Skocz do zawartości
Dr.Crash

Problem Z Podkręcaniem Bartona 2400+ Mobile

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Tym razem zmagam sie z nieco dziwnym problemem. otoz posiadam plyte glowna MSI KT 600 FSIR 2 i po zamontowaniu do niej procka Athlon 2400 mobile ni jak nie moge podkrecac mnoznikiem. tzn mnoznik stoi sztywno na 13,5. fsb owszem idzie, ale jak zrobie np na 166 fsb to automatycznie wszystko sie blokuje. probowalem zmienic bios plyty na najnowszy ale problem pozostaje ten sam. od czego to zalezy? procesor ma ponoc odblokowany mnoznik. i co ciekawe, jak sprawdzam w wcpuid dane chipsetu, to pokazuje mi ze niby oparte to jest na VIA KT 400A. a to przeciez jest VIA KT600. rozumie ktos tu cos?prosilbym o porady co z tym problemem zrobic. z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>> Dr.Crash: Nie możesz zmieniać mnożników, bo procek jest w trybie "mobile" i tylko na nForce 2 możesz zmieniać mnożniki z BIOS. Masz 3 wyjścia:

1) zmieniać mnożniki z windows za pomoca cpumsr lub crystal cpuid (po każdym restarcie kompa będziesz to musiał robić na nowo).

2) przeciąć trzeci mostek L5[2] i przerobić procka w tryb desktop (na 99,9% powinno działać) - wtedy będziesz mógł zmieniać mnożniki z BIOS, ale nie będziesz mógł korzystać z dynamicznej zmiany mnożników w crystal cpuid.

3) ustawić mnożnik na stałe tnąc odpowiednie mostki L6.

 

Przejrzyj sobie ten post - autor miał podobny problem:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=136001

 

FSB 166 powinno pójść - podnieś napięcie na procku. Jeśli nie zadziała, to napisz jakie masz pamięci (kości, producent) i timingi.

 

>> Tomwer: i co za różnica? Widzę, że aż musiałęś wyprodukować post, żeby go uświadomić :D

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo taaa, czyli teraz to juz kumam. hmm, czyli o puszczeniu go na fsb 200 moge zdecydowanie zapomniec, tak? :mur: info dla kolegi ktory patrzyl na podpis- ta konfiguracja jest dawno nie aktualna. z gory dzieki za podpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a teraz do konkretow. czy tnac ten mostek to jedyny efekt bedzie tylko taki ze plyta bedzie go widziala jako desktop? dlaczego tak sie dzieje ze skoro proc ma odblokowane mnozniki to w tym wypadku i tak ma zablokowane? ciekawi mnie jeszcze jeden szczegol dlaczego wpcuip podal informacje ze chipset jest VIA 400A skoro to jest via kt600. i na koniec reasumujace pytanko, czyli tnac ten mostek uzyskuje sie te same wlasciwosci do podkrecania z poziomu bios jak na platformie nforce 2, tak? prosze o odpowiedzi. z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że za bardzo nie wiesz, o co w tym chodzi, więc ci wyjaśnię.

AthlonXP (Duron Applebred też) może pracować w jednym z dwóch trybów: desktop lub mobile (za nie odpowiedzialny jest właśnie trzeci mostek L5 czyli [2]). Dla każdego z tych trybów mnożnik jest ustawiany w inny sposób: dla dektopa - mostki L3, dla mobila - L6. Zależnie od trybu pracy zostanie ustawiony odpowiedni mnożnik. Każda płyta umożliwiająca ustwianie mnożników w BIOS (lub dipami na płycie) pozwala na zmianę tylko tych desktopowych (wyjątkiem jest ASRock). Jeżeli płyta wykryje, że procek jest mobile - ustawia mnożnik mobile, O ILE jej chipset jest w stanie obsługiwać procesory mobile.

Chipsety, które to obsługują to min.:

-VIA KT333, K400, KT400A, KT600, KT880.

-SIS 735, 746, 748

Chipsety, które tego nie obsługują to:

-nForce2

-AMD jakiś tam ;)

-stare VIA

Dlatego na nf2 można przestawiać mnożniki w BIOS, a na twojej trzeba najpierw przeciąć L5[2]. Po prostu nf2 ignoruje procesory mobile i traktuje je jak zwykłe desktopy, natomiat VIA wymaga tej przeróbki, żeby zmusić ją do ustawiania mnożników desktop. Po tej przeróbce będziesz mógł dać i FSB 200 - po prostu zredukujesz mnożnik do np: 11x :).

 

ciekawi mnie jeszcze jeden szczegol dlaczego wpcuip podal informacje ze chipset jest VIA 400A skoro to jest via kt600.

Pewnie dlatego, że KT400A to to samo co KT600. KT400A to "odpadki" z produkcji KT600 z nie gwarantowaną przez VIA obsługą FSB200. Nie przejmuj się - u mnie pokazuje to samo.

 

czyli tnac ten mostek uzyskuje sie te same wlasciwosci do podkrecania z poziomu bios jak na platformie nforce 2

Po przeróbce będziesz mógł zmieniać mnożniki z BIOS, tak jak na nf2. Oczywiście blokady AGP/PCI nie będzie :D

 

Tu masz więcej info na temat mostków:

http://fab51.com/cpu/barton/athlon-e23.html

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie nazywa fachowa wiedza. wielkie dzieki. zajolem sie juz tym tematem i trafilem na nastepujacy problem. wedlu tej specyfikacji jaka mi podeslales za pomoca linku wynika ze aby uzyskac athlona xp musialbym przeciac 2 mostki. o ile 2 jest przeciety, przecinajac 3 uzyskuje athlona mp a dopiero tnac 4 uzyskuje athlona xp. czyli reasumujac do przeciecia mialbym lacznie 2 mostki. mam racje czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze kwestia zmiany mnoznikow. nie wiem czy dobrze skumalem, ale jesli odpowiedzialne za to sa mostki L3 to u mnie sprawa jest nastepujaca 1- zamkniety, 2 i 3 otwarte 5 i 6 zamkniete, czyli na to wychodzi ze mialbym po przerobce na desktopa od razu zablokowany mnoznik na wartosci jaka ustalaja mostki, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, że tak długo, ale z netu korzystam na uczelni :)

 

wedlu tej specyfikacji jaka mi podeslales za pomoca linku wynika ze aby uzyskac athlona xp musialbym przeciac 2 mostki. o ile 2 jest przeciety, przecinajac 3 uzyskuje athlona mp a dopiero tnac 4 uzyskuje athlona xp. czyli reasumujac do przeciecia mialbym lacznie 2 mostki. mam racje czy nie?

Trzeba przeciąć tylko jeden mostek:

http://www.ocworkbench.com/2004/guides/unl...ml_34315f5e.png

Ten od MP odpowiada za pracę wieloprocesorową, więc nie musisz go przecinać!

 

i jeszcze kwestia zmiany mnoznikow. nie wiem czy dobrze skumalem, ale jesli odpowiedzialne za to sa mostki L3 to u mnie sprawa jest nastepujaca 1- zamkniety, 2 i 3 otwarte 5 i 6 zamkniete, czyli na to wychodzi ze mialbym po przerobce na desktopa od razu zablokowany mnoznik na wartosci jaka ustalaja mostki, tak?

To byłby mnożnik domyślny, czyli komp uruchamiałby się na nim, gdybyś miał mnożnik w BIOS ustawiony na Default. Byłby to mnożnik 6x albo 9x zależnie od kolejności w jakiej podałeś mostki. Napisałeś, że procek ma odblokowany mnożnik, więc po przeróbce powinieneś mieć możliwość zmiany mnożników w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info. sluchaj, zrobilem wedlug specyfikacji i jednak mialem racje. tnac 3 mostek po uruchomieniu kompa, bios wykrywal go jako amd sempron. mnoznik oczywiscie dal sie regulowac bez przeszkod. postanowilem zaryzykowac i przeciolem ostatni mnoznik i wtedy dopiero proc zostal wykryty jako amd barton xp. ciekawe,co?aktualnie puscilem go na fsb 200 mnoznik x 11 i smiga jak torpeda. co mnie tylko ciekawi, mianowicie zauwazylem ze wartosci mnoznika w biosie mam tylko do 15. od czego to zalezy? jak przeciety byl tylko 3 mostek to mnoznik byl tylko do 13. wtedy proc pracowal jako sempron. czy wartosci mnoznika tez zaleza od jakichs mostkow na procu? czy to juz zalezy od plyty glownej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj, zrobilem wedlug specyfikacji i jednak mialem racje. tnac 3 mostek po uruchomieniu kompa, bios wykrywal go jako amd sempron. mnoznik oczywiscie dal sie regulowac bez przeszkod. postanowilem zaryzykowac i przeciolem ostatni mnoznik i wtedy dopiero proc zostal wykryty jako amd barton xp. ciekawe,co?aktualnie puscilem go na fsb 200 mnoznik x 11 i smiga jak torpeda.

Wiesz, chodziło mi o to, że tylko L5[2] musi być przecięty aby procesor był desktop. Ostatni mostek to właściwie służy chyba tylko do odróżniania Athlona XP od Semprona. Ale nie ważne, zmiana mnożnika działa, więc jest ok :).

 

]co mnie tylko ciekawi, mianowicie zauwazylem ze wartosci mnoznika w biosie mam tylko do 15. od czego to zalezy? jak przeciety byl tylko 3 mostek to mnoznik byl tylko do 13. wtedy proc pracowal jako sempron. czy wartosci mnoznika tez zaleza od jakichs mostkow na procu? czy to juz zalezy od plyty glownej?

Chyba od BIOS płyty głównej. Może spróbuj z innymi wersjami. Ale przy FSB 200 to chyba mnożniki większe niż 15 nie będą potrzebne :). U mnie bodajrze można przestawiać mnożniki od 5x do 18x. A jaki masz minimalny mnożnik? Jeśli większy niż 5x, to możliwe, że płyta nie obsługuje 5 bitowego mnożnika i dlatego nie ma większych mnożników niż 15x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...