Skocz do zawartości
daru

Radeon 9550 EXTREME (XT) - podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Temat się oczywiście przewija w innych topicach, jednak 9550 XT bardziej można porównać do R9600 Pro niż R9550. Wersja rev. 1.2 posiada bowiem taktowania 400/600 MHz, pamięci Hynix 2,8 ns (zwykłe Radeon 9550 4 lub 5 ns, Radeon 9600 Pro przeważnie 3,3 ns), procesor RV360 (przeznaczony do R9600XT - taktowanie wg ATI do 500MHZ, R9550 i R960Pro dysponują z reguły procesorem RV350 - taktowanie wg ATI do 400 MHz), ponadto R9600 XT posiada moim zdaniem bardzo ciche chłodzenie no i cena ok. 380,00 zł. Jednym słowem cud - miód.

 

Wcześniej posiadałem Gigabyte Radeon 9600 Pro, który kręcił się @540/680MHz - 3DMark03 4100 pkt.

GigaCube Radeon 9550 XT @480/720MHz - 3DMark03 - 4000 pkt.

 

Czyli teoretycznie słabszy chip kręci się lepiej. Być może producent do wersji 9550 XT daje chipy które nie przeszły kontroli jakości i nie "załapały się" na wersję R9600XT.

Za to pamięci Hynix 2,8 ns kręcą się na 800MHz efektywnie (samsungi z R9600Pro @680MHz efektywnie). Niestety przy ustawieniach R9550 XT @480/800MHz:

1. Karta traci stabilność - czyżby procesor nie był w stanie współpracować z tak szybkimi pamięciami

2. Wzrost wydajności w 3Dmark to zaledwie 80 pkt (2 %)

 

Mamy więc niewykorzystany potencjał pamięci. Jeżeli ktoś się zna na timingach to proszę o wskazówki dotyczące ich zmiany celem zwiększenia wydajności bez podnoszenia MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topic jest, tyle że można tam znaleźć interesujące mnie info na temat R9550. Chyba, że słabo szukałem. Ale i topic jest nie mały.

Jeżeli mozna tam znaleźć interesujace Cię info to ja juz nic nie rozumiem 8O Jeżeli info tam jest to co robi tu nowy temat :?: Btw. Przeczytaj pare ostatnich stron to dowiesz się o timingach,a jak nie to tam zapytaj :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam oczywiście wskazówek co do timingów R9550XT w kontekście zwiększenia wydajności bez podnoszenia MHz.

 

chemiczny_ali jeżeli takowe posiadasz lub wiesz gdzie je znaleźć to bądź tak łaskaw i po prostu je podaj, w wątku o R9550 znalazłem timingi dla wersji no XT a to inne pamięci, ale ten temat naprawdę ma wiele stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że utworzenie nowego tematu dla 9550 XT to bardzo dobry pomysł! Ta karta zdecydowanie różni się od zwykłych 9550 a w topicu o 9550 robi sie już bardzo gęsto - ponad 130 stron!!! Tak więc apeluje do wszystkich posiadaczy 9550 XT o kierowanie swoich uwag i pytań do tego właśnie topicu. Może z czasem uda się go przykleić? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta niewatpliwie zasluguje na uznianie. Rowniez nie znalazlem nic na temat zmiant timingow na tym konkretnie modelu. A na eksperymentowanie nie mam niestety czasu :( Domysle jade na 450/700 i zadnych problemow, moze niedlugo sie pobawie i zobacze gdzie lezy kres :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj GeCube kręci sie na 500/800mhz przy standardowym chlodzeniu. Dalsze podkrecanie rdzenia coprawda nie powoduje zwisow w 3dmarkach ale w grach jest juz niestabilnie. Pamieci tez moge jeszcze bardziej podkrecic ale zaczynaja juz sie pojawiac artefakty. Zreszta faktycznie jak juz kilka osob zauwazylo, przy im wiekszch taktowaniach pamieci wzrost wydajnosci przy podkrecaniu owych pamieci zaczyna dawac coraz mniejszy efekt.

Bawilem sie juz timingami i niestey przy kazdym innym ustawieniu timingow pamieci nie kreca sie juz tak dobrze. Teraz przy ustawieniach 500/800mhz wiekszy zysk wydajnosci daje mi podniesienie taktowania rdzenia anizeli pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze:  

Radek 9550XT rev 1.2 (2.8 hynix) czy Sapphire lub HIS Radek 9600Pro? Oczywiście do podkręcenia i osiągi po o/c.  

Moim zdaniem wszystko jedno. Jeżeli R9600Pro to do o/c podobno najlepiej Gigabyte lub Saphire.

GeCube R9550XT ma ciche chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym chlodzicie swoje XT ?? i czy sa mozlive jakies vmody ?? :D

 

ps. moje XT rev 2.0 jest juz w drodze 8) teraz tylko chce kupic jakies jebitne chlodzenie i moze cos przylutowac.. :wink:

 

ps.2 czy Zalman ZM80D-HP + wentyl ZM-OP1 bedzie pasowal ?? :? bo na stronie producenta nie ma wzmianki o 9550.. :?

 

ps.3 wiem ze to chlodzenie jest drogie i nie chce sluchac argumentow ze sie nie opalca dla takiej karty i inncyh ble ble...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R9550XT ma dobre chłodzenie.

Wymiana orginalnego układu na radiator do CPU + pocięte radiatory od CPU na pamięci nie dają żadnego wzrostu możliwości o/c.

Ewentualnie można dołożyć radiatory na pamięci z drugiej strony karty oraz wentyl dmuchający na nią (tj. drugą stronę grafy z naciskiem na okolice rdzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie mogę uzyskać na standardowym chłodzeniu 500 max to 490 po zmianie pasty przed było jakieś 470 więc szykuje się do założenia chłodzenia od PIII oraz radiatorów na pamięci bo te się grzeja ostro i nadodatek są przykryte podkładkami gumowymi od strony radiatora co dodatkowo utrudnia odprowadzenie ciepła z nich mój max wynik to przy ustawieniu 490/770 3d mark 2001 - 13625, 2003- 4118 :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że R9550XT zachowują się całkiem podobnie. Rdzeń mojego też nie chciał iść @500MHz. Dokładnie karta traciła stabilność podczas testów puszczonych w pętli. Pomogło podniesienie napięcia na AGP z 1.5V na 1.6V, oraz ograniczenie MHz na pamięciach do 720 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie kupiłem egzamplarz na allegro (GeCubeXT)i czekam na przesyłkę w międzyczasie chciałem się podpytać "wyjadaczy" :D o parę rzeczy.dotychczas miałem karty wyłącznie ze stajni Nvidia i z ATI jestem zielony:

1 jakie stery najlepiej używać do gier a jakie do banchmarków

2 czym najlepiej podkręcać,w g-forcach kręciłem w sterach i jak wszystko chodziło stabilnie przez tydzień to flashowałem bios,z R9550XT chciałbym zrobić to samo,ale nie znam programów(edytor,flasher itp)

3 czy format jest konieczny???chciałbym się go ustrzec,jak wymaże driver cleanerem i będzie ok to można nie ruszać systemu?

4 czy na jednych sterach można grać w nowe rzeczy i starocie?bo słyszałem wiele opini i podobno lepiej mieć zapas driverów

sorry za może i głupie pytania ale chciałbym się ustrzec frycowego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie moze nie jest zwiazane z podkrecaniem, ale na pewno jest zwiazane z karta ati 9550 extreme gecube :D , a mianowicie w nie ktorych grach po jakis 3-5 min (a czasami nawet szybciej) obraz staje na 30s pozniej wychodzi do windy i mam komunikat "ati wygenerowalo blad jest on zwiazany z VPU Recover ze akceleracja zostala wstrzymana bla bla..."

czym to moze byc spowodowane, sterowniki zmienialem kilka roznych, karta nie podkrecana, system nowo stawiany!!??!!??

8O obiaw grzania pamieci

8O sterowniki (jesli tak to bardzo wdzeczny bede za podanie jakis konkretnych)

 

Dzieki!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie moze nie jest zwiazane z podkrecaniem, ale na pewno jest zwiazane z karta ati 9550 extreme gecube :D , a mianowicie w nie ktorych grach po jakis 3-5 min (a czasami nawet szybciej) obraz staje na 30s pozniej wychodzi do windy i mam komunikat "ati wygenerowalo blad jest on zwiazany z VPU Recover ze akceleracja zostala wstrzymana bla bla..."

czym to moze byc spowodowane, sterowniki zmienialem kilka roznych, karta nie podkrecana, system nowo stawiany!!??!!??

8O obiaw grzania pamieci

8O sterowniki (jesli tak to bardzo wdzeczny bede za podanie jakis konkretnych)

 

Dzieki!!

po co !? wyciagac stary (maly) topic o 9550 XT, skoro istnieje ten ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...