Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

wiecie co doszedlem do wniosku ze lutowanie bez palniczka (kolba) jest bez sesu albo rurka dloczaca z kompresora jest jakas popsuta bo wszedzie sie ladnie pieknie szczelnie trzyma tylko wmorde jeza do tego nie chce zamowilem sobie u starych na mikolajki odzpowiednie zaworki i puszke sprezonego "powietrza" berqt widziales kiedys parownik z kawalka rurki i monety 5gr :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze postow nowych nie ma to prace nie zostaly wstrzymane, ja np. pracuje intensywnie nad parownikiem nowym (nie ten "monstrum" docelowy) frezowanym, narazie zrobilem 1 prototyp skladajacy sie z 3 warstw, zmienilem rurke kapilarna i ogolnie kilka reczy zmodowalem w agregacie aczkolwiek jeszcze nie zrobilem separatora oleju ktory jest bardzo potrzebny

 

narazie 1 efekty sa przymiarzdzajace, -18C na butanie (ktory ma -0.5C temp wrzenia ale dziek hardcore podcisnienu na rurce ssacej obnizona jest temp. wrzenia) bez obcazenia i z 70W obciazeniem mam -17C kiedy parownik pracuje poziomo na poczatku i niestety -13C kiedy zaleje go olej :/ pracujac na boku mam nastepujace temp> -16C bez obciazenia, -12C z obciazeniem i -11C jak go olej zaleje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisales cos o artykole do faq zaczales cos czy nie?? qrde z tym olejem to za bardzo nie koomam ciagle nie mam agregatu (wypad po niego sie nie powiodl - nie bylo wypadu)

ale czekam studiuje zapisy i mysle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wymienilem zawartosc ukladu jest lepiej mam juz -30 stopni niestety przy tych -30 uklad znow zamarza, mysze bujanc sie w przyszlym tygoniu po ten czysty propan i mnoze wtedy sie uda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ttuaj kawalek faq'u (staralem sie pisac stosunkowo prostym jezykiem zeby nie bylo problemow dla n00b'ow)

 

Faq o chlodzeniu froenem

 

 

 

 

1. Jak dziala chlodzenie freonem

 

 

Chodzenie fronem polega na tym ze skroplony freon pod wysokim cisnieniem plynie do parownika gdzie panuje niskie  

 

cisnienie i na skutek tego wrze odbierajac przy tym ogromne ilosci ciepla, dalej opary gazu sa zasysane przez  

 

kompresor i nastepnie sa sprezane w skraplaczu gdzie skraplaja sie i oddaja cieplo ktore zostalo odebrane w  

 

parowniku, potem plynie gaz do zaworu rozpreznego i spowotem do parownika i cykl sie powtarza - tak to mozna  

 

najprosciej opisac.

 

2. coto jest sprezarka/kompresor/agregat

 

Jest to najwazniejsza czesc naszego ukladu (ta czarna kulka co brzeczy dla tych niewiedzacych ;) , to ona odpowiada  

 

za krazenie czynnika chlodzacego po ukladzie. zasysa ona zimne pary po stronie ssacej i spreza za pomoca  

 

tloka/spruby/wirnika dobardzo wysokiego cisnienia w skraplaczu dzieki czemu gaz skrapla sie i oddaje przez to cieplo

Od mocy sprezarki (tego jak wysokie cisnienie moze wytworzyc i ile przy tym cisnieniu przepompowac) zalezy takze  

 

wydajnosc naszego chlodzenia, im wieksza tym lepiej ;)

 

3. coto jest skraplacz

 

Jest to czesc naszego ukladu w ktorym panuje bardzo wysokie cisnienie w wyniku ktorego czynnik chlodzacy skrapla sie  

 

i oddaje cieplo mocno przy okazji sie rozgrzewajac (przy wylocie z kompresora mozna zouwazyc ze rurka jest bardzo  

 

goraca)- skraplac zwyglada jak chlodnica w ukladach o wyzszej wydajnosci, po prostu odbiera cieplo od freonu tak jak  

 

chlodnica chlodzi wode

 

4. zawor rozprezny

 

Jest to czesc ukladu oddzielajaca od siebie partie  wysokiego cisnienia i niskiego (skraplacz/ parownik) znajduje  

 

sie on miedzy skraplaczem i parownikiem i ma na celu redukowac przeplyw gazu w ukladzie tak azeby w skraplaczu moglo  

 

sie zgromadzic odpowiednie cisnienie by froen poczol skraplac sie a w parowniku dosc niskie by ten wrzal odbierajac  

 

cieplo

Wyrozniamy nastepujace typy zaworow rozpreznych: rurka kapilarna, tzr, azr i napewno jeszcze kilka by sie znalazlo  

 

ale te sa najczesciej uzywane ;) Generalnie rzecz biorac: rurka jest najtansza (kosztuje 30-100zl) ale pozwala na  

 

bardzoooo ograniczaona kontrole nad parametrami ukladu (o tym puzniej), mozna je regulowac zmieniajac srednice rurki  

 

i jej dlugosc. AZR to zawor w ktorym recznie regulujemy przeplyw a TZR samemu kontroluje przeplyw freonu w  

 

zaleznosci od obciazenia.

 

5. parownik

 

 

Jest to czesc ukladu odpowiadajaca za odbieranie ciepla z chlodzonego elementu, jest to nic innego niz pusta  

 

przestrzen w ktorej freon wylatujacy z zaworu rozpreznego moz esie rozprezyc w ten sposob odbierajac cieplo.  

 

Generalnie rzecz biorac do chlodzenia cieczy najlatwiej jest uzyc po prostu poskrecanej, ok. 10-12mm rury miedzianej  

 

. Konstrukcja parownika na procesor jest juz znacznie trudniejsza, zasady jego robienia sa zblizone do blokow  

 

wodnych jednakze tu cisnienia sa znacznie wyzsze i temp. nizsze, ponaddto kanaly wewnatrz parownika sa zupelnie  

 

inne. Dolot froenu powienien znajdowac sie bezposrednio nad rdzeniem procesora gdzie wrzac odbiera cieplo najblizej  

 

samego procesora ale o tym dokladniej bedzie puzniej.

tylko nie bijcie za bledy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki dzisija nie czytam oczy wypadaja bledy spoko przy przepisywaniu tematow na klasowce zrobilem ale ze mam D (nie mylic z debil) to mnie to gryzie najwazniejsze ze potrafie sie podpisac poprawnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Oto moja pierwsza obudowa do chlodzenia freonowego, 1 - czesc na kompa, 2 - czesc na sprezarke i chlodniczke (chwilowo bez chłodzenia wodnego). Acha mam nowy pomysl na obudowe wiec ja opylam na allegro.

Do Berkuta jak i z czego zbudowales te przewody do freonu !!! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widziałem przewody były... z dosyc wytrzymałych rurek gumowych. Jednak nie jest to najlepsze rozwiazanie bo z tego co pamietam po 0.5h pracy FC gumowa rurka przy wyjsciu z parownika sie "troche" zmieniła swoja srednice :wink: Poprzednim razem jak byłem u berkuta to rurki były bodajze miedziane. Niestety ograniczało to znacznie mobilnosc parownika i ciezko to było ustawic na procku... berkut - popraw to co przekreciłem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Oto moja pierwsza obudowa do chlodzenia freonowego, 1 - czesc na kompa, 2 - czesc na sprezarke i chlodniczke (chwilowo bez chłodzenia wodnego). Acha mam nowy pomysl na obudowe wiec ja opylam na allegro.

Do Berkuta jak i z czego zbudowales te przewody do freonu !!!  :wink:

sorki ale jaki chcesz kompresor tam wstawic ??

widziales moja obudowe na FC ??

raczej ciezko bedzie upchnac cale FC razem z kompresorem i skraplaczem w cos miejszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wrona to jest przegiecie :evil:

 

widze wszyscy mamy podobne pomysly Dołączona grafika

Dołączona grafika

tylko na razie u mnie stoi tam wc pozniej mam nadzieje dojdzie kompresor a chlodnica bedzie parownikiem ewentualnie zmajstruje cos na obieg wc ale nie wie czy lepiej nei zrobic po prostu duuzego fc na wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzybu- masz akurat skraplacz bardzo dobry wiec tobie brakuje tylko sprezareczki i parownika (sprezareczka prosta do skombinowania, parownik troszeczke ciezej ale w sumie moglbym np. sprzedac ci za symboliczna cene np. moj stary parownik (tzn ten ktory tera mam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widziałem przewody były... z dosyc wytrzymałych rurek gumowych. Jednak nie jest to najlepsze rozwiazanie bo z tego co pamietam po 0.5h pracy FC gumowa rurka przy wyjsciu z parownika sie "troche" zmieniła swoja srednice :wink: Poprzednim razem jak byłem u berkuta to rurki były bodajze miedziane. Niestety ograniczało to znacznie mobilnosc parownika i ciezko to było ustawic na procku... berkut - popraw to co przekreciłem :wink:

 

wszystko co powiedziales jest zgodne z faktami ale ten gumowy wezyk byl uzywany tylko na chwilke zebysmy nie mieli problemu z mobilnoscia tego cholernego parownika, gdybys tera do mnie wpadl to op 1 mielibysmy -18C zamiast tych nedznych -2 czy -7C (na samym butanie) a jakbysmy propan dopadli to mielibysmy i -30C moze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Berkut ja mam chlodziarke ( znaczy babcia ma taka lodowka) tylko ze to w gdansku a ja w szczytnie na mazurach i nie udalo mi sie po nia pojechac a parownik to bede robil chyba sam albo koopie ;) mam kolege w sklepei z zeczami do CO i OC i mi bedzie srebrem spawal w innym punkcie naprawy lodowek by mi napielnili ( brak sprzetu w domu w postaci butli i innych <span style="color:red;">[ciach!]</span>l) a ja bym krecil hehe tylko jeszcze mysle nad rachunkami za prad zauwazyles ile zre takie fc ??? nie wyzylowane ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak wszystko zlecisz ludzia i nei zrobisz nic sam to nie bedzie to, w FC chodzi o to zeby samemu przy tym grzebac

(kiedys podobnie bylo z WC wszystko bylo trzeba samemu robic, a teraz ... szkoda slow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak wszystko zlecisz ludzia i nei zrobisz nic sam to nie bedzie to, w FC chodzi o to zeby samemu przy tym grzebac

(kiedys podobnie bylo z WC wszystko bylo trzeba samemu robic, a teraz ... szkoda slow)

mnie tez sie wydaje ze to tak naprawde oto wlasnie chodzi w tym "sporcie", i bynajmniej nie mam na mysli tylko wc, fc, czy innych rzeczy...

 

"przecierz nie chodzi o to zeby zlapac kroliczka, ale zeby go gonic" :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecei jak by mnie bylo na palnik stac to bym sobie kurde samemu wszystko skladal ale jak ma sie fubdusze ograniczone do wplywow 0zł/mieisiac to lipa dobrze ze za net nie place

powoli sobie zlowe ewentualnie sproboje z tym gazem do zapalniczkek ciekawe jak mi wyjdzie na razie musze te lodowka znalesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poztym poszukuje takiej chlodniczki jak grzybu ma ktos tak do sprzedania, a moze grzybu chcesz ja sprzedac ???.

Co do Raf'a kompresor sie zmiesci bo juz go tam wkladalem, - jest to TL'ka 4A Danfosa wiec nie jest za duza, akurat pasuje, aby dostac jeszcze taka chlodniczke jak ma grzybu i bedzie dobrze. :wink: Obudowa natomist składa sie z przydluzonego MidiTower + dol zbudowany z kontowniczkow i blachy alumniowej, przedni panel jest to czesc z BigTowera tak samo podstawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poztym poszukuje takiej chlodniczki jak grzybu ma ktos tak do sprzedania, a moze grzybu chcesz ja sprzedac ???

A nagrzewnica samochodowa wytrzyma takie cosnienie jakie panuje w ukladzie?

Jezeli tak to proponuje ci nagrzewnice od Atu+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie akurat jej nie opchne Dioda przykro mi lae moze ktos inny by ja mial

powiedz jakie to TL 4A Danfos ma wymiary i ile kosztuje (nowy urzywany) i cos jeszcze zebym ial do czego porownywac

Berkut jeszcze qrde jedno takie dosc glupie ale nei dajace spokoju pytanie:

jest jakakolwiek szansa ze polaczenia ukladu FC nie trzeba lutowac/spawac ?? mam na mysli laczenie wezy jak w Wc na zaciski czy to nei przechodiz wogole ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są rzeczy które musisz lutować np kapilarę, poza tym to raczej zależy od materiałów. Parownik to najczęściej miedź; skraplacz to już może być aluminium, stal; sprężarka to stal lub tworzywa. Lutowanie to najłatwiejsze szczelne, trwałe połączenia miedzi i/lub stali. Inne połączenia (gwinty, zaciski, złączki itp) są znacznie droższe. Dodatkowy aspekt to "suszenie" - układ lutowany można spokojnie wygrzewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci pytam wlasnie te wygrzewanie mnie zastana wia jak sie ma wszystko do obudowy przykrecone to zaczyna byc troche trudne kombinacji bedzie

ale przeciez "liczy sie gonienie krolika" !!

na razie mroze swoje wc i zbijam temp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...