Skocz do zawartości
zacu

Problem z gniazdem PCI Express - Komputer nie widzi karty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 

Od razu przepraszam, że tak z grubej rury i bez ładnego przywitania, ale powoli wykańcza mnie zaistniała sytuacja. Zacznę od początku.

Postanowiłem złożyć komputer dla taty z części używanych. No, poza obudową, która jest nowa, wszystko było znalezione na ogłoszeniach OLX, co pozwoliło znacząco zbić cenę, zresztą niektórych komponentów i tak nie da się kupić w sklepie, ale to mniejsza. Sprzęt złożyłem, obyło się raczej bez większych przygód, czasami tylko dysk wydaje dziwne dźwięki i ogólnie pracuje dość głośno, ale poza tym było naprawdę znośnie. No właśnie, było. Do czasu instalacji karty.

Stwierdziliśmy, że weźmiemy kartę z mojego komputera, czyli Radeona HD 7870 od Sapphire. Jednak po podłączeniu go nie było żadnego obrazu z karty, jedynie po wyjściu ze zintegrowanej. Tak więc pierwszym krokiem jaki zrobiłem było udanie się do BIOSu, żeby sprawdzić, czy czasem port PCI nie jest całkowicie wyłączony. No i nie był, wszystko zdawało się być na swoim miejscu. Kolejnym podejrzanym była płyta, może sam port był walnięty. Skontaktowałem się z panem, od którego ją kupiłem. Odpowiedział, że u niego był zamontowany GTX 1050Ti i "wszystko śmigało".

Podjąłem więc próbę resetu ustawień fabrycznych biosu, z zerowym skutkiem. Natomiast podczas tej operacji zauważyłem, że ze slotu wystaje jakiś niepokojący materiał, tak jakby guma, który okazał się być po prostu kurzem. Także mocno przedmuchałem to miejsce sprężonym powietrzem i O DZIWO karta zadziałała. Obraz poszedł już normalnie, przez wyjście karty, płyta ją wykryła, sterowniki się zainstalowały. Wszystko zdawało się działać.

Aż do dzisiaj. Wystąpił pewien problem, że kiedy karta się mocniej nagrzewała i kiedy odpalał się drugi wentylator, zaczepiał on o niektóre kabelki, co powodowało nieprzyjemny dźwięk, a'la start helikoptera. Także wyjąłem kartę, ułożyłem odpowiednio kable, tak żeby nie "haczyły" o łopatki wentylatora. Podłączyłem wszystko jak wcześniej, kartę i zasilanie również i sytuacja jak wcześniej, obrazu brak, jedynie ze zintegrowanej. Komputer działa, odpala się bez problemu, ale karty nie widzi, w menadżerze urządzeń jest widoczna jako niepodłączona.

Rzeczy, które próbowałem, a nie zadziałały:
- kilkuktorne wyjmowanie karty, przedmuchiwanie slotu i próba odpalenia komputera,

- zmiana kabla zasilającego (karta ma wejście na 2x6pin) na 2x kabel molex z 2x taką przejściówką [http://www.avadirect.com/images/items/MSC-ADR-MLXM26PPCIE.jpg],

- reset ustawień biosu,

 

Podaję specyfikację:

Intel Core i5 2400

ASRock H61M DG3 USB3

Corsair VS 550W

Corsair Vengeance DDR3 1600MHz (tutaj mały problem, bo procesor obsługuje tylko do 1333MHz, ale kości docelowo będą inne, aktualnie czekam aż dojdą)

WD Caviar Blue 750GB

Sapphire Radeon HD 7870

 

Jeśli znajdzie się tu jakaś dobra dusza, która będzie miała pomysł co mogę zrobić, to będę niezwykle wdzięczny. Mogę wysłać wszystkie niezbędne zdjęcia, testy, wyniki, cokolwiek co może pomóc rozwiązać problem. Aktualnie jestem wykończony wkładaniem i wyciąganiem karty, bo siedzę i głowię się nad tym od rana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj mały problem, bo procesor obsługuje tylko do 1333MHz

Akurat Sandy Brigde działa nawet do 2133 MHz, ale na większości płyt przynajmniej P67 spokojnie pociągną 1866MHz

Co do problemu to skoro przy wcześniejszym ułożeniu, zaraz po wyczyszczeniu kurzu, wszystko działało to jedynymi sensownymi wyjaśnieniami jest albo uszkodzenie/niepoprawne podpięcie któregokolwiek z kabli czy złączy (np. uszkodzenie styków PCIe,) albo złośliwość elektroniki. Sam pamiętam jak mojego R9 270x wyciągałem po to aby przeczyścić płytkę, radiatory, nałożyć nową pastę, a potem po podpięciu nie działał. Wtedy byłem akurat kompletnie zielony w sprawach komputerów, ale wyłączyłem i włączyłem komputer kilka razy, aż za pewnym razem zadziałało, musiałem włączyć komputer, wyciągnąć kabel z wtyku na karcie graficznej, podłączyć pod integrę (nie zadziałała nie wiem czemu), podłączyć z powrotem pod kartę, wyłączyć i włączyć kompa i już działało. Nie wiem do dziś co było przyczyną, ale cieszę się że działa do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Sandy Brigde działa nawet do 2133 MHz, ale na większości płyt przynajmniej P67 spokojnie pociągną 1866MHz

 

Dzięki za sprecyzowanie ;)

 

 

Po co ojcu dedykowana grafa?

 

Do grania. Głównie pyka w World of Tanks, ale ostatnio podłapał też manię na PUBG'a. No i jak w końcu będzie miał na czym grać, to myślę, że szybko złapie bakcyla na jeszcze inne tytuły. Wcześniej grał na leciwym już laptopie Della, który w te wakacje padł, tak na amen. Toteż postanowiliśmy przerzucić się na peceta.

 

Podejrzewam , że gniazdo w płycie "ma już dość" ( jest uszkodzone ) :(

P.S. A tacie nie wolno grać ;p ?

 

Również tak mi się wydaje. Tylko dlaczego w takim razie u poprzedniego właściciela wszystko działało? No i nade wszystko - dlaczego przed ostatnim odłączeniem karta działała też u mnie?  :mellow: 

 

Jeśli to w czymś pomoże, to może podeślę zdjęcie tego gniazda. Wydaje mi się, że może być problem z częścią pinów, tych dolnych, które idą tak lekko do góry.

Albo to ja po prostu szukam dziury we wszystkim.

 

EDIT: Dodam jeszcze, że u mnie, odwrotnie zresztą jak u AbleDoga, na karcie zintegrowanej wszystko chodzi. Po prostu kiedy płyta wyłapała, że jest coś podpięte pod slot PCI to automatycznie przełączyła obraz. Także ten mechanizm działa, problem raczej leży w tym nieszczęsnym gnieździe... gniaździe? No, sami wiecie.

Edytowane przez zacu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetrzyj styki w radku ( alkoholem izopr. lub spirytusem ) i sprawdź poprawność ( solidność ) połączeń dodatkowych wtyczek zasilania karty , jak nie pomoże to gniazdo w płycie już "strajkuje" :(

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetrzyj styki w radku ( alkoholem izopr. lub spirytusem ) i sprawdź poprawność ( solidność ) połączeń dodatkowych wtyczek zasilania karty , jak nie pomoże to gniazdo w płycie już "strajkuje" :(

 

Dziękuję, zrobiłem to już wcześniej. Zapomniałem dopisać do spisu "Rzeczy, które próbowałem, a nie zadziałały"  :mellow: .

 

Właśnie wysyłają się zdjęcia, o których mówiłem. Może akurat trafię tu na jakiegoś speca od pinów, który będzie umiał po ich wyglądzie stwierdzić czy się nadają, czy nie. I jeszcze luźno zapytam, wymiana samego portu PCI bez wymiany płyty raczej nie wchodzi w grę?

Edytowane przez zacu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm może kup riser i zapnij vga pod PCIE x1 , ale wydajność  drastycznie spadnie ...

http://allegro.pl/tasma-riser-usb-3-0-pci-e-pci-1x-16x-sata-molex-i6931281280.html

 

Bios w płycie najnowszy ? , może płyta "gryzie" się z tym konkretntym modelem radeona  ( tyle , że wówczas- poprzednio- nie powinien działać )

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...