Skocz do zawartości
[cahe]

Pompeczki CO

Rekomendowane odpowiedzi

A to co innego.

 

U mnie tez kleilem kadeta i przy EHEIM'ie 1250 wszystko bylo OK. Po miesiacu uzywania HALM'a zauwazylem duzo zielonego koloru niewiadomego pochodzenia (chwala UV Dye-Lite :)).

 

Niestety musialem wymienic kadeta :/ i kupic HC (hanba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]

by zmiejszyć (...) opory w układzie.

Zmniejszyc? Przez dolozenie drugiej nagrzewnicy? Jak to sie robi? :-) (rysuneczek dobrze by zrobil)

 

Jak to jak? Równolegle dróga nagrzewnicę i opory się nie ma siły - opory powinny się zmniejszyć :) Przynajmniej tak mi się wydaje :) To tak proste, że rysunku nie trzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jak? Równolegle dróga nagrzewnicę i opory się nie ma siły - opory powinny się zmniejszyć :) Przynajmniej tak mi się wydaje :) To tak proste, że rysunku nie trzeba :)

To moze inne pytanie - co to sa i jak powstaja opory :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja Ci kompetentnie tego nie powiem, co to opór, bo przez fizykę moja sesja skończyła się 2 dni temu :lol:

A więc poczytaj tu: http://encyklopedia.pwn.pl/53493_1.html

 

A na mój chłopski rozum, to jeśli wstawię druga nagrzewnicę równolegle, to wtedy strumień jaki pompa będzie chciała przepchnąć rozłoży się na dwie nagrzewnice, w efekcie zwiększy sie sumaryczny przekrój kanałów jakimi będzie płynąć woda przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości przepływajacej cieczy, co powinno zaowocować spadkiem oporu, co za tym idzie spadkiem ciścnienia przed nagrzewnicami i w ich środku oraz zwiększeniem przepływu i podwojeniem ilości odprowadzanego ciepła. Mam nadzieję, że dobrze rozumuję :) Jeśli nie, to czekam na uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NieCałkiem przypadkiem wszedłem w posiadanie pompki CO firmy LFP Leszno model 25POr40A (3,5m3/h, 4m słupa wody) i mam dwa pytania:

:arrow: Co sądzicie o tej pompce, czy ktoś miał do czynienia z tą firmą ...

:arrow: Jak rozumiec napis "SYSTEM GRUNDFOS" ???

 

PS: i tak urzyje tej pompki ale zawsze warto się spytać :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NieCałkiem przypadkiem wszedłem w posiadanie pompki CO firmy LFP Leszno model 25POr40A (3,5m3/h, 4m słupa wody) i mam dwa pytania:

:arrow:  Co sądzicie o tej pompce, czy ktoś miał do czynienia z tą firmą ...

:arrow:  Jak rozumiec napis "SYSTEM GRUNDFOS" ???

 

PS: i tak urzyje tej pompki ale zawsze warto się spytać   :wink:

leszczynska fabryka pomp robi swoje cuda od jakiegos czasu na licencji

grundfosa, poza tym ta pompa do WC to za potężna jest :lol:, ale to juz nie moja sprawa

jezeli chodzi o jakosc wykonania to nie jest najgorsza, porównywalna z grundfosami tej samej kategorii,

korpusik żeliwny bedzie rdzewiec, wirnik z absu czyli z tworzywa

coz wiecej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam za mocna :twisted: Są tacy co używają G. z 4m3/h i 8m słupem wody 8)

Dam 3 bloki, potrójną chłodnicę (wymiary 50x50x5cm wejdzie na ściankę obudowy FullAlu którą robie :twisted: ) i ledwie styknie ;) może dodam jeszcze blok na HDD bo mam grzejący się :D

 

UPDATE: pozatym pewnie będzie chodzić na 1 biegu żeby było ciszej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem szczęśliwym posiadaczem modelu 25POr40A.Pompka ta przepycha u mnie bez problemu wode przez nagrzewnice od poloneza,chłodnice od żuka(tą prawdziwą),i chłodnice z instalacji olejowej(ma ok 18metrów rurek o średnicy wewnętrznej 12.Wszystko to połączone szeregowo.Chodzi na pierwszym biegu,trzeci używam tylko do odpowietrzania.Ma jedną wade o ile można nazwać to wadą - wogóle jej nie słychać. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pompy do instalacji ciepłej wody mają też korpusy z brązu na pewno takie korpusy robi Grunfos, pompki z Leszna koloru żółtego to pompki do CW kolor niebiezki to CO.

System Grunfos to tak zwany mokry silnik gdzie woda w odpowiednim płaszczu chłodzi uzwojenia pompy. Temperatura pracy takiej pompy (korpusu) może być nawet 150C. Pompki te mają trzy prędkości i zakres mocy to 30, 60, 80W, chodzi o rząd pomp z 25PWrXX.

Z tyłu korpusu mają śróbę która służy do odpowietrzania układu. Pamiętam kiedyś miałem doczynienia z jeszcze mniejszymi pompkami z Leszna, rząd 17PWr

Inna sprawa to by te pompki nie pracowały na sucho ulegają w tedy rozgrzaniu łożyska ceramiczne i przy braku chłodzenia i smarowania (woda) mogą ulec uszkodzeniu.

Co do głośności jak na warunki węzła centralnego ogrzewania to trzeba ucho do samej pompki przyłożyć by stwierdzić jej pracę.

Pozdrawiam

Ceny w sklepach to granica chyba 300-400 zł

Co do kupna na Allegro bym nie ryzykował bo jeżeli pracowała ona u osoby prywatnej to na pewno nie utrzymana byłe odpowiednia obsługa (jakość wody, odpowietrzanie, częsta praca i odpowiednie oczyszczanie wirnika i kanału w wirniku z kamienia oraz możliwość pracy bez wody lub na zamkniętych zaworach)

 

update

Ale prawdziwy hicior to pompy typu Magna Grunfos oraz odpowiednie inna nazwa Leszna tak zwane elektroniczne sterowane pilotem tylko cena ich to prawie komputer.

 

Może dodać tylko, że ważny jest montaż pompy względem przepływu wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walco :arrow: Oooo takie opinie mi chodziło ;) A ile i jakie bloki masz ???

Zeberko :arrow: No tak ale ... to jest POr nie PWr moce podobne (30,55,80) korpus niebieski :D Pompka nie jest nowa, ale nigdy nie używana (miała być do cyrkulacji w podłogówce, ale plany się zmieniły)- tu może być problem :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie tylko jeden i to własnej "roboty".Ale docelowo będe chłodził tym wszystko co możliwe.Chodziło mi głównie o cisze,a WC mam cały czas w trakcie rozbudowy.Jak sie uporam z problemami technicznymi to zapodam fotki co taka pomka potrafi. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są podobne pompki konstrukcja i działanie tylko standarty CW są ostrzejsze i tam są stosowane lepsze korpusy (brąz, mosiądz lub żeliwo ale chyba lepsza jakość i polerowane) mam w domu katalog tych pomp z Leszna od dawna zastanawiałem się czy nie podrzucić tego tematu do dyskusji, a zdjęcie tej zielonej to pompy marki Willo niemieckie, Grunfos to Dania i to jest największa potęga w dziedzinie pomp i systemów pompowych, Leszno to wiadomo Polska która ściśle współpracuje z Grunfosem

Cze!

 

UpDate

Wiem, że w instalacjach CO są montowane filtry mechaniczne które zapewniają odpowiedni standart wody (małe kamyki, szlam, pisek formierski itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA NIEMOGĘ !!!! 8O Co za dzień !!! 8O Kolejne pompki wpadają w rączki !! :twisted:

 

Tym razem 2 x DAB (włoskie) VA35/130 moce na kolejnych biegach 39W, 55W, 78W (wykresik pokazuje wydajność na podobnym poziomie co ta z leszna czyli 3,5m3/h i 4m słupa wody)

 

UPDATE: nie jest źle ... jedna mocno sfatygowana ... trudno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w tej skali czyli chłodzenie wodne cpu występuje problem kawitacji :) bąbelkowanie (zapowietrzanie się ukłądu), ogolnie chodzi, że przy odpowiednie temperaturze wody, dla danego ciśnienia i danego typu pompy należy zapewnić minimalne ciśnienie na ssaniu bo jak nie to następuje kawitacjia, pompa ma mniejszą sprawność a instalacja się zapowietrza i ma jednocześnie mniejsze chłodzenie. Odnosi to się do skal makro ale w naszej skali kto to wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy hydraulik zwrócił mi uwage na ten problem,ale jak mu podałem ile będzie wody w instalacji i jaka będzie zmiana temperatury stwierdził że w tym przypadku problem nie istnieje lub jest pomijalny.Polecił mi ,w przypadku problemów z zapewnieniem ciśnienia na ssaniu zmocowanie zbiornika wyrównawczego.Nie pamiętam jaki miał być duży ale obliczał wielkośc chyba według ilości wody w instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w tej skali czyli chłodzenie wodne cpu występuje problem kawitacji :) bąbelkowanie (zapowietrzanie się ukłądu), ogolnie chodzi, że przy odpowiednie temperaturze wody, dla danego ciśnienia i danego typu pompy należy zapewnić minimalne ciśnienie na ssaniu bo jak nie to następuje kawitacjia, pompa ma mniejszą sprawność a instalacja się zapowietrza i ma jednocześnie mniejsze chłodzenie. Odnosi to się do skal makro ale w naszej skali kto to wie?

a dlaczego kawitacja ma nie wystepować? taki sam układ jak kazdy inny

 

wysokość nadcisnienia na ssaniu zależy od temperatury ale do głównie

dla pomp od kondensatu pary wodnej, tutaj ma to mniejsze znaczenie

 

kawitacja to tyle że ciecz zaczyna wrzeć na wirniku (spowodowane jest to

różnicami ciśnienia na łopatkach wirnika)

bez odpowiedniego nadciśnienia na ssaniu i robią się wżery w materiale wirnika i podnosi temperatura czynnika płynącego w układzie

 

tutaj w przypaku takich pomp do co czy cwu producent podaje to

nadciśnienie na dopływie do pompy (ssaniu) (dane dla wilo) 0,5m/50C -

minimalna wysokość na dopływie tj 0,05bar !, za cholere tyle nie osiagniesz w kompie :), chyba że sztucznie w układzie wytworzysz to

nadciśnienie i go utrzymasz na w miare stałym poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy hydraulik zwrócił mi uwage na ten problem,ale jak mu podałem ile będzie wody w instalacji i jaka będzie zmiana temperatury stwierdził że w tym przypadku problem nie istnieje lub jest pomijalny.Polecił mi ,w przypadku problemów z zapewnieniem ciśnienia na ssaniu zmocowanie zbiornika wyrównawczego.Nie pamiętam jaki miał być duży ale obliczał wielkośc chyba według ilości wody w instalacji.

po pierwsze jak to mozna obliczyc skoro wszystkie wzory do tego sa

przewidziane dla duzych pojemnosci, jak wyliczysz to z 2 litrów

pojemności to ci wyjdzie jakas chora pojemnosc tego zbiornika co nie

bedzie miało żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistosci

te pompy sa przystosowane do duzo wiekszych układów a nie do takiego

małego [ciach!]a jak WC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz bylo napisane do CO uzywa sie zeliwa a do CWU brazu (dzieki temu nie ma rdzy). Niestety pompka z korpusem z brazu kosztuje o ~50% wiecej.

 

Pompy CO mozna odpalic na sucho, ale tylko na kilka sekund (wlasnie chodzi o te nieszczesne lozyska, ktore potrzebuja wody). Za to cisze mamy nieporownywalnie lepsza niz w przypadku pompa akwariowych.

 

Walco - i AquaEl 600 l/h pewnie przepchnie wode. Rzecz tkwi w tym, zeby uzyskac sensowny waterflow przy danych oporach. Twoja pompka na pewno robi to o niebo lepiej niz akwariowe.

 

Wsrod znanych mi producentow polecam:

1. Grundfos

2. Halm (sam takiej uzywam, bo jest dosc mala, ma wirnik z plastiku, co mniejsza znacznie mase oraz ma zdecydowanie lepiej umocowane sterowanie niz w przypadku Gdundfosa)

3. Wilo

4. Leszno

 

Pompa CO to nie okret podwodny - w praktyce kawitacja nie wystepuje. Nadal trzymam sie zdania, ze CO sa super do WC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz bylo napisane do CO uzywa sie zeliwa a do CWU brazu (dzieki temu nie ma rdzy). 

No rdza jest naprawde uciazliwa. Miedzy innymi z jej powodu zmienilem CO na CW(tez lezala w garazu :) ). Zaznaczam ze CO byla juz uzywana, a takze pzeszla regeneracje, ale dala z siebie wszystko, zeby usyfic wode. Zajelo jej to 6 dni, po czym dolalem troche WC Sansedu (ponizej 20% kwasu fosforowego - swietnie czysci z kamienia i rdzy) i nastepnego dnia spuscilem wode. Efekt byl taki:

Dołączona grafika

Wirnik wyglada tak:

Dołączona grafika

Natomiast korpus tak:

Dołączona grafika

Z tego powodu, jak rowniez zpowodu znacznego ogrzewania wody (w kazdym razie u mnie) zmienilem na takieg Grundfosa:

Dołączona grafika

 

Wydajnosc ma nieceo mniejsza niz CO na pierwszym biegu, ale dla mnie wystarcza. Za to jest extremalnie cicha. Wlasciwie to nie wiadomo czy dziala. CO byla glasniejsza - z jakichs 5cm bylo ja slychac :). Do tej trzeba przylozyc ucho. Lezy sobie na dnie obudowy niczym nie izolowana od blachy i nie przenosi zadnych drgan:

Dołączona grafika

 

Problem mam tylko z zamocowaniem. Z CO bylo lepiej i ladniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Fac3OFF :arrow: Powiedz coś więcej o tej Twojej Grunfosowskiej maszynie. Ja ostatnio kupiłem taką samą i ciekw jestem jakie masz temperatury i jaka konfiguracje WC. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje WC zarowno w wersji 1.0 (z WILO) jak i 1.2 (z Grundfosem) nie nadaja sie o szerszej prezentacji tudziez porownan :).

Prezentacji dlatego bo musze by zadowolony a nie jestem, a porownan, ze wzgledu na tragiczna nagrzewnice i kiepskie dzieki niej wyniki.

W skald zestawu wchodzi :

Uriel2, Pawnee, grundfos, rezerwuar z plexi (taki jak dualbay od dangerdena ale homemade) no i nagrzewnica mosiezna z alu finami, extremalnie gesta. Weze 16/12 wszedzie.

Idzie to tak : Pompa -> nagrzewnica -> Uriel -> trojnik Y ->Pawnee -> rezerwuar. Po drodze jest pare kolanek, w tym niestety 90ki tez.

Wyniki :2365MHz @ 1,85V idle ok 45C stres 51C. Az wstyd. Na nagrzewniy 4x 92mm ze shroudem na 10,75V. Lipa. No a temp wody jakies 36, czsem wiecej stopni, ale okladnie nie pamietam. Paste mam w sumie lipna bo jakis titan srebrny. Myslalem, ze moze blok zle dolega, ale brdziej juz go przykrecic nie moge.

Wiecej nie moge teraz sprawdzic, bo wlasnie zajezdzilem kompa i jestem w zalobie :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Zakupilem za 120 zlotych GRUNDFOS 25-60 UPS. Wg. producenta Q max wynosi 10m3/h, a wys. podnoszenia to 8m :-). Pompa jest fajna - ma trzy biegi. Za te cene, mysle, ze niezly zakup?

super zakup :D gdzie ją kupiles ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Zakupilem za 120 zlotych GRUNDFOS 25-60 UPS. Wg. producenta Q max wynosi 10m3/h, a wys. podnoszenia to 8m :-). Pompa jest fajna - ma trzy biegi. Za te cene, mysle, ze niezly zakup?

super zakup :D gdzie ją kupiles ? :)

Allegro :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy w jakim jest stanie.

Tak naprawde 10m3 nie jest potrzebne, ale od czasu do czasu sobie takie cos wlaczysz albo dla szpanu :) albo do odpowietrzania (duzy ped wody dobrze wybiera powietrze z zakamarkow nagrzewnicy).

Pompa CO to dobry wybor.

 

Jedyne co mi sie nie podoba w Grundfosach to dosc duze rozmiary i straszna masa. Jesli pompka nie bedzie w budzie to nie powinno to stanowic problemu.

 

Fac30FF > nie przemuj sie odczytami z mobo, bo to NIE JEST TERMOMETR (chyba, ze masz wlasna czujke przy CPU). Blad wlasnego odczytu mozesz porownac (bardziej mniej niz wiecej) uzywajac C/W dla WhiteWater'a i przyrownujac do wlasnych rezultatow.

 

meles > nie sugeruj sie odczytami tego typu, bo nie moga stanowic one podstawy do porownan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...