Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

no wiec zasada jest taka ze my tutaj gadamy o wrzacym gazie, na poczatku wpada do parownika jako ciecz ktora wrzac pod wplywem niskiego cisnienia zabiera cieplo (tutaj dziala troszke jak bong cooler- parujac w powierzchni bloku odbiera cieplo) a w dalszej swojej drodze jest juz para ktora musi odbierac cieplo (tutaj parownik musi byc jak radiator) i pozatym parownik powinien byc 1 dlugim kanalem

 

z czalym szacunkiem jakos nie zalapalem

powiem jak skumalem

wpada gaz jako ciecz jednym kanalem i ona ma sie na wiecej rozjechac kanalow a na koniec znow w kanal zejsc i dajel do czujnika i kompresora ?? swoja droga skumalem potege tego jak sie bawilem takim malym planiczkiem na gaz od zapalniczek odkrecielm zawor i gaz wyleciai sie skraplal na wylocie palnik mi w erku tak sie schlodzil ze az go puscilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie skumales parownik powinien byc jednym kanalem (np maze2 z danger den'a)i tak z rurki kapilarnej(tej cienkiej)wylatuje sprezony gaz (zazwyczaj jest wtedy ciecza) i wlatuje do parownika w ORT: ORT: ORT: kturym kanaly sa szersze niz ruka kapilarna przez co panuje tam nizsze cisnienie (kompresor pompuje z tamtad caly gaz dlatego nirzsze cisnienie jest ) co powoduje rosprezanie sie gazu (zazwyczaj wtedy wrze) <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> z koleji odpiera cieplo z parownika potem leci do kompresora i caly cykl zaczyna sie od nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotwych rzeczy by z nich parowniki zrobic nie widzialem, niestety jestes zmuszony zrobic go sam tak jak ja no chyba ze znajdziesz firme zajmujaca sie sprowadzaneim czesci do Krotech'a czy VapoChill'a, sam poszukuje rozwiazania ktore zapewni mi bezpieczenstwo nad kompem (skraplanie sie wody). :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez skraplanie poszli mi w ... 2 proce jush

teraz w socketa wcisnalem tubke pasty silickonowej N "... izoluje zabezpiecza przed wilgocia itp" jak kiedys proca wyciagnelm to nozki mokre a sockecie troche rdzy mialem

spod proca gdzie sa te elementy male pokrylem silokonem i woda tam nie dojdzie a koleji spod plyty jeszcze nie ruszany ale chyba tesh silikon pojdzie ewentualnie wata i jakas szczelna guma ale w tej chwili to niepotrzebne bo nei mam peltka teraz jak dojdzie do tego ze bede mial FC tomoze zabezpiecze dokldaniej

na jakies stronie mozna znalesc projekt albo chodziaz dokladny przekroj parownika dobrego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak , bylem u goscia, i powiedzial ze moze zamowic rorkr, tylko ze niewie czy bedzie na churtowni , jak bedzie to kupi i przywiezie , cena rurki okolo 5zl/m, nastepnie pytales sie o skraplacze wiec gostek nie ma wiele co najwyzej to ma pare od lodowek i jeden taki od sam niewiem od czeg on jest , z reszta masz tu fotki

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

nastepnie sa fotki butli po freonach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

a na samym koncu jest przekruj agregatu :-) jak by ktos chcial zobaczyc jak od srodka wyglada :-)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny skraplacz skad go masz :D kuki ile kosztuje taka butla r22?

a berqt mowisz ze kompresor potrzebuje startera zeby zapalic ja kupowalem od kumpl jakis tam i niebylo zadnego kondesatora to polonczylem kabelki kolorami (niebieski brazowy i zulty) podlonczylem do kontaktu i wystartowal jak rozebralem to czarne pudelko do kturego wchdzi kabelek to tam tylko cewka jest i takie cos ze czasami sie nagrzewa i wylancza mi kompresor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj rozmawialem z ojcem i tym fizykiem- namowilem ojca na to zeby mi kupil butle tego freonu r22 (13.8l) za 230zl + koszty przywozu jej do mojego domciu

 

kuki- to ja bym tej rurki z 6m wziol

 

zapytaj sie tez goscia ile chce za filtr + podlaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny skraplacz skad go masz  :D  kuki ile kosztuje taka butla r22?

a berqt mowisz ze kompresor potrzebuje startera zeby zapalic ja kupowalem od kumpl jakis tam i niebylo zadnego kondesatora to polonczylem kabelki kolorami (niebieski brazowy i zulty) podlonczylem do kontaktu i wystartowal jak rozebralem to czarne pudelko do kturego wchdzi kabelek to tam tylko cewka jest i takie cos ze czasami sie nagrzewa i wylancza mi kompresor

Z tego co własnie pamietam to to czarne pudełko ma wewnątrz starter , który odcina po kilku sek. po uruchomieniu kompresora uzwojenie rozruchowe. Można taki kompresor odpalić bez takiego startera tez w ten sposób że:

1. potrzebny jest włacznik dwu przyciskowy , jeden przycisk podłaczasz pod uzwojenie głowne a drugi pod rozruchowe...

2. w momencie rozruchu załaczasz oba uzwojenia i jak ruszy kompresor odłaczasz uzwojenie pomocnicze..

 

 

P.S. trzeba uważac bo można podłaczyc napięcie bez startera bezpośrednio pod uzwojenie rozruchowe i on zaskoczy,będzie działał , ale pochodzi bardzo krótko , bo takie uzwojenie rozruchowe bardzo się grzeje , uzwojenie to spalise i kompresor będzie do wyrzucenia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co własnie pamietam to to czarne pudełko ma wewnątrz starter , który odcina po kilku sek. po uruchomieniu kompresora uzwojenie rozruchowe. Można taki kompresor odpalić bez takiego startera tez w ten sposób że: 

1. potrzebny jest włacznik dwu przyciskowy , jeden przycisk podłaczasz pod uzwojenie głowne a drugi pod rozruchowe... 

2. w momencie rozruchu załaczasz oba uzwojenia i jak ruszy kompresor odłaczasz uzwojenie pomocnicze..

mam podlaczone tak jak bylo na shemaciecie tylko ze wywalilem zarowke i termostat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wporzadziu powoli buduje swego freon coolera z projektu zamieszczonego na e-dysk, ale sie martwie co by tu zrobic zeby bylo to bezpieczne tznc co z skraplajaca sie woda, jak zabezpieczyc kompa i procka przed wilgocia. :!: :!: :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wporzadziu powoli buduje swego freon coolera z projektu zamieszczonego  na e-dysk, ale sie martwie co by tu zrobic zeby bylo to bezpieczne tznc  co z skraplajaca sie woda, jak zabezpieczyc kompa i procka przed wilgocia. :!:  :!:  :!:

zuc adresa dzie amsz ten schemat

a codo zabezpieczeniato:

calego socketa trzeba obsmarowac mozcno wazelina wepchac w te dziurki tak samo w srodek tego kwardatana dno na czescie wrzucic jakis kawalek dosc twardej gabki tesz w wazelinie a co do proca to polecam silikon wszystkie elementy na spodzi i w Twoim przypadku na powierzchi upaplac w silikonie w razie potrzeby zejdzie a wody nie ma ewentualnie spod plyty tesg polecam silikonem (przezroczystym ) obsmarowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...