Skocz do zawartości
soobaroo

WC by soobaroo - projekt & rozwój - czy tak będzie OK ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam all. zima się skończyła i czas znowu przeskoczyć z ac na wc.

w ubiegłym roku projekt byl prosty: dwa bloki cpu & gpu (każdy 1 wlot, 1 wylot), eheim 1250, nagrzewnica miedziana z jelcza, połączenie szeregowe.

teraz moje wc bedzie "trochę" bardziej skomplikowane i w związku z tym mam pytanko czy tak będzie dobrze:

 

Dołączona grafika

 

wc config: ice age :twisted: (big thnx Chaos Gdańsk), nb cfd z rombem&oringiem, sb cfd z rombem&oringiem, gpu atria :twisted: . wszędzie szybkozłączki wtykowe WT14, na atrii kątowe WT14, wąż silikonowy przezroczysty 12/15, wyloty na jelczu to 15 OD, w rezerwuarze (selfmade :D ) 2 choinki OD12 (wloty) & 1 choinka OD16 (wylot do pompy) & korek

 

1. czy eheim 1250 uciągnie taki config :?:

2. jaki powinien być mniej/więcej odstęp wentyli w shroudzie od nagrzewnicy, tak żeby było wydajnie i cicho :?:

3. :roll: hmmm jak mi się przypomni to zapytam

 

wszelkie sugestie mile widziane. pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad2 O ile dobrze pamiętam (była już o tym dyskusja) to optymalna wysokość shrouda to 2.5-3cm.

 

Na nagrzewnicę chcesz założyć 4 witraki 12x12? IMO 2 wystarczą. No i jakiś regulator ich obrotów by się przydał.

 

Pompka na samym dole, nagrzewnica na samej górze, 4 bloki... Eheim 1250 to porządna pompa ale może mieć ciężko- tak sobie gdybam- niech wypowie się właściciej takiej pompki.

 

Te dwa wentyle 12x12 na froncie budy- domyślam się, że buda będzie zamknięta i mają one dostarczyć świerzego powietrza do wnętrza kompa a co za tym idzie do chłodzenia nagrzewnicy (?). Jeśli tak- to nie :D . Zamiast nich zastosuj jeden nawiewowy nad zasilaczem- tuż pod nagrzewnicą. Jest niestety minus takiego rozwiązania- wentyl będzie ciągnął ciepłe powietrze wylatujące z zasiłki. No i doopa... :oops:

 

Ewentualnie "pokombinuj" taki wentyl w miejsce dwóch zatok 5.25- ze zdjęcia wynika, że masz dwie wolne. CDrom przenieś wyżej lub niżej. 12x12 nie wejdzie- załóż 80x80 lub 92x92.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do shrouda to spokojnie wystarczy 3 cm między nim ,a nagrzewnica .

jak juz wspomnial mechl!n wystarczą 2 wentyle na nagrzewnicy .

te 2 wentylatory przed zbiornikiem wyrownawczym to do chlodzenia wody w zbiorniku ?

co znaczy czy pompa uciagnie ?

przeplyw będzie tylko pytanie jaki ?

sam mam eheima 1250 i spisuje sie bardzo dobrze w moim ukladzie , nie wiadomo jak byloby u ciebie , bo 4 bloki i nagrzewnica wysoko umieszczona dają jednak opor.

po co blok na sb ?? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nagrzewnicę chcesz założyć 4 witraki 12x12? IMO 2 wystarczą. No i jakiś regulator ich obrotów by się przydał.

tak, będą 4. 2 wyciągające na górze budy i 2 w shroudzie dmuchające na nagrzewnicę podgrzanym :( już trochę powietrzem z wnętrza budy. wentyle będą na 5, 7 lub 12v sterowane z panela który sam zrobię. mam nadzieję że robiąc taki przeciąg na nagrzewnicy zniweluje to trochę to podgrzane powietrze zasysane na jelcza.

 

Te dwa wentyle 12x12 na froncie budy- domyślam się, że buda będzie zamknięta i mają one dostarczyć świerzego powietrza do wnętrza kompa a co za tym idzie do chłodzenia nagrzewnicy (?).

dokładnie tak, mają dostarczać świeżego powietrza, ale nie wiem czy to powietrze przeciśnie się pomiędzy zasiłką a kieszeniami hdd (pewnie tak ale mało). tam jest bardzo ciasno. skytower jest bardzo wysoką budą, ale za to wąską i nie za głęboką.

 

Ewentualnie "pokombinuj" taki wentyl w miejsce dwóch zatok 5.25- ze zdjęcia wynika, że masz dwie wolne. CDrom przenieś wyżej lub niżej. 12x12 nie wejdzie- załóż 80x80 lub 92x92.

niestety nie mogę :(, bo w tych 2 wolnych zatokach będzie kontroler wentyli :) i wyświetlacz lcd :).

 

bardzo mi zależy żeby ktoś mi podpowiedział czy kolejność połączenia bloków jest ok, bo ja nic innego nie mogłem wykminić żeby nie używać kilometrów węża i przyczepy kolanek. nigdy nie dawałem na wylocie pompy bloku gpu i nie wiem jak to będzie się zachowywało (pewnie radziowi będzie dobrze - szybki przepływ przez atrię -> lepsze chłodzenie -> większe oc). zawsze miałem za pompą jakąś kopię WW albo nagrzewnicę i dopiero WW. a teraz wyszło tak.

jeśli macie jakieś pomysły to zapodajcie, bo w weekend chciałbym to do kupy złożyć.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 2 wentylatory przed zbiornikiem wyrownawczym to do chlodzenia wody w zbiorniku ?

ogólnie mają dostarczać świeżego powietrza do budy, a przy okazji schładzać rezerwuar.

 

co znaczy czy pompa uciagnie ?

to że uciągnie to raczej jest pewne, ale czy nie stanie się głośniejsza przez większe jej obciążenie? przy 3 blokach to sobie tak delikatnie buczała pomimo że leżała na gąbce (w końcu ma prawie 30 watt).

 

przeplyw będzie tylko pytanie jaki ?

no właśnie, czy aby nie za mały żeby efektywnie chłodzić axp ~2,5 ghz, r9700 325@400, nb & sb na nf2 ?

 

po co blok na sb ??

1. bo mam

2. bo jak włączę soundstorma to sb się mocno grzeje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy bloczki "ciągnie" eheim 1048 i chyba jest OK. Procka puściłem na 12,5x200 na 1,825 i przez kilka godzin stabilnie działał w NFSU

 

Zobacz zdjęcia na mojej WWW (zrobiłem kolejne modyfikacje, zdjęcia trochę nieaktualne, niedługo zrobię update strony)

 

Po co bloczek na SB? Nie wystarczy radiator, np.: Zalman do mostków północnych? Czy to przypadkiem nie fanaberia? Będziesz miał całą gęstwinę węży. Pomysl, jak cokolwiek będziesz chciał ze środka wyjąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, może rzeczywiście macie rację z tym blokiem na sb żeby go wyje... miałem już tak przed zimą: eheim > kopiaWW > || gpu & nb > jelcz - i było ok..... może do tego wrócę...... wtedy bloczka na się pozbędę i będzie na spray'e do pomalowania budy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, może rzeczywiście macie rację z tym blokiem na sb żeby go wyje... miałem już tak przed zimą: eheim > kopiaWW > || gpu & nb > jelcz - i było ok..... może do tego wrócę...... wtedy bloczka na się pozbędę i będzie na spray'e do pomalowania budy :)

zarzuc na sb radiator od zalmana na mostki , zyskasz na water flow i miejscu w budzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...