Skocz do zawartości
G@wel

Problem z SCSI i dyskami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z tym kontrolerem http://adaptec.veracomp.pl/produkt.php?id_...664&id_dzialu=2 . Dostalem kompa calego ktory robil za serwer z pentiumem III 500 Mhz, 768 Ramu (teraz jest 256, bo 512 przelozylem do siebie:D), 4 dyskami twardymi SCSI (2x10GB i 2x 20 GB), i kontrolerem na PCI SCSI, i jakas badziewna karta graficzna S3. Problem jest taki, ze niemgoe zainstalowac zadnego systemu, bo mi wywala blad windows, ze niema podlaczonego zadnego dysku. Wiecie jak sie z tym uporac?? Przy odpalaniu kompa, wczytuje sie bios normalny, a potem bios tego kontolera, iniby jest oki. ak posutawiac, co poustawiac, bo ja nieiwem:( peirwszy raz mam do czynienia z SCSI:(

 

Prosze o w miare szybka pomoc

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalujesz WinNT4.0/2000/XP/2003 potrzebna jest dyskietka z driverami do kontrolera (w razie czego i do RAIDA). Na początku instalacji śledź napisy na dole ekranu na szarym polu i wciśnij F6 a później załaduj drivery Adapteca z dyskietki.

 

Adaptec SCSI 29160 to jeden z najpopularniejszych kontrolerów. Ściągnij drivery Adapteca. Masz pewnie RAID, więc jak nic nie pokombinowałeś, poodłączałeś dysków to powinno być ok.

 

Tak się składa, że Adapteca 29160 mam w servie 8)

 

Poniżej link do driverów, biosów, itp.

 

http://www.adaptec.com/worldwide/support/d...uct%2fASC-29160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o RAID (macierz dyskowa)

 

Ściągnij drivery do Adapteca 19160 do Windowsa takiego jaki instalujesz. Na początku instalacji wciśnij F6 i włóż dyskietkę. Teraz macierz/dyski będą widoczne dla instalatora.

 

Jakbys czegoś nie wiedział to wal jutro na forum.

 

Jakie Windowsa instalujesz :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instaluje windowsa 2000, bo jest bardzo sabilny, i ma nieduze wymagania, i sie neebdzie napewno mulil na pentiumie III 500 Mhz i 256 Ramu:) Zastanawialem sie nad xp, ale on ma zaduzo wodotryskow (mozna je wylaczyc, ale po co mam je wogule instalowac:)

 

Zobaczymy jak mi pojdzie jutro instalacja ze sterami ktore mam juz na dyskietce:) Jutro dam znac:)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzilem sobie z dkami i kontrolerem SCSI. 3 Dyski dzialaja, tylko jeden dysk niepodlaczony zostal, bo jak go podlaczalem, to pojawial sie biad w biosie kontrolera SCSi o tresci "Medium error" Dysk do wywalenia?? czy da sie go jakos naprawic??

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na końcu taśmy jest terminator. Magistrala SCSI musi być "zakończona" żeby poprawnie działać.

Ewentualnie dokonfigurowany w BIOS'ie kontrolera

 

Jaki rodzaj RAID masz skonfigurowany :?:

 

0,

1,

0+1,

5 :?:

 

Rozumiem że Win 2000 już zainstalowałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz takie RAIDY

JBOD-po prostu wszystkie dyski widzi jako 1 i nic więcej

0-stripping(2 dyski)

1-mirroring(2 dyski)

0+1 -czyli stripping +mirroring(4dyski)

5 - to chyba 0+1+do tego 1 dysk z kontrolą parzystości(czyli 5 dysków)

 

Jezeli się pomyliłem w piątce to mnie poprawcie. Dawno tego nie używałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 - to chyba 0+1+do tego 1 dysk z kontrolą parzystości(czyli 5 dysków)

 

Jezeli się pomyliłem w piątce to mnie poprawcie. Dawno tego nie używałem.

Jest też możliwość skonfigurowania RAID 5 na 3 dyskach :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec jest to chyba RAID JBOD (Just A Bunch Of Disks), bo widzi kazdy dysk jako inny:) Nieiwem gdzie to sprawdzic. .nieiwem w ktorym miejscu jest to napisane w Biosie. Ale JBOD chyba niegwarantuje duzej wydajnosci, i powinien widziec bez problemu tamtej jeden dysk 20.. i pojaiwa sie nadal Medium Error. Niewiem jak to przebrnac:( A te 20 GB by sie rpzydaly, to bm wtedy zrezygnowalz tych dqwoch dyskw 10 Gb, bo one sa bardzo glosne, W Biosie wykrywa ten dysk 20 GB i pojawia sie Medium Error i neistety na tym sie konczy. Ma ktos jakis pomysl??:)

 

Prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale druga 20GB jest sprawna rozumiem :?: Nie wiem czy to już zrobiłeś, ale jakbyś zamienił tą sprawną 20 z tą robiącą problemy to od razu byłoby wiadomo co i jak.

 

Najlepszy performance miałbyś na RAID 0 - czyli stripping

Bezpieczeństwo danych na RAID 1 i 5.

JBOD'a nie polecam.

 

Jakie to dyski , ile mają obrotów, producent itp :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh... zaraz podmienie je.. nieiwem ile maja obrotow, itp.. zaraz spisze modele:) bo niepamietam:) Jak skonfigurowac, zeby dzialalu jak najszybciej.. pislaes wczesneij, ze masz podobna karte, wiec Bios niepowinien sie duzo roznic, wiec mzoe mi napsizesz krok po kroku jak mam to skonfigurowac:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOS kontrolera na pewno jest informacja jaki rodzaj RAID'u został skonfigurowany:

 

Krótki atykuł o macierzach RAID i ich rodzajach

Przeciez on ma zwyklego Adapteca 19160, wiec jak na nim ma postawic RAID'a??? Normalnie ma dyski podlaczone, dlatego widzi wszystkie osobno. Ten kontroler NIE MA sprzetowego RAID'a. Ok, moze najwyzej w windzie odpalic softwarowego, ale po co...(wszystko CPU wtedy liczy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe:) Oki.

Dyski mam takie:

SCSI ID#0 Seagate ST318436LW

SCSI ID#1 Seagate ST318436LW

SCSI ID#2 Quantium Atlas_V__9_WLS

SCSI ID#3 Quantium Atlas_V__9_WLS

Poradzlem sobie.. Dysk tez widac pod windowsem 2000:D wszystkie dyski widac. Trzeba bylo w Biosie sformatowac ten dysk, bo niebyl sformatowany.. Ktos go wczesneij czesciowo sformatowal, i dlatego wyskakiwal medium error:) Aha.. Tylko mam jeszcze jedno pytanko. Jak zrobic, zeby ten ostatni dysk ktory zainstalowalem, byl widoczny jako D,a nie jako G:( bo w tej chwili mam:

C okolo 16 GB

D okolo 8 GB

E okolo 8 GB

F CD-ROM

G okolo 16 GB

Jak z tego G zrobic D?? albo przynajmniej F i przesunac ten glupi CD-Rom na sam koneic, czyli G:)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana liter dysków w W2K Server

 

My Computer :arrow: Right Click :arrow: Manage :arrow: Disk Management :arrow: Klikasz na wybranym dysku :arrow: Right Click :arrow: Change Drive Letter and Path :arrow: dalej już będziesz wiedział to wszystko :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...