Skocz do zawartości
osochosi

kosztorys sieci osiedlowej na 100 kompów

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, troszke niepraktyczne to rozwiazanie switch--budynek--budynek itd, ale jest :P Chcialem jakis przyklad wymyslec ;)

 

Co do kradniecia switchow, jesli wymyslisz cos takiego ze postawisz kazdy u kogos w domu, bedzie chyba bezpieczniej. Tylko zeby jakis los, u ktorego stoi ten switch nie powylaczal innych kiedy zaczyna mu lagowac :P

to niezbyt dobry pomysł, bo jak padnie Ci switch , a gościu właśnie pojechał na wakacje na 2 tygodnie, to masz 2 tygodnie suszenia głowy przez klientów !!!!! to się robi w skrzynkach zamykanych. wrzucasz jedną taką na klatkę i stamtąd kable do wszystkich pionami i korytkami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem.. szafy rackowe ;) Ale jak wiemy u nas sa dresy :D

Trzeba by bylo zamontowac taka bez szkla, sam metal dobrze zamykana.. :P

A co dobrych switchow... jest to kolejny argument ze nie ma sensu wydawac kupe kasy na sprzet ktory dres zaraz ukradnie :D

 

Co do wakacji.. nie pomyslalem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]to ja bym sie w to nie babral raczej, tylko zlecil firmie - moze i drozej wyjdzie, ale nie powinno potem byc z tym problemow[...]

Eee nie ma to jak samemu coś zbudować , można sie przy tym czegoś nauczyć a co najważniejsze to to że potem jest duża satysfakcja ze się to samemu zrobiło.

 

Co do sprzętu budowlanego to polecam jeszcze wiertła na SDS'ach , są genialne. Jak ja budowałem lan to na początku wierciłem zwykłym wiertłem wiwidjowym , oczywiście z właczonym udarem , jednak strop okazał sie tak twardy że po 2 godz wiercenia miałem otwór o głębokości 10 cm. :lol: Myślałem że mnie krew zaleje , aż w końcu sąsiad przywiózł wiertare na SDS i nia cały strop przewiercałem w 10 sekund , normalnie wchodzi w stropy jak w masło nie mówiąc o ścianach bo przez nie to przelatuje. Drogie sa wiertła bo 35 cm 10 Ø kosztuje coś około 50 zł ale sa niesamowicie ostre . Naprawde jeżeli nie chcesz sie męczyć z wierceniem to zorganizuj sobie od jakiś znajomych porządny sprzet budowlany :wink:

 

Jesli chciales mi udowodnic ze nie znam typow sieci, takich jak "gwiazda", "pierscien", czy "szkieletowa/magistrala" to ci sie nie udalo.

A co się stało z topologiami że już sie nie używa tej nazwy ? :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Para: prawie monitor oplulem ;) No wiesz rozne sa ;) Mozna tez swiatelka i ring 2,5 gbit/s ;) Albo lepiej wiecej ;) Wtedy jest to The one to rule them all :P W sumie to my jestesmy tymi ktorzy rule'uja tutaj :P Oh shit placze sie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pit Ty nie marnuj tak zarcia bo mam daleko do lodowki i wlasnie mysle nad tym kogo obarczyc trudna i odpowiedzialna misja dostarczenia mi zawartosci lodowki w stanie nie naruszonym pietro wyzej ;). Misja Frodo to przy tym pestka ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzętu budowlanego to polecam jeszcze wiertła na SDS'ach , są genialne. Jak ja budowałem lan to na początku wierciłem zwykłym wiertłem wiwidjowym , oczywiście z właczonym udarem , jednak strop okazał sie tak twardy że po 2 godz wiercenia miałem otwór o głębokości 10 cm.  :lol:  Myślałem że mnie krew zaleje , aż w końcu sąsiad przywiózł wiertare na SDS i nia cały strop przewiercałem w 10 sekund

Tu chyba nie chodzi o same wiertła a o odpowiednią wiertareczkę z udarem hydraulicznym - też taką miałem i nie trzeba pchać by się przewiercała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nie chodzi o same wiertła a o odpowiednią wiertareczkę z udarem hydraulicznym - też taką miałem i nie trzeba pchać by się przewiercała...

jedno i drugie doskonale sie uzupelnia. ale udar w mlotach jest przewaznie pneumatyczny. sciane 40 cm (stara kamienica) z cegly takim narzedziem dziurawi sie tak jakby z gipsu byla :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker3d : wiem ze satysfakcja wieksza, sam robilem lana w kamienicy ale to tylko do 4 mieszkan bylo, a ile z tym zachodu.... no ale satisfaction jest ;) tylko czy po kilku kamienicach po 6 uzytkownikow zmeczenie/zlosc/agresja >> satisfaction ? :]

 

o i jeszcze przydalby sie wykrywacz metalu, taki do scian, coby sie nie wrabac w jakas stara rure gazowa albo instalacje elektryczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o i jeszcze przydalby sie wykrywacz metalu, taki do scian, coby sie nie wrabac w jakas stara rure gazowa albo instalacje elektryczna

Mysle ze latwiej bedzie pojsc do administra- cji/tora i wziac plany budynku w ktorym wiercisz niz sprawdzac za kazdym razem wykrywaczem czy za tynkiem nie czai sie rura z ciepla woda ;]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o i jeszcze przydalby sie wykrywacz metalu, taki do scian, coby sie nie wrabac w jakas stara rure gazowa albo instalacje elektryczna

Mysle ze latwiej bedzie pojsc do administra- cji/tora i wziac plany budynku w ktorym wiercisz niz sprawdzac za kazdym razem wykrywaczem czy za tynkiem nie czai sie rura z ciepla woda ;]]

hahaha plany hahaha aktualne ahahahahahahahaha......

teraz ja się oplułem ze szczęścia hehe

 

detektor jednak jest niezbędny, zwłaszcza jak na planach było tak, a robole walnęli 5 cm obok heheh (za komuny to puszczali kable na skos po ścianie, bo krócej wychodiło heheh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paranoik: lol, podalem tylko 3 podstawowe, a ze sieci mozna mieszac to tez wiem o_O

 

Walker3d: nie wszyscy rozumieja te nazwy? czemu na swoj komputer nie mowisz "stacja robocza"? No czemu? czemu?

 

btw. proponuje sie zapoznac co to znaczy TIA, bo chyba stosujac ten skrot na poczatku wypowiedzi zle sie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wysiadam :P

w3rt: Ty chyba ciagle nie zalapales ;)

No wiec co cos napisze ;)

Dom a duza siec za bardzo sie nie roznia.. wazne tylko zeby ten "glowny" switch dobrze pracowal.. Bo nie wiem jak chcecie to rozwiazac.

 

Ja mowie o czyms tkaim: od glownego routera leci po 1 kablu do kazdej klatki.. Wtedy napewno nie bedzie zadnych przeciazen.  

Oplulem monitor poraz pierwszy ;P Misiu zlocisty Ty moj ;) Gdzie ty w praktyce widziales rozwiazanie pt po jednym kablu do jednej klatki? Oł jeah ze tak modnie i mlodziezowo zaintonuje tez bym chcial zeby wszyscy klienci byli w promieniu 100 metrow od serwera i zeby ich bylo 100 ;) WIec misiu moj Ty mily nie zrozumiales ironii, ze tak powiem ;) Nie nie chodzilo o gwiazdki, magistrale i inne tylko o praktyke ;)

 

Wiem, wiem.. szafy rackowe  Ale jak wiemy u nas sa dresy  

No tak wkoncu kazdy wie ze switche za 99 zlotych ktore polecasz montujemy w szafie 19' i ze szafy takie robia specjalnie z mysla o montazu natynkowym na klatce ;)

 

Az z ciekawosci popatrzylem na inne Twoje posty i poplakalem sie ze smiechu czytajac:

802.11b ma transfer 11mbit. Jesli masz 70% to mniejwiecej masz 7mbit..

 

Tak konkludujac. Misiu moj Ty najmilszy wisisz mi za sciereczke do monitora bo musialem go czyscic. A tak na przyszlosc to moze jednak sie nie wypowiadaj w tematach w ktorych pojecia nie masz.

 

Uzdrawiam jak zawsze bardzo serdecznie ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hih, polecam poczytac troszke i z deka pomyslec, ja juz nic nie bede pisal. papa

 

A moze nie.. po paru slowach do kazdego

 

Co do 1.. co zle napisalem? Jakos ja nie widze zadnego bledu. Widzialem takie rozwiazania i co? 4 klatki - 4 kable heh... Chyba nigdy nie mieszkales w bloku i nie wiesz ze klatka jest co.. hmm.. 10-20 metrow?

 

2. LOL, mowilem ze on mowi o szafach rackowych - "specjalne szafy" czy jakos tak napisal. Heh... chyba nie potrafisz za dobrze czytac, bo ja nie mowie nic o zwiazku z switchem za 99 zl i szafa.

 

3. Najwiekszy lol... ;) Jak ci sie nudzi to polecam poczytac specyfikacje standardow. Ja z wlanem mialem stycznosc kiedy ty jeszcze.. nie wiem, nie wiem w jakim wieku jestes :)

 

papa :)

 

dopisane:

Aha, co do 3 pkt, jak cos to nie chwal sie ze z netu korzystasz od 1997.. to tak na boku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paranoik: lol, podalem tylko 3 podstawowe, a ze sieci mozna mieszac to tez wiem  o_O

Tia... szczególnie token ringa i ethernet na jednym kablu. Albo ethernet w tokenie ;]]]]

 

Tiaaa... żeton krążący po ethernecie by sycił ;]]]]]]]

 

Tak w kółko by zapieprzał... i bęc... ten dostanie pakiecik, tamten dostanie pakiecik ;]]]]

 

Weź się zapoznaj topologiami różnych mediów zanim zaczniesz coś pisać ;]]]

Do tego zapoznaj się z maksymalnymi odległościami możliwymi do uzyskania (niekoniecznie wg. standardów).

Zapoznaj się też z tym co to są straty na kablu.

 

A co do TIA to ty chyba nie wiesz co znaczy: ale wytłumaczmy sobie: Telecommunication Industry Association. I nie wiem co to ma do rzeczy, bo jest to tylko jedna z agencji opracowująca standardy.

 

A co do naszego doświadczenia to w moim przypadku z internetem mam do czynienia od ~10 lat. Jako takimi sieciami zajmuję się od 5. Bardziej profesjonalnie sieciami, technologiami IT od około 3 lat. Więc lepiej się zastanów zanim coś napiszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker3d: nie wszyscy rozumieja te nazwy? czemu na swoj komputer nie mowisz "stacja robocza"? No czemu? czemu?

n/c

Ja go nie nazywam komputerem tylko maszyną do pisania :twisted:

 

Tu chyba nie chodzi o same wiertła a o odpowiednią wiertareczkę z udarem hydraulicznym - też taką miałem i nie trzeba pchać by się przewiercała...

Ja używałem wiertarki BOSH'a na SDS'ach i lekko dociskałem aby udar dobrze pracował a trzeba przyznać ża pracował pięknie. No ale coż , za dobre narzędzia trzeba nieźle zapłacić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej w sumie jak niektórzy się chwalą sporą wiedzą to możecie zapodać trochę informacji, podesłać trochę materiałów.

Do tej pory sieć obejmowała u mnie dwa bloki - teraz ma to się przerodzić w coś potężnego. Potrzebuję dobrać sprzęt i jakoś to zorganizować.

Jako pierwsze switche wstawiam d-linka des-1024r (już mam kilka i podobają mi się) lub coś podobnego... Plan zakłada albo łączenie kilkanaście tych switchy jeszcze kablem do switcha (tu wstaw model który będzie odpowiedni - nie przeholować z ceną) ewentualnie gdyby odległości były już duże światłem (d-link ma możliwość wstawienie modulu ze światełkiem)

I ostatnia cześć - wszystko światełkiem do jednego miejsca. Zakładam, że już drugie switche będą bardziej zaawansowane i jakieś zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jednego z połączeń chciałbym zrobić.

Plan jak widać jest ambitny (nie wiem czy nie za bardzo) muszę teraz to pogodzić z kasą jaką będę dysponował.

Potrzebuję się doszkolić z zakresu routingu w switchach, kontroli ruchu na switchach i cale światełko..

lubmich napisał:

Tu chyba nie chodzi o same wiertła a o odpowiednią wiertareczkę z udarem hydraulicznym - też taką miałem i nie trzeba pchać by się przewiercała...

 

Ja używałem wiertarki BOSH'a na SDS'ach i lekko dociskałem aby udar dobrze pracował a trzeba przyznać ża pracował pięknie. No ale coż , za dobre narzędzia trzeba nieźle zapłacić...

Ja miałem Hilti - trzeba było tylko trochę pokręcić by złapała ciśnienie i potem uważać by po drugiej stronie otworu nie wyleciało pół ściany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheeh, nie wywoluj wilka z lasu :D

 

"W Stanach Zjednoczonych prowadzone są prace nad systemem TIA, który ma zbierać i poddawać analizie dane o działalności ludzi. TIA to skrót od Terrorist Information Awareness. Rozbudowany system informacyjny, na budowę którego Pentagon przeznaczył w tym roku 9 mln USD, a za rok planuje wydać przeszło dwukrotnie więcej, stanowić ma ochronę przed zagrożeniami terrorystycznymi, skuteczniejszą od konwencjonalnych metod wywiadowczych stosowanych przez rządowe agencje FBI i CIA"

 

hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Hilti - trzeba było tylko trochę pokręcić by złapała ciśnienie i potem uważać by po drugiej stronie otworu nie wyleciało pół ściany  :wink:  

Hehe szkoda że mi tego nie powiedziałeś przed budową sieci , bo jak przewierciłem strop to piętro niżej spory kawałeczek tynku z sufitu odpadł i później miałem do gipsowania dziurke ~30x30 cm :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, po co mam sie zapoznawac? Nie korzystam z tego na codzien i nie potzrebuje tego. Kiedys przeczytalem, zobaczylem i aha, wiem ze w domu moge stosowac sieci bez zadnych "wzmacniaczy"

 

Co do TIA, to wiesz, sa rozne skroty.. podpowiem tylko tyle ze TIA powinno sie stosowac np zamiast pozdrawiam.

 

"Tiaaa... żeton krążący po ethernecie by sycił ;]]]]]]] " ze jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź strzel baranka w sedes i popraw klapą w takt 2unlimited. TIA jeśli mówimy o akronimach nie znaczy 'pozdrawiam' tylko 'thanks in advance' czyli 'dziękuje z góry'.

 

A tia i różne inne wersje, np. 'tiaaaa' to 'tak' i 'taaaak'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...