Skocz do zawartości
un_ix

WC by un_ix - czyli moje potyczki z WC (NOWE foty - rev. 3)

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze jedno........mam proca na 3,45 (fsb-288) i chipset chłodzony jest standardowo radiatorem-wszystko działa stabilnie...po co montować bloczek?

Jesli nie ma przewiewu, to chipset ma 100* :) Sam tak mam na P4P800. Jakie masz napiecia na procu? Hmmm, wszystko masz podkrecone. Myslales, zeby ten dysk podkrecic? Np. na 20k RPM : :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej nie kumam? Po co ciągle modyfikować skoro nic nie osiągniesz na wzroście wydajności , z ciekawości założyłem Zalmana 7000 - 3,45ghz dalej biegało a co do głośnośći-praktycznie niesłyszalny,gdyby nie GPU-i odcięta pompka było by jeszcze ciszej.

:arrow: po co? np. zeby miec przyjemnosc z tego co robie (tj. hobby). kazdy ma jakies zamierzenia, marzenia, pomysly, a ja je proboje realizowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: chcialbym po raz ostatni zapytac o schemat podlaczenia elementow WC. w pierwszych planach sugerowalem sie dwiema chlodnicami, jednak plany zmienily sie (jedna chlodnica) i w raz z tym, musi sie zmienic schemat podlaczenia poszczegolnych elementow.  

 

za skladanie WC zabieram sie w ten weekend, wiec bede wdzieczny za Wasze opinie na ten temat. oto dwa schematy, ktore tylko i wylacznie biore pod uwage:

 

I. pompka -> chlodnica ->  cpu => pojemnik -> chipset -> gpu -> pompa

 

II.  pompka -> chlodnica ->  cpu => chipset / gpu => pojemnik -> pompa

 

za schematem nr I przemawia mala dluosc (krotkosc) wezy.

za schematem nr II przemawia wykorzystanie w pelni dwoch wylotow z DD RBX'a. niestety bede musial tutaj zastosowac troszke wiecej cm weza.

 

ktory ze schematow bedzie lepszym wyborem? prosze po raz ostatni (w tej sprawie) o wszelkie sugestie i pomoc.

:arrow: ktos pomoze? sprawa jest dosyc pilna. jutro z rana zabieram sie za skladanie wszystkiego do 'kupy', dlatego jest to dla mnie tak wazna informacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo schemat nr I jest lepszy bo:

1)woda po przejsciu przez nb potem do gpu nie powinna byc bardziej nagrzana jak 2-3C (?)

2)wiekszy strumien na to i na to nizli na to i na to jednoczesnie

 

nio , to tyle... to jest MOJE zdanie wiec jesli sie ktos nie zgadza to to jest jego problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: chcialbym po raz ostatni zapytac o schemat podlaczenia elementow WC. w pierwszych planach sugerowalem sie dwiema chlodnicami, jednak plany zmienily sie (jedna chlodnica) i w raz z tym, musi sie zmienic schemat podlaczenia poszczegolnych elementow.  

 

za skladanie WC zabieram sie w ten weekend, wiec bede wdzieczny za Wasze opinie na ten temat. oto dwa schematy, ktore tylko i wylacznie biore pod uwage:

 

I. pompka -> chlodnica ->  cpu => pojemnik -> chipset -> gpu -> pompa

 

II.  pompka -> chlodnica ->  cpu => chipset / gpu => pojemnik -> pompa

 

za schematem nr I przemawia mala dluosc (krotkosc) wezy.

za schematem nr II przemawia wykorzystanie w pelni dwoch wylotow z DD RBX'a. niestety bede musial tutaj zastosowac troszke wiecej cm weza.

 

ktory ze schematow bedzie lepszym wyborem? prosze po raz ostatni (w tej sprawie) o wszelkie sugestie i pomoc.

:arrow: ktos pomoze? sprawa jest dosyc pilna. jutro z rana zabieram sie za skladanie wszystkiego do 'kupy', dlatego jest to dla mnie tak wazna informacja.

Dla mnie sprawa jest oczywista. Obecnie mamy niemal identyczne zestawy. Z pompki bezpośredni wlot na RBX'a po czym równolegle na GPU i Chipset. Masz Typhoon'a z czterema otworami. Wodę z GPU i Chipsetu skieruj do jednej strony rezerwuaru. Trzeci otwór Typhoon'a zaślep, a czwartym skieruj wodę na chłodnicę. Z chłodnicy do pompki zamykając obieg. un_ix uważam to za najlepsze i optymalne rozwiązanie. Zero rozgałęźników, a długość węża wzrasta tylko nieznacznie. Wiele zależy od rozmieszczenia elementów WC. Rozwiązałem troszkę inaczej problem z instalacją pompki. Otóż inaczej niż u większości zamontowałem ją na wewnętrznej części tyłu obudowy. Pozwoliło mi to na skrócenie węży o dość znaczną ilość cm jak również na dość dużą swobodę podczas instalacji. Trzeba jednak posiadać dość szeroką obudowę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hobby - tylko i wyłącznie bo o wzroście wydajności możesz zapomnieć, a co do napięcia proca, bawiłem się napięciami i stwierdziłem że AUTO robi to idealnie - zero zwisów , speedfan pokazuje chwilowe wachania między 1.525-1575 max , jeśli wieżyć odczytom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix ja swoje WC złożyłem. Jeszcze kilka poprawek i wszystko. Jestem zaskoczony wydajnością mojej chłodnicy, a raczej wentyla w połączeniu z nią. Niestety nie mogę z proca wycisnąć tyle ile się spodziewałem. Przy 3420 Prime95 sypie errorami. W zasadzie powyżej 3200 zaczynają się problemy. Nie popuszczę...

 

PS. Miłym zaskoczeniem jest dla mnie wyciśnięcie z karty magicznych wartości 500/1000. Jest to zasługa wody oraz niezależnego chłodzenia kości radiatorkami OCZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co)v(bat , a jakie masz fsb? Swojeo proca jechałem również na IC7 tyle że z pamięciami z fsb 1:1 , z hynixami 4,3n górna granica to było 265 więc ok.3,2gb , Abita nie udało mi się zmusić do pracy z innym dzielnikiem. Co innego Asus-P4P800 na którym sytuacja jest zupełnie odwrotna-tylko asynnchroniczny dzielnik , za to 287 jest jak najbardziej realne, czyli 3,45ghz. Jedno wiem napewno, jeśli teraz masz problemy to żaden spadek temperatury proca nie wpłynie na jakąkolwiek możliwość OC , co za różnica czy proc ma 40 czy 20 stopni - wydajność będzie identyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co)v(bat , a jakie masz fsb? Swojeo proca jechałem również na IC7 tyle że z pamięciami z fsb 1:1 , z hynixami 4,3n górna granica to było 265 więc ok.3,2gb , Abita nie udało mi się zmusić do pracy z innym dzielnikiem. Co innego Asus-P4P800 na którym sytuacja jest zupełnie odwrotna-tylko asynnchroniczny dzielnik , za to 287 jest jak najbardziej realne, czyli 3,45ghz. Jedno wiem napewno, jeśli teraz masz problemy to żaden spadek temperatury proca nie wpłynie na jakąkolwiek możliwość OC , co za różnica czy proc ma 40 czy 20 stopni - wydajność będzie identyczna

Jeśli miałbym zmieniać płytę to na ASUS'a P4C800, którego polecałem un_ix'owi. Nie zmienię IC7-G na P4P800. Obecnie ustawiłem fsb na 250 czyli 3.0 GHz. Taka wartość mnie satysfakcjonuje. Przy ustawieniach 1:1 pamięci oraz 500/1000 dla karty wydajność zestawu to sporo ponad 7k w 3DMark03_Patch340 (wynik na Orba wrzucę po instalce nowego systemu). Wszystko w absolutnej ciszy co było założonym celem i przyczyną budowy WC.

 

PS. Stabilną pracę procesora uzyskuję do wartości 260 fsb. Później zaczynają sie schody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix co tam u Ciebie? Ja skończyłem WC. Pompka poszła jednak na spód obudowy. Ogólnie jestem zadowolony. Układ równoległy bez zastosowania nawet jednego trójnika, brak nawet najmniejszych załamań lub zwężeń węży, łączna długość węży to ok 1.5m co jest przyzwoitym osiągnięciem dla układu równoległego z trzema blokami, chłodnicą i rezerwuarem. Pstryknę w wygodniu kilka fotek swojego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno wiem napewno, jeśli teraz masz problemy to żaden spadek temperatury proca nie wpłynie na jakąkolwiek możliwość OC , co za różnica czy proc ma 40 czy 20 stopni - wydajność będzie identyczna

...podszedłem do tematu bez emocji. Widzisz problem nie tkwił w możliwościach procesora czy płyty, a jedynie w ustawieniach pamięci.

 

Ustawienia:

AUTO

NORMAL

AUTO

DISABLED

DISABLED ...rozwiązały problem stabilności. Wystartowałem z fsb 275 by mieć okrągłe 3.3GHz. Szybka zmiana fsb na 285 i wszystko stabilne. Prime95 (obecnie katuję proca) nie sypie już błędami. Po wrzuceniu na szybkiego fsb na 300MHz komp nie restartował. Na razie próbowałem tylko różnych ustawień napięć na CPU i AGP. Myślę i mam taką nadzieję, że to nie koniec. Troszkę czasu trzeba będzie poświęcić by wycisnąć wszystko ze sprzętu. Niestety jutro mam wyjazd służbowy, a po powrocie... :twisted:

 

PS. WC spisuje się pięknie chociaż temperaturki są dość wysokie. Znam jednak tego przyczynę. Niestety znacznie skręcony FX 5900 Ultra mocno obciąża WC. Mam w układzie ok 1.5L destylowanej co przy wentylu puszczonym na 5V nie jest oszalamiającą ilością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: skonczylem skladac swojego WC'eta. troszke pozniej zamieszcze kilka fotek i opis do wszystkiego. narazie tyle...

:arrow: tak jak obiecywalem :) zaczynam od zdjec. po kliknieciu w fotke, zobaczycie ja w wiekszych rozmiarach (800x600).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

w ten weekend udalo mi sie zlozyc najnowsze rev. mojego chlodzenia wodnego. troszke informacji...

 

WC by un_ix [rev. 3.0]

kolejne potyczki z WC. obecny zestaw skladal sie z:

- blok na CPU: DD RBX Intel (chromowane krocce)

- blok na NB: DD Maze4 Z-Chip Intel (chromowane krocce)

- blok na GPU: DD Maze4 GPU Black (chromowane krocce)

- pompka: Eheim 1250

- pojemnik: Typhoon Quad (plastikowe krocce)

- chlodnica: Black Ice Extreme 2 Blue (+ 2x Tt Thunderblade 120x120mm Blue)

- waz + 2x zaciski + 2x kolanka miedziane 90*

 

schemat polaczenia elementow WC:

pompka -> chlodnica -> cpu => pojemnik -> chipset -> gpu -> pompa

 

temperatury (odczyt ze SpeedFan'a):

- idle: 39-41* C (rev. 2: 45-47* C)

- stress: 44-46* C (rev. 2: 51-55* C)

uwagi odnosnie temp.:

- Abit'y zawyzaja temperature CPU (wtajemniczeni wiedza o co chodzi) :?

- nie mozna traktowac tych temperatur jako rzeczywistych, poniewaz nie sa mierzone niezalezynym czujnikiem, lecz czujnikami na mobo

 

sprzet testuje od kilkunastu godzin. za malo go jeszcze poznalem, aby cos wiecej pisac ;) poki co, jestem do niego nastawiony pozytywnie.

 

czekam na krytyke :) moze jakies rady, sugestie, pytania?

 

--

pozdrawiam

un_ix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

PS. WC spisuje się pięknie chociaż temperaturki są dość wysokie. Znam jednak tego przyczynę.[...]

:arrow: Kamil - mozesz podac swoje temp.? mamy bardzo podobne zestawy WC, mobo tego samego producenta no i ten sam procek :) bede wdzieczny za informacje (moze byc na gg ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix zestawik calkiem niezly, podoba mi sie :)

 

ale... [nie to zebym sie czepial]

 

1. nie zamierzasz zaopatrzyc laczen weza w cybanty tudziez opaski [zeby nie bylo niekontrolowanego wycieku]?

wyglada to troche groznie :wink: ale moze nie potrzebnie sie czepiam :wink:

 

2. jak zamierzasz dolewac wode do ukladu [zbiornik zamontowales w zatoczce a korek ma u gory i moze byc to troche klopotliwe].

Masz jakas opcje z przodu budy bo na fotkach nie widze ? A moze zamierzasz zostawic ja w takim stanie :wink: ?

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix zestawik calkiem niezly, podoba mi sie :) 

 

ale... [nie to zebym sie czepial] 

 

1. nie zamierzasz zaopatrzyc laczen weza w cybanty tudziez opaski [zeby nie bylo niekontrolowanego wycieku]?

wyglada to troche groznie :wink: ale moze nie potrzebnie sie czepiam :wink:

 

2. jak zamierzasz dolewac wode do ukladu [zbiornik zamontowales w zatoczce a korek ma u gory i moze byc to troche klopotliwe]. 

Masz jakas opcje z przodu budy bo na fotkach nie widze ? A moze zamierzasz zostawic ja w takim stanie :wink: ?

 

pozdro

:arrow: ad. 1

cymbaty/zaciski sa zbedne. waz na kroccach lezy idealnie. nie da rady sciagnac go rekoma (trzeba ciac), tym bardziej nie ma mozliwosci wycieku wody w tych miejscach.

ad. 2

wode dolewac moge po przez otwor w top'ie zbiorniczka. wystarczy, ze wyciagne jedna zaslepke z przedniego panelu, wykrece korek, wstawie lejek i moge dolewac :)

 

P.S. wymiary zbiorniczka podam rano. teraz nie mam juz sil szukac centymetra. ide spac..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... niezla robota... nawet nie bardzo jest sie do czego przyczepic :wink:

Jedna rzecz jaka mnie zastanawia to gdzie podziales HDD bo na zdjeciach nie moge sie dopatrzec. Podejrzewam ze bedzie gdzies w 5.25"?

No i jeszcze jedna sprawa... czy nie wartalo by dac jeszcze na tyl budy jakiegos dodatkowego wiatraka wyciagajacego? Widze ze jest nad PSU, ale czy nie wartaloby tez dac cos nizej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix: węży z jakiego materiału użyłeś?

 

bo nie widzę dużej ilości kolanek miedzianych, wnioskuję, że łatwo je zaginać, a trudno je załamać (chyba jestem klarowny :D )

 

bo ja w swoim WC w porównaniu ze zdjęciami na WWW dokonałem już pewnych zmian (silentblocki pod pompką, Yownik na wylotach GPU i NB zamiast Townika) ale zastanawiam się, czy nie pozbyć się części kolanek poprzez zmianę węży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

PS. WC spisuje się pięknie chociaż temperaturki są dość wysokie. Znam jednak tego przyczynę.[...]

:arrow: Kamil - mozesz podac swoje temp.? mamy bardzo podobne zestawy WC, mobo tego samego producenta no i ten sam procek :) bede wdzieczny za informacje (moze byc na gg ;)).

...un_ix w stresie (jednocześnie: compresowanie 4-giowego pliku, torture test w Prime95 oraz zapuszczony 3DMark01) temperatura dochodzi do 51*C na CPU, 34*C na Chipsecie oraz 44*C na GPU. Wszystko przy ustawieniach fsb 285 co daje 3.42GHz oraz 520/1000 GHz dla mojego FX'a 5900 Ultra. Właśnie karta dość mocno wpływa na temperaturę wody. Napięcia: cpu 1.65v, pamęci 2.7V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... niezla robota... nawet nie bardzo jest sie do czego przyczepic :wink:

Jedna rzecz jaka mnie zastanawia to gdzie podziales HDD bo na zdjeciach nie moge sie dopatrzec. Podejrzewam ze bedzie gdzies w 5.25"?

No i jeszcze jedna sprawa... czy nie wartalo by dac jeszcze na tyl budy jakiegos dodatkowego wiatraka wyciagajacego? Widze ze jest nad PSU, ale czy nie wartaloby tez dac cos nizej?

:arrow: dzieki za slowa uznania :) hdd lezy na nagrywarce. jest to stan przejsciowy. z czasem powedruje do kieszeni na hdd lub Tt HardCano 12. dodatkowy wiatrak to sprawa do przemyslen. narazie zostaje tak jak jest. mam jeszcze jeden wiatrak w panelu bocznym budy. narazie jest to standardowy wiatrak dodawany do bud Chieftec'a. z czasem wymienie go na Tt Thunderblade 80x80mm Blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

un_ix: węży z jakiego materiału użyłeś?

 

bo nie widzę dużej ilości kolanek miedzianych, wnioskuję, że łatwo je zaginać, a trudno je załamać (chyba jestem klarowny  :D )

 

bo ja w swoim WC w porównaniu ze zdjęciami na WWW dokonałem już pewnych zmian (silentblocki pod pompką, Yownik na wylotach GPU i NB zamiast Townika) ale zastanawiam się, czy nie pozbyć się części kolanek poprzez zmianę węży

:arrow: weze z jakego materialu sa wykonane dokladnie Ci nie powiem, bo nie wiem. kupilem je w practiker'ze. weze fi 12mm, przezroczyste - tylko takie jedne tam byly. z wezy jestem zadowolony. sa to pierwsze weze w moich poczynaniach z WC, ktore tak bardzo mi przypasowaly. ladnie sie ukladaja, nie zaginaja sie bardzo, ladnie wchodza na krocce, za chiny ludowe nie mozna ich sciagnac z kroccow (zbedne sa cymbaty/zaciski).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na fsb 287 mam na "zaniżającym asusie" z dość skręconym radkiem (310@715 620@730) 25 a przy katowaniu prime95-max 33, na abiciem miałem dokładnie 12 stopni wyżej.Zresztą chyba sobie pokatuje jeszcze Abita, może wystartuje z pamięciami niesynchronicznie jak abit bo 287 te hynixy nie przełkną - przynajmniej nie na IC7 ani na P4P800 - max.2.8v na pamięci, szkoda że nie mam MSI , tam jest standardowo max 3.2v na ram! Chociaż ciągle słysze...msi...ehhehe Prawa jest taka że MSI daje większe możliwości skręcenia pamięci - sam sprawdzałem u kumpla - na 3.2v chodziły przy fsb 285 przy CL3-6-4-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh , moj epox ma vdimm do 3.3 ;)

@un_ix

b.ladnie to wyglada. fajne zdjecie z 'piorunami' . mniemam ze to aparat ci 'fiknal' a nie ze masz tam jakies wyladowania?:)

widzialem troche powietrza w wezach. nie slyszysz jak woda leci? bo ja niestety tak :(( ehh to powietrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh , moj epox ma vdimm do 3.3 ;)

@un_ix 

b.ladnie to wyglada. fajne zdjecie z 'piorunami' . mniemam ze to aparat ci 'fiknal' a nie ze masz tam jakies wyladowania?:)

widzialem troche powietrza w wezach. nie slyszysz jak woda leci? bo ja niestety tak :(( ehh to powietrze...

:arrow: efekt 'piorunow' to zasluga aparatu :)

tak, powietrze bylo w wezach w czasie robienia fotek. teraz jest juz wszystko odpowietrzone i powietrze znajduje sie w minimalnych ilosciach tylko w zbiorniczku Typhoon Quad. wody, a raczej powietrza w wodzie, juz nie slysze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weze sa z igielitu (niestety tylko takie maja w marketach). Namierzylem juz silikony, ale maja kolor mleczny :/

 

A jak te wiatraki na chlodnicy zasysaja powietrze? Rozumiem, ze przod tam wywaliles.

 

Mam pewnie pytanie dot. rezerwuaru > czy po pewnym czasie na laczeniach klejem nie pojawia Ci sie male babelki powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weze sa z igielitu (niestety tylko takie maja w marketach). Namierzylem juz silikony, ale maja kolor mleczny :/

 

A jak te wiatraki na chlodnicy zasysaja powietrze? Rozumiem, ze przod tam wywaliles.

 

Mam pewnie pytanie dot. rezerwuaru > czy po pewnym czasie na laczeniach klejem nie pojawia Ci sie male babelki powietrza?

:arrow: oczywistym chyba jest, ze wiatraki zasysaja zimne powietrze z zewnatrz. przod (ten metalowy) wywalilem. strone wczesniej tego tematu sa zdjecia.

 

na laczeniach w zbiorniczku nie ma ani jednego bombelka powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weze sa z igielitu (niestety tylko takie maja w marketach). Namierzylem juz silikony, ale maja kolor mleczny :/

 

A jak te wiatraki na chlodnicy zasysaja powietrze? Rozumiem, ze przod tam wywaliles.

 

Mam pewnie pytanie dot. rezerwuaru > czy po pewnym czasie na laczeniach klejem nie pojawia Ci sie male babelki powietrza?

Sorki za maly OT

Czy moglbys zopiniowac uklad wiatrakow na chlodnicy w mojej budzie - tzn ktory bedzie lepszy - zasysanie, czy wydmuchiwanie :?: :roll:

Szczegoly tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...