Skocz do zawartości
TRUST

I na co tu się przesiąść ? (mobo) - nie krótkie :P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Właśnie stanąłem przed odwiecznym problemem ludzkości, a w zasadzie dwoma na jaką główną płytę zmienić, mając tylko na nową płytę :P.

Jakoś z braku kasy zostałem mocno w tyle z pewnymi rzeczami . Napiszę co mam , co bym chciał i porosze o podpowiedzi.

Tak więc od roku jadę na ABIT KR7a Raid i chciałbym ją zmienić - mam na niej XP 2000+ , GF4 TI 4200 i Kingstone 128 + 256 / 266 Mhz ( i niestety przez najbliższe 2 miesiące muszę z tymi pamięciami zostac bo brak mi na nowe chwilowo, więc płyta musiałaby jeszcze taki staroć obsłuzyć.

Jakoś przez ostatnie trzy lata przyzwiczaiłem się do tego, że 2 dyski mam podpięte do raidów ( każdy osobno, ale jako zwykłe a nie jako dyski pracujące w raid - Maxtor 40 i Maxtor 30 oba ata 133) na IDE mam trzy napędy - CDrom, DVD i cdrw - więc na standardowej płycie już bym się nie pomieścił.

Nie specjalnie przepadam za płytami na których podopychany jest jeszcze dźwięk, sieciowa , pełno USB ( nie korzystam z ani jednego) itd itd .

Po latach chyba podziękuję Abitowi za współpracę :P i raczej skłaniam się ku Epoxowi ewentualnie Asusowi. Myślę że koło 500 pln wystarczy na

"nowy odpowiednik tego co mam " :P

Co radzilibyście - nforce czy via ?

jak epox to który ?

Teraz pytanie może dziwne, ale poważnie zgłupiałem - czy do serial ata 150 można podłączyć zwykłą taśmą dysk ata133 , czy potrzebna jest jakaś przejściówka ( wszędzie jest powypisywane jakie są dane techniczne serial ata, jakie przepustowości , piękne schematy, ale tego się nie doszukałem,a jeszcze nie było mi dane takiej płyty zobaczyć, stąd moje pytanie).

Ponadto Abit miał świetny bios, zwłaszcza jeżeli chodzi o zmiany napięć i ręczne ustawianie parametrów dla procka i pamięci.

 

Pomóżcie mi się jakoś w tym znaleźć!! rodacy !! :-D

 

z góry dzięki

pozdrawiam

TRUST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba obydwie mają tylko 2 kontrolery IDE , a to wtedy już odpadają w przedbiegach . Potrzebuję podpiąć do takiej płyty 5 urządzeń IDE - 3 x Napędy CD i 2x HDD ata 133 - chyba że tutaj się da . Poproszę o jeszcze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może soltek 75FRN2-R(L), dźwiękowa jest zintegrowana, ale obecnie trudno znaleśc MoBo bez dźwięku. Mam wersję -L i płytka jest spoko, stabilna, proc ładnie się kręci, napięcie tez jest OK, ogólnie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam ze dzwiek na tej plycie jest naprawde piekny - mialem swego czasu w mieszkaniu pare kompwo mocih kolegow z akademika - nie oparlem sie pokusie i na kazdym troche posiedzialem - dzwiek z realteka ktorego wmontowali w tego soltego jest wspanialy

sygnal jest mocny (do normalnego sluchania wzmacniacz ustawiam na -40db, zeby uzyskac z sblive ten sam poziom dzwieku musze dac juz mniejsze tlumienie - rzedu -30db, czy nawet -28sb, o tym co 'plodzi' dzwiek zintegorowany z sis'em nie bede pisal (-19db)

 

do tego sygnal jest czysty a sama karta swietnie udaje EAX ver 2 (sprawdzane w call of duty - dziala pieeeeknie)

polecam soltego -RL min ze wzgledu na ten dzwiek - lubie muzyke i sluchajec tego co on produkuje nie cierpie zbytnio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz miec tania a dobra plytke polecam cos na Kt600 (Abit KV7 tylko ty nie chcesz abita :?) za 380--450 pln masz naprawde wypasiona plyte z 2xSATA (RAID 0, 1, 0+1) + 2xIDE LAN oblusge magistrali 400. Płytka stabilna mase opcji w biosie do o/c. Jesli jednak interesuje Cie cos na nf2 osobiscie znowu moge polecic ci abita nf7-s znowu 2xSATA (RAID) + 2xIDE LAN SoundStorm tyle ze za nia musisz wylozyc juz okolo 5 stoffek a jesli nie masz zamiaru wysoko przekraczac bariery fsb 200 mhz mysle ze nie ma sensu. Tymbardziej ze KT600 daje ci "prawdziwą" obsługę SATA czyli taką z przepustowością 150 mb/s a nie tak jak w przypadku nf2 133 mb/s (kontroler SATA został podpiety pod szyne PCI). Reasumując jeśli KT600 to dla mnie jedynie Abit wchodzi w rachube. Jeśli nf2 i dla Ciebie abit odpada to pomysl nad soltekiem frn2(l) o ktorym mowia poprzednicy rowniez swietna plytka chociaz jesli chodzi o dzwiek to w porownaniu z SS na nf7s czy 8rda+ wymieka ew. w zastanow sie nad epoxem 8rda3xx rev 2.x (tylko tu z kolei kodek CMI sie klania ale jesli nie zalezy ci na dzwieki...):!: rowniez fsb 200+ gwarantowane

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAktycznie przyznaję się - na Solteka wcześniej nie zajrzałem :oops:

Płytka wygląda Ciekawie. Mam tylko jedno pytanie, bo na kilku stronkach rozbieżność w podanej specyfikacji i nie wiem czy dobrze zrozumiałem -2x ata 133 , 1x Raid ( czyli raid 0+1 nie da się zrobić - fakt ,że i tak nie mam zamiaru , ale nie da się :) ) i 2x SATA ?!?! Bo tak zrozumiałem to ,co na pisali na jednej ze stron. Co do dźwięku, to zawsze można to to wyłączyć w BIOSie i wsadzić spowrotem SBlive, na którym w tej chwili jadę. Co do ABITA, to mam sentyment do niego, chociaż mam w tej chwili 2 w domu - KT7a raid i KR7a raid i na obu chyba padło zasilanie agp niestety ( pierwsza była raz zresztą naprawiana ) więc z tego powodu podchodzę już do ABITA bez takiego entuzjazmu jak wcześniej, chociaż NF7s też jest całkiem ciekawa. Z drugiej jednak strony, jakoś co czytam o via 600, to wszędzie widzę narzekania, że nie do końca jest OK (ale na 266 też na poczatku wszyscy narzekali jak się pokazało ) A jak ten Soltek wypada na testach w porównaniu z odpowiednikami Abita i Epoxa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAktycznie przyznaję się - na Solteka wcześniej nie zajrzałem  :oops: 

Płytka wygląda Ciekawie. Mam tylko jedno pytanie, bo na kilku stronkach rozbieżność w podanej specyfikacji i nie wiem czy dobrze zrozumiałem -2x ata 133 , 1x Raid ( czyli raid 0+1 nie da się zrobić - fakt ,że i tak nie mam zamiaru , ale nie da się :) ) i 2x SATA ?!?! Bo tak zrozumiałem to ,co na pisali na jednej ze stron. Co do dźwięku, to zawsze można to to wyłączyć w BIOSie i wsadzić spowrotem SBlive, na którym w tej chwili jadę. Co do ABITA, to mam sentyment do niego, chociaż mam w tej chwili 2 w domu - KT7a raid i KR7a raid i na obu chyba padło zasilanie agp niestety ( pierwsza była raz zresztą naprawiana ) więc z tego powodu podchodzę już do ABITA bez takiego entuzjazmu jak wcześniej, chociaż NF7s też jest całkiem ciekawa. Z drugiej jednak strony, jakoś co czytam o via 600, to wszędzie widzę narzekania, że nie do końca jest OK (ale na 266 też na poczatku wszyscy narzekali jak się pokazało ) A jak ten Soltek wypada na testach w porównaniu z odpowiednikami Abita i Epoxa ?

moze miales pecha i trafiles akurat na walniete egzemplarze nie za bardzo nalezy sie tym zrazac. Co do porownan plyt na nf2 to wszystkie stoja na jednej polce :!: roznice sa tak marginalne ze nawet osobiscie bym tego roznica nie nazwal tylko granica bledu pomiarowego w wiekszosci testow na czele raczej stoi nf7-s ale tak jak mowie nie nalezy sie tym absolutnie sugerowac. Plyty na kt600 narzekania hmm... napewno chipset troszke mniej wydajny niz nf2 (hyhyhy.. a kt400a mial juz klasc nforce'a na lopatki ;) ;) :D) ale rowniez sa to roznice bardzo marginalne nie odczuwalne w zadnym stopniu dla zwyczajnego uzytkownika mialem doczynienia z kilkoma mobos na kt600 i zadna mnie nie zaskoczyla ale zadna rowniez nie sprawiala problemow instalacyjnych/stabilnosiowych. Co do dzwieku to powiem Ci tak nic nie zastapi ci SB Live'a zostaw go sobie a dzwiek na plycie po prostu wylacz. Niby SS jest OK i ma swietne brzmienie ale tylko na lepszej klasy glosnikach/sprzecie ale ma tez swoje wady jesli nie zalozysz dodatkowego chlodzenia na SB mostek grzeje sie a w glosnikach slychac trzaski :evil: czasami nawet jesli chlodzisz SB tak jest. Szczerze mowiac jesli bylbym na Twoim miejscu i mial 500 pln na mobo wzialbym NF7-S ale i tak ostateczny wybor nalezy do Ciebie...

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..z tymi trzema napedami to troche przerost formy nad.. reszta. ja bym jednak puscil oko do Abita. daje przelotki cobys mogl sobie podpiac jedno z urzadzen IDE do kontrolera SATA. ten KV7 ma jeszcze fajna fcje wyciszania wiatrakow w calym kompie. nie wiem jak sie to spelnia ale godnie wyglada..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak posluchasz tego soltekowego dzwieku to sie zastanowisz komu sprzedac sblive :)

nie przesadzaj przeciez soltek ma zwykly kodek ac97 wiec nie wiem czym sie tak zachwycasz :? to ta sama dzwiekowka co w 8rda czy nf7 :? i tak sie sklada ze musi sie umyc do livea czy nawet SS. To wlasnie jeden z powodow dla ktorego ludzie eliminuja przy zakupie frn2

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak posluchasz tego soltekowego dzwieku to sie zastanowisz komu sprzedac sblive :)

nie przesadzaj przeciez soltek ma zwykly kodek ac97 wiec nie wiem czym sie tak zachwycasz :? to ta sama dzwiekowka co w 8rda czy nf7 :? i tak sie sklada ze musi sie umyc do livea czy nawet SS. To wlasnie jeden z powodow dla ktorego ludzie eliminuja przy zakupie frn2

pzdr

jak ktoś chce mieć dobry dźwiek to nie zadowli się byle SS na abicie a weźnie i kupi audig2 żeby mieć odpowiednią jakośc i ilośc wejśc/wyjśc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to nie do konca jest ac97 - to cos co zrobil realtek potrafi zawodowo udawac eax'a 2, ma mocarny sygnal wyjsciowy, czysciutki jak gorskie powietrze - oprogramowanie jest takie sobie - ale zewnetrznym mozna wiele zdzialac

 

ja mam uraz do Soundzilli (creative) za wciskanie ludziom szmelcu pt. live/audigy i inne smieci

 

nie namawiam - ale polecam rzucic uchem - ja bylem BARDZO zaskoczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak posluchasz tego soltekowego dzwieku to sie zastanowisz komu sprzedac sblive :)

nie przesadzaj przeciez soltek ma zwykly kodek ac97 wiec nie wiem czym sie tak zachwycasz :? to ta sama dzwiekowka co w 8rda czy nf7 :? i tak sie sklada ze musi sie umyc do livea czy nawet SS. To wlasnie jeden z powodow dla ktorego ludzie eliminuja przy zakupie frn2

pzdr

jak ktoś chce mieć dobry dźwiek to nie zadowli się byle SS na abicie a weźnie i kupi audig2 żeby mieć odpowiednią jakośc i ilośc wejśc/wyjśc

dokladnie :!: dlatego napisalem ze ac97 nie umywa sie do livea a nawet do SS nie twierdze ze SS=Live bo tak nie jest zreszta mowilem juz o tym wczesniej.

 

no to nie do konca jest ac97 - to cos co zrobil realtek potrafi zawodowo udawac eax'a 2, ma mocarny sygnal wyjsciowy, czysciutki jak gorskie powietrze - oprogramowanie jest takie sobie - ale zewnetrznym mozna wiele zdzialac 

 

ja mam uraz do Soundzilli (creative) za wciskanie ludziom szmelcu pt. live/audigy i inne smieci 

 

nie namawiam - ale polecam rzucic uchem - ja bylem BARDZO zaskoczony

jak to nie :? to ewidentnie ac97 nie wiem kiedy kupowales mobo jesli niedawno to masz mostek MCP2 w ktorym napewno pewne rzeczy zostaly poprawione. Gdybys porownywal eax na tym realteku i livie napewno widzialbys roznice jednak do tego musisz miec tez odpowiedni sprzet grajacy. Nie twierdze ze ten kodek jest calkowicie do kitu ale do Livea duzo mu brakuje. Poza tym bardziej obciaza CPU m.in. wlasnie przez softowy encoding eax eax 2.0.

 

pozdrav

Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra karta to nie audigy(2) [szmelc] tylko np. takie terratec aureon xxx 7.1, m-audio revolution - za ok 400 zeta - naturalnie w polsce malo kto o tym slyszal bo soundzilla ma u nas nie tylko monopol handlowy ale tez zjadla nasze rozumy i nzc poza ta firma nie widzimy - a to blad, wielki blad - bo to sa marniutkie produkty

 

mam sprzet grajacy (wzmacniacz lampowy, kolumny sonus faber) pozwalajacy cieszyc sie muzyka i na live cierpialem, naprawde cierpialem - na tym realteku (mobo kupilem 3 tyg temu) jest ladnie, naprawde ladnie - choc wiem ze to nie terratec (swojego niestety musialem ze wzg. finansowych sprzedac) i raczej do profesjonalnych kart to temu daleko - ale zle to nie jest (ps. ac97 - to SPECYFIKACJA a nie model/typ systemu dzwiekowego - prawie kazda karta to ac97 - tylko ze niektore to DUZO wiecej :D)

 

powiedzmy ze po zastanowieniu stwierdze ze moja uwaga o dzwieku byla niepotrzebna i wprowadzila zbedny chaos - i tak przeciez bedzie live... - choc wtedy tez polece solteka - jak wlaczam komp to najpierw wlaczaja mi sie windowsy a dopiero potem monitor - tak szybka jest ta bestia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra karta to nie audigy(2) [szmelc] tylko np. takie terratec aureon xxx 7.1, m-audio revolution - za ok 400 zeta - naturalnie w polsce malo kto o tym slyszal bo soundzilla ma u nas nie tylko monopol handlowy ale tez zjadla nasze rozumy i nzc poza ta firma nie widzimy - a to blad, wielki blad - bo to sa marniutkie produkty

 

mam sprzet grajacy (wzmacniacz lampowy, kolumny sonus faber) pozwalajacy cieszyc sie muzyka i na live cierpialem, naprawde cierpialem - na tym realteku (mobo kupilem 3 tyg temu) jest ladnie, naprawde ladnie - choc wiem ze to nie terratec (swojego niestety musialem ze wzg. finansowych sprzedac) i raczej do profesjonalnych kart to temu daleko - ale zle to nie jest (ps. ac97 - to SPECYFIKACJA a nie model/typ systemu dzwiekowego - prawie kazda karta to ac97 - tylko ze niektore to DUZO wiecej :D)

 

powiedzmy ze po zastanowieniu stwierdze ze moja uwaga o dzwieku byla niepotrzebna i wprowadzila zbedny chaos - i tak przeciez bedzie live... - choc wtedy tez polece solteka - jak wlaczam komp to najpierw wlaczaja mi sie windowsy a dopiero potem monitor - tak szybka jest ta bestia :)

nie no wlasnie po to jest forum nie wprowadziles chaosu bo na tym polega dyskusja a noz dowiesz sie czegos nowego. Co do specyfikacji AC97 to jest dokladnie tak jak mowisz sam SS oparty jest o ten kodek dlatego w sowim pierwszym poscie na ten temat napislem zwykly kodek ac97

 

pzdr

Lagier

 

p.s. wolny masz monitor ;) ;) ;) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wolny to on raczej nie jest - powiedzialbym przecietny - wycialem sporo rzeczy z w2k i uzyskalem sprzet ktory naprawde laduje sie do pulpitu w 10- maks15 sekund (z kompa wymontowalem flopa, wycialem prawie do zera post, poucinalem sporo uslug z wina - ogolnie szybkie to teraz... - choc czasem mi sie zwiesi jak mu czegos wycietego wczesniej braknie - ale wtedy reset, 10 sek i juz witaj moj komputerku :D)

 

a co do dowiadywania - ja to juz niestety raczej wiedzy nie chlone - boje sie tylko innym w glowach namieszac, glupio tak komus przez przypadek wode w rozumie zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że dyskusja rozwinęła się w kierunku kart dźwiękowych :D

Szczerze mówiąc, to jak mam ochotę w coś zagrać, to SB 5.1 którego mam wystarcza mi w zupełności a i tak mam to na zestawie 2+sub, bo na 5 głośników nie mam miejsca. A jak mam ochotę posłuchać muzyki, to do tego mam całkiem osobne urządzenia, za które zapłaciłem całkiem sporą kasę i grać mają one heheh. Tak więc akurat dźwięk z płyt głównych chyba nie jest ich największą zaletą - raczej interesuje mnie ich stabilność i kompatybilność z innymi flakami kompa). A z tym jak widzę, to producenci upychając właśnie coraz więcej do nich mają większe i większe problemy. Moje dwa Abiciki ( KT7aR i KR7aR) spełniały te kryteria - oprócz raidów nie miały nic więcej i po odpowiedniej konfiguracji chodziły 24h/ dobę bez wpadek i wywrotek. Jak tak czytam ,że " ta płyta nie startuje z tym coolerem " , " a ta nie chodzi z tymi dyskami" ' "a na tej tylko te pamięci ruszają " to włos na głowie się jeży :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wolny to on raczej nie jest - powiedzialbym przecietny - wycialem sporo rzeczy z w2k i uzyskalem sprzet ktory naprawde laduje sie do pulpitu w 10- maks15 sekund (z kompa wymontowalem flopa, wycialem prawie do zera post, poucinalem sporo uslug z wina - ogolnie szybkie to teraz... - choc czasem mi sie zwiesi jak mu czegos wycietego wczesniej braknie - ale wtedy reset, 10 sek i juz witaj moj komputerku :D)

 

a co do dowiadywania - ja to juz niestety raczej wiedzy nie chlone - boje sie tylko innym w glowach namieszac, glupio tak komus przez przypadek wode w rozumie zrobic

coz za skromnosc ;) ;) ;) :D :lol: nigdy nie mow nigdy :!: :)

pozdro

Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...