Skocz do zawartości
SuChyY

Finał Ligi Mistrzów i pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Kto ogladal wczorajszy finał wie że realiatorzy całkiem ciekawie pokazywali niektóre akcje. Chodzi mi o objazd kamery niczym w matrixie czy intrach do serii FIFA :)

 

Wiem jak sie takie ujęcia robi, ale nie wiem jak to sie może nazywać/jak tego szukać w googlach... Kiedyś widziałem program o robieniu zdjęć takim sposobem i teraz jak mi o tym przypomnieli chcialbym wiecej poczytac... ale nie wiem jak sie zabrac do szukania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie z checia dowiedzialbym sie w jaki sposob oni to zrobili :)

Moc obliczeniowa dzisiejszych komputerow to jedno i wiem, ze to z ich pomoca ale jak to zostalo technicznie zrealizowane to wymiekam.

 

Aby taki obraz zostal wytworzony potrzeba byloby kilkanascie kamer, z ktorych zdjeto ta sama sekunde i spleciono razem. Wiadomo, ze tak nie bylo. Jedynym moim domyslem jest, ze po prostu komputery obliczaja jak to faktycznie by wygladalo z tych kamer (ktorych defakto nie ma).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie mogę robić na powtórkach w PES3, ale w realu to dla mnie też zagadka.

 

Może mieli jakąś kamerę która non stop filmowała piłkę i kręciła się wokół jej osi. Musiałaby obracać się dość szybko co by tłumaczyło obrót co kilka klatek w takiej powtórce. Chociaż bez sensu IMHO ten mój pomysł... ;)

 

Ktoś ma jakieś pomysły? Może jakiś Around Motion ;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja niewidzialem meczu :P Ale z tego co piszecie to, moze naokolo boiska byly ustawione specjalne kamery ktore rejestrowaly to samo w tym samym czasie. Potem jakas obrobka cyfrowa no i na tv. :mrgreen: :}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Ale to wlasnie tak jest. Napewno dookola stadionu byly rozstawione kamery z ktorych pokolei pokazywany byl obraz. Nic trudnego. Właśnie w taki sposób zrobiona była scena na dachu w matrixie 1.

 

W taki sam sposób ludzie robią zdjęcia, do specjalnej konstrukcji (łuk) montuje sie kilkanaście(dziesiąt) aparatów ktore w tym samym momencie, albo zaraz po sobie robią zdjecia.

 

Ide szukać na googlach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że tych kamer powinno być od cholery i ciut ciut. Ja też poszukam :)

No ja jestem prawie pewien bo widzialem kiedys w TV jak sie takie cos robi. Akurat wtedy ktos robil zdjecia w zakladzie obrobki metali, iskry sie sypały i powstał z tego naprawde fajny efekt.

 

A kamer bylo napewno od cholery, ale jakby bylo 2x wiecej to bylo by milej bo byly przeskoki klatek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste meczyk byl filmowany z kilku kamer i kazda filmuje cos innego ( to znaczy sie inne ujecie ) a potem sie porownoje te ujecia i komputer generuje reszte potrzebnych klatek. Potrzebne nam jest tylko kilka kamer - szybki sprzet i soft. Hmm i wcale nie trzeba generowac mase klatek bo dlugo nie trwalo takie ujecie i przeskok do kolejnej formy byl dosyc szybki no i jakosc nie byla super byl zauwazalna roznica a porownojac obraz z 4 kamer np. to trzeba dodac kilkadziesiat klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste meczyk byl filmowany z kilku kamer i kazda filmuje cos innego  ( to znaczy sie inne ujecie ) a potem sie porownoje te ujecia i komputer generuje reszte potrzebnych klatek. Potrzebne nam jest tylko kilka kamer - szybki sprzet i soft. Hmm i wcale nie trzeba generowac mase klatek bo dlugo nie trwalo takie ujecie i przeskok do kolejnej formy byl dosyc szybki no i jakosc nie byla super byl zauwazalna roznica a porownojac obraz z 4 kamer np. to trzeba dodac kilkadziesiat klatek.

Ja ciągle będę się upierał że kamer było tyle ile ujęć i nic nie było dorabiane. Bo niby skąd komputer ma wiedzieć co dorobić ? Pozatym powtórki były kilkanaście sekund po akcjach więc... IMO nierealne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bylo na 100% kilka kamer - przeciez ta "animacja" strasznie rwala. IMHO niepotrzebny bajer, ktory tylko psul wrazenia z meczu (bylo tam raptem 5 klatek moze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem:

http://www.jushhome.com/nick/Tutorial/freezetime.asp

http://www.digitalair.com/index.html

 

Ide czytać.

 

ajgon: no wiesz, kamery nie są tanie :) mi sie takie dobajerowanie meczu podobało. Zauważ że czasami kamera przemieszczala sie o 180 stopni pokazując zawodnika najpierw z lewej a pozniej z prawej strony. Conajmniej z 20 klatek wtedy bylo.

 

ps. http://www.movia.com/ --> Sample Works

 

http://www.timetrack.com/movies/AES320.MOV i inne na timetrack :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to sie robi w filmach takimi technikami jak w SuChego poscie ostatnim. Ale potem potrzebna jest spora obrobka tego, wybieranie klatek itd. Skoro to bylo na meczu to nie wiem czy by zdazyli, chyba ze juz tak zautomatyzowali fajnie.

Chyba mecze musze zaczac ogladac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchy zgadzam sie ze ujaecia niektore trwaly 15 sek ale to bylo tak ze pierw pokazywali z normalnej kamerki ujecie a potem lecialo dalej to z tych kamerek specjalnych ( to by wyjasnialo strate jakosci - chyba nikogo nie stac zeby na stadionie postawic dajmy na to 120 kamer telewizyjnych ). W zasadzie to nam powstaje taka scenka 3d z ktora mozna zrobic wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa specialne kamery które łapią 360 stopni (wszystko dookoła kamery)

było juz cos takiego kilk alat temu nawet gdzies widzialem jakies filmy gdzie mozna bylo dowolnie ogladac obraz jak w grze zawsze mozliwy był obrót o 360 stopni i zobaczenie co sie dzieje w filmie za plecami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem poprostu bylo wokol stadionu (boiska) iles tam kamer (niech bedzie wiecej niz 20) i wojla ;] Te powtorki ala matrix pojawialy sie nie zaraz po jakiejs akcji tylko z pewnym opoznieniem (i ile ich bylo - chyba gora 3 na jedna polowe) :)

A moze te kamery o ktorych mowi lukasrz ? :)

 

Zreszta co tam kamery jak sam stadion Arena auf Schalke ma takie bajery jak:

-wysuwana murawa

-zasuwany dach

-ruchoma trybuna za jedna z bramek (Erdgas-Tribüne)

no i jeszcze fajny telebim wiszacy nad murawa jak w chalach sportowych gdzie sa rozgrywane mecze NBA/NHL

 

Ale sam mecz byl slaby jakos (Monaco zawiodlo :( ), przynajmniej dla mnie i imho te powtorki ala matrix byly najciekawsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś kiedyś mi się o uszy obiło, że na Arena auf Schalke jest właśnie sporo kamer, ale nie sądziłem, że w takich celach są one tam zamontowane :)

Jak dla mnie rewelacja, bo pozwala zobaczyć każdą akcję z każdej strony i może skończą się potem kłótnie przy piwie o to czy był faul czy nie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...