Skocz do zawartości
liquidboy

I ja się pochwale bloczkiem :] [BIG FOTY]

Rekomendowane odpowiedzi

imho to raczej nie da rady ręcznie zrobić bloku z finami 0,5 mm na wysokosc 5 mm.

Problem w tym, że dużo cienkich finów wcale nie da dobrej wydajności. Taki kształt sprawdzi się przy chłodzeniu powietrzem, ale w woda, ze względu na jej lepkość, będzie "kisiła" się przy dnie. Poza tym prawdopodobnie całe ciepło zostanie odebrane przed "dotarciem" do czubka finu i część jego długości będzie się po prostu marnowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho to raczej nie da rady ręcznie zrobić bloku z finami 0,5 mm na wysokosc 5 mm.

Problem w tym, że dużo cienkich finów wcale nie da dobrej wydajności. Taki kształt sprawdzi się przy chłodzeniu powietrzem, ale w woda, ze względu na jej lepkość, będzie "kisiła" się przy dnie. Poza tym prawdopodobnie całe ciepło zostanie odebrane przed "dotarciem" do czubka finu i część jego długości będzie się po prostu marnowała.

tia.. tez tak sobie mysle, ze jakby byly takie slupki 1x1x5mm to by bylo najlepiej... wkoncu woda to woda.. lepiej odbierze cieplo niz powietrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiu15go wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna, najważniejsza jest wydajność. Chcialem, zeby miał orginalny wygląd, a to że sie komuś podoba/nie podoba to kwestia gustu. Każdy ocenia bloczek pod własnym względem, ja stawiam na wydajność, więc czy on jest ładny czy nie to ja nie chce dyskutowac  :wink:

 

edit: a jak sie podoba to sie ciesze  :P

podoba mi się :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie bloczek jest u piotrek_zet i czeka na testy.

 

Marsjan jak myślisz po co rosco wypalał EDM'em finy 0,3 mm? I wyszło, że one stawiają mniejszy opór wody niż 0,5 mm. Więc lepkość wody jest bardzo dobra do cienkich finów. Przy powietrzu taki blok absolutnie by sie nie sprawdził, za grube finy i za mały odstęp miedzy nimi (patrz radiator vulacano 7 lub aero)

 

Poza tym prawdopodobnie całe ciepło zostanie odebrane przed "dotarciem" do czubka finu i część jego długości będzie się po prostu marnowała.

Chciałbym żeby tak było...

 

macko55 może jakieś konkrety, testy? Może sie przyda http://www.cooling-masters.com/articles.ph...hp?id=14&page=0 Napisane przez Rosco.

 

 

Misiu15go hehe dzięki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marsjan jak myślisz po co rosco wypalał EDM'em finy 0,3 mm? I wyszło, że one stawiają mniejszy opór wody niż 0,5 mm. Więc lepkość wody jest bardzo dobra do cienkich finów. Przy powietrzu taki blok absolutnie by sie nie sprawdził, za grube finy i za mały odstęp miedzy nimi (patrz radiator vulacano 7 lub aero)  

Wiem, bo zrobiłem kiedyś podobny blok (nie mam jak wrzucić zdjęcia). Jest niezły, ale do demona wydajności mu daleko. B. dużo cienkich finów mogło by być niezłe, ale przerwy między nimi też powinny być b. wąskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho to raczej nie da rady ręcznie zrobić bloku z finami 0,5 mm na wysokosc 5 mm.

Problem w tym, że dużo cienkich finów wcale nie da dobrej wydajności. Taki kształt sprawdzi się przy chłodzeniu powietrzem, ale w woda, ze względu na jej lepkość, będzie "kisiła" się przy dnie. Poza tym prawdopodobnie całe ciepło zostanie odebrane przed "dotarciem" do czubka finu i część jego długości będzie się po prostu marnowała.

jak w chłodzeniu wodnym będzie stosowany podobny sposób podawania wody jak we radiatorach tj. prosto na finy od góry, to nic nie będzie się kisiło bo nowa woda będzie wypłukiwaś starą a pozatym istnieje teoria że im większy przepływ turbulentny (czy jakoś tak) tym większą dawkę ciepła pobierze, podobna zasada panuje w wentylatorach

 

edit: w artykule do którego podał link liquidboy gdzieś powyżej, są sysunki na czym polega przepłyt turbulentny, poprostu trzeba "zrobić" turbulencje wody, w blokach wodnych wypadało by umieścić piny na styl szachownicy i umieścić je pod kątem, rosco wcześniej o tym wspomniał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho to raczej nie da rady ręcznie zrobić bloku z finami 0,5 mm na wysokosc 5 mm.

Problem w tym, że dużo cienkich finów wcale nie da dobrej wydajności. Taki kształt sprawdzi się przy chłodzeniu powietrzem, ale w woda, ze względu na jej lepkość, będzie "kisiła" się przy dnie. Poza tym prawdopodobnie całe ciepło zostanie odebrane przed "dotarciem" do czubka finu i część jego długości będzie się po prostu marnowała.

jak w chłodzeniu wodnym będzie stosowany podobny sposób podawania wody jak we radiatorach tj. prosto na finy od góry, to nic nie będzie się kisiło bo nowa woda będzie wypłukiwaś starą a pozatym istnieje teoria że im większy przepływ turbulentny (czy jakoś tak) tym większą dawkę ciepła pobierze, podobna zasada panuje w wentylatorach

 

edit: w artykule do którego podał link liquidboy gdzieś powyżej, są sysunki na czym polega przepłyt turbulentny, poprostu trzeba "zrobić" turbulencje wody, w blokach wodnych wypadało by umieścić piny na styl szachownicy i umieścić je pod kątem, rosco wcześniej o tym wspomniał

Wszystko ok, z tym małym szczegółem że wlot nad finami przy wysokości 5 mm z finami 0,5 mm jest bez zastosowania bo woda bedzie miała taki opór, że czas w jakim by doszła do dna jest nieporównywalnie wiekszy do tego w jakim by przeplyneła ten sam odcinek przy wlocie z boku i wtedy to dopiero bedzie sie kisić :wink: A przy przepływie z boku w takiej konstrukcji finowej to jest najlepsze rozwiązanie bo woda wszedzie tak samo, nad jądrem i na samej górze bedzie płyneła z taka samą predkością. Dlatego finy nie powinny mieć np. 7 mm wysokości bo woda rozbije sie na strumień który bedzie płynał wolniej niz przy konstrukcji z finami 5 mm. Na początku miało być 4 mm tylko kolega zmienil na 5 mm ale to nic nie zmienia.

 

Najlepsze konstrukcje są to piny ok. 0,4 mm, miedzy które woda wpływa z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o.. ja wlasnie o czyms podobnym myslalem..

tylko bez tego spryskiwacza posrodku i na 2 a nie 3 weze.

 

p.s. ladniutki ten bloczek :D

 

 

---------------------

edit:

to jest chyba na 2 weze... a to "sitko" posrodku jest w srodku tej calej konstrukcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lepiej dobrze zaprojektować, np. tak, woda przez jeden kruciec ustawiony jak najbliżej krawędzi finów, ale jeszcze nad finami wpada na finy, i wychodzi drugim ustawionym jak najdalej albo dać 2 wyloty po bokach 12mm i jeden wlot 16mm pośrodku centralnie na finy, do tego pompeczka CO i żaden bloczek nie wygra w wydajności :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze Cie zmartwić ale najlepsze bloki wodne mają krućce 1/4 cala i 1/8 cala ( czyli 6, 4 wew na wąż 8 lub 6 mm oraz 4mm) a te co maja wew 12 czy 16 mm to niestety sa daleko za. Kaze 30 W wydzielanych przez pompe podnosi temp. wody o 1 C. Kruciec dobiera sie do konstrukcji bloku, liczy się jakie jest swiatlo przekroju . Jesli dasz wlot 16 mm nad finami to kolega jak dal pompe od CO z 6k l/h to na wylocie mial cos kolo 300 l/h. Czym wieksze szlaufy i dluzsze tym pompa moze wytworzyc mniejsze ciśnienie.

 

edit: mała poprawka :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze Cie zmartwić ale najlepsze bloki wodne mają krućce 1/4 cala i 1/8 cala ( czyli 6, 4 wew na wąż 8 lub 6 mm oraz 4mm) a te co maja wew 12 czy 16 mm to niestety sa daleko za. Kaze 30 W wydzielanych przez pompe podnosi temp. wody o 1 C. Kruciec dobiera sie do konstrukcji bloku, liczy się jakie jest swiatlo przeplywu. Jesli dasz wlot 16 mm nad finami  to kolega jak dal pompe od CO z 6k l/h to na wylocie mial cos kolo 300 l/h. Czym wieksze szlaufy i dluzsze tym pompa moze wytworzyc mniejsze ciśnienie. [/google]

chodziło akurat o zewnętrzną średnice, ale dzięki za uzmysłowienie jak to działa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a propos mocy i szybkości pompek, to wszystko tłumaczy, ten wykres,

Dołączona grafika

 

przedstawia on różnice między przepływet luminarnym i turbulentnym, przy laminarnym, im większa szybkość pompki tym lepsze odbieranie ciepła, przy turburentnym maksymalną wydajność uzyskuje się przy dość niskim przepływie, potem wydajność wzrasta niewiele, w większość blokach uzyskiwany jest przepływ turbulentny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza oś Y ? Wysokość czego?

proble w tym że z maty się troche opuściłem w gimnazjum (z 4 w podstawówce na 2 w gim. :? )

pozioma, oznacza szybkość przepływu wody

pionowa, wydajność

 

teraz patrze tak na ten wykres, i albo jest błędnie narysowany albo nie umiem go przeczytać, a może we Francji mają inne wykresy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wersję "blaszkową" już kawał czasu temu na ocforums i byłem pod niemałym wrażeniem, ale te parowniki wbijają w fotel. Zastanawiam się, czy nie dało by rady jakoś usprawnić technologii produkcji zeby zmieniejszyć koszta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś to przetłumaczyć.....  :?  

C'est con le polonais on comprends que dalle

Coś translator szfankuje....

Hello all :)

 

I don"t understand your sentence and I think you misunderstood my commentary (your smiley is strange) because of the translation word (I presume) "stupid"= "con" in french but it's only an expression not "agressive" at all. In fact I only say that nobody (french people in my case) don't understand anything on this forum because there isn't any in-line translator to translate polish <-> french or polish <->english :cry:

 

If anyone knows a very good one please post an url THX :D

 

Liquidboy > I saw you'll sell your waterblock. New one in the starting blocks probably :wink: . What is the price in euro (31 zl -> ??euro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...