gdy spadła temperatura otoczenia

(ok. 10 stopni na zewnątrz + otwarte okno) komputer normalnie chodził na tych samych ustawieniach, które skrzętnie zanotowałem.

 

"No właśnie, kolega z forum troszkę się pomylił i napisał bzdure- albo pisał to rano jak wstał z bed albo była późna noc albo miał zwidy Inaczej niepotrafie tego sobie wytłumaczyć"

Sytuacja się powtarzała, bo bardzo chciałem 11x200 1,7V (realnie 1,65V).

To wina temperatury bo po powrocie na bezpieczne 10x200 1,5V sytuacja była przez chwilę taka sama,

aż do momentu gdy najprawdopodobniej radiator się ochładzał i wszystko wracało do normy.

Środków chalucynogennych nie biorę, oprucz ilości śladowych zawartych w naszej zdrowej żywności :).

Jak pomęczysz swego proca zmianą napięcia, to może też Ci się to przydaży (były posiadacz ECS).

Niechcę byc zgryźliwy, ale pogratuluje Panu Artykułu...

Cieszy mnie jednak to, że odpowiada Pan na wszelkie wątpliwości forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec raz jeszcze o diodzie termicznej w procesorach Athlon. Niestety - nie mierzy ona temperatury. Do zabezpieczenia procesora nie jest to potrzebne - wystarczy że po przekroczeniu pewnej ustalonej wartości dioda wyłączy procesor. 

 

I tutaj z mojej strony EOT. Widzę, że dyskusja ta z mojej strony nie ma sensu, skoro nie chcesz w ogóle spojrzeć w specyfikację AMD i dowiedzieć czym naprawdę jest i jak działa ta dioda w Athlonach.

 

Dziękuję za rozmowę. EOT (End od Topic)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszecze jedno, odczuwam brak wiedzy redaktora w tym punkcie, wiec raz jeszcze wyraznie:

Na Pentium 4 po zdjęciu radiatora procesor przełączy się na niższy zegar i rzeczywiście zwolni. Ale co ja będę dużo skoro już o tym wszyscy pisali...  

Ja bym powiedzial zostanie przelonczony przez rejestry ACPI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zebym sie czepial berkut, ale:

1)Procesor zwolnic moze do 87.5% predkosci wg.Intela. Na Xbicie udalo im sie osiagnac _PONAD_ 50%

2)Zapomniales wspomniec ze TCC kontrolowane jest przez ACPI, domyslnie _OFF_, a mysle ze to istotna informacja wiec dodaje :D

3)Czy aby to analogowe zabezpieczenie wystojone jest na 135*C ?

thx. za poprawienie moich bledow- apropo tych predkosci- kolegom z XS udalo sie zejsc do wynikow na poziomie P200mmx na p4 1.6ghz bo thermal throttling tak ostro przycinal (sandra wachala sie przy 100mb w testach pamieci, wydaje mi sie ze ktos z naszego forum takze to robil)

 

dioda termiczna podaje temp procesora  

np na plycie EPOX 8RDA+ pod procesorem nie ma zadnego czujnika a plyta jakos podaje temp procesora wiec musi zbierac ta informacje z diody termicznej umieszczonej w procesorze. Ta informacja jest tez umieszczona w instrukcii od ww plyty.

8rda ma niestety fatalny czujnik temp, jak spojzysz na sam srodek socketa to zobaczysz mala czarna kosteczke na samej plycie- to twoj czujnik :

 

W abitach nf7 oraz epoxach 8rda3+ dali czujniki ktore dotykaja (w abicie tylko czubkiem a w epoxie cala powierzchnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że "berkut" poczytał najwięcej :)

Dzięki za sugestie.

 

Nigdzie nie napisałem, że dioda na Athlonach nie posiada wyprowadzeń!

Napisałem że dioda nie mierzy temperatury - temperaturę mierzy termometr. Dioda wytwarza jedynie sygnał (pod wpływem ciepła zmieniają się jej parametry elektryczne), który specjalizowane układy mogą zmierzyć i przeliczyć na temperaturę (z takim bądź innym przybliżeniem). Przez chwilę pomyślałem, że się mylę, twoje linki do dokumentacji jednak mnie utwierdziły. Skonsultowałem to też z inżynierem z AMD. Potwierdził moją wersję. Myślę że kłócimy się zatem o sformułowania. Odczyty z diody można za pomocą zewnętrznych układów przeliczyć na temperaturę - jeśli to dla Ciebie jest pomiar temperatury przez diodę, to mówimy o tym samym.

 

Technik z AMD powiedział, że dokładność tych przeliczeń jest różna i trzeba je wyskalować dla każdego układu jaki da się zamontować w płycie, co jest w praktyce niemożliwe, bo jak płyta wchodzi do sprzedaży, to układów jakie będą za pół roku jeszcze nie ma, mimo iż płyta będzie je obsługiwać. Ponadto jeśli układ nagrzewa się stosunkowo wolno, bo np. zatarł się wentylator, to zabezpieczenie zadziała i element na płycie wyłączy komputer. Jeśli natomiast rdzeń zagrzeje się w ciągu sekundy, bo np. odpadł cały wentylator, to zabezpieczenie płyty i procesora zależy tylko i wyłącznie od czasu reakcji układu zabezpieczającego na płycie. W AMD mieli reklamacje, wynikające z tego, że procesor się spalił, mimo iż płyta miała zabezpieczenie. Okazało się, że układ nagrzał się w takim tempie, że kiepskiej jakości element na płycie nie zdążył nawet zadziałać.

 

W standardowych warunkach - z czym się zresztą jak widzę zgadzasz - komputer się wyłączy lub procesor się spali (w zależności od posiadanej płyty).

 

Podając link do THG chciałem pokazać jak to działa. Nie mówię że temp. P4 jest tam realna. Chodziło o pokazanie jak działa dioda na Athlonie i że na P4 może zwolnić procesor.

To samo zresztą wynika z kolejnego likna, który podałeś do Xbita. Nie chodziło mi jednak o szczegóły, tylko o ogólne zachowanie się systemu i ochronę użytkownika (znaczy procesora i ew. płyty głównej).

 

Napisałem że "na Pentium 4 po zdjęciu radiatora procesor przełączy się na niższy zegar i rzeczywiście zwolni". I tutaj masz rację, lepiej sprawdzić samamu, bo o ile w przypadku np. zatarcia wentylatora CPU na pewno zwolni (co zresztą wynika z materiałów na sieci i moich własnych doświadczeń), o tyle po jego zdjęciu może się pewnie i wyłączyć (spalić raczej nie). Tak czy inaczej w związku z tym zdecydowałem się poświęcić mojego P4...

 

1. Radiator po uruchomieniu miał 31 stopi, układ 42-43 stopnie (Quake daje ponad 200 fps)

2. Po odpięciu zasilania dla wentylatora - 38 st./48-50 st. (stale ponad 200 fps)

3. Po odpięciu zaczepów radiatora dla P4 (takiego boksowego) - temp. układu skacze do ok. 60 stopni (Quake nadal daje ponad 200 fps).

4. Teraz ściągam radiator - Quake zwalnia po przekroczeniu ok. 80 stopni (dając ok. 60 fps)

5. Ponowne przymocowanie radiatora obniża szybko temp. układu z 80 stopni gdzieś do 60, później już wolniej poniżej granicy 50 stopni. Quake przy ok. 65 stopniach wraca do 200 fps

6. Ponowna próba zdjęcia radiatora, temperatura rośnie, po 80 stopniach Quake zwalnia...

7. Po przekroczeniu ok. 90 stopni komputer wyłączył się

8. Ponowne włączenie już bez radiatora - temperatura rośnie powoli, ale stale gdzieś od granicy 45-50 stopni

9. Po ok. 1 minucie osiąga 90 stopni i komputer się wyłącza

10. Ponowne włączenie bez radiatora daje taki sam rezultat

11. Po założeniu radiatora komputer działa (i dobrze bo nie miałbym nawet jak odpisać).

 

 

A teraz odpowiedź od technika z Intela, na pytanie o diodę termiczną w P4:

 

"Odnośnie diody termicznej to kwestia procesora nie płyty głównej bo ta jak i BIOS musi być zgodna ze spec Intel. Nie ma możliwości jednak żeby

jakiś BIOS tego nie robił bo gdy nie ma danego CPUID procesor się nie

zbootuje.

Po zadziałaniu diody w P4 zmniejszany jest multiplexer i układ przechodzi na niższą częstotliwość. Chłodzenie natomiast jest na MAXa."

 

 

PS. Wspomniany wcześniej inżynier z AMD przywiózł nam dziś systemem wyposażony w Athlona 64. Mamy zatem procesor i dwie platformy ? 32-bitową i 64-bitową wersję Windows XP Prof. Wyniki już wkrótce (niestety NDA upływa dopiero 23 września). Acha -to co może ważne - Athlony 64 mają już zabezpieczenia pozwalające zmniejszyć szybkość pracy układu gdy będzie się przegrzewał. Sprawdzimy już niebawem.

 

RD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że dioda nie mierzy temperatury - temperaturę mierzy termometr. Dioda wytwarza jedynie sygnał (pod wpływem ciepła zmieniają się jej parametry elektryczne), który specjalizowane układy mogą zmierzyć i przeliczyć na temperaturę (z takim bądź innym przybliżeniem). Przez chwilę pomyślałem, że się mylę, twoje linki do dokumentacji jednak mnie utwierdziły. Skonsultowałem to też z inżynierem z AMD. Potwierdził moją wersję. Myślę że kłócimy się zatem o sformułowania. Odczyty z diody można za pomocą zewnętrznych układów przeliczyć na temperaturę - jeśli to dla Ciebie jest pomiar temperatury przez diodę, to mówimy o tym samym.

RD

O ja bardzo dziękuję. Jeśli faktycznie to miałeś od początku na myśli to faktycznie wynikło nieporozumienie. Teraz wsio w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topic - "Bloczki by Chip"

Wiec pytanie jak najbardziej na miejscu.

---

Prosilem o dopowiedz na pytanie , ktore zadalem kilka postow wyzej.

Zadalem je ze wzgledu na panski argument dotyczacy odrzucenia z perspektywy testu zestawow MCS.

Jeden z polskich zestawów , ktory uczestniczyl w tescie ; rowniez jest "skladakiem" (producent oferuje 6 podobnych konfiguracji).

MCS oferuje 10 konfiguracji tworzonych na TAKICH SAMYCH zasadach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, RD, teraz zaczynacie mówić od rzeczy... Gratuluję panu, życzę udanej recenzji tych Athlonów 64... Będę czekał z niecierpliwością...

 

Tak przy okazji:

Co do zwalniania procesora, to ja też osobiście zauważyłem kilka razy takie objawy, choć przyczyną był raczej niedobór napięcia lub mój stary zasilacz i wtedy różne testy pokazywały mi wyraźny spadek wydajności (np. przy 2200 MHz miałem wyniki podobne do 1800+), a i speedfan przy każdym uruchomieniu podawał mi nawet inną częstotliwość taktowania (!!!) więc nie wiem jak, ale AMD jednak potrafi czasem dziwnie zwalniać, choć niczego takiego oficjalnie procesory AMD oczywiście nie mają. Ja osobiście winię za to złe parametry prądu i wynikające z tego powodu błędy. Efekt ten potrafiłbym nawet przy odrobinie wysiłku powtórzyć (jak ktoś nie wierzy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gazety to są dobre do kibla ... bo jak sie człowiek chce dowiedzieć czego szybko i pewnie to jedynie net pozostaje ... .

Kolejny raz Chip utwierdził mnie w przekonaniu, że nie jest wart ani ceny ani czasu jaki trzeba poświęcić na lekturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak..... czip [ciach] głupoty. Nie wiem w jaki sposób można osiągnąć z antka xp1700 tb 2500mhz z zasilaczem huntkeya...uwaga --- 300 watt.. oświeć mnie samochwało. wynik to wynik a praca stabilna to inna bajka.

 

ostrzegam !

Stosuj sie do netykiety i trzymaj jezyk na wodzy, jezeli nie to ..............

reed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak..... czip pieprzy głupoty. Ci co się znają to widzą że niektórzy tweak'owicze też pieprzą głupoty. Nie wiem w jaki sposób można osiągnąć z antka xp1700 tb 2500mhz  z zasilaczem huntkeya...uwaga --- 300 watt.. oświeć mnie samochwało. wynik to wynik a praca stabilna to inna bajka.

Mam to potraktowac jako twoja dziececa potrzebe wypowiedzenia sie w tym poscie ?

 

Slyszales o czyms takim jak zapas mocy? Albo unifikacja kontrukcji?

 

Gazety to są dobre do kibla ... bo jak sie człowiek chce dowiedzieć czego szybko i pewnie to jedynie net pozostaje ... . 

Kolejny raz Chip utwierdził mnie w przekonaniu, że nie jest wart ani ceny ani czasu jaki trzeba poświęcić na lekturę.

Zeby dowiedziec sie czegos przez net trza w tym troche siedziec a w gazecie dostajesz wszystko spreparowane prosto pod nos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[ciach] kolego SFA mam nadzieje za Pan moderator zajmie sie kultura twojej wypowiedzi

ale nam sie offtopic zaczal takie posty pownny byc kasowane, nie wnosza nic do dyskusji. Nie chce bronic Chipa bo jak kazdy widzi ten test budzi wiele kontrowersji mam nadzieje ze Panowie redaktorzy wyciagna z niego wnioski a nam na oslode zaserwuja w jednym z kolejnych numerow prawdziwy test polskich bloczkow wodnych(Mate, Republika, Popixs), ktorego tak wszyscy z niecierpliwoscia oczekujemy . Aha mysle czesc osob z forum moglaby sie nauczyc kultury wypowiedzi od kolegi Berkuta no i redaktorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...