Skocz do zawartości
krych

zapuszczanie kompa a rachunki ENERGI

Rekomendowane odpowiedzi

są proste sposoby.

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

B) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Można to wyliczyc bardzo łatwo, korzystając ze wzoru:

 

1 J = 1W * 1s

 

1 kWh (kilowatogodzina  8) ) = 3 600 000 J

 

albo

 

1 kWh = 1kW * 1h = 1000W * 3600s

 

Czyli np. komputer ciągnie 300W (skrzynka)+100W(Monitor 19")=400W godzin (h  :o ), 

obliczamy:

400W * 3600) = 400W * 28800s = 11520000 J

i teraz:

11 520 000J : 3 600 000J = 3,2 kWh przez dobę  :!: , mnożymy to przez ilość dni w miesiącu ( ja wezme 30 dni ) i przez koszt 1kWh ( chyba 35gr )

3,2 kWh * 30 * 0,35zł = 33,6 zł miesięcznie  :twisted: 

 

No, teraz  :gitara2:

Po co tak kombinować?

Wzor masz taki :

 

MOC (w Watach) * ilość godzin pracy dziennie (w godzinach) = ilość energi pobranej (w Wh - watogodzinach)

 

Następnie powyzszy wynik mnożysz razy ilość dni w miesiącu (na ogół 30;)

Wychodzi ilość energi pobranej w Wh.

Elektrownia liczy sobie w kWh czyli wystarczy wynik podzielić przez 1000.

 

Zatem ostatecznie:

 

(moc sprzetu [W] * dzienny czas pracy całego zestawu [h] * 30) / 1000 = WYNIK [w kilowatogodzinach kWh]

 

Teraz bierzesz rachunek za energię elektryczną i patrzysz ile kosztuje jedna kilowatogodzina i już wiesz ile bulisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to wyliczyc bardzo łatwo, korzystając ze wzoru:

 

1 J = 1W * 1s

 

1 kWh (kilowatogodzina  8) ) = 3 600 000 J

 

albo

 

1 kWh = 1kW * 1h = 1000W * 3600s

 

Czyli np. komputer ciągnie 300W (skrzynka)+100W(Monitor 19")=400W godzin (h  :o ), 

obliczamy:

400W * 3600) = 400W * 28800s = 11520000 J

i teraz:

11 520 000J : 3 600 000J = 3,2 kWh przez dobę  :!: , mnożymy to przez ilość dni w miesiącu ( ja wezme 30 dni ) i przez koszt 1kWh ( chyba 35gr )

3,2 kWh * 30 * 0,35zł = 33,6 zł miesięcznie  :twisted: 

 

No, teraz  :gitara2:

Po co tak kombinować?

Wzor masz taki :

 

MOC (w Watach) * ilość godzin pracy dziennie (w godzinach) = ilość energi pobranej (w Wh - watogodzinach)

 

Następnie powyzszy wynik mnożysz razy ilość dni w miesiącu (na ogół 30;)

Wychodzi ilość energi pobranej w Wh.

Elektrownia liczy sobie w kWh czyli wystarczy wynik podzielić przez 1000.

 

Zatem ostatecznie:

 

(moc sprzetu [W] * dzienny czas pracy całego zestawu [h] * 30) / 1000 = WYNIK [w kilowatogodzinach kWh]

 

Teraz bierzesz rachunek za energię elektryczną i patrzysz ile kosztuje jedna kilowatogodzina i już wiesz ile bulisz.

Żeczywiście nawet nie pomyślałem o tym :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w domu 2 kompy, i przez pierwsze 3 miesiące jak podpieli mi neta szły 24h bez przerwy. Jak przyszedł rachunek za prąd to myślalem ze mnie z bratem z domu wyrzucą... około 100zł więcej niż zwykle... Za net płace 20zł. Jak tak dalej pojdzie to będe komputer zasilać z prądnicy podpiętej do rowera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są proste sposoby.  

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

B) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

TO SIE NAZYWA KRADZIEZ :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są proste sposoby.  

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

b) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

 

Trochę to kryminałem zalatuje... a i zapach bananów czuć w powietrzu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze

- p=u*i to tylko wtedy gdy masz obciazenie rezystancyjne tzn gdybys mial podlaczona jaks grzalke albo cos w tym stylu

- p=u*i*cosinus fi a cosinus fi to kat przesuniecia pomiedzy wektorami napiecia i pradu i wystepuje prawie zawsze przy obciazeniu indukcyjnym(cewki) albo pojemnosciowym ( kondensatory)

- bez miernika cosinus fi czy watomierza bedzie ci bardzo ciezko wyznaczyc dokladnie moc jaka pobiera komp

- poza tym jak masz wiekszy zasilacz to rachunek wcale nie bedzie wiekszy niz na mniejszym zasilaczu bo tak naprawde to prad wymuszany jest przez obciazenie tzn jak nie dodales kart czy dysku czy czegos w tym stylu to prad pobierany przez poszczegulne urzadzenia w kompie nie zmienil sie wiec suma tych pradow a co za tym idzie moc pobierana nie zmieni sie

jakbys potrzebowal dokladniejszych wyjasnien to pisz

a napewno pomyslales zeby uzyc jakiegos multimetru i zmierzyc prad i napiecie na zasilaczu po stronie zasilania otoz napiecie juz znasz to nasze ''gniazdkowe'' 220 V a z pradem jest juz gorzej bo tylko naprawde dobre mierniki posiadaja amperomierz pradu zmiennego.

wiesz co ja bym zrobil moze to smieszne ale proste:

wylacz wszystkie urzadzenia w domu ( sprawdz czy tarcza miernika sie nie kreci) i spisz stan miernika

zapusc kompa w stresie z wlaczonym monitorem tak zeby pobor mocy byl mozliwie wielki

zapusc go np na godzine

i po tym czasie porownaj wskazania miernika wyjdzie ci to w kWh i wtedy tylko sprawdzasz na nastepnym rachunku z zakladu energetycznego po ile 1 kWh i wiesz juz ile kosztuje cie godzinka uzytkowania kompa

ps wiem ze trudno bedzie ci wylaczyc wszystkie urzadzenia np lodowke:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ przemeku6 - oto jest pojęcie! :)

Drobny błąd - napięcie w naszych gniazdkach to obecnie 230V.

Niestety, jak dla mnie patent z wyłączeniem wszystkich elektrycznych urządzeń z sieci jest mniej lub bardziej uciążliwy, zależnie od ich ilości (co nieznaczy, że niemożliwy do wykonania :) ). Ja przynajmniej musiałbym spędzić mnóstwo czasu programując zegarki stacje radiowe i tv itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety i tu sie mylisz. niedawno przyjelismynormy europejskie:) mowi sie o tym ze napiecie zmienilo sie na 230V -normy klas izolacji tak a nie napiecie. napiecie pozostalo to samo a nawet jesli zwiekszylo sie to napewno nie do poziomu 230 V. jak chcesz sprawdzic to zadzwon do zakladu energetycznego i niech ci powiedza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie w róznych miejscach jest inne. U mnie jest 222V, gdziędziej 230V, a znam przypadek co na jakimś zadupiu (wieś) w gniazdku było 190V i jak ktoś włączył telewizor to mu się komp wyłączał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no o tym wlasnie o tym mowie . odleglosc od stacji rozdzielczej , nawet spadki napiec na instalacji domowej w poszczegolnych pokojach sa rozne wiec i napiecie w poszczegolnych gniazdkach rozni sie nieznacznie. siec energetyczna w polsce pozostawia jeszcze wiele do zyczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są proste sposoby. 

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

B) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

 

Trochę to kryminałem zalatuje... a i zapach bananów czuć w powietrzu :)

 

Dzieki Dijkstra z krzesła spadłem ja to przeczytałem :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są proste sposoby. 

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

B) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

 

Trochę to kryminałem zalatuje... a i zapach bananów czuć w powietrzu :)

Dzieki Dijkstra z krzesła spadłem ja to przeczytałem :lol: :lol:

nie znasz tego???

u mnie jeden nauczyciel podczas spr. zawsze mowil ,,czuje sciagi w powietrzu" 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są proste sposoby. 

 

a) mieszkasz w bloku, ciągnij prąd z klatki :) w moim bloku były gniazdka na korytarzu w nocy sie podpinałem, pare razy sąsiedzi śmierdzieli ale odpuścili :)

 

B) mieszkasz w domku? graniczysz ścianą z sąsiadem? postaraj sie dogrzebać do jego gniazdka od tyłu :)

 

c) podepnij sie do latarni :)

 

Trochę to kryminałem zalatuje... a i zapach bananów czuć w powietrzu :)

Dzieki Dijkstra z krzesła spadłem ja to przeczytałem :lol: :lol:

nie znasz tego???

u mnie jeden nauczyciel podczas spr. zawsze mowil ,,czuje sciagi w powietrzu" 8)

u mnie po sprawdzianach zawsze jest tak że wszyscy mają ściągi a jak się sprawdzian skąńczy wszyscy masowo wędrują do kosza :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemeku6 Wysłany: 22 Lip, 2004 5:36    Temat postu: 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

po pierwsze 

- p=u*i to tylko wtedy gdy masz obciazenie rezystancyjne tzn gdybys mial podlaczona jaks grzalke albo cos w tym stylu 

- p=u*i*cosinus fi a cosinus fi to kat przesuniecia pomiedzy wektorami napiecia i pradu i wystepuje prawie zawsze przy obciazeniu indukcyjnym(cewki) albo pojemnosciowym ( kondensatory) 

- bez miernika cosinus fi czy watomierza bedzie ci bardzo ciezko wyznaczyc dokladnie moc jaka pobiera komp 

- poza tym jak masz wiekszy zasilacz to rachunek wcale nie bedzie wiekszy niz na mniejszym zasilaczu bo tak naprawde to prad wymuszany jest przez obciazenie tzn jak nie dodales kart czy dysku czy czegos w tym stylu to prad pobierany przez poszczegulne urzadzenia w kompie nie zmienil sie wiec suma tych pradow a co za tym idzie moc pobierana nie zmieni sie 

jakbys potrzebowal dokladniejszych wyjasnien to pisz 

a napewno pomyslales zeby uzyc jakiegos multimetru i zmierzyc prad i napiecie na zasilaczu po stronie zasilania otoz napiecie juz znasz to nasze ''gniazdkowe'' 220 V a z pradem jest juz gorzej bo tylko naprawde dobre mierniki posiadaja amperomierz pradu zmiennego. 

wiesz co ja bym zrobil moze to smieszne ale proste: 

wylacz wszystkie urzadzenia w domu ( sprawdz czy tarcza miernika sie nie kreci) i spisz stan miernika 

zapusc kompa w stresie z wlaczonym monitorem tak zeby pobor mocy byl mozliwie wielki 

zapusc go np na godzine 

i po tym czasie porownaj wskazania miernika wyjdzie ci to w kWh i wtedy tylko sprawdzasz na nastepnym rachunku z zakladu energetycznego po ile 1 kWh i wiesz juz ile kosztuje cie godzinka uzytkowania kompa 

ps wiem ze trudno bedzie ci wylaczyc wszystkie urzadzenia np lodowke:) 

przemeku6

jak jusz weszlissmy na temat poboru prądu i tych chu**** rachunkow. to mi powiedz czy mozna zmierzyc pobor pradu , miernikiem elektyrycznym.

stosujac wzor p = u* i .biore miernik elektryczny ustawiam na napiecie zmienne (220~230) i mieze jakie jest natezenie w maksymalnny obciazeniu. potem licze moc i mnoze razy kwh i godziny itp

(moc sprzetu [W] * dzienny czas pracy całego zestawu [h] * 30) / 1000 = WYNIK [w kilowatogodzinach kWh] 

mozesz masz racje z "fi" chociaz jeszcze nie mialem tego w budzie. ale na "bank 8) " w miernikach uwzglednili , to cos co jest potrzebne do mierzenia pradu zmiennego :wink:

 

to jest naljepszy sposob albo zalozeni licznika elektrycznego na kompie

masz cos madrego do napisania to pisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może nowsze i lepsze mierniki mają taką funkcję. Jeśli nie, to ten prąd który mierzysz do niczego się nie przyda. Żeby policzyć moc czynną trzeba też znać składową czynną prądu, a to co zmierzysz zwykłym miernikem to nie jest składowa czynna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemeku6 Wysłany: 22 Lip, 2004 5:36    Temat postu: 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

po pierwsze 

- p=u*i to tylko wtedy gdy masz obciazenie rezystancyjne tzn gdybys mial podlaczona jaks grzalke albo cos w tym stylu 

- p=u*i*cosinus fi a cosinus fi to kat przesuniecia pomiedzy wektorami napiecia i pradu i wystepuje prawie zawsze przy obciazeniu indukcyjnym(cewki) albo pojemnosciowym ( kondensatory) 

- bez miernika cosinus fi czy watomierza bedzie ci bardzo ciezko wyznaczyc dokladnie moc jaka pobiera komp 

- poza tym jak masz wiekszy zasilacz to rachunek wcale nie bedzie wiekszy niz na mniejszym zasilaczu bo tak naprawde to prad wymuszany jest przez obciazenie tzn jak nie dodales kart czy dysku czy czegos w tym stylu to prad pobierany przez poszczegulne urzadzenia w kompie nie zmienil sie wiec suma tych pradow a co za tym idzie moc pobierana nie zmieni sie 

jakbys potrzebowal dokladniejszych wyjasnien to pisz 

a napewno pomyslales zeby uzyc jakiegos multimetru i zmierzyc prad i napiecie na zasilaczu po stronie zasilania otoz napiecie juz znasz to nasze ''gniazdkowe'' 220 V a z pradem jest juz gorzej bo tylko naprawde dobre mierniki posiadaja amperomierz pradu zmiennego. 

wiesz co ja bym zrobil moze to smieszne ale proste: 

wylacz wszystkie urzadzenia w domu ( sprawdz czy tarcza miernika sie nie kreci) i spisz stan miernika 

zapusc kompa w stresie z wlaczonym monitorem tak zeby pobor mocy byl mozliwie wielki 

zapusc go np na godzine 

i po tym czasie porownaj wskazania miernika wyjdzie ci to w kWh i wtedy tylko sprawdzasz na nastepnym rachunku z zakladu energetycznego po ile 1 kWh i wiesz juz ile kosztuje cie godzinka uzytkowania kompa 

ps wiem ze trudno bedzie ci wylaczyc wszystkie urzadzenia np lodowke:) 

przemeku6

jak jusz weszlissmy na temat poboru prądu i tych chu**** rachunkow. to mi powiedz czy mozna zmierzyc pobor pradu , miernikiem elektyrycznym.

stosujac wzor p = u* i .biore miernik elektryczny ustawiam na napiecie zmienne (220~230) i mieze jakie jest natezenie w maksymalnny obciazeniu. potem licze moc i mnoze razy kwh i godziny itp

(moc sprzetu [W] * dzienny czas pracy całego zestawu [h] * 30) / 1000 = WYNIK [w kilowatogodzinach kWh] 

mozesz masz racje z "fi" chociaz jeszcze nie mialem tego w budzie. ale na "bank 8) " w miernikach uwzglednili , to cos co jest potrzebne do mierzenia pradu zmiennego :wink:

 

to jest naljepszy sposob albo zalozeni licznika elektrycznego na kompie

masz cos madrego do napisania to pisz

sluchaj to ze mierzysz prad zmienny miernikiem to nie znaczy ze mozesz wyznaczyc z tego pobor mocy dlatego ze mierzysz tylko skladowa czynna tego produ i a sa rowniez inne skladowe(tlumacze najprosciej jak potrafie)

jesli uzyjesz watomierza to on juz bedzie wyskalowany w odpowiednich jednostkach [W] i on juz uwzglednia wszystkie skladowe wiec odczyt bedzie prawdziwy. a to''cos'' nie jest potrzebne do mierzenia pradu zmiennego(amperomierz pradu zmiennego i amperomierz pradu stalego roznia sie tylko zastosowaniem mostka prostowniczego na wejsciu i odpowiednim wyskalowaniem, wiec z czystych obliczen jak zmierzysz prad i napiecie to wyjdzie ci np 300W a tak naprawde bedzie wiecej np 350W) ale odbiegamy od tematu. niestety wiem ze zalatwienie watomierza bedzie trodne ale jest rozwiazanie najczesciej stosowanym watomierzem jest domowy licznik kilowatogodzin ale powiem szczerze ze sam nie wiem skad taki mozesz wziac, pozatym musisz umiec go podlaczyc gdyz on ma cewki pradowe i napieciowe( nie jest to trodne ale mowie o tym zebys pamietal).WAZNE !!!!!!PRZECZYTALEM JAK CHCESZ TO ZROBIC I NIE WIEM CZY WIESZ CO ROBISZ:). JAK USTAWISZ NA NAPIECI ZMIENNE NA JAKIMS TAM ZAKRESIE TO ZMIERZYSZ NAPIECIE (i robisz to rownolegle czyli na dwoch sasiadujacych przewodach) ALE JAK WLACZYSZ ROWNOLEGLE NA ZAKRESIE PRADOWYM TO WYSADZISZ KORKI W DOMU I SPALISZ MIERNIK bo amperomierz robi zwarcie w obwodzie wiec dziala jakby byl zwyklym kabelkiem(amperomierz podlaczasz szeregowo tzn np jedna koncowke do gniazdka w scianie a droga laczysz z jednym kablem od zasilacza) jak bedziesz potrzebowal to wysle ci schemacik.pomysle jeszcze i moze cos prostszego wymysle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem jak sie uzywa miernika elektrycznego, mialem 5 z fizyki, a sprawy elektroniki intresuja mnie od malego.

 

tylko nie rozumienm co to sa te skladowe, iczemu nie mozna obliczyc mocy za pomoca napiecia i natezenia , musze cos o tym poczytac to moze sie cos dowiem, albo ty mi to wytlumacz przemeku6, albo daj linka gdzie to opisane jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmierzysz prad i napiecie to wyjdzie ci np 300W a tak naprawde bedzie wiecej np 350W

Tutaj jest błąd. Po pierwsze to co zmierzy nie będzie w [W] tylko w [VA], bo zmierzy moc pozorną (chyba, że zajdzie przypadek: cos fi = 1). Poza tym to co zmierzy na pewno będzie miało większą wartość, a nie mniejszą od pobieranej mocy czynnej (chyba, że cos fi = 1 - wtedy moc pozorna = moc czynna).

tylko nie rozumienm co to sa te skladowe, iczemu nie mozna obliczyc mocy za pomoca napiecia i natezenia ,

Można policzyć moc czynną za pomocą zmierzonego napięcia i natężenia, ale tylko dla prądu stałego. Jeżeli jesteś wystarczająco uparty i lubisz mierzyć :) to możesz zmierzyć napięcia i natężenia na wszystkich wyjściach zasilacza. Wtedy otrzymasz (po obliczeniach) moc czynną, czyli tą szukaną.

Niestety nie da się w prosty sposób wytłumaczyć różnic i zależności między mocą czynną, bierną i pozorną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmierzysz prad i napiecie to wyjdzie ci np 300W a tak naprawde bedzie wiecej np 350W

Tutaj jest błąd. Po pierwsze to co zmierzy nie będzie w [W] tylko w [VA], bo zmierzy moc pozorną (chyba, że zajdzie przypadek: cos fi = 1). Poza tym to co zmierzy na pewno będzie miało większą wartość, a nie mniejszą od pobieranej mocy czynnej (chyba, że cos fi = 1 - wtedy moc pozorna = moc czynna).

tylko nie rozumienm co to sa te skladowe, iczemu nie mozna obliczyc mocy za pomoca napiecia i natezenia ,

Można policzyć moc czynną za pomocą zmierzonego napięcia i natężenia, ale tylko dla prądu stałego. Jeżeli jesteś wystarczająco uparty i lubisz mierzyć :) to możesz zmierzyć napięcia i natężenia na wszystkich wyjściach zasilacza. Wtedy otrzymasz (po obliczeniach) moc czynną, czyli tą szukaną.

Niestety nie da się w prosty sposób wytłumaczyć różnic i zależności między mocą czynną, bierną i pozorną.

w zupelnosci sie zgadzam z czescia ze nie waty a voltoampery i to co zmierzy bedzie mialo wieksza wartosc chcialem tylko zaznaczyc ze jest roznica. bawiac sie w szczegoly przyczepie sie do mocy czynnej po wtornej stronie zasilacza- zauwaz ze nie bierzesz pod uwage strat mocy na samym zasilaczu( niestey nie wiem jakiego rzedu sa te straty mocy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

va na waty nie przeliczysz ale to dalej jest wrtosc mocy tylko podana w innych jednostkach i tak naprawde przyjmij ze to jest to samo. tablic na cos fi nie ma ale jak masz obciazenie czysto rezystancyjne(np grzalka) to cos fi rowny jest 1 ale jak masz kondensatory i cewki to juz nic nie zrobisz chyba ze jestes zaje...sty z elektry:)

wadim pare lat spedzilem na sleczeniu nad elektra i nigdy nie bede jej potrzebowal a tera pomagam forumowiczom :)polewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...