Skocz do zawartości
Maciek DDA

Mod biurka

Rekomendowane odpowiedzi

witam

przeszukiwałem forum, ale nie natrafiłem nigdzie na opis modu biurka podobnego do tego, co ostanio zrobiłem z moim biurkiem. Mianowicie lampka, która oświetlała moje stanowisko podczas nocnej pracy dawała mi mocno po oczach więc postanowiłem zrobić podświetlenie klawy za pomocą diod. Zastosowałem 65 diod zielonych i jedną czerwoną (66 diod wynikało z obliczeń- 66 cm biurko w środku, diodki co 1 cm). Zasilanie diod wykonałęm z transformatorka od starego radia. Diody są połączone równolegle naprzemian (tzn połączone w kierunku przewodzenia i zaporowym co druga), żeby wyeliminować (właściwie ograniczyć)szkodliwe dla wzroku zjawisko migotania (coś jak w świetlówkach) i zastosowałem do nich ceramiczny rezystor ze starego tv o dużej mocy bo jak łatwo obliczyć wydziela się na nim spora moc (warto w tym miejscu dodac że wszystkie obliczenia wykonywałem "pod rezystor" bo on był najważniejszy dla mnie- nie chciałoby mi się lutować aż tylu rezystorków do diod :).

 

Efekt - stonowane zielone światło, a w 1 miejscu czerwone z jednej supermocnej diody. Nie chciałęm stosowac diod superjasnych wszędzie ze względu na koszty i też żeby to światło nie było za mocne.

W sumie w nocy świeci dość fajnie i klawisze są czytelne.

Mam zrobionych kilka fot ale nie wiem jak je wrzucić (tzn wiem że gdzieś na serwer ale nie mam gdzie).

Jeśli ktoś wymodził coś podobnego to proszę o foty :)

[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki bartool

:)

 

PS. zapomniałęm dodać ze klejenie tego całego ustrojstwa dokonałem za pomocą kleju w sztyfcie za pomocą świeczki :) bo nie miałem pistoletu, ale trzyma się doskonale :). Po przyklejeniu psiknąłem czarnym matowym sprajem (spoiny, nie diody :lol: tak że nie widac ich ), a całość jak na porządny układ elektryczny przystało jest włączana włącznikiem od zasilacza komputerowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde czytajcie ludzie początek postu :)

chodziło mi o stonowane łagodne światło, a nie o zabicie wzroku :)

 

hmm taniej ?

 

100 diod na allegro 6 zł :)

klej w sztyfcie 50 gr. reszta ze śmietnika - trafo, rezystor

koszt urządzenia niecałe 5 zł

katody raczej się za to nie kupi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie lampka, która oświetlała moje stanowisko podczas nocnej pracy dawała mi mocno po oczach więc postanowiłem zrobić podświetlenie klawy za pomocą diod.

no hard feelings: nie prosciej sie nauczyc pisac bezwzrokowo ?

 

albo wpadl mi teraz pomysl do glowy. nadruki na klawiszach zrobic takei coby swiecily w UV ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie lampka, która oświetlała moje stanowisko podczas nocnej pracy dawała mi mocno po oczach więc postanowiłem zrobić podświetlenie klawy za pomocą diod.

no hard feelings: nie prosciej sie nauczyc pisac bezwzrokowo ?

 

albo wpadl mi teraz pomysl do glowy. nadruki na klawiszach zrobic takei coby swiecily w UV ;)

no to powodzenia zycze z takimi malymi literkami, i ponad 100 klawiczy :P chyba ze u ciebie klawisze sa np-standart jakies 20x20 sa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do swiatla UV - mistrzu ale zeby klawisze swiecili to trzeba najpierw dostarczcy z kasc swiatlo uv.

A co do moda.. ladne ale nie praktyczne. Siedzenie przy kompie bez wlaczonej lampki to katorga dla oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie podczas pracy na kompie nie może być zbyt dużego kontrastu między ekranem a np. ścianą znajdującą się za monitorem zwie się to jakoś z angielska "backlight" czy cuś. Zbyt duży kontrast powoduje szybsze zmęczenie oczu. To taka mała sugestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie podczas pracy na kompie nie może być zbyt dużego kontrastu między ekranem a np. ścianą znajdującą się za monitorem zwie się to jakoś z angielska "backlight" czy cuś. Zbyt duży kontrast powoduje szybsze zmęczenie oczu. To taka mała sugestia.

a konkretnie chodzi o zbyt czasta i duza zmiane oswietlenia , a co za tym idzie zbyt duzego i czestego zwezania i rozszerzania sie zrenic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tak na poczatku, zanim wrzucilem ledy w KBD. Tyle ze wystarczyly mi 4 superjasne na cala klawe, i jeszcze troche swiatla uciekalo na podloge :D .

 

+ za wykonanie :) Ze Ci sie chcialo tyle tego lutowac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie zastosowałem 2 jasne białe LED'y i są całkowicie wystarczające (cała klawa jest jasna)

subiektywnie rzecz biorąc nie wyobrażam sobie lutowania ponad 60 diód, które i tak świecą miernie (zieleniaczki :))

ale i tak 5+ za chęci i pomysł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bit-tech jeden kolezka zrobil nie tyle mod co cale biurko od podstaw z drewna z zamontowaniem elementow plex i podswietlil to dosyc spoko - jak znajde link to podam chyba ze ktos to zrobi za mnie - moze ci cos jeszcze wpadnie do glowy jak zobaczysz jego "moda" :)

pzdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60 x .25pln = 15 pln... > 1pln = 2 x .5pln

 

mi by sie to nie opłacało... za swoje INTELIGIENTNE :D swiatełko dałem ponizej 10 pln... i są 2 diody super jasne po 50 gr za sztuke... i mam pół pokoju oświetlonego... nic sie ne grzeje i mam stonowane światło.... aczkolwiek ze 2 jeszcze dorzucę.. shit co za koszty mie wyjdom całe 2 plny na diody... toż to 1 cały chleb :D

na mojej www jest taki podświetlnik.. przykład biurko-mod ;] zkomputerkiem pokładowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...