Skocz do zawartości
klamot

Pomocy bo mi wstyd

Rekomendowane odpowiedzi

Ponownie mam problem z zadaniem syna, jestem jednak już za stary na takie zadanka. Treść zadania:

 

Trójkąt prostokątny egipski (3 cm, 4 cm, 5 cm) ABC, obraca się wokół przeciwprostokątnej AB. Oblicz pole powierzchni całkowitej i objętość bryły.

 

Może jest jakiś geniusz który mi pomoże. :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

figura ktora wyjdzie to 2 zlaczone stozki, czyli powierzchnia calkowita tej figury to zsumowana powierzchnia boczna tych stozkow. tworzace to 4 i 5, czyli 2 przyprostokatne. promien ich podstawy to wysokosc opuszczona na przeciwprostokatna. wysokosc kazdego z tych stozkow musisz sobie obliczyc z funkcji trygonometrycznych, ale najpierw musisz wiedziec ile ma ta wysokosc opuszczona na przeciwprostokatna. mam nadzieje ze napisalem jasno, jak ci nikt wczesniej nie pomoze to najwyzej pozniej postaram sie zrobic to zadanko.

 

wzory na stozki masz tu: http://www.dec.pg.gda.pl/studia/dyplomy200...scilekcjis.html

 

edit:

Dołączona grafika

 

R=2,4cm (z pomiarow, zapomnialem wzoru)

H1=cos(alfa)*2,4cm

H2=cos(beta)*2,4cm

L1=4cm

L2=3cm

 

objetosc figury to objetosc dwoch stozkow, calkowita powierzchnia to zsumowana powierzchnia boczna tych stozkow, jak pisalem wczesniej. mam nadzieje ze z obliczeniami sobie poradzisz. wzory w tym linku co podalem wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez mozna prosciej bez funkcji...

liczysz pole trojkata z podanych bokow(P=1/2*3*4) pozniej liczysz z tego pola wysokosc trojkata ktora jest promieniem...

1/2*3*4=1/2*r*5

wyliczasz r...

no a jak mamy promien to juz latwe...

pole powierzchni bocznej stozka ze wzoru P=pi*r*l ,liczysz dla dwoch stozkow o l=3 i l=4 i dodajesz

 

objetosc:

V=Ppodstawy *H

Ppodst.=pi*r^ ^to bedzie kwadrat:)

 

V=1/3pi*r^*h1 +1/3pi*r^*h2 wylaczam przed nawias

V=1/3pi*r^ (h1+h2) ---->h1+h2=H czyli ta przeciwprosokatna czyli 5cm

V=1/3pi*r^*H

 

podstw sobie do wzorow i powinno wyjsc ci cos tam, ciezko sie tu wzory pisze...

mam nadzieje ze cos pomoglem:) miale z tego sprawdzain ale chyba lache dostane bo zadania byly ciut trudniejsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, pozytywnie mnie zaskoczyles, bo na tym forum panuje (nie u wszytkich na szczecie :D) moda wpisywania w odpowiedzi: WWW.GOOGLE.COM, jakby ktos tam wpisal "bryly obrotowe" to by znalazl czego szuka

 

 

skoro temat, czy problem rozwiazany to co mialem dziesiate rozwiazanie podac ? chcialem wyrazic swoja opinie, moge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...