Skocz do zawartości
sthEn

2700k - Bus Speed 99.98 MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak w temacie - szału dostaję od tego 4498.95 MHz zamiast ślicznych 4500. Co może być?

 

2700k.png

 

W biosie wyłączony Speedstep, Spread Spectrum, C1, C3. Co jeszcze może na to wpływać?

 

Co śmieszne, jak zmienię BCLK na 100.1, to pokazuje 100.12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ze Spread Spectrum jest za to odpowiedzialny ( chociaz u ciebie różnice są naprawde niewielkie, u mnie to było jakieś 4488-90 MHZ). Skoro wyłączyłeś, powinno być stałe 4500. Jakiś miesiąc temu miałem identyczny problem i zacząłem bawić się opcjami w biosie. Ostatecznie już nie pamiętam co zmieniłem, ale trzyma mi stałe 4500 podczas obciążenia. Metoda prób i błędów testowałem. Wyłączałem jakąś opcje, restart i OCCT i sprawdzanie zegarów.

Edytowane przez Krydor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rezonator kwarcowy jest winowajcą, gdyż nie jest wystarczająco precyzyjnie wykonany żeby mógł generować falę elektromagnetyczną o częstotliwości idealnie równej 100.00000MHZ, co odpowiada w tym wypadku za zegar bazowy - oczywiście w uproszczeniu. Dlatego też po ustawieniu opcji BLCK na 100MHZ ustawia on najbliższą możliwą częstotliwość, w tym wypadku 99.98MHz, bo innej fizycznie nie może. Rozwiązaniem może być wylutowanie kwarcu z płyty głównej i zastąpieniem go lepszym, który pozwoli na taką precyzję w ustawianiu częstotliwości. Tak się podkręcało pierwsze Pentiumy, wymieniając kwarc na taki o wyższym taktowaniu, co podbijało szynę systemową i przez to podkręcało się procesor (oraz ram, dysk, kartę dźwiękowa i wiele innych, co czasem powodowało niekoniecznie porządane efekty).

 

Zanim zaczniecie chłopaki cokolwiek podkręcać i przestawiać na ślepo opcje w biosie czy uefi, to moim zdaniem wypadałoby się zapoznać z takimi podstawowymi kwestiami, bo to ułatwia życie i pozwala zrozumieć dlaczego coś działa - lub nie działa - albo jak zrobić coś z lepszym skutkiem.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw bclk na 101MHz jak chcesz mieć prekroczone 4500MHz.Ja tak utknąłem z 2500K na 50x100 i pokazywał 4999MHz, nie mogłem zrobić walidacji na 5GHz a 5.1GHz było niestabilne. 5050MHz za to śmigało pięknie łącznie z przechodzeniem 24h p95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoją metodą udało by mi się pstryknąć nawet przy 0,86v bo miałem ustawiony spory minusowy offset (i z77 extreme4 która też odejmowała sama :biggrin: ). Teraz już nie mam takiej zajawki na OC, cieszy mnie że 4790K ma 4.40GHz z fabryki bo nie mam setek godzin na testowanie stabliności. Jeszcze jak miałem 2500K to miałem fioła na punkcie MHz i voltów. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...