Skocz do zawartości
jonas

[recenzja] Razem ze mną Kundel Cztery

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobię króką reckę jak dotrze Dołączona grafika

 

Jak widać, im słabszy poziom podświetlenia tym większe duchy (nie mylić z ghostingiem e-inka). Ale to i tak wygodniejsze niż używanie okładki z lampką czy komórki Dołączona grafika

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=n3KXAEY1kmE&feature=player_embedded

 

 

PS. Mojego Classica odbiera Costi w przyszłym tygodniu Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano dotarł do mnie Kindle Paperwhite :)

 

Przyznam, że jestem zachwycony KPW: sterowaniem dotykiem i podświetleniem e-inka. Tego brakowało mi w Classicu :)

 

Ze względu na umieszczenie czterech białych LEDów w dolnej części ekranu faktycznie widać duchy, ale nie są one tak widoczne jak na klipie powyżej. Nie przeszkadzają w czytaniu i po chwili się o nich zapomina (najbardziej widoczne są do wysokości 1cm licząc od dolnej krawędzi, potem nikną w tekście). Podświetlenie jest łagodne dla oczu - porównałbym je, do jakości podświetlenia matryc zastsowanego w monitorach Eizo. Matryca z Thinkpada czy tabletu przy nich po prostu oślepia (w całkowitej ciemności, w nocy bez względu na poziom jasności). Nawet korzystanie z podświetlenia w dzień np. w autobusie czy podczas pochmurnego dnia - podswietlenie zwiększa kontrast tła. E-ink z KPW staje się bielszy i bardziej zblizony do wyglądu papierowej strony niż "szaro-bury" w Classicu.

 

Sterowanie dotykiem jest niezwykle intuicyjne i naturalne (jak na smartfonie czy tablecie): przewracanie stron, regulacja poziomu oświetlenia, obsługa wgranych ebooków, zoomowanie PDFów (multitouch) czy przytrzymanie palca na wybranym słowie wywołuje słownik (wgrałem polsko-angielski i ustawilem jak domyślny). Dotyk pracuje świetne, ale czasem czuć lekkie opóźnienie. Powierzchnia ekranu jest lekko chropowata podczas przesuwania palca w porównaniu do Classica - dzięki czemu nie pozostawia się śladów jak to bywa np. na Gorilla Glass.

 

Jak już jestem przy ekranie KPW - jest on gęstszy niż w Classicu. Ale nie widzę wyraźnej różnicy na korzyść KPW.

Wymiary: są prawie identyczne jak w Classicu, ramka górna jest odrobinę "grubsza". KPW jest też wyraźnie cięższy i posiada "plecy" w pełni pokryte gumową wartstwą - nazwa Kindle jest wklęsła.

 

Literaturę w formacie .mobi można czytać jak to w Kindle'u - w pełni komfortowo.

Dzięki zoomowaniu dotykiem, czytanie PDFów jest znacznie wygodniejsze i w ogóle możliwe. Tekst z obrazkami typu: dokumentacja z wykresami czyta się w miarę. Spróbowałem komiks przekonwertować z .cbz do .pdf - owszem Kindle wyświetlil go poprawnie, ale ze względu na małą przekątną sześciocalowego ekranu, tekst w dymkach jest bardzo drobny - trzeba je zoomować (zbyt często ;) ). Do komiksów najlepiej nadawalby się KPW ale dziesięciocalowy.

 

KPW kosztował mnie 197$ (ok. 620 zł) - trochę dużo jak na tylko czytnik ebooków (KPW posiada przeglądarkę Internetową - ale dość kulawą, nie polecam jej do przeglądania innych stron niż Wikipedia). Ale za łatwość obsługi, świetne podświetlenie, zarządzanie ebookami (1,3GB lokalnie i 5GB chmura) i jakość wykonania - jest wart swej ceny. Owszem, można dołożyć i za 850 zł mieć tablet z 10" IPSem (2048x1536), na którym można komfortowo czytać komiksy - ale: oświetlenie będzie oślepiać, na slońcu prawie nic nie będzie widać na ekranie, a błyszcząca powierzchnia będzie zbyt refleksyjna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amazon odkupił od Samsunga technologię kolorowych ekranów - Liquavista wykorzystujące electrowetting.  

 

Technologia Electrowetting (elektrozwilżania) polega – w dużym uproszczeniu – na odtwarzaniu obrazu przez drobinki oleju wprawiane w ruch za pomocą impulsów elektrycznych. Jej zalety to przede wszystkim: energooszczędność, lekkość i szybkość odświeżania. Te cechy dają szansę, że ekrany Electrowetting znajdą zastosowanie nie tylko w czytaniu ale też odtwarzaniu video.

 

 

 

 

 

Żródło: http://swiatczytnikow.pl/amazon-kupil-liquaviste-czy-to-oznacza-kolorowego-kindle/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to e-czytnik jak tradycyjny Kindle ale tablet. Amazon udostępnił możliwość zakupu tabletu Kindle Fire HD 7 i 8,9 cala także polskim klientom.

 

http://www.amazon.com/gp/product/B00960YR3Q/?tag=swiatka-20&country=PL

 

Dołączona grafika

 

Ceny po doliczeniu przesyłki i cła oraz 23% VATu wynoszą odpowiednio od 950 zł (7 cali, 16GB) do 1350 zł (8,9 cala, 32GB).

 

Ale nie w sprzęcie tkwi najciekawsza zaleta. Jest szansa, że wraz umożliwieniewm zakupu KF HD pojawi się usługa Amazon Prime - która za 79$ rocznie pozwala na nielimitowany dostęp do filmów i seriali (streaming) oraz wypożyczania książek. W przeciwnym razie będzie to tylko drogi tablet - choć dobry konkurent dla iPada.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wietrzenia magazynów ciąg dalszy:

Kindle DX (e-ink 9,7 cala, free 3g) - wrócił do sprzedaży:

http://www.amazon.com/dp/B002GYWHTU?tag=swiatka-20&country=PL

Ale cena 299$ (bez kosztów przesyłki, cła i VATu) to jednak trochę sporo jak na e-ink. Z drugiej strony - idealny do PDFów np. czytania prac naukowych czy czasopism.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kindle PaperWhite - torture test - czyli co się stanie z KPW po wybrażeniu na słońcu, utopieniu, czy rzuceniu na skały Dołączona grafika

 

http://www.youtube.com/watch?v=q3waD-Sbf7M&feature=player_detailpage

 

 

Twardy skurczybyk jest Dołączona grafika

Albo wartwa guidera zwiększa wytrzymałość e-inka na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Przy okazji - nowa wersja softu do KPW w wersji 5.3.6 do pobrania z Amazonu:

 

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_cn?ie=UTF8&nodeId=201064850&tag=swiatka-20

 

 

PS. Poprzednia poprawka nie rozwiązała pewnego drobiazgu tj. problemu ze sporadycznym niegasnącym podświetleniem po uśpieniu czytnika. Dlatego raz na miesiąc warto zrestartować KPW. Może 5.3.6 coś pomoże :) U mnie po około 1,5 - 2 miesiącach bez restartu zdarza się coś takiego.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, potrzebuję porady odnośnie zakupu Kindle'a. Chciałbym tkaie urządzonko sprawić żonie na urodziny i nie wiem jaką wersję wybrać.

1.Z rekalmami czy bez

2. Jaki dokładnie model

 

Za wszelakie porady będę wdzieczny - nigdy nie miałem nawet tego ustrojstwa w rękach

 

Wstępnie myślę o 5 Classic. Było by miło gdyby sprzęt odtwarzał PDFy

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zacznę od PDFów - Kindle z 6 calowym ekranem (PaperWhite, Classic, Keyboard) nie jest do nich stworzony. PaperWhite pomimo multitoucha nie pozwala na wygodne czytanie PDFów. Każdy z nich ma za mało cali - tryb czytania w poziomie trochę pomaga. Zmiana rozmiaru czcionki w Kindle nie działa w przypadku formatów innych niż AZW, PRC, MOBI. Kindle DX jest znacznie lepszy pod tym względem ponieważ ma większą przekątną. Kolejnym mankamentem e-ink są barwy, a raczej odcienie szarości - jeśli PDF zawiera np. kolorowe wykresy to poszczególne linie i słupki mogą być czasem trudne do identyfikacji.

 

Tak więc PDF = Kindle DX lub Fire 8,9 Dołączona grafika lub konwertowanie PDFów do formatów, w których Kindle może wykonać skalowanie czcionek.

 

 

Jak to wygląda w praktyce - na czystym PDF bez przeróbek:

 

Dołączona grafika

 

Po wybraniu trybu Landscape w Kindle jest już lepiej, ale nadal trzeba dobrze wpatrywać się tekst

Dołączona grafika

A tak wygląda przykładowy komiks przekonwertowany z formatu CBR:

 

Dołączona grafika

 

 

W przypadku natywnych formatów czyli AZW, MOBI i PRC - Kindle sprawdza się doskonale. Można zmieniać rozmiar czcionki i jej krój, odstępy między wierszami czy marginesy. Działa też bez zarzutu spis treści i zoomowanie obrazków. W zasadzie każda, większa e-księgarnia w Polsce pozwala na zakup książek w formacie MOBI:

 

Dołączona grafika

 

 

Zoomowanie obrazków dwóch dotknięć (na obrazku) i na lupce:

 

Dołączona grafika

 

 

 

Nawet w ciągu dnia podświetlenie KPW poprawia kontrast i komfort czytania np. w autobusie. Nie wspominając o czytaniu wieczorem czy w nocy. W Classicu musiałem korzystać z lampki lub komórki :)

 

Dołączona grafika

 

 

IMHO, kto choć raz miał doczynienia z Paperwhite, do Classica już nie wróci Dołączona grafika KPW obsługuje się dotykiem i jest to znacznie szybsze i naturalniejsze np. wykonywanie notatek (klawiatura ekranowa) czy dotykanie słów celem błyskawicznego skorzystania ze słownika. Na Classicu zajmuje to więcej czasu i sczególnie pisanie wymaga wprawy ze wzgędu na joystick. Wikipedię także wygodniej obsługuje dotykiem.

 

Co do reklam - moja wersja jest bez. Ale z tego co wyczytałem w sieci przed zakupem, pojawiają się one tylko na wygaszaczu ekranu i ekranie głównym. Nie są dokuczliwe, a nawet czasem przydatne. Można je zneutralizować przy pomocy kontroli rodzicielskiej.

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że czytasz "Sportowa Jazda Samochodem" Bogdanow i Cygankow - fajna książka.

 

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź.

 

Zawęziłem wybór - z racji ceny - do KPW i Classic. Różnica w cenie jest znaczna bo 200 PLN, tu się muszę zastanowić bo głupio by było gdyby prezent okazał się niewypałem.

 

Na allegro kuszą wersje Refurbished - czy orientujesz się jak to wygląda w przypadku Amazon, tzn czy faktycznie nie naprawiają a wymieniają na nówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SJS - ciekawa książka, pomimo tego, że została napisana na podstawie doświadczeń z samochodami tylnonapędowymi to niejedna porada sprawdza się także w przypadku napędu na przednią oś Dołączona grafika Powinna być obowiązkowym elementem podczas nauki jazdy przynajmniej jako teoria. Byłoby mniej wypadków. Ja dzięki niej nauczyłem się dynamicznie i bezpiecznie jeździć po oblodzonej nawierzchni.

 

Z wymianą wadliwego Kindle'a przez Amazon różnie bywa. Czasem jest to zupełnie nowy, a czasem refurbished. Jedno jest pewne, że refurbished będzie w 100% sprawny ponieważ są dokładnie sprawdzane przed powrotem do obiegu. Nowe nie są testowane i czasem ktoś pisze, że trafił mu się taki z usterkami.

 

 

Kindle to jednak sprzęt o dość wąskim zastosowaniu.Trzeba lubić czytać książki i na dodatek przyzwyczaić się do tego, że Kindle nie pachnie jak papier i farba drukarska oraz nie szeleści przy przewracaniu kartek. Dla cześci osób jest to bariera nie do przezwyciężenia. Sam wolałbym książki papierowe, ale dzięki KPW nie muszę ograniczać się do jednej czy dwóch w plecaku - mogę zabrać dowolną ilość ebooków:poradniki, beletrystyka, techniczne (Kindle pamięta, na której stronie danego ebooka skończyłem), mogę czytać w pełnym słońcu jak i w kompletnej ciemności. Do dyspozycji mam także Wikipedię i słowniki np. ang-pol. Mogę też przeszukać ebooka podając dane słowo. Mam też trochę książek papierowych w płóciennych oprawach czy w obwolutach, których szkoda mi zabierać w teren aby nie uszkodzić nawet po zapakowaniu w zastępczą okładkę. Ebooka nie da się popbrudzić, a Kindle jest całkiem wytrzymały - sprawdza się, no może poza mrozami. Ja swojego noszę w tylnej kieszeni spodni - nie jest pomimo tego porysowany czy powycierany. Ekran i obudowa są jak nowe. Ramka wokół ekranu "palcuje" się, ale sam

ekran już nie. Jest delikatnie chropowaty, przypomina odrobinę papier przy pocieraniu.

 

Z KPW jest bardzo zadowolony. Bez zbytniego męczenia oczu mogę przeczytać około 1500 stron w dwa tygodnie. Dołączona grafika

Na laptopie mogłem przeczytać najwyżej połowę tego pomimo zmiany tła na sepię czy po ustawieniu czarnego tła i białych liter

 

Mój Classic sprzedał się dość szybko. Więc nawet gdyby okazał się to nieudany prezent, nie będzie problemu ze sprzedażą Dołączona grafika

 

Amazon stał się w pewnym sensie iPhonem/iPadem wśród e-czytników i ma wyrobioną markę Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Po przemyśleniu całej sprawy wybrałem Classica. Urządzenie będzie używane tylko w warunkach dobrego oświetlenia -w domu i pracy, nic poza tym. Na PDFach zależało mi ponieważ żona pewnie będzie rozważała literaturę fachową, ale jak wcześniej pisałeś tu i tak potrzebny byłby DX, poza tym nie jest to olbrzymia ilość pozycji i warto je mieć fizycznie bo zawsze sę cośam chce nabazgrać na marginesach.

 

Poza tym wyszedłem z założenia, że urządzenie to jest czymś na tyle "innym", że warto się zapoznać z nim w wersji podstawowej by potem - jeśli się sprawdzi - rozważyć ewentualny zakup 2go bardziej wypasionego wiedząc czego się chce.

 

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za porady!

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobiazg, mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z Kindle'a Dołączona grafika

 

Myślę, że w przyszłym roku Amazon wypuści na rynek kolorowy e-ink. Tym bardziej, że konkurencyjne firmy mają już kilka modeli - choć niedoskonałych jeszcze m.in. z powodu powolności i ghostingu.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował się zainteresować ofertą od Onyxa, Booxy naprawdę dają radę. A obsługą PDF biją kundle na głowę (reflow). Mam i62 z aktualnym softem od espresso i nie narzekam. Brakuje jedynie glow. Kiedyś pewnie wymienię na podświetlanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa konkurencja dla Kindle'a w atrakcyjniejszej od tego pierwszego cenie:

 

Nook Book Simple Touch - odpowiednik Kindle Classic i Touch:

 

http://allegro.pl/czytniki-ebookow-czytniki-110212?string=Nook+Simple+Touch

 

Nowy za około 237 zł - http://allegro.pl/czytnik-nook-simple-touch-2gb-wifi-2-lata-gwar-dhl-i3385298568.html

 

Nawet za 200 zł (nowy!). Nawet bez gwarancji producenta to niezła alternatywa dla Classica i godna konkurencja dla Toucha,

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jak pisałem wcześniej kupiłem żonie 4kę Classica z reklamami. Jest bardzo zadowolona, reklamy nie przeszkadzają ani trochę, a urządzenie robi naprawdę sympatyczne wrażenie. 

 

Z ciekawości przerzuciłem książkę w PDFie zawierającą ryciny i zdjęcia przez maila kindlowego i, co mnie zaskoczyło, da się czytać.

 

Dziękuję raz jeszcze za porady i Wasze wrażenia.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy wrzesień, czyli tradycyjny miesiąc w którym Amazon prezentuje swoje nowości.

 

W tym roku bez pompy i w po cichu został wprowadzony do sprzedaży (na razie tylko w wybranych krajach) nowy All-New Kindle PaperWhite. Bez pompy, ponieważ w tym roku rewolucji nie było na miarę wprowadzenia sterowania dotykiem "K. Touch" czy podświelenia "K. PaperWhite". Po cichu liczyłem na kolorowy e-ink lub KPW w rozmiarze DXa Dołączona grafika

 

All-New Kindle PaperWhite

 

Dołączona grafika

 

 

W telegraficznym skrócie - All-New Kindle PaperWhite:

 

- jeszcze bielszy ekran o poprawionym kontraście (jak to ktoś określił, ekran w KPW był wyprany w zwykłym proszku, a w All-New KPW w Arielu) Dołączona grafika

- poprawione podświetlenie

- udoskonalone sterowanie dotykiem

- 25% wydajniejszy procesor

- oprogramowanie zyskało kilka usprawnień i nowych funkcji

 

 

Szczegółowy opis po kliknięciu odnośnika lub na stronie Amazonu:

 

http://swiatczytnikow.pl/jest-juz-nowy-kindle-paperwhite-bez-rewolucji-i-na-razie-nie-dla-nas/

 

http://www.amazon.com/gp/product/B00AWH595M/?tag=swiatka-20

 

 

Cena pozostała niezmieniona.

 

Ciekaw jestem czy starsza wersja PaperWhite'a otrzyma oprogramowanie All-New KPW. Touch po pewnym czasie otrzymał Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kindle PaperWhite 1-gen otrzymał aktualizację oprogramowania (wersja 5.4.4) zawierającą większość nowych funkcji z All-New KPW (2-gen).

 

Aktualizacja jest dostępna pod tym adresem:

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_sib?ie=UTF8&nodeId=201064850&tag=swiatka-20

 

Plik należy pobrać, podlączyć Kindle'a kablem USB i wgrać do głównego katalogu. Następnie potrzeba zrestartować czytnik - po starcie aktualizacja oprogramowania rozpocznie się samoczynnie. Lub wybrać Menu > Settings > Update your Kindle.

 

 

Zmiany wprowadzone w 5.4.4 zawierają nowe funkcje z All-New KPW m.in.:

 

- Page Flip - funkcja umożliwiająca poruszanie się po kolejnych rozdziałach i podgląd stron

 

- Vocabulary Builder - podręczny słownik (schowek) przeznaczony do gromadzenia słów, które zaznaczyliśmy w tekście. Idealne narzędzie do powtarzania i utrwalania obcojęzycznych słówek. Zapisane słówka synchronizują się z chmurą Amazona - poza zarejestrowaniu się na innym Kindle'u z oprogramowaniem wspierającym Vocabulary Builder - baza słówek zsynchronizuje się.

 

- tworzenie Kolekcji także w chmurze (Cloud) co pomoże w uporządkowaniu własnych zbiorów nie tylko w urządzeniu, ale i w chmurze Amazona.

 

- integracja z portalem Goodreads pozwalającym na dzielenie się z innymi opiniami o przeczytanych książkach. Takie "Lubimyczytać" po angielsku

 

- Kindle Free Time - funkcja pozwalająca na stworzenie oddzielnego profilu dla dzieci/młodzieży na Kindle'u.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...