Skocz do zawartości
spider2000

Wentylator 120mm na chłodnicę

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kyniek

Fajnie test głośności było by zrobić urządzeniem - gdzieś widiałem schemat decybelomierza w sieci... ale już nei pamietam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) schemat schematem ale wyskalowanie dokładne takiego urządzenia wymaga źródła referencyjnego albo już wyskalowanej maszynki

 

2) nie zawsze to, że dany wentylator ma 19 dBa znaczyn, że jest OK. Może być np. uporczywy stukot łożyska, który nie przekracza tego poziomu dźwięku ale wkurza niesamowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę się doczeka testu bo sam stoję przed wyborem 120mm. Jednak żałuję że nie ma Papsta bo był on moim faworytem oraz Crystala.

 

Co do testu używanych wentyli to uważam że nie ma on sensu.

Aby taki test wypadł rzetelnie i obiektywnie trzeba by przetestować nowe wentyle, póżniej włączyć je do pracy powiedzmy na pół roku i przetestować jeszcze raz. Wiedzieli byśmy na ile wentylatory się zużyły i jak zmienił się ich poziom głośności.

 

Co da test używanych wentylatorów, pozbieranych gdzieś tam, które nie wiadomo ile pracowały. Może być tak że jeden pracował miesiąc a drugi rok. Choć czas też nie będzie adekwatny bo jeden mógł pracować godzinę na dobę a drugi 24H. Na dodatek mogły pracować w różnych temperaturach co też ma nie małe znaczenie.

Taki test może tylko wypaczyć wyniki i póżniejsze opinie co do żywotności wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawie gotowe do publikacji - w praktyce czekam tylko na fotki od naszego grafika. Jutro premiera testu. Mam nadzieję, że się nie zawiedziecie.

 

Co do testów używanych wentylatorów - ma on na celu bardziej sprawdzenie jakości wentylatorów oferowanych na allegro.

 

I ogólnie - jeśli test będzie się podobał to postaram się dorwać kolejne modele 120 a może w przyszłości także 92 i 80mm.

Edytowane przez nazir123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz podkreślę, że chwała ci za to że podjąłeś się tego testu bo uważam że był on bardzo potrzebny.

Ale:

Co do testów używanych wentylatorów - ma on na celu bardziej sprawdzenie jakości wentylatorów oferowanych na allegro.

I co według ciebie ten test da ? Według mnie nic dobrego a wręcz odwrotnie. Tak jak napisałem wcześniej, przecież tak czy siak będziesz testował używki.

 

I teraz załóżmy że ty trafisz przyzwoity wiatrak, mało zużyty na allegro i napiszesz że jest ok. Ktoś patrząc na twój test kupi sobie taki wiatrak tylko nie będzie miał tyle szczęścia i trafi egzemplarz bardziej wyeksploatowany, który będzie mu rzęził.

I efekt będzie taki że się tylko wku.wi. Będzie miał pretensje międzyinnymi do ciebie i twojego testu bo przecież u ciebie ten używany wiatrak dobrze wypadł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po części masz rację - jest to duża odpowiedzialność dla mnie. Ale właśnie dlatego wybrałem tylko jednego dostawcę wiatraków - sam go przetestowałem (kupiłem od niego jeden wentylator) i wiem, że jest to gość sumienny i solidny. Ustalone jest także sygnowanie recenzją tylko tych wentylatorów, które wzięły udział w teście.

 

I jeszcze jedna uwaga dlaczego akurat używane - wcale nie jest łatwo uzyskać od jednej osoby/firmy kilkanaście typów różnych wentylatorów. W przypadku cooling.pl wyciągnąłem od nich praktycznie całą ofertę jaką maja (prócz papsta którego nie mięli akurat na stanie).

Do testów wiatraków allegro dostanę Panaflo, Papsty EBM i parę innych, które próżno szukac na jednej półce w jednym sklepie. Nadal uważam, że warto przeprowadzić ten test.

 

Na marginesie postaram się potem (o ile nie będę juz pluł na widok wiatraka ;) ) rozejrzeć się po ofertach innych sklepów z którymi współpracujemy i dobrać na kolejne testy wentylatory, które tutaj nie były uwzględnione.

 

UPDATE:

Przepraszam wszystkich ale nie mogę się dostać do serwera w celu publikacji testu.

Planowana godzina zero jest na 17:00-17:30

Edytowane przez nazir123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie niestety nie ma... :P ale test i tak mi sie podoba, sa eleganckie fotki, dokladny opis kazdego z wentyli itp... Widac ze Akasa Amber jest dobrym wentylem takim zlotym srodkiem ze sie tak wyraze.. =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze spodziewalem sie ze Akasa wygra zdecydowanie ,ale bardzo zdziwil mnie Glacialtech.

Tak sie sklada ze mam w swoim kompie dwa takie wentyle (wersja blue,ktora przy okazji jest UV reactive).Rzeczywiscie Glacial jest cichy ale... no wlasnie jakis miesiac, poltora pracy i lozysko kulkowe (oczywiscie ze kulkowe a nie slizgowe) zaczyna wydawac nieprzyjemne dzwieki.Delikatne terkotanie jest bardzo nieprzyjemne i slychac je nawet przy obrotach rzedu 600-700.

Wlasnie przymierzam sie do wymiany tych glaciali na akasy.Na chlodnicy dmucha TT thunderblade i odkad jest przymocowany na gumowych lacznikach jest zdecydowanie cichszy.Troche sie teraz obawiam czy jak jego wymienie na Akase czy nie wzrosna mi temperatury.

Zeby ta akasa jeszcze miala lopatki UV reactive....

Tak czy siak test jest ok, szkoda rzeczywiscie ze nie ma Crystala.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez [TiLt]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za sam test dla autora +++++++ i podziękowania z mojej strony

 

z niecierpliwością czekam na Crystala i kolejny test (chyba tylko dla samouwielbienia, bo 2 sztuki już idą w paczce, więc wyboru nie mam :D )

 

jeśli pozwolisz nazir123 to na wszelkie zapytania dotyczące wentyli na nagrzewnicę do WC będę llinkował ludziom twój artykuł, bo jest tego wart

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby ta akasa jeszcze miala lopatki UV reactive....

Dokładnie - byłby to chyba wentylator doskonały.

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie jak postawiłem obok akasy noiseblockera i okazało sie że to ten sam wentylator :blink:

 

za sam test dla autora +++++++ i podziękowania z mojej strony

Dziękuję i mam nadzieję, że kolejne wyniki testów także spełnią wasze wymagania.

 

Trudno w jednym czasie zebrać wszystkie wentylatory które by się chciało i dlatego między innymi nie wziął w tym udziale Crystal. Ale jeszcze nic straconego....

 

jeśli pozwolisz nazir123 to na wszelkie zapytania dotyczące wentyli na nagrzewnicę do WC będę llinkował ludziom twój artykuł, bo jest tego wart

Jasne, nie widze przeciwskazań a nawet popieram taką inicjatywę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

żeby Aksa miała diodki lub łopatki UV.....

 

 

wiem wiem... czepiam się... ale jeśli to by było... Hmmm no sam nie wiem... czy nie zdradził bym Crystal Fanów dla Aksy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze spodziewalem sie ze Akasa wygra zdecydowanie ,ale bardzo zdziwil mnie Glacialtech.

Tak sie sklada ze mam w swoim kompie dwa takie wentyle (wersja blue,ktora przy okazji jest UV reactive).Rzeczywiscie Glacial jest cichy ale... no wlasnie jakis miesiac, poltora pracy i lozysko slizgowe zaczyna wydawac nieprzyjemne dzwieki.Delikatne terkotanie jest bardzo nieprzyjemne i slychac je nawet przy obrotach rzedu 600-700.

1289912[/snapback]

no ja widze ze ten Glacialtech zarowno black jak i blue maja łożysko podwujne kulkowe

Chyba tylko waga sie roznia co zaobserwowalem w opisach na allegro co nie musi byc do konca prawda

po tym tescie rozwazam zakup tych "łopatek" :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - według danych producenta łożysko jest kulkowe a nie ślizgowe.

 

Przy okazji - spotkałem się z tym, że producenci nie smarują (lub słabo) swoich wentylatorów. Przez to ich żywotność sie skraca. Dobrze jest nawet nowy wetnylator przed pracą nasmarować (np. oliwą techniczną).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nazir a moglbys zrobic testo porownawczy np 10 wiatrakow tego samego modelu? bo jestem mocno przekonany ze by sie okazalo ze zawsze by sie znalazl jakis cichy jakis terkoczacy i jakis mowiacy w wigilie pewnie tez. i istneije ryzyko ze dostales kiepskie wejrsje jednych swietne innych a reczywistosc wyglada inaczej.

 

a co do testu to ja bym jednak byl za inna forma troche, tzn ustalic jakis pulap wydajnosci i lasnie uszeregowac wentyle ktory jest naglosniejszy przy identycznym przeplywie powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co napisalem o tych lozyskach w GlacialTechu to oczywiscie byk, na zasadzie myslalem o kulkowych a napisalem slizgowe.Juz poprawiam.

Ciezki dzien w pracy... wybaczcie

 

Ale terkotanie niestety nie jest pomylka.Co gorsza nie wystepuje tutaj prawo raz gorszego raz lepszego bo u mnie dzieje sie w dwoch takich kupionych w odstepie 2 miesiecy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i istneije ryzyko ze dostales kiepskie wejrsje jednych swietne innych a reczywistosc wyglada inaczej.

Między innymi dlatego w podsumowaniu znalazło się stwierdzenie:

 

"I jeszcze mała uwaga co do wyników "akustycznych". Możliwe, że wentylator, który w teście był głośny zakupiony przez was okaże się jednak cichy i przyjazny w uzytkowaniu. Pomyślicie wtedy "co ten facet za głupoty pisze?". Jeśli zdaży się taka sytuacja (a jest ona możliwa) znaczyć to będzie po prostu, że produkcja jest niejednolita i na rynek trafiają i dobre i złe sztuki, a kupowanie wiatraka będzie jak loteria. Czy warto ryzykować? Wybór pozostawiam Wam."

 

Jeżeli nawet tak się zdażyło nie było to celowe ustawianie wyników. Większość tych wentylatorów (a w szczególności CoolerMastery były orginalnie opakowane. Prawda jest taka - w dobrym sklepie każdy powienien mieć możliwość indywidualnego sprawdzenia każdej sztuki (wiem że nie wszędzie jest to praktykowane). W gorszej sytuacji są kupujący przez internet.

 

Co do testu kilku sztuk tego samego modelu nic nie obiecuję ale się w przyszłości postaram wykonać taki test.

 

Ogólnie myślę, że z biegiem czasu powstanie u nas (czyli na serwisie Mod-Planet ) baza wszystkich modeli 120-tek dostępnych na Polskim rynku. Czy to się uda zależy także od was czyli czytelników :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wierzę , że się uda! bo sam doświadczyłem problemu wyboru 120-stki do mojej nagrzewnicy - powstały już zbiorcze topici o chłodnicach, blokach i pompkach, ale jak dotąd ciężko było uzyskać sensowne informacje na temat tych bądź co bądź "niestandardowych" wentylatorów (80mm dalej jest najpowrzechniejsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glacial 8cm jest rewelacyjny - spodziewam sie ze ten puszczony na 5V bedzie lux... e końcu 9 łopatek to nie 7 :D

1274062[/snapback]

hahahha no prosze - jednak moj faworyt wygral <wow> - wkrotce wam napisze jak na jego tle wypada papst 12cm ngl... anyway wg mnie z wiatrakami jak z prockami - jdene sie krecą ciszej a inne głośniej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nazir123 - wielkie dzięki dla ciebie za ten test.

 

Teraz czekam tylko na test Papsta i Crystala :)

 

Takie moje spostrzeżenie, TiLt naisał że jego glacialtechy zaczęły chałasować po 2 miesiącach. Ja mam Noiseblockera 80mm i wiatrak jak był nowy to był praktycznie niesłyszalny nawet na 12V. Troszkę było słychać szum powietrza. Z tego co pisze w teście o wibracjach noiseblockera to u mnie czegoś takiego nie było. Jednak po kilku miesięcach pracy wentylator nie przypomina już tego cichutkiego wenylka z początku. Jest znacznie głośniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2x120mm panaflo i maja takie zagiete lopatki dziwnie i kiedys mi sie udalo wzadzic palec w wirujace lopatki na 6V wynik = myslalem ze mi palec urwalo ... ciche nie byly ale wydajne :] na 12V to maly huragan :]

 

A co do testu to fajnie napisany i dobrze ze cosik takiego powstalo ...

szkoda tylko ze zabraklo "najpopularniejszego" oraz teoretycznie "najcichszego"

ale to moze niedlugo :]

GOOD JOB MAN ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...