Skocz do zawartości
Overclocker

Jakie węże do WC: 9/12 czy 12/16 ???

Rekomendowane odpowiedzi

Niedlugo mam zamiar zmontowac swoje pierwsze WC i sie zastanawiam jakie weze beda potrzebne.

Czy powinienem uzyc wezy 12/16 oczywiscie z odpowiednimi kroccami i zlaczkami czy moze 9/12 beda wystarczajace??

Na kasie mi nie zalezy chodzi mi tylko o lepszy przepływ wody.

Czy czym grubsze weze tym lepiej czy moze jest odwrotnie???

Bede wdzieczny za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywista że czym gubsze węże tym mniejsze opory przepływu. Jako że "każdy kij ma dwa końce" są też minusy- np gorsze formowanie takiego weża- trudniej się układa niż ten o mniejszym przekroju. Wyjątkiem są tu weże gumowe lub np eheim (ja pisałem o igielitowych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w praktyce nie będziesz miał różnicy, ja mam wszystko na szybkozłączkach , węże 9/12 , 2 bloczki i pompke Atman-AT306-2000l/h a w praktyce ok.130l/h co jest zupełnie wystarczającym przepływem, system stabilny-3D01-2014,3D03-6505 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w praktyce nie będziesz miał różnicy, ja mam wszystko na szybkozłączkach , węże 9/12 , 2 bloczki i pompke Atman-AT306-2000l/h a w praktyce ok.130l/h co jest zupełnie wystarczającym przepływem, system stabilny-3D01-2014,3D03-6505 :)

Akurat ja sie z tym nie zgadzam.

Zmiana kolanka z 15mm na 12mm powoduje mierzalne roznice w przeplywie, a co dopiero wymiana wszystkich wezy.

 

Co rozumiesz przez wystarczajacy przeplyw? Teraz przeyjmij, ze zwiekszajac do go 500-700 l/h uzyskasz lepsza wydajnosc.

 

Cala kwestia rozchodzi sie o to, czy robisz WC, ktore bedzie dopracowane w kazdym calu czy takie, ktore po prostu bedzie chodzilo i nic wiecej.

 

Jak napisal mechl!n - im wieksze tym lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w praktyce nie będziesz miał różnicy, ja mam wszystko na szybkozłączkach , węże 9/12 , 2 bloczki i pompke Atman-AT306-2000l/h a w praktyce ok.130l/h co jest zupełnie wystarczającym przepływem, system stabilny-3D01-2014,3D03-6505 :)

:arrow: error.. nie bardzo ten wynik 3DMarka 2001 mi sie widzi ;)

 

wracajac do tematu.

uzytkowaleme weze 9/12 przez pewien okres czasu. pozniej przyszla pora na modernizacje mojego WC i tam nie bylo juz mowy o wezach 9/12. przerzucilem sie z powrotem (tak jak na samym poczatku moje przygody z WC) na weze 12/16. przeplyw wody jest zdecydowanie wiekszy, a kto wie czy wydajnosc rowniez - zapewn tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie jedna osoba twierdzi twardo.....większy przepływ - większa wydajność.... W takim razie 3,45 z 2,4 to raczej dobry wynik a różnica minus kolejne kilka stopni to czyste cyferki które gwarantuje że w podniesieniu wydajności na nic się już nie zdadzą, prawda jest taka że przy założonym zalmanie AC temperatury były znacznie wyższe ale wydajność pozostała identyczna..... skoro są wygodniejsze-po co je zmieniać?

 

Odnoścnie wyniku 3d01- ...x10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare autorytetow (nie tylko forumowych) uwaza za rozsadna srednice ~1/2"; wiekszosc osob, ktore liznely juz tematu poleca przedzial 12-16mm ID - cos w tym chyba jest? choc w sumie moze wszyscy jestesmy w bledzie i ulegamy magii liczb - ty jeden natomiast nie?

 

btw - udzielasz sie tu juz pare miesiecy to pewnie zauwazyles przycisk edycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie jedna osoba twierdzi twardo.....większy przepływ - większa wydajność....  W takim razie 3,45 z 2,4 to raczej dobry wynik a różnica minus kolejne kilka stopni to czyste cyferki które gwarantuje że w podniesieniu wydajności na nic się już nie zdadzą...

Jak mozna mierzyc wydajnosc WC za pomoca OC proca 8O

 

Mowimy tu o WYDAJNOSCI chlodzenia, czyli staramy sie zwracac uwage na wszyslie elementy, ktore moglyby oslabiac jego sprawnosc. Jasne jest, ze czasami zmiana wezy, zmiana bloku, zmina pompki i 100 innych rzeczy nie odbije Ci sie na OC, ale nie na tym zabawa polega.

Wydajnosc mozesz mierzyc za pomoca C/W i tam wychodza wszystkie slabe ogniwa systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowimy tu o WYDAJNOSCI chlodzenia [...]

To może napisz jeszcze jakich różnic wydajności należy się spodziewać po zmianie średnicy węży z fi9 na fi12. 1-2 st. C? Przecież dla wielu ludzi przy takim wzroście wydajności chłodzenia ta gra nie będzie warta świeczki, a wypisując takie ogólniki o "dużych różnicach" tylko wprowadzacie ich w błąd. 12/16 są już z reguły bardzo sztywne i bardzo ciężko je ułożyć, szczególnie odradzam to posiadaczom midi-towerow z instalacjami z kilkoma blokami. Pewnie, że można stosować kolanka i wtedy całość nabiera jakichś kształtów, ale to już z reguły raczej dla ludzi, którzy rzadko coś w kompie zmieniają, bo demontaż tego wymaga nierzadko sporej ekwilibrystyki o czasie nie wspominając. Podsumowując - wzrost wydajności wraz ze wzostem średnicy węży w pewnym zakresie jest niezaprzeczalny, tylko nie zawsze jest to opłacalne i warto o tym pamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się w 100%.Nie ma zasady ale większość zawsze zachwala "swoje", sam miałem węże 12/16 z Orbitalem i miałem troche problemów w moim MT-enlight z ich ułożeniem.Po zmianie na 9/12 moge śmiało powiedzieć-POLECAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może napisz jeszcze jakich różnic wydajności należy się spodziewać po zmianie średnicy węży z fi9 na fi12. 1-2 st. C?

Wszysko zalezy od skomplikowania zestawu, dlugosci rurek, wydajnosci pompy. Nic nie mozna powiedziec tak na oko.

 

Przecież dla wielu ludzi przy takim wzroście wydajności chłodzenia ta gra nie będzie warta świeczki, a wypisując takie ogólniki o "dużych różnicach" tylko wprowadzacie ich w błąd.

Wydajnosc jest pojeciem obiektywnym. Jesli kogos nie intersuje wydajnosc to moze miec uklad na 8 ID.

Jesli robisz uklad maksymalnie dobry, przykladasz duze znaczenie do kazdego elementu to ten 1*C jest duza roznica.

 

12/16 są już z reguły bardzo sztywne...

Zalezy od materialu.

 

Podsumowując - wzrost wydajności wraz ze wzostem średnicy węży w pewnym zakresie jest niezaprzeczalny, tylko nie zawsze jest to opłacalne i warto o tym pamiętać.

Kwestia czasu, checi, ambicji, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy do bloków

Jeżeli generuja duże opory na nic się zda założenie wiekszych węży

ale jest jescze jedno im większe opory na bloku (ZASTRZEGAM NIE JEST TO REGUŁA) tym większa wydajność bloku tym mniejsze wymagane przepływy dla tej samej mocy oddawanej czyli mniejsze przepływy czyli cieńsze wężę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli robisz uklad maksymalnie dobry, przykladasz duze znaczenie do kazdego elementu to ten 1*C jest duza roznica.

Nie istnieje układ "maksymalnie dobry". Zawsze można coś poprawić, tylko nie zawsze się opłaca.

 

Kwestia czasu, checi, ambicji, itp.

Czasu na pewno. Chęci? Być może. Ambicje nie mają z tym nic wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...