Skocz do zawartości
Torwald

Najsilniejsza bomba atomowa kiedykolwiek zbudowana...

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przypomnial mi sie taki program na Discovery, o historii bomby atomowej.

Wiekszosc faktow juz znalem, ale zaskoczyli mnie jednym: to nie amerykanie zbudowali najsilniejsza bombe.

Dokonali tego rosjanie (a ktozby inny ? ;]). Sila jej wybuchu byla rowna wszystkim materialom wybuchowym (poczawszy od nabojow, przez granaty i miny, na bombach skonczywszy) jakie zostaly wykorzystane podczas II Wojny Swiatowej.....pomozonych przez 10 (sic!).

 

A teraz do sedna sprawy: nie moge w sieci znalezc nic na ten temat. Albo mi wyrzuca info o konstruktorach (amerykanskich ofkoz) albo o historii powstania. A o tej jednej, najwiekszej...nic.

 

Jesli ktos wie gdzie moglbym znalezc info na ten temat, to bede wdzieczny za ew. linki tudziez podpowiedzi.

 

Moze cos na WWW Discovery znajde...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

Tak, 10 razy... Sam bylem lekko zszokowany ;]

Podobno fala uderzeniowa okrazyla Ziemie 6 razy (jak dobrze pamietam).

 

BTW. Juz znalazlem ta "bombke".

Ruscy nazwali ja "Car" ("Tsar Bomba").

----------------------------------------------

Time: 30 October 1961

Location: Parachute retarded airburst, 4000 m altitude

Over Novaya Zemlya Island test range (in the Arctic Sea)

Yield: 50 Megatons

----------------------------------------------

 

Skromna zabaweczka, nie ma co...

 

A tu link:

http://nuclearweaponarchive.org/Russia/Sovwarhead.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE:

Fala uderzeniowa obiegla Ziemie 3 razy, a nie jak napisalem 6 (ale czy to cos zmienia ? :])

"Grzybek" mial wysokosc 65km a w odleglosci 100km mozna bylo sie nabawic oparzen 3 stopnia (jesli ktos by to wogole przezyl...)

 

@steryd - czytac dokladnie co napisalem ;]

 

@SentineL - mam odpowiedz na twoje pytanie (mlody jestes widac ;])

Nie chodzilo tu o skontruowanie broni masowego razenia o takiej sile (to bylo 50 Megaton, mogli zrobic 100Mt....). Taka bron jest zupelnie bezuzyteczna (za duzy zasieg i sila razenia, nie daloby rady jej przetransportowac w poblize wroga nie narazajac wlasnych sil).

To bylo zagranie polityczne i psychologiczne: wy macie duza bombe ? my mamy wieksza !

Takie byly czasy Zimnej Wojny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@viod - a skad ta teoria o bombie wodorowej ? Bo ja tam tylko o plutonie czytam ;] I nazywaja to wszedzie A:Bomb albo Atomic Bomb...

 

UPDATE:

Szukam filmow z testu tej bomby ale jakos nie moge znalezc...

Nie jestem pewien nawet czy jakies sa (wydaje mi sie ze powinny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba wodorowa to taki mod zwyklej atomowki ;] wsadza sie pojemnik z wodorem a bomba atomowa powoduje wytworzenie ogromnego cisnienia i temperatury ktore skolei powoduje reakcje lancuchowa taka jak na sloncu . czyli wielkie Bum ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu mi posta wcielo :/ Kochana tepsa...

 

Juz wiem gdzie widzialem ta "bombke".

Serial dokumentalny Discovery, seria "Secrets of War", odcinek "Bio & Nuclear Warfare (1998)"

 

Poza tym urywki mozna znalezc w filmie "The Atomic Bomb Movie: Trinity and Beyond"

 

@viod - nie znalazlem wzmianki o wodorze, ale klocic sie nie zamierzam ;]

 

BTW. "Trinity..." niedlugo bede mial, teraz szukam tego programu z Discovery...

 

A tu macie fotke wybuchu, wykonana 500mil (ponad 800km)

http://www.zvis.com/nuclear/dimg.php3?tzarbo2,tzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba wodorowa jest bomba atomowa 2 stopnia.

Zapalnikiem jest zwykła atomowka, a zwilokrotnienie sily wybuchu nastepuje na skutek przemiany trytu ( izotop wodoru) w lit (chyba bo nie pamietam dokładie) jest to tzw synteza atomowa a wiec poestanie nowego pierwiastka i wiekszej liczbie atomowej niz maja pierwisatkie z ktorego powstał. Nowy pierwiastek ma jednak mniejsza mase atomowa a roznica masy zamienia sie włąsnie w energie wybuchu. Jest to odwrotnosc reakcji rozszczepienia ( wystepujacej w atomowce 1 stopnie -gwałtownie lub w elektrownich atomowych gdzie przebieg jest kontrolowany) gdzie z ciezkiego pierwiastka jakim jest Uran 238 ( wzbogacony) lub pluton powstaja pierwisatki o mniejszej liczbie atomowej i mniejeszej masie ( suma nowych ) niz pierwistek przed rozszczepieniem. Synteza jadrowa jest mozliwa tylko w bardzo wysokiej temp ( kilka milionow stopini) i pod wielkiem cisnieniem. Dlatego katalizatorem ( czynnikiem wywołujacym/ ułatwiajacym ) jest zwykła atomowka. Synteza zachodzi tez na powiezchni gwiazd gdzie wodor zamienia sie w hel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleta bomb wodorowych jest ich rozmiar. Przy tej samej dajmy na to masie sa "silniejsze" od zwyklych atomowek.

Pierwsza to amerykanie zdetonowali gdzies tam na pacyfiku i normalnie wcielo wyspe.

Ogolnie ta bron ma wspolna nazwe: termojadrowe czy cus w tym stylu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba nazywala sie "Car" detonacja nastapila w 61 roku chyba w Nowej Ziemi (jrednak :wink: )  . Jej konstruktorem byl  Andrei Sakharow. BTW znalazlem to zdjecie troche kiepskawe ;]  

Dołączona grafika

Taa bomba ta miała moc 53 megaton i została odpalona w celu uczczenia któregoś tam z kolei zjazdu partii...fajnie to wyglądało jak kolesie obserwowali to z pokładu statku i paru się wykąpało od podmuchu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zadam pytanie - "po co to wszytsko?" - wiem że takie rzeczy są k*****ko zabezpieczone, ale niechby się udało 1 choremu umysłowo szaleńcowi dostać się do takiej zabawki - przycisk, kilka kluczy, kod i wpizdu - była sobie ludzkość :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reed dwa posty jeden pod drugim :) dodaj sobie pkt karny :)

co ma uzad skarbowy do bomby atomowej :/

 

@sid wiesz co na discovery byl program nt nieautoryzowanego odpalenia gdyby np z rosji jakis idiota rozbil takiego cara o nowy york np to masz globalna wojne murowana :/ bo raczej gdy rosjanie sie z orietuja zapuznio gdy pocisk bedzie w powietrzu amerykanie tak samo. co do pytania "po co to wszystko?" no coz mojim zdaniem tu sie przejawia sklonnosc czlowieka do autodestrukcji wiekszosc ludzi jest zafascynowana hmm energia/sila kazdy lubi samochody z wielkimi silnikami tak samo z eksplozjami wiekszosc znas lubi strzelac wielkimi petardami :) no i w czasie wojny byla koniecznosc zbudowania poteznej broni no to zbudowali i tak zafascynowalo to ludzi (dodajac zimna wojne) ze zapragneli to rozwinac uczinic ta bron bardziej smiercionosna poterzniejsza niz byla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zadam pytanie - "po co to wszytsko?" - wiem że takie rzeczy są k*****ko zabezpieczone, ale niechby się udało 1 choremu umysłowo szaleńcowi dostać się do takiej zabawki - przycisk, kilka kluczy, kod i wpizdu - była sobie ludzkość :/

Nie no od jednej zabawki ludzkosc nie zniknie nie boj sie o to . Jezeli dorwie sie do silosa to raptem nascie miast przy pocisku wieloglowicowym .Zabezpieczenia sieci silosow sa bardzo fajne i nie ograniczaja sie na kluczykach i kodach .

Co do postow reeda , sory ale po co ten oftop ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnie - a czytales co napisalem ad. zastosowania tak silnej broni i powodow dlaczego ja zbudowano ?

Nikt nie uzyje takiej broni w chwili obecnej, bo ludzie za to odpowiedzialni do tego nie dopuszcza. Nawet jesli wystrzelony zostanie pocisk z glowica jadrowa, to nie osiagnie celu - zostanie wczesniej zniszczony. Chyba ze bedzie wystrzelony z bliskiej odleglosci od celu, a to juz bardzo trudne do zrealizowania (bramki wykrywajace promieniowanie radioaktywne sa praktycznie na kazdym przejsciu granicznym, osatelitach nie wspominajac nawet).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie książke "Suma wszystkich strachów"- Tom Clancy

wiem autor pisze tania sensacje (niektórym się podoba np. mnie) - jeśli mu wieżyć zbudowanie atomówki nie jest takie trudne : 10 kilo plutonu i naukowiec z DDR

 

 

ps. film na podstawie książki jest do bani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam film z bombą Bravo(chyba) o mocy 15Mton... Myslałem ze to dużo.. :) Ale te 50.. wrrr Gdzie sa jakieś linki do filmów z nagrana eksplozją takiego giganta? ;) Na tych strohach co snie bardzo widac ;) Fotki tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy mozna znalezc na P2P, przynajmniej te ktore podalem (niestety tego odcinka z Discovery narazie nie moge dopasc...).

 

A co do tego zdjecia "Cara" ktore podalem pare postow wyzej: to prawdopodobnie jest wybuch mniejszej (5 razy) bomby ;] Takie opinie o tej fotce kraza.

 

Rosjanie utajnili film i wiekszosc materialow zwiazanych z proba tej bomby. Nie ma zadnych zdjec zniszczen jakie spowodowal test (zwlaszcza naziemnych)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...