Skocz do zawartości
axe80

Wolny komp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Z góry poinformuje ze to jest moj pierwszy w zyciu temat zapodany na forum.

Jestem raczej amatorem w tych klimatach, a wiec prosze o wyrozumiałość.

 

Problem jest w tym ze niepoki mnie prędkość komputera

3DMark2001SE: 4037

3DMark2003: 999

 

Rozumiem ze moze byc bardzo duzo czynnikow na ktore trzeba zwrócić uwage... Ale prosze mi uwierzyć że pisze tu w ostateczności. A jezeli chodzi o komputery to jakotakie mam pojęcie

 

Mam Celerona 2Ghz na płycie Shuttla AB48PN (chipset i845PE); 256DDR PC333; Mint-owskiego GeForca FX5200 128MB; Dysk Seagate 120GB Barracuda 7200 z 8MB Cashem; wszystko na win2000 ntfs na jednej partycji

 

Pozdrawiam i prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie chcę pytać drugi raz w ciągu kilu dni o to samo, ale zerknij >tutaj<, bo może masz problem podobnej natury; jeżeli Twoja płyta ustawia domyślnie pamięci synchronicznie z procesorem, albo ma inne wesołe defaulty, to może będziesz musiał pobawić się w BIOSie

 

2. Celeron 2Ghz+FX5200, ech... nie chciałbym Cię zasmucać, ale to jest multimedialna porażka...dużo więciej bez kręcenia na tym nie będzie :(

 

3. Windows 2000 nie jest najlepszym systemem dla 3D marka. Długo już jest zainstalowany? Pamięta inne karty graficzne, etc? Miał jakieś wypadki?

 

4. Jeszcze jakbyś napisał, jaką wersje detonatorów/omeg zainstalowałeś, czy używasz jakichś sterowników do płyty (intel application accelerator, czy jak się to nazywało)

 

Na razie tyle mi do głowy przychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykro mi to mowic, ale jak na cela 2.0(!!!) + fx 5200 to normalny wynik i niestety nie ma sie co spodziewac wiele lepszych rezultatow. Wynik mozesz troszke poprawic, ale z pustego nie nalejesz.

Taka smutna prawda o celeronach, wielu nie chce wierzyc ze ich wydajnosc jest katastrofalna, a po zapuszczeniu benchow przezywaja rozczarowanie.

nie wiem jakie karty robi mint, ale jezeli jest ona 64bitowa to wynik jest nawet niezly. :/ (mozesz sprawidzic np rivatunerem ilobitowa).

 

wiec jak masz troche siana i malo czasu to kup p4 (na allegro uzywany 2.66 to wydatek kolo 550zl, poprawe odczujesz na bank z 7000 3dmarkow na tej karcie), albo jak chce ci sie bawic to przerzuc sie na AMD, badz nowe mobo+cpu intela 8) , albo sprobuj podkrecic tego cela, jakbys go wycisnal na to 2.66 bedzie nieco lepiej (ale pewnie cooler masz boxowy, wiec pewnie nie da rady)

Zmiana samej karty da ci niewiele, poki jedziesz na tym celu.

 

aha i moja rada na przyszlosc: nie kupuj nigdy wiecej kompow w supermarkecie, czy jakims vobisie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje ze informacje

Przynajmniej juz wiem ze wszystko z nim ok i ze wdpenołem w niezłe g...

 

Wprowadziłem w mały błąd z tą pamięcia, czytalem wcześniej sporo o różnych pamięciach i nie wiem czemu wklepałem 333, mam DDR266

 

Dijkstra - Patrzyłem ten temat z pamięcią i... Przepraszam ale to mnie nieźle przerasta. Nigdy sie nie dotykalem do pamięci w BIOSie.

Mam ustawienie auto coś w rodzaju 2.5:6:3:3 i szczeze duzo mi to nie mówi i nie wiem czym mam sie kierować przy wprowadzaniu zmian:( nie wiem gdzie tkwi punkt zaczepienia

 

Odnośnie windowsa2000 to uwazam (moge sie mylić) że jest wsumie najszybszym windowsowym systemem (gdy pracuje na fat32), nie wiem jak bardzo moze go spowalniać ntfs, ale nie chce ryzykować i kłade na stabilność

 

Jeżeli chodzi o detonatory to nie pamiętam dokładnie nr, ale to są najnowsze nvidy z ich stronki

Do płyty sterowniki dogralem z płyty i usupełniłem o sterowniki ze strony shuttla (producenta płyty)

 

Szczeże mówiąc nie zastanawiałem się nad sterownikami intel application accelerator... Napewno sprawdze

 

Dzięki za rade M79 napewno pomyśle nad zmianą procka... Ale za kilka miesięcy (brak $)

 

Jeszce pomęcze i bym poprosił jakieś rady odnośnie podkręcania tego sprzetu. Do ilu mozna tak orientacyjnie i bezpiecznie podkręcać poszczególne element aby sie nie bawic w dodawanie radiatorów i wiatraczków

 

Z góry dziekuje za informacje które uzyskałem i uzyskam

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pytaj sie ile mozna podkrecac ten sprzet, bo kazdy element jest inny :| nic nie jest takie same i jedno moze sie o 20% podkrecic, a inne o 5% i wtedy LIPA :( ale podkrecanie i tak ci "duzo" nie da przy takim sprzecie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

axe80:

co do krecenia, to zajrzyj do odpowiedniego dzialu... trudno mi cos powiedziec, bo nie wiem co oferuje twoja plyta glowna (najwazniejszy bylby pci lock; czyli zablokowanie szyny pci by krecac proca nie uszkodzic np dysku).

jezeli procek kreci sie dobrze, to moze warto jednak zainwestowac w dodatkowy wiatraczek. Cel 2.0 kreca sie zwykle bardzo dobrze, czesto na 2.66 (33%) i wyzej, ale nie pozwalaj mu nigdy przekraczac 65C. Komp dostaje wtedy troche kopa, nie tylko dzieki kreceniu samego cpu, ale tez dzieki wyzszej fsb.

gdyby udalo ci sie podkrecic proca, to zmienilbym raczej grafe niz proca i wtedy powinno to juz w miare latac.

 

jesli chodzi o detki to do "starszych" kart polecam np 43.45 (sciagniesz np. z www.guru3d.com). Nowsze detki sa optymalizowane pod najnowsze i najszybsze karty, a starsze czesto traca. Albo niby w 3dmarku ma sie wiecej punktow, ale gry chodza gorzej :/

Nie jest to regula, ale tak wielu uwaza.

 

radze poszperac na forum, wszystko co potrzebujesz na pewno znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstaloj sobie jakis program do mierzenia temp i krec jak temp wzrosnie duzo ponda temp proca nie kreconego to zostaw jak bedzie niestabilny to odkrec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra - Patrzyłem ten temat z pamięcią i... Przepraszam ale to mnie nieźle przerasta. Nigdy sie nie dotykalem do pamięci w BIOSie.

Mam ustawienie auto coś w rodzaju 2.5:6:3:3 i szczeze duzo mi to nie mówi i nie wiem czym mam sie kierować przy wprowadzaniu zmian:( nie wiem gdzie tkwi punkt zaczepienia

 

Odnośnie windowsa2000 to uwazam (moge sie mylić) że jest wsumie najszybszym windowsowym systemem (gdy pracuje na fat32), nie wiem jak bardzo moze go spowalniać ntfs, ale nie chce ryzykować i kłade na stabilność

 

Jeżeli chodzi o detonatory to nie pamiętam dokładnie nr, ale to są najnowsze nvidy z ich stronki

Do płyty sterowniki dogralem z płyty i usupełniłem o sterowniki ze strony shuttla (producenta płyty)

 

Szczeże mówiąc nie zastanawiałem się nad sterownikami intel application accelerator... Napewno sprawdze

 

Dzięki za rade M79 napewno pomyśle nad zmianą procka... Ale za kilka miesięcy (brak $)

 

Jeszce pomęcze i bym poprosił jakieś rady odnośnie podkręcania tego sprzetu. Do ilu mozna tak orientacyjnie i bezpiecznie podkręcać poszczególne element aby sie nie bawic w dodawanie radiatorów i wiatraczków

 

Z góry dziekuje za informacje które uzyskałem i uzyskam

Pozdrawiam

Ok, no to po koleji:

Gdybyś nie miał, link do instrukcji do Twojej płyty: http://ftp.shuttle.com/Manuals/en/ab48p_n/ab48pen.zip - może się przydać. Wynika z nigo, że:

-> Pamięci:

w BIOSie na karcie "Advanced Chipset Features" powinieneś ustawić wartość "Memory Frequency For" na 'DDR333', o ile tak nie masz, lub masz 'Auto'. Opcje powyżej również spróbuj ustawić - "DRAM Timing Selectable" ustawiasz na 'Manual', a jak ustawić timingi napisał _Vip_ w >TYM TEMACIE<. Weź tylko poprawkę na to, że ustawienie szybszych, niż przwidziane przez producenta timingów może powodować błędy w pracy pamięci, i wymagać podniesienia ich napięcia, by tego uniknąć (a Twoja płyta tego nie oferuje)

 

-> Procesor:

Na karcie "Frequency/Voltage Control"

-"Auto Detect PCI Clk" -> Disabled.

-"Spread Spectrum" -> Disabled

-"Async AGP/PCI CLK" -> 66/33

-"CPU Clock By SW" -> Manual

-"CPU Clock" - domyślne dla Twojego procesora jest 100Mhz, przy mnożniku x20=2GHz. Podnoś powoli tę wartość (powiedzmy co 2) i sprawdzaj, czy komputer sie uruchamia. Niestety, przy podnoszeniu taktowania procesora powinno też podnieść się napięcie go zasilające (Vcore), ale Twoja płyta na to nie pozwala. Gdyby pozwalała, miałbyś szanse na jakieś 133 (x20=2.66GHz), a tak- może jakieś 2.2GHz się uda

Sprawdź też nowego biosa - a nuż dodali jakieś opcje?

 

Po bardziej całościowe opracowanie pozwole sobię mało skromnie zaprosić Cię do FAQ, gdzie znajdziesz również opracowanie o podkręcaniu kart graficznych - gdybyś był zainteresowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC

 

Nawet przez moment nie myślałem że aż tak profesjonalnie zostanie udzielona mi pomoc. Dzięki waszej pomocy otworzyło mi sie szersze spojrzenie na tą tematyke

 

Mając w 3DMarku2001SE: ok 4000

 

Podkręciłem procesor z częstotliwości standardowej 100 na 110

Nie chcialem jakiejś wyzszej szkoly jazdy i na tym sie zatrzymałem

Uzyskując z 2,2GHz

 

W teście prędkość sie podniosła do: ok 4400

 

I tak naprawde największa różnice uzyskałem zmieniająć w biosie (dzięki Dijkstra) ustawienia pamięci, timing 2:6:2:2

 

Bez zmiany sterowników, podkręcania karty graf puki co mam w tescie: 5009

 

A wszystko dzięki waszej pomocy... wzrost wydajności o ok 25%

 

Jeszcze raz dzieki

Pozdrawiam

 

PS

Postaram sie jak najszybciej jeszcze dac znac o sobie i dopisać czy udało mi sie jeszcze zwiększyć wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz pisałem jestem raczej amatorem w tych tematach... Ale niestety sie na tyle znam wiedzac ze kupilem raczej wolny komp- chcialem sie tylko upewnic

 

Czym sie kierowalem kupując go? Chyba b atrakcyjna cena- nie jest to komp z pierwszej reki i kupilem go naprawde tanio

 

Niestety nie kazdy ma mozliwości finansowe

 

Jezeli chodzi o pamięci to juz sie sam zamotalem

Chyba to są DDR333

A Plyta pokazuje DDR266

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o pamięci to juz sie sam zamotalem

Chyba to są DDR333

A Plyta pokazuje DDR266

Ależ przeczytaj mojego wcześniejszego posta - napisałem Ci, jak to zmienić. Jak już to zrobisz, powinieneś dostać ładnych kilkaset 3D marków.

No chyba, że są to jednak pamięci 266.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały OT.

 

Jak sprawdzić czy jest 64bit czy 128bit

 

Wiem że było, ze za pomocą AIDA, ale ona mi na ten temat nic nie pisze

 

Mam GF 4 Ti 4200

kostki pamieci musisz sprawdzic, jak maja nozki po kazdej stronie to 128bitow, a jak po 2 to juz 64bity :| a po za tym to gf4ti4200 nie bylo 64 bitowych :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru w BIOSie mam Auto i DDR266

I płyta zawsze pokazuje DDR266

 

Wiec mam 266:(

 

Jeszcze bardzo bym prosil o pomoc w znalezieniu stron/linków

Szukam stronek (PL i zagranicznych) w których prowadzone są rankingi wydajności sprzętu/ jakieś porównania (karty graf, płyty, procesory itp). Jak dotąd mam tylko jedna wmiare przejzystą www.chip.pl , która pewnie kazdy zna

 

Ten owy komp który posiadam jest tylko przejściowy. I za jakiś czas bede składał coś konkretnego - i chce aby był on wmiare optymalny, tzn jakość/cena jak najlepsza

Wiem że to będzie AMD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru w BIOSie mam Auto i DDR266

I płyta zawsze pokazuje DDR266

 

Wiec mam 266:(

Więc masz DDR266 :(

 

Jeszcze bardzo bym prosil o pomoc w znalezieniu stron/linków

Szukam stronek (PL i zagranicznych) w których prowadzone są rankingi wydajności sprzętu/ jakieś porównania (karty graf, płyty, procesory itp). Jak dotąd mam tylko jedna wmiare przejzystą www.chip.pl , która pewnie kazdy zna

 

Ten owy komp który posiadam jest tylko przejściowy. I za jakiś czas bede składał coś konkretnego - i chce aby był on wmiare optymalny, tzn jakość/cena jak najlepsza

Wiem że to będzie AMD ;)

Najbardziej jednak opłaca się sledzić fora komputerowe - np. to :D

Vortale mają niekiedy to do siebie, że są...hmmmm...mało obiektywne? Zależne finansowo? Sam sobie odpowiedz na to pytanie. Zapytasz na forum, przedstawisz kwotę, jaką będziesz dysponował, zastosowanie kompa - wtedy dostaniesz propozycje sprzętu i linki.

Poza tym o testy zestawów komputerowych raczej ciężko zdobyć...

Na teraz możesz pokopać sobie:

na głównej tweak'a

http://www.pl.tomshardware.com

http://twojepc.pl

http://www.frazpc.pl

http://www.benchmark.pl

http://www.pclab.pl

http://oc-serwis.pl - raczkujący serwis ;)

tyle z polskich akurat mi się przypomniało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały OT.

 

Jak sprawdzić czy jest 64bit czy 128bit

 

Wiem że było, ze za pomocą AIDA, ale ona mi na ten temat nic nie pisze

 

Mam GF 4 Ti 4200

kostki pamieci musisz sprawdzic, jak maja nozki po kazdej stronie to 128bitow, a jak po 2 to juz 64bity :| a po za tym to gf4ti4200 nie bylo 64 bitowych :D :D
chyba jednak sa takie wynalazki, ale b. malo

jak juz pisalem w tym watku, mozna sprawdzic np rivatunerem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...