Skocz do zawartości
LordFury

Antyk: ECS P6S5AT - czemu brak DDR???

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w zasadzie jak w temacie. Na samym początku uprzedzam, że przestudiowałem chyba wszystkie tematy o tej płycie na forum i takiego problemu nie było. Więc może ktoś, kto ma/miał tego lub podobnego ECSa będzie wiedział.

 

A więc niby ta pseudopłytka ma obsługę DDRów do PC2100 (DDR266) włącznie, ale jak obsadziłem sloty kostkami, to i tak chodziły jako SDRAM 100MHz. Chciałem chociaż zmienić w BIOSie na 133MHz i teoretycznie wartości przyjęło, ale w rzeczywistości i tak chodzą jako setki. Wniosek dość prosty - zablokowany dzielnik FSB/RAM (mam Tualatina 11x100). Tylko pyt.: czemu? I pyt.2: Czy przy takiej blokadzie nie powinno mimo wszystko jako dafault po obsadzeniu w gniazdach DDR chodzić jako 2x100MHz? Bo to już by mnie w miarę zadowoliło...

 

Wiem, że odpowiedź może tu brzmieć krótko: "ECS", no ale byłbym wdzięczny za coś wnoszącego do tematu nieco więcej. Dodam jeszcze, że w BIOSie ani przez zworki dzielnika zmienić się nie da, a w manualu tylko chwalą się obsługą DDRów, nie podając żadnych konkretów. A, i BIOSa raczej zmieniać bym nie chciał, bo na tym [ciach!]ie skończy się to pewnie całkowitym padem...

 

Poniżej dane o mojej pamięci (przy aktualnych ustawieniach chodzą jako 384MB SDRAM 100MHz Cl 2-2-2-6):

* SpecTek 256MB 8x(32Mx8) DDR-SDRAM PC2100U-2533-750 (CL2.5 up to 133MHz) (CL2 up to 100MHz)

* Dawson 128MB 16x(8Mx8) DDR-SDRAM PC1600/2000U-222-800 (CL2.5 up to 125MHz) (CL2 up to 100MHz)

 

Czyli podsumowując: jak "pokazać" płytce te DDRy? Z góry dzięki za pomoc. Jeśli coś zadziała, to zapraszam na jasne pełne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w zasadzie jak w temacie. Na samym początku uprzedzam, że przestudiowałem chyba wszystkie tematy o tej płycie na forum i takiego problemu nie było. Więc może ktoś, kto ma/miał tego lub podobnego ECSa będzie wiedział.

 

A więc niby ta pseudopłytka ma obsługę DDRów do PC2100 (DDR266) włącznie, ale jak obsadziłem sloty kostkami, to i tak chodziły jako SDRAM 100MHz. Chciałem chociaż zmienić w BIOSie na 133MHz i teoretycznie wartości przyjęło, ale w rzeczywistości i tak chodzą jako setki. Wniosek dość prosty - zablokowany dzielnik FSB/RAM (mam Tualatina 11x100). Tylko pyt.: czemu? I pyt.2: Czy przy takiej blokadzie nie powinno mimo wszystko jako dafault po obsadzeniu w gniazdach DDR chodzić jako 2x100MHz? Bo to już by mnie w miarę zadowoliło...

 

Wiem, że odpowiedź może tu brzmieć krótko: "ECS", no ale byłbym wdzięczny za coś wnoszącego do tematu nieco więcej. Dodam jeszcze, że w BIOSie ani przez zworki dzielnika zmienić się nie da, a w manualu tylko chwalą się obsługą DDRów, nie podając żadnych konkretów. A, i BIOSa raczej zmieniać bym nie chciał, bo na tym <font color="#FF0000">[ciach!]</font> skończy się to pewnie całkowitym padem...

 

Poniżej dane o mojej pamięci (przy aktualnych ustawieniach chodzą jako 384MB SDRAM 100MHz Cl 2-2-2-6):

* SpecTek 256MB 8x(32Mx8) DDR-SDRAM PC2100U-2533-750 (CL2.5 up to 133MHz) (CL2 up to 100MHz)

* Dawson 128MB 16x(8Mx8) DDR-SDRAM PC1600/2000U-222-800 (CL2.5 up to 125MHz) (CL2 up to 100MHz)

 

Czyli podsumowując: jak "pokazać" płytce te DDRy? Z góry dzięki za pomoc. Jeśli coś zadziała, to zapraszam na jasne pełne.

Jak masz procka na FSB 100 to pamieci chodzą synchronicznie z prockiem :D

A jak wsadzisz procka na FSB 133 to ci będą chodzić na 133 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz procka na FSB 100 to pamieci chodzą synchronicznie z prockiem :D

A jak wsadzisz procka na FSB 133 to ci będą chodzić na 133 :D

Tyle to wiem, skoro dzielnik jest zablokowany (a raczej nieprawidłowo wykrywany). Niestety, procek na 133 bez zmiany napięcia nie pójdzie, a "normalnej" opcji zmiany napięcia brak. Jedynie mod zostaje. Druga rzecz - nawet działając przy tym "błędzie" powinien wykrywać DDRy jako 2x100MHz. Jak doprowadzić chociażby do takiego działania - to jest moje pytanie. Czyżby w ogóle jakiekolwiek asynchro było tu niemożliwe? To po cholerę dali na płycie gniazda DDR :?: :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz procka na FSB 100 to pamieci chodzą synchronicznie z prockiem :D

A jak wsadzisz procka na FSB 133 to ci będą chodzić na 133 :D

Tyle to wiem, skoro dzielnik jest zablokowany (a raczej nieprawidłowo wykrywany). Niestety, procek na 133 bez zmiany napięcia nie pójdzie, a "normalnej" opcji zmiany napięcia brak. Jedynie mod zostaje. Druga rzecz - nawet działając przy tym "błędzie" powinien wykrywać DDRy jako 2x100MHz. Jak doprowadzić chociażby do takiego działania - to jest moje pytanie. Czyżby w ogóle jakiekolwiek asynchro było tu niemożliwe? To po cholerę dali na płycie gniazda DDR :?: :evil:
A kto ja jestem ??

Włóz tam procka na FSB 133mhz i zobacz czy działają pamięci na 133 :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się:

Niestety, procek na 133 bez zmiany napięcia nie pójdzie, a "normalnej" opcji zmiany napięcia brak. Jedynie mod zostaje.

Podniesienie szyny to była pierwsza rzecz, której próbowałem. Tyle, że na 133 komp jest martwy, nawet POST nie wchodzi i trzeba CMOS resetować (więc nie mam jak pamięci sprawdzić). Dla pewności próbowałem trzy razy i zawsze zonk :cry: . Gdyby udało się podnieść, byłoby miło (w końcu to +360MHz dla procka), ale bardziej chodzi mi obecnie o to, żeby w końcu wykrył pamięć jako DDR a nie normalne SDRAMy, chociażby przy szynie 100. Ale mimo wszystko dzięki za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o co Ci chodzi? Przecież jeżeli w biosie DDR'y są ustawione na 100 MHz to jest to jak najbardziej prawidłowe. Działają wtedy 2x100 co daje 200. Chcesz zeby pokazywało w biosie 200 Mhz? Zobacz sobie jakims programem np. Aida32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jakims programem np. Aida32.

Sprawdzałem - w ten właśnie sposób znalazłem, że coś jest nie tak. Dla pewności użyłem kilku programów i wszędzie to samo. Aida32, Sandra2004 i wszystkie inne co znalazłem - pokazują 1x, choć wykrywają poprawnie, że maksymalna możliwa to 2x133MHz. Z kolei CPU-Z nie rozpoznaje pamięci wcale. Zresztą widać nawet po teście Bandwitchu w Sandrze - nieco ponad 750MB/s to trochę za mało nawet jak na najbardziej tandetne DDRy... Chodzą jako SDRAM 100MHz - tego akurat jestem pewien. Pytanie: jak to zmienić? Bo mi już skończyły się pomysły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...