Skocz do zawartości
_RAZOR_

Jak najlepiej podzielić dysk 80Gb???

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie właśnie ta kwestia jak podzielić żeby jak najmniej stracić Mb w czasie dzielenia i żeby uzyskać największą funkcjonalność. Zastanawiałem się nad taką możliwością a mianowicie podzielić dysk na 4 patrycje: Dysk C na 2Gb Fat 16, Dysk D na 10Gb Fat 32, Dysk E 67Gb Fat 32, Dysk F 1Gb Fat 16. Na dysku C będzie Win XP z podstawowymi programami. Na D reszta programów, oraz pliki kazy i inne. Na E Gry i archiwum oraz filmy. Na F pliki wymiany ( ukryta w win ). I teraz kwestia jak to podzielić i czego użyć żeby jak najmniej stracić ??. Zastanawiałem się nad takimi możliwościami podzielić standardowo fdiskiem lub programem do tworzenia partycji zamieszczonym na płycie z instalką Win XP, albo utworzyć 1 partycję Fdiskiem a póżniej jakimś programem windowsowym np. Partition Magic.

 

Za pomoc z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Gb na  partycję C to stanowczo za mało.

 

Proponuje 4 Gb a reszta według uznania :) 

 

możesz podzielić instalatorem windowsa.

Ja śadze że te 5G na ce to stanowczo wystarczy resztę według uznania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Gb na  partycję C to stanowczo za mało.

 

Proponuje 4 Gb a reszta według uznania :)  

 

możesz podzielić instalatorem windowsa.

Wydaje mi się, że 2 gb to jest wystarczająca ilość miejsca na win xp w obecnej formie mam go zainstalowanego na 2 gb partycji i zajęte jest około 50%. Win ten był już używany przez 6 miesięcy więc to co miał przybrać na masie to już przybrał. Programy mam na partycji D. Dlaczego chcę 2Gb partycje ponieważ chciałbym żeby była ona w fat 16, ktory jest trochę szybszy niż 32.

Ale w głównej mierze zależy mi na tym żeby przy podzieleniu stracić jak najmniej Mb. Słyszałem, że są programy, które przy tworzeniu partycji podają prawdziwą pojemność a inne zaniżają. Wiem, że bierze się to z przeliczenia z bajtów na Mb ale np. żeby z dysku 80Gb po podzieleniu zostało 74Gb no to jest trochę przesada. A tak w obecnej chwili mam. Dysk to WD Caviar SE 80 GB WD800PB 8MB cache

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Cię nie rozumiem. Przecież to jest czysta matma, że z dysku który ma 80000000000 bajtów uzyskujesz 74,5 GB. To nie przesada, to mylące oznaczenia producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje skoro masz xp wiekszosc partycji na ntfs - to primo

c - z winda jakies 2.5GB - d - swap jakies 2GB (staly rozmiar i syfu nie bedzie) pozniej jeden na jakies <span style="color:red;">[ciach!]</span>ly 5GB - razem 10 juz - i 2 -35GB albo na 3 podzielic te 70GB - najwygodniej i najlepiej dla windy chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Gb na  partycję C to stanowczo za mało.

 

Proponuje 4 Gb a reszta według uznania :)  

 

możesz podzielić instalatorem windowsa.

Wydaje mi się, że 2 gb to jest wystarczająca ilość miejsca na win xp w obecnej formie mam go zainstalowanego na 2 gb partycji i zajęte jest około 50%. Win ten był już używany przez 6 miesięcy więc to co miał przybrać na masie to już przybrał. Programy mam na partycji D. Dlaczego chcę 2Gb partycje ponieważ chciałbym żeby była ona w fat 16, ktory jest trochę szybszy niż 32.

Ale w głównej mierze zależy mi na tym żeby przy podzieleniu stracić jak najmniej Mb. Słyszałem, że są programy, które przy tworzeniu partycji podają prawdziwą pojemność a inne zaniżają. Wiem, że bierze się to z przeliczenia z bajtów na Mb ale np. żeby z dysku 80Gb po podzieleniu zostało 74Gb no to jest trochę przesada. A tak w obecnej chwili mam. Dysk to WD Caviar SE 80 GB WD800PB 8MB cache

 

 

to jak wiesz to po co pytasz?

 

 

ja mam u siebie partycje c: 4 Gb . winda ma tydzien czasu i wolnego miejsca mam 1.6 Gb.

 

wszystkie programy są na partycji D. więc na C jest sama winda. i zajmuje ona 2.5 Gb.

 

wszystkie poprawki . Sp1. update creativa itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swap sie przydaje - pamiec wirtualna jak nie wiesz to poszukaj duzo bylo o tym

w windach trzeba tak kombinowac zeby ten plik nie byl fragmentowany a wiec jedyny sposob wypelnic nim jakas partycje o docelowej wielkosci tego swapa wlasnie

w linuxach juz przy instelce trzeba stworzyc specjalna partycje pod swapa

 

krotko mowiac swap przyspiesza dzialanie systemu:) - chyba ze ktos ma 1GB ramu to wtedy juz mozna zapomniec o takim wynalazkuswap sie przydaje - pamiec wirtualna jak nie wiesz to poszukaj duzo bylo o tym

w windach trzeba tak kombinowac zeby ten plik nie byl fragmentowany a wiec jedyny sposob wypelnic nim jakas partycje o docelowej wielkosci tego swapa wlasnie

w linuxach juz przy instelce trzeba stworzyc specjalna partycje pod swapa

 

krotko mowiac swap przyspiesza dzialanie systemu:) - chyba ze ktos ma 1GB ramu to wtedy juz mozna zapomniec o takim wynalazku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli np. zrobie to na partycji D: która będzie miała 1 gb, a pamięci mam 512. Lub na ostatniej partycji, czy to bedzie mialo jakies znaczenie w szybkosci ?!??

I czy lepiej zrobić to na facie czy ntfs. Mozna ja potem jakos ukryć !!!

 

Hmm i czy przy instalacji windowsa, da sie ja ustawic, bo instalowalem juz setki razy i nic takiego nie widzialem, czy dopiero po zainstalowaniu windowsa w odpowiednich opcjach mozna pamiec wirtualna przydzielic na ta partycje !!

 

Aha no i słuchy mnie doszły, że potrafi sobie utworzyc dodatkowy plik wymiany i z niego korzystac a ten nasz pomijac po prostu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie strzelilem 2 partycje.

c: 10GB - winXP i podstawowe program files (kodeki, jakies male programiki, itp. Pewnie za pol roku te 10GB bedzie zapchane i nie chce sie martwic, o kolejne partycjonowanie.

d: 70GB - muza, filmy, program files na gry i inne wieksze <span style="color:red;">[ciach!]</span>ły.

 

Oczywiscie wsio na NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-2 GB Fat 16 jako pierwsza* partycja na HDD - z przeznaczeniem na swapa **

 

*

(jako pierwsza - bo pierwsze sektory odczytują się szybciej, czas dostępu jest mniejszy, fat 16 z maksymalnie dużym klastrem - może 32 lub najlepiej 64 KB)

 

**

(SWAP - to plik wymiany, standardowo windows wrzuca go na 1 partycję systemową, jeśli nie ma stałego rozmiaru - to dodatkowo obciąża system, ponieważ czasem zwiększa swój rozmiar, a czasem zmniejsza. SWAP to taka "dodatkowa" pamięć ulokowana na HDD, jeśli systemowi brakuje RAMu, to nieużywane wg niego (i w tym właśnie jest problem, bo

czasem się system myli co do tej kwestii) programy przewala z RAMu do tego pliku)

 

 

C: NTFS - 10 GB na System i jakieś programy typu Office (jak zrobisz sobie image tej partycji, to już odpadnie ci reinstalowanie programów typu Office, flashget, ACDSee, Winrar i co tam będziesz jeszcze miał)

 

D: NTFS - 30 GB na jakieś downloady i śmieci

 

E: NTFS - reszta na twoje dokumenty, bacupy, inne programy, zainstalowane gry itp

 

Wg mnie ważne aby moich dokumentów i systemu nie trzymać na jednej partycji. Bo jak się system rozleci i będziesz odtwarzał go z Backupu/Image'u to nie stracisz czasu by najpierw przerzucać gdzieś dokumenty, własne pliki itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pierwsza partycja, ma byc na swapa i w facie 16 przy klastrze 64 kb. To czym to ustaiwc FDISKIEM czy u kogos partition najlepiej.

 

To mam rozumiem ze SWAP bedzie jako Primary to jaka to bedzie litera. jesli nie C. ?

Potem reszta to logical i d:,e:, na ntfs. Gdzie na d: bedzie system ??? Dobrze rozumuje !??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pierwsza partycja, ma byc na swapa i w facie 16 przy klastrze 64 kb.  To czym to ustaiwc FDISKIEM czy u kogos partition najlepiej.

PQmagic

 

 

To mam rozumiem ze SWAP bedzie jako Primary  to jaka to bedzie litera.  

tworzysz partycję i ją ukrywasz - podczas instalacji systemu zakładasz nową partychę - i ją formatujesz i na tej stawiasz system, będzie to C:

 

po zainstalowaniu możesz sobie "odkryć" i przydzielić taką literkę jak ci się podoba (np Z:)

 

jesli nie C. ?

 

Potem reszta to logical i  d:,e:, na ntfs. Gdzie na d: bedzie system ??? Dobrze rozumuje !??

SWAP - primary

C: - primary

D: - primary

reszta jako secondary: (o ile zdecydujesz się mieć jakieś inne dyski logiczne)

 

zasada jest taka, ze możesz mieć max 4 partycje (w tym max 1 secondary) - piszę o normalnych systemach a nie o 95/98/Me np ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:oops:

Czy jest jakaś różnica między "primary" a "secondary / logical" tzn. czy będzie się różniło czymś:

 

1:

C -primary (7gb)

D - s. logical (32gb)

E -s. logical (32gb)

F -s. logical (7gb)

 

od 2:

C -primary (7)

D -primary (32)

E -primary (32)

F -s. logical (7)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

partycje są zawsze dwie primary i secondary i przeważnie ta secondary jest podzielona na dyski logiczne. Primary jest partycją podstawową i nie może być dwóch podstawowych partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

partycje są zawsze dwie primary i secondary i przeważnie ta secondary jest podzielona na dyski logiczne. Primary jest partycją podstawową i nie może być dwóch podstawowych partycji.

chyba w dosie ;) i windowsie 9x, poza tym jakbyś chciał podzielić primary na dyski logiczne ?

 

a z drugiej strony to po co ci secondary niepodzielona na dyski logiczne ?

 

mój drogi - doczytaj troszkę ;)

 

:oops: 

Czy jest jakaś różnica między "primary" a "secondary / logical"  tzn. czy będzie się różniło czymś:

 

1:

C -primary (7gb)

D - s. logical (32gb)

E -s. logical (32gb)

F -s. logical (7gb)

 

od 2:

C -primary (7)

D -primary (32)

E -primary (32)

F -s. logical (7)

różni się tym że w 1 masz 1 part primary:

C -primary (7gb)

 

i 1 part secondary

D - s. logical (32gb)

E -s. logical (32gb)

F -s. logical (7gb)

 

a w przyp 2 masz 3 part primary

i 1 secondary z dyskiem logicznym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różni się tym że w 1 masz 1 part primary: 

C -primary (7gb) 

 

i 1 part secondary 

D - s. logical (32gb) 

E -s. logical (32gb) 

F -s. logical (7gb) 

 

a w przyp 2 masz 3 part primary 

i 1 secondary z dyskiem logicznym

To wiem, chodzi mi o to, czy ma to jakikolwiek wpływ na wydajność / stabilność / bezpieczeństwo itp.

Mam winXP, wszystko jest na fat32. Używam tylko 1 systemu, linuksa nie instaluje na tym kompie. Wiem, że ntfs jest bezpieczniejszy, zresztą przez jakiś czas go miałem, jednak wole fat32 (moje fanaberie :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różni się tym że w 1 masz 1 part primary:  

C -primary (7gb)  

 

i 1 part secondary  

D - s. logical (32gb)  

E -s. logical (32gb)  

F -s. logical (7gb)  

 

a w przyp 2 masz 3 part primary  

i 1 secondary z dyskiem logicznym

To wiem, chodzi mi o to, czy ma to jakikolwiek wpływ na wydajność / stabilność / bezpieczeństwo itp.

Mam winXP, wszystko jest na fat32. Używam tylko 1 systemu, linuksa nie instaluje na tym kompie. Wiem, że ntfs jest bezpieczniejszy, zresztą przez jakiś czas go miałem, jednak wole fat32 (moje fanaberie :wink: ).

W Windowsie nie wpływa to na bezpieczeństwo systemu, na działanie raczej też nie. Polecę jednak NTFS - ma journaling, przez co możliwość utraty danych po padzie np prądu jest o wiele mniejsza. Kumpel stracił tak swoją pracę magisterską (dzieła dopełnił chkdsk - który na ntfsie prawie nigdy się nie włącza, bo i nie ma po co: journaling)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ntfs miałem przykrą przygodę - stary hdd załapał bad'y i winda się nie chciała załadować, jedyne co mogłem zrobić to odpalić kompa z dyskietki startowej. Przez całą noc prawie srałe.. po gaciach czy coś z dysku odzyskam. Dopiero jak pojechałem do kumpla się wyluzowałem bo wszystko odzyskałem. Było to dość dawno, ale uraz pozostał.

 

Było to dość ciekawe, bo bad'y posypały się tylko w 1 obszarze, co ciekawe tam, gdzie były ważne pliki systemowe bo XP w połowie rozruchu po prostu się wieszał a dysk chrobotał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ustawiłem tak swojego Caviara 60gb 7200 8 mb.

 

Skasowalem wszystkie partycje jakie mialem !!

 

Ustawiłem pierwsza partycje na 2 gb (ntfs i klaster 64kb) ukrylem -primary

potem c: 5 gb Ntfs windows, d: 45 gb Gry (wszystko primary) i na koncu

e: backup (logical) ntfs.

 

Zainstalowalem windows. Przestawil mi e: na d:. Zrobilem unhide partycje pierwsza te 2gb i ustawilem pamiec wirtualna na Z: dla niej

 

Teraz bo mialo byc na facie, niestety sie nie dalo ustawic fat32 ani fat,

zadnego clustra. Moze po zalozeniu dopiero resize mialem dac ???

I czy zz partycji windowsa zwiekszysc cluster na 64 kb ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ustawiłem tak swojego Caviara 60gb 7200 8 mb.

 

Skasowalem wszystkie partycje jakie mialem !!

 

Ustawiłem pierwsza partycje na 2 gb (ntfs i klaster 64kb) ukrylem -primary

potem c: 5 gb Ntfs windows, d: 45 gb Gry (wszystko primary) i na koncu

e: backup (logical) ntfs.

 

Zainstalowalem windows. Przestawil mi e: na d:. Zrobilem unhide partycje pierwsza te 2gb  i ustawilem pamiec wirtualna na Z: dla niej

 

Teraz bo mialo byc na facie, niestety sie nie dalo ustawic fat32 ani fat,

zadnego clustra. Moze po zalozeniu dopiero resize mialem dac ???  

I czy zz partycji windowsa zwiekszysc cluster na 64 kb ???

spróbuj jeszcze raz sformatować tą swapową --- prawym myszy na mój komputer ---> zarządzaj ---> zarządzanie dyskami -----> zaznacz tą part, prawym myszy i formatuj (powinien być dostępny FAT)

 

a potem umieść tam swapa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...