Skocz do zawartości
OKITOKI

AMD Barton - Serie, opisy - Kompedium

Rekomendowane odpowiedzi

ClockGen for nvidia nForce2, tylko z zwiekszasz tylko fsb to jak jestes taki leniwy to juz se za wczasu w biosie ustaw wyzej mnoznik i napiecie:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to ma współnego z lenistwem ale ok. Dzięki.

 

Wczoraj zapodałem 11x210@1.75V i niestety zwiechy były. Nie miałęm czasu wiecej sie pobawić.

Edytowane przez Misyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapodałem 22x210@1.75V i niestety zwiechy były.

Hmmm... No to dziwne, faktycznie... Przy 1.75 to już nawet na 25x210 chodzić powinno :lol: :lol2:

 

 

 

A na poważnie - zostaw na razie w spokoju kręcenie całości i sprawdź w końcu, co jest u Ciebie "wąskim gardłem". Bo tak sobie zgadując (może pójdzie tyle, a może tyle) to do zimy Ci zejdzie i i tak gó.wno osiągniesz.

 

 

Jak pisałem wyżej - na pierwszy ogień puściłbym pamięci. A więc ustaw za pomocą mnożnika procesor nisko. BARDZO nisko (np. 8x), tak żeby wykluczyć na 100% jego niestabilność. Nim zajmiemy się później. Na razie sprawdzamy RAM.

 

No więc zrób sobie dyskietkę bootowalną z Memtestem albo jeszcze lepiej GoldMemory. Ustawiasz szynę na 210, restart i pozwalasz mu przejść jedną pętlę. Jeśli pójdzie bez błędów - 220 i to samo. Pójdzie - podnosisz dalej. Nie pójdzie - schodzisz o 5MHz. Oczywiście w międzyczasie możesz też bawić się timingami RAMu. I tak do skutku, aż znajdziesz max. dla pamięci. I przy tym maksimum zapuść dokładny test i pozwól mu przejść kilka pełnych pętli. Znalazł błędy? Pamięci minimalnie w dół i od nowa. Aż znajdziesz ustawienia, powyżej których pamięci bez błędów po prostu nie pójdą.

 

 

Gotowe? No więc teraz, gdy już wiesz, że pamięci są 100% stabilne do 2xx MHz, możesz zacząć bawić się prockiem. Ustawiasz taką kombinację mnożnik x szyna, nie przekraczając tego 2xx MHz, aby taktowanie procesora skoczyło o te, powiedzmy 50MHz i sprawdzasz "krótką stabilność" procka. No więc liczysz np. SuperPI 1M. Policzyło? No to dokładasz kolejne 50MHz i znowu. Nie policzyło? Dokładasz ciut więcej Vcore i próbujesz ponownie. Policzyło -> dodajesz kolejne megaherce. Nie -> więcej prądu. Itd.

 

Najprawdopodobniej w pewnym momencie dojdziesz do "ściany"- a więc procesor będzie potrzebował sporo więcej prądu, żeby pójść dalej. No i tutaj decydujesz: albo bawisz się w mocne oc i lecisz dalej, dająć mu tyle ile chce (na własne ryzyko oczywiście), albo stwierdzasz, że wystarczy i powyżej np. 1.8V nie chcesz wychodzić (zależy, jak dobrze Twoje chłodzenie sobie radzi).

 

W drugim przypadku ustawiasz wówczas Twoje wybrane maksymalne Vcore + najlepsze taktowania, jakie procek na tym napięciu robi (przechodzi PI 1M) i przeprowadzasz test na prawdziwą stabilność. A więc liczysz SuperPI 32M i następnie zapuszczasz na minimum godzinę SP2004 (stress CPU).

 

Przeszedł pomyślnie? Gratulacje, masz stabilne ustawienia. Oczywiście możesz spróbować podnieść minimalnie,o kolejne 10-20MHz i zapuścić jeszcze raz - być może da się wycisnąć jescze ciut więcej. Wyświetlił błędy? No więc trzeba zejść ciut z taktowaniem - obniżasz o 20MHz i powtarzasz testy procka.

 

I tak do skutku!

 

Jeśli liczyłeś, że w 2 godziny znajdziesz optymalne ustawienia, gdzie wyciskasz max. z procesora i pamięci, a jednocześnie masz stabilność przy najniższym możliwym napięciu, to grubo, ale to grubo się myliłeś. Tu trzeba czasu, i to niemało, no ale to jest cały sens tej zabawy właśnie.

 

Owocnych poszukiwań życzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LordFury: Dokładnie o takie info mi chodziło. Dosłownie wydrukuje i zostawie dla potomnych.

 

Jedyny problem to ta dyskietka... Nie mam stacji bo z tego co pamiętam kontroler od fdd mam chyba uwalony ale nawet nie jestem pewiem czy to ta płyta ;> po prostu nie mam fdd ;>

 

 

EDIT: zrobiłem dysk startowy na cd ;>

 

 

Co do chłodzenia to sie nie boje dużego "średniego" OC. Blok wodny na CPU, GPU i NB. 2x120mm wentyle na chlodnicy, 1x120mm na tyle obudowy... bez stresowo ;>

Zaraz zaczynam zabawe. Dam relacje co z tego wychodzi.

 

 

EDIT

Max pamięci poszły na 210MHz. Są to dwie kości Twinmos 256MB chodzące w Dualu.

Wystartowałem od 220, błędy jak cholera. Przy 215MHz wywalił sie gdzieś przy 140/369 teście.

Przy 210 Zrobiłem 240/369 testów i wymiękłem ;> Najpier czekaj 2 minuty bo Shareware remainder a później godzine aż zrobi test...

 

EDIT

Na 11x210@1.75V poszło stabilnie (dziwne bo wcześniej nie chciał). Ale już 11.5x210 wymagało 1.9V.

Edytowane przez Misyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosj

Jakos cos mam nie tak i nie moge zejśc nizej w PI. Jedne wytłumaczenie to ot ze zamiast agresive mam optimal w biosie a to odejmuje troszke wydajności. Niestety przy bioise Merlina mam mam problem z agresive nawet przy standardowych ustawieniach . Przy 2600MHz powinienem miec lepszy wynik.

Z Bartka 2500 wycisnałem 2700MHz na 1,825V stabilnie. Tutaj tescik 2600MHz 11x237\8 przy 1,775V ale wystarczy mu bez błedów 1,75V.

 

http://img430.imageshack.us/my.php?image=pi1m9dg.jpg

Edytowane przez Bartosj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuje to wiekszosc bartonów jest na zasilaniu 1,65 V, ja niedawno sie skapnołem ze mam zasilanie 1,5V(sprawdzalem miernikiem) i teoretycznie bartona... w cpu z pisze mi Athlon XP-M, czy mam to rozumiec ze mam wersje mobile?

post-119731-1148667971_thumb.jpg Czy moze mi ktos cos powiedziec na temat mego procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

To lepiej czy gorzej jak dla mnie , jesli chodzi o oc, jednynie dziwi mnie XP-M co to M oznacza....

To chyba oznacza że masz mobile. Z drugiej strony jeżeli się nie mylę mobile mają napięcie 1.45V nominalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja juz sam nie wiem :blink: co to moze byc.... ze standartowych ustawiem podnioslem go na 200x11(3200+) bez zmiany napieciai chula bez zazutów, potem proba 200x11,5 bez zmiany napiecia tez dziala, daje 200x12 i napiecie na 1,6 i strone biosu przechodzi ale potem sie scina i czarny obraz jest. czy zwiekszenie napiecia np na 1,7 pomoze zeby wstał przy mnozniku 12?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno pomuc chyba ze juz chlodzenie ci na to nie pozwala i procek ma za cieplo

Ruszył, ale na 3dmakrku sie wywalił, chlodzenie nie pozwala bo mialem powyzje 55stopni w idlle....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszył, ale na 3dmakrku sie wywalił, chlodzenie nie pozwala bo mialem powyzje 55stopni w idlle....

 

no to jakby nie patrzec za duuuzo musisz se sprawic cos lepszego a procek napewno pokaze co potrafi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 stopni na luzie to bardzo dużo. Pewnie w stresie ponad 60 osiąga. Ja się boję 50 stale przekraczać. Szkoda męczyć proca. Zmień chłodzenie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 stopni na luzie to bardzo dużo. Pewnie w stresie ponad 60 osiąga. Ja się boję 50 stale przekraczać. Szkoda męczyć proca. Zmień chłodzenie!

przy standartowych ustawieniach mam 40 w idle, mam chlodzenie glacialtech nie pamietam modelu...

Czy krecąc procka skracamy jego zywotnosc?

Edytowane przez wegorz91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszył, ale na 3dmakrku sie wywalił, chlodzenie nie pozwala bo mialem powyzje 55stopni w idlle....

O kuźwa... 55*C w idlu przy 1.7V? To na czym Ty go kręcisz, na boxie? Czy bez pasty pod spodem? :lol2:

 

Przy 2500MHz@1.7V to miałem w max stresie 49*C, i to przy ładnie nagrzanym pokoju... 2152326[/snapback]

przy standartowych ustawieniach mam 40 w idle, mam chlodzenie glacialtech nie pamietam modelu...

Czy krecąc procka skracamy jego zywotnosc?

Przez kręcenie samo w sobie - nie. Przez więcej prądu i wyższe temperatury bez odpowiedniego chłodzenia - zdecydowanie.

Edytowane przez LordFury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś składałem znajomemu komputer "dla mamy do Internetu i Worda", to włożyłem tam własnie SilentBreeze II (w zasadzie nic nie zmienili między II i III) - na niekręconego Semprona 2200 (Socket A, 1.5GHz). Trafił się na giełdzie za 20zł - sprzedawca nie wiedział raczej, co sprzedaje (bo były jeszcze te wentyle w cenie >50zł wówczas). No i chodził tam bardzo ładnie, bo był faktycznie niemal bezgłośny. I o to własnie chodziło.

 

Tylko cały trik polega na tym, że gdy wentylator 80mm jest bezgłośny, to kręci się max. na 1500rpm, a pewnie i wolniej... (nie mówię tu o wypaśnych zabawkach, tylko o zwykłej 80 na tanich coolerach). A to oznacza wydajność... żadną. Sorry, ale na tym proca nie pokręcisz... Ewentulnie znajdź absolutny max. bez podnoszenia napięcia i tak go trzymaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś składałem znajomemu komputer "dla mamy do Internetu i Worda", to włożyłem tam własnie SilentBreeze II (w zasadzie nic nie zmienili między II i III) - na niekręconego Semprona 2200 (Socket A, 1.5GHz). Trafił się na giełdzie za 20zł - sprzedawca nie wiedział raczej, co sprzedaje (bo były jeszcze te wentyle w cenie >50zł wówczas). No i chodził tam bardzo ładnie, bo był faktycznie niemal bezgłośny. I o to własnie chodziło.

 

Tylko cały trik polega na tym, że gdy wentylator 80mm jest bezgłośny, to kręci się max. na 1500rpm, a pewnie i wolniej... (nie mówię tu o wypaśnych zabawkach, tylko o zwykłej 80 na tanich coolerach). A to oznacza wydajność... żadną. Sorry, ale na tym proca nie pokręcisz... Ewentulnie znajdź absolutny max. bez podnoszenia napięcia i tak go trzymaj...

bez podnoszesnia napiecia to chodzi przy 200x11 i wszystko git, tylko gdzies cos slyszalem ze krecac procka skracam jego zywotnosc :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, bzdury opowiadane przez sprzedawców, którzy chcą mieć pretekst, gdyby jednak jakiś padł. Kręcenie samo w sobie procesora nie zabija. Robi to natomiast zbyt wysoka temperatura i zbyt dużo prądu.

 

Jeśli Twój chodzi wyżej na standardowym napięciu, to wszystko w porządku i tylko się cieszyć! Bo temp. nie powinna dużo podskoczyć w stosunku do częstotliwości stock (ciągle dostaje tyle samo energii, więc też mniej więcej tyle samo - w postaci ciepła - będzie wydzielał, tak w skrócie :wink:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrze bym zrobił jak bym zamienił moje mobo i procka (takie jak w podpisie) na p4 2,4 ghz (soc 478) prescot i mobo abit ic7-g??

Zalezy mi na graniu i nic po za tym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrze bym zrobił jak bym zamienił moje mobo i procka (takie jak w podpisie) na p4 2,4 ghz (soc 478) prescot i mobo abit ic7-g??

Zalezy mi na graniu i nic po za tym...

Moim zdaniem nie ma sensu... Moooże odrobinę zyskasz, bo dobrze kręcący się Intel będzie w graniu ciut wydajniejszy od AXP, ale niewiele. Więc trochę sztuka dla sztuki.

 

Jeżeli chcesz przede wszystkim grać i zmienić na coś wydajniejszego jak najmniejszym kosztem, to zdecydowanie (naprawdę "zdecydowanie") lepszym wyborem będzie A64 na S754. I płyty i procki są tak tanie, że wymienisz prawie bez dopłacania - o ile oczywiście umiesz dobrze na Allegro sprzedawać :D. NF7-S i Mobile są ciągle jeszcze w cenie, więc jest szansa. Jeśli naprawdę się postarasza, to dostaniesz za te pieniądze nawet zestaw: podstawowa płyta na nForce 4 + A64 Winchester/Venice. Rekordów OC na tym bić nie będziesz, ale skok będzie z pewnością zauważalny.

 

Więc moim zdaniem to P4 2.4 to strata czasu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Może to niecałkiem ten temat ale wydaje mi się że Thorton jest wystarczająco bliski bartonowi ;)

 

Tak więc, co uważacie o procku o tych oznaczeniach:

 

AXDC2000DUT3C Y926807D40119 AQYHA 0408MPMW

 

Czy wg. was będzie on dobry do oc? Data produkcji sugeruje zablokowany mnożnik i tego najbardziej się obawiam :? Czy pod takim procem i nf2 darady go jakoś odblokwać? Sorki za takie noobskie pytania.. Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprawil;em drugi link bo mial byc do prime a nie do pi ;)

a wynik zrobiony na szybko :D szkoda ze epox daje malo pradu na ramu i moje bh-5/6 nie pokazaly co potrafia:) n

...no ale proc juz poszedl :( za 338zł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to juz tutaj byla no ale :)

 

IQYHA 0401MPMW

 

Abit nf7 real vcore 1.85 AC SP-97

 

Dołączona grafika

 

a tutaj to samo tylko na fc (-30 parownik) vcore 2.05

 

Dołączona grafika

 

za tydzien bedzie zalany ln2 :)

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...