Skocz do zawartości
Dijkstra

Asrock 939Dual-SATA2 FAQ

Rekomendowane odpowiedzi

AsRock 939Dual-SATA2, FAQ v0.1 pre-alfa :P (w trakcie tworzenia)

 

Poniżej znajduje się opracowanie poświęcone jedynej w swoim rodzaju płycie głównej. Nie jest to temat do dyskusji - nawet, jeżeli chwilowo jest możliwość postowania w nim, proszę osoby nieupoważnione by tego nie robiły (grozi random kara). Miejsce do dyskusji, jak równiesz więcej informacji można znaleźć tutaj. A teraz do dzieła.

 

 

 

ULi? A co to jest? AsRock - o boże, nie...

 

Fakt. AsRock nie należy do szczególnie chwalonych producentów - jednak ta płyta, pomimo iż nie jest wolna od wad, jest bardzo udana, co postaramy się udowodnić poniżej. Jeśli chodzi zaś o chipset ULi - nie jest to nowa firma, wcześniej istniała jako ALi i jej chipsety Alladin znane są od dosyć dawna, jakkolwiek nigdy nie błyszczały, większość z nich nie była nawet przeciętna. Jednakże kombinacja M1695 i M1567 zastosowana na AsRocku to już inna bajka - to naprawdę działa, i to wcale nieźle. Chipset ULi okazał się na tyle ciekawy, że na któtko po premierze firma ULi została... wykupiona przez NVidię :/

 

 

Dlaczego warto kupić tę płytę i kiedy dokładnie najrozsądniej zdecydować się właśnie na nią?

 

W skrócie:

- AsRock 939dual SATA2 jest w tym momencie jedyną płytą, która posiada pełnowartościowe AGP i PCIE. Można używać obu typów kart, również jednocześnie.

- Płyta posiada pełnowartościowy kontroler SATA2 (300) z obsługą Native Command Queueing (NCQ) - niestety tylko jedno złącze. Obsługa realizowana poprzez zintegrowany kontroler JMicron JMB360, komunikujący się z chipsetem za pomocą magistrali PCIE.

- Dodatkowo dwa złącza SATA (150) z możliwością pracy w trybie RAID (0, 1, JBOD)

- Dwa kanały IDE ATA133

- Support dla przyszłych procesorów AM2 poprzez opcjonalnie dokupowaną przejściówkę, instalowaną w specjalnym slocie na płycie.

- LAN 10/100, audio Realtec AC97 7.1, 3x PCI, 4x (+2) USB 2.0

- Możliwość overclockingu - fabrycznie co prawda niewielkiego (acz istotnego) - po drobnych i prostych przeróbkach dosyć już konkretnego.

- Płyta kosztuje na dzień rozpoczęcia prac nad niniejszym FAQ około 220-230zł - naprawdę niewiele, zważywszy na to, co umożliwia.

 

Jest to więc płyta dla tych, którzy mają stosunkowo dobrą kartę graficzną AGP, chcą zmienić platformę z socket A lub socket 754 na socket 939, nie chcąc ani pozbywać się jeszcze karty AGP, ani pakować w mało przyszłościowy obecnie chipset NForce 3 (lub inny s939 bez PCIE). SATA2 dodatkowo nie będzie wsrzymywało nas z ewentualną chęcią zmiany/dokupienia dysku.

 

 

Jaki procesor mogę włożyć na tą płytę?

 

Zasadniczo każdy poruszający się za pomocą 939 nóżek - sempron, athlon, opteron, jednak sprawdzonych informacji od użytkowników procesorów dwurdzeniowych można znaleźć niewiele - trudno naprawdę powiedzieć, jak poradzi sobie zasilanie płyty, zwłaszcza przy overclockingu. Oficjalna lista obsługiwanych procesorów jest dostępna na stronie producenta

 

 

A co z pamięciami?

 

Zasadniczo każde DDR, najlepiej oczywiście 400Mhz lub szybsze, jeżeli chcemy podkręcać i mamy $$$

Trzeba jednak wspomnieć o często pojawiającym się problemie (nie tylko na tej płycie z tym chipsetem) z timingami pamięci, konkretnie opcją Command Rate 1T (vs 2T). W skrócie, odpowiada ona za adresowanie pamieci z odstępem jednego (1T) lub dwóch (2T) taktów zegara. Opcja 1T ta daje na platformie A64 duży wzrost wydaności zapisu do pamięci - co prawda zauważalny głównie w benchmarkach syntetycznych, ale dla niektórych jest to najważniejsze. Więcej możecie przeczytać tutaj. Jednakże opcja ta nie zawsze chce działać, jej włączenie potrafi powodować resety, freezy lub bluescreeny w różnych sytuacjach. Podejrzewa się, że niektóre kości pamięci (lista) są obciążone jakims bugiem, jak również że kontroler pamięci niektórych procesorów Venice/Palermo E6 w połączeniu z niektórymi pamięciami na niektórych płytach powoduje niepoprawne działanie CR 1T. Jeżeli doświadczasz problemów opisanych powyżej, zwłaszcza jeżeli otwarcie dowolnego elementu z tego adresu lub operacja kopiuj-wklej w windowsowym paintbrusch'u powoduje reseta komutera - przełącz Command Rate z T1 na T2 (opcja MA timings w biosie, karta ustawień CPU na samym dole). Niektóre osoby donoszą, że w ich przypadku pomogło przełożenie kości pamięci do czarnych slotów na płycie (banki 3 i 4) i/lub ustawienie zaawansowanych timingów pamięci (nie w biosie OCWB1 lub 1.10) read preamble=5ns i async preamble=7ns (szczegóły dalej w poście)

W dalszej części FAQ znajduje się krótka lista pamięci, które zweryfikowane są jako działające przez naszych użytkowników (link)

 

 

 

Czy są jakieś znane problemy z instalacją widnowsa bądź innego OS na tej płycie? Czy SATA2 działa poprawnie?.

 

Osobiście testowałem windowsy 2000sp4, XPsp2, XPx64sp1 i instalacja na dysku SATA2 podłączonym do kontrolera SATA2 przebiegła bezproblemowo. Więcej szczegółów znajduje się w poście poniżej.

 

 

Czy znany jest jakiś sprzęt powodujący konflikty z tą płytą?

 

Zasadniczo nie, jakkolwiek wszelkie przypadki 'z archiwum X' będą umieszczane w dalszych częściach FAQ. Producent zastrzega jednak możliwość wystąpienia problemów związanych z kartami Radeon X300 - podana jest lista kart zweryfikowanych jako działające

 

 

Dobra, a co z tym podkręcaniem?

 

Na początek: jeżeli po raz pierwszy masz do czynienia z platformą AMD64, radzę zapoznać się z jej podstawami udając pod ten adres i przeglądając co ciekawsze linki.

Jeśli chodzi o implementacje architektury AMD64 w wykonaniu ULi, przedstawia się to następująco:

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Schemat pożyczony z serwisu Techpowerup.com

 

Procesor komunikuje się z pamięciami za pomocą zintegrowanego, dwukanałowego kontrolera, obsługa pozostałych urządzeń odbywa się za pośrednictwem chipsetu, połączonego z procesorem magistralą HTT (Hyper transport) o częstotliwości pracy 1000MHz. Chipset składa się z mostka północnego (M1695), odpowiedzialnego za obsługę magistrali PCI express (PCIE), oraz mostka południowego (M1567), odpowiedzialnego za obsługę pozostałych urządzeń, w tym magistral AGP, PCI oraz kontrolerów SATA i IDE.

 

Płyta umożliwia ręczne ustawienia:

- Mnożnika procesora w zakresie x4-x25 (nie jest możliwe ustawienie mnożnika wyższego, niż domyślny)

- FSB procesora (nazywam to FSB, jakkolwiek front side bus formalnie już nie istnieje na platformie A64, jest to jedynie wewnętrzny zegar procesora) w zakresie 200-400MHz (max 274MHz w biosach powyżej 1.20/OCWB2)

- Napięcia procesora - niestety jedynie +0.05V powyżej napięcia domyślnego procesora. Jeżeli więc procesor domyślnie zasilany jest napiciem 1.4V, maksymalne napięcie możliwe do ustawienia to 1.45V. Przeróbce płyty, umożliwiającej ustawianie innych napięć poświęcona zostanie dalsza część FAQ.

- Częstotliwości magistrali PCIe (domyślnie 100MHz) - jednak jej zmiana nie jest zalecana. Przypuszczalnie od tej częstotliwości zależy też częstotliwość AGP i PCI (poprzez dzielniki 2/3 i 1/3)

- Częstotliwości pamięci (133/166/200MHz) - de facto poprzez dzielniki, o czym szerzej dalej.

- Napięcia pamięci - niestety jedynie domyślne 2.5V możemy zastąpić 2.7V. O sposobach na zwiększenie napięcia będzie można przeczytać dalej.

- Timingów pamięci - CAS Latency, RAS to CAS delay, RAS precharge, Command Rate oraz read preamble i async preamble w biosach powyżej 1.10 oraz OCWB1.

- Częstotliwości magistrali Hyper Transport - osobno połączenia procesor-NB (mostek północy/north bridge) i NB-SB (mostek południowy). Ustawienia 400/600/800/1000MHz. Ustawienia dla CPU-NB to de facto mnożniki FSB - odpowiednio x2, x3, x4 i x5.

- Szerokości magistrali HTT (8bit vs 16bit) - rówież osobno dla obu mostków. (Nominalna szerokość magistrali to 16bit i nie ma potrzeby jej zmieniać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwagi odnośnie instalacji systemów Windows oraz sterowników chipsetu i zintegrowanego hardware

 

Na początek kilka linków:

Strona ze sterownikami producenta płyty

Strona firmy ULi - producenta chipsetu

 

 

ACPI - Advanced Configuration and Power Interface

 

Każda nowa płyta główna oferuje ten standard zarządzania konfiguracją i energią; Windowsy NT są przystosowane do pracy w tym standardzie. Ponieważ jednak ULi jest nowym chipsetem, instalator nie jest w stanie dokładnie zidentyfikować systemu zarządzania energią obecnego na płycie, stąd też podczas instalacji system użytkownik jest o tym informowany i proszony o ręczny wybór. Na liście kilkunastu pozycji odnajdujemy coś w rodzaju 'jednoprocesorowy komputer z systemem ACPI' bądź wieloprocesorowy komputer z systemem ACPI dla procesorów X2 (dwurdzeniowych).

 

 

Kontroler SATA2

 

Zalecane jest w momencie instalacji Windowsa posiadanie flopa i dyskietki ze sterownikami kontrolera jmicron, które można znaleźć pod tym adresem. Z pobranego archiwum zip wyciągamy na czystą dyskietkę foldery X32, X64 oraz pliki jmicron i txtsetup.oem. Podczas instalacji czytamy uważnie informacje wyświetlane przez instalator systemu windows - w którymś momencie na dole ekranu wyświetli się informacja o konieczności naciśnięcia klawisza F6, jeżeli w komputerze znajduje się kontroler SCSI lub RAID wymagający zainstalowania. Ponieważ nasz Jmicron instalowany jest jako kontroler SCSI, naciskamy F6 (mamy na to jakieś 3s.) - oczywiście dyskietka ze sterownikami musi być w tym czasie w stacji. Po chwili pracy instalatora wyświetli się ramka informująca o znalezienu sprzętu, w której dokonujemy wyboru sterownika - X32 dla systemów 2000 i XP, X64 dla Windows XP x64 edition. To powinno wystarczyć - bezpośrednio po instalacji systemu proponuje sprawdzić programem HDtach, czy nasz dysk ma transfer (burst) na poziomie 230-270MB/s - jeśli tak, oznacza to, że wszystko działa. Uwaga - ponieważ z tego, co pamiętam, różne wersje biosu płyty mają różne ustawienia domyślne, należy przed rozpoczęciem instalacji sprawdzić, czy kontroler SATA2 jest włączony (enabled/auto) i czy jego tryb pracy ustawiony jest na SATA, a nie IDE. Ustawienie kontrolera w tryb IDE może spowodować iż będziemy w stanie zainstalować system na dysku podłączonym do kontrolera SATA2 bez konieczności posiadania flopa i wczytywaniu z niego sterowników, które możemy spróbować zainstalować już pod windowsem, po czym przełączyć dysk w biosie na SATA - jednak niektórzy użytkownicy donoszą, iż takie rozwiązanie nie zawsze działa, konkretnie świeżo zainstalowany system może się nie podnieść po takiej zmianie.

 

 

AGP

 

Jeżeli chcemy używać karty graficznej AGP, musimy zainstalować sterowniki magistrali AGP. Proponuje zrobić to od razu na początku, a na pewno za nim zainstalujemy sterowniki karty graficznej. Polecam ULi integrated driver - instalator przystosowany jest do wszystkich systemów operacyjnych, zawiera także inne sterowniki, o czym dalej. Windows XP x64 chyba jako jedyny posiada sterownik ULi AGP, jednak wymagany jest 'jakiś' patch, który zawarty jest w integrated driver.

Dopiero po instalacji sterownika AGP instalujemy sterownik karty graficznej.

 

 

USB 2.0

 

Windows 2000sp4, XPsp12 oraz x64 posiadają sterowniki magistrali USB 2.0, również ULi/ALi. Jeżeli po instalacji systemu USB działa jak należy, polecam pozostawić sterowniki microsoftu. Jeżeli doświadczasz problemów w działaniem USB 2.0, spróbuj zainstalować sterowniki ULi zawarte w integrated driver. Jednak samo ULi poleca nie instalowanie ich, jeżeli wszystko działa.

 

 

Karta Sieciowa

 

Nie ma sterowników w Windowsie - polecam pobranie ich ze strony producenta płyty.. Sterownik sieciówki znajduje się również w integrated driver, jednak u mnie powodował on w niektórych sytuacjach blue screeny (XP x64) - być może przypadek lub konflikt ze sterownikami drugiej sieciówki, ponieważ wiem, że dużo ludzi używa go bez problemów, jednak uznałem, iż należy o tym wspomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAQ dotyczące płyty Asrock DualSata II:

 

 

Lista obsługiwanych procesorów: TUTAJ

 

Instrukcja do biosu (w PDF): TUTAJ

 

 

SPIS TREŚCI:

 

1. Problemy podczas instalacji płyty głównej:

 

1.1 Wszystko podłączone a komputer nie działa.

1.2 Kody dźwiękowe Biosu AMI.

1.3 Opis podstawowych funkcji BIOS.

1.4 Problemy z instalacją systemu Windows (SATA, SATA II, RAID).

 

2. Problemy ze sprzętem na platformie Windows:

 

2.1 System zainstalowany, co dalej?

2.2 Problem z zainstalowaniem karty graficznej.

2.3 Dźwięk

2.4 Inne problemy

 

3. Overclocking:

 

3.1 Sprawdzamy stabilność naszej platformy.

3.2 Dostępne biosy.

3.3 Szukamy maksimum dla CPU.

3.4 Szukamy maksimum dla pamięci RAM.

3.5 Testy stabilności podkręconej platformy.

 

4. Modowanie:

 

4.1 Ściągamy IHS z procesora.

4.2 Montaż procesora z odsłoniętym rdzeniem na tej platformie.

4.3 VCORE mod.

4.4 VDIMM mod.

 

5. Linki do programów.

 

 

TREŚĆ:

 

1.1 Problemy przy podłączaniu płyty:

 

Przy podłączaniu płyty należy oczywiście zachować szczególna ostrożność. Po wyjęciu płyty z pudełka należy ją umieścić w obudowie. Jeśli po podłączeniu wszystkich niezbędnych elementów komputer nie uruchamia się (nie kręcą się wiatraki itd.) przyczyn należy szukać w:

 

• Źle podłączonym zasilaniu (kabel ATX Power Connector - 20 pin).

• Nie podłączonym kablu zasilającym (ATX 12V 4 pin – kostka).

• Niepoprawnym zamontowaniu wyprowadzenia przycisku Power Switch (podłączanego do System Panel Header).

 

 

Po poprawnym podłączeniu płyty ustawiamy zworkę Clear CMOS na pozycje [2-3] – wyczyścimy tym sposobem zresetujemy pamięć CMOS (data, czas, parametry systemu).

 

 

1.2 Kody dźwiękowe AMI BIOS:

 

1 - błąd odświeżania RAM

2 - błąd parzystości pamięci RAM

3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

4 - błąd zegara systemowego

5 - błąd procesora

6 - błąd kontrolera klawiatury

7 - błąd trybu wirtualnego procesora

8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

10 - błąd pamięci CMOS

11 - błąd pamięci cache

 

ciągły dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

 

 

1.3 Opis podstawowych funkcji BIOS

 

Nie będę opisywał wszystkich funkcji, tylko te najistotniejsze wpływające na wydajność i te pomocne w razie problemów (nie będę przecież pisał, że należy wyłączyć kontroler FDD jeśli nie mamy stacji dyskietek).

 

W zakładce Advanced ustawiamy parametry pracy procesora i pamięci:

 

CPU OVERCLOCKING MODE: Jeśli chcemy podkręcać procesor ustawiamy na Async, w przeciwnym razie zostawiamy tak jak jest (Sync). Jeśli przełączymy się w tryb Async będziemy mieli możliwość wyedytowania dwóch wartości: pierwsza z nich to HTT – jej wartość decyduje o szybkości działania wewnętrznej magistrali procesora, druga zaś to szybkość z jaka działa PCIE – najlepiej zostawić ja na 100.

 

BOOT FAILURE GUARD: Opcja pozwalająca na wystartowanie systemu z standardowymi ustawieniach po kilku nieudanych próbach uruchomiania komputera (czasem może być denerwująca, szczególnie jeśli mamy coldbooty – ponieważ powoduje ona zresetowanie ustawień BIOS, a co za tym idzie konieczność ich ponownego wprowadzenia).

 

SPREAD SPECTRUM: Funkcja redukująca zakłócenia elektromagnetyczne, redukuje problemy z innymi urządzeniami w pobliżu procesora. Jeśli zamierzasz podkręcać procesor powinieneś wyłączyć tą funkcję (ponieważ zmniejsza ona potencjał O/C)

 

Cool’n’Quiet: Dla systemu do O/C powinna być wyłączona (można też skorzystać z RM Clock Utility :LINK, dzięki tej aplikacji będziemy mieli możliwość korzystania z "softwarowego C'n'Q" pod systemem Windows, bez spadku wyników O/C). W założeniu jest to technologia to obniżenia zużycia energii przez procesor. Jeśli użytkownik uruchamia aplikacje, która w niewielkim stopniu obciąża procesor, wówczas zmniejsza się wartości mnożnika i napięcia pracy procesora, dzięki czemu następuje zmniejszenie poboru mocy oraz redukcja wydzielanego ciepła. Dzięki temu można przełączyć cooler w stan cichszej pracy.

 

MULTIPLIER/VOLTAGE CHANGE: Do O/C zmieniamy w tryb Manual. Pierwsza wartość to magistrala procesora - HTT (efektywna szybkość działania procesora to: f = HTT x mnożnik). Jeśli ustawimy HTT na 250MHz i mnożnik na 9x, w wyniku dostaniemy częstotliwość procesora równą 9x250=2250MHz .

Druga wartość to napięcie procesora (płyta bez moda pozwala ustawić maksymalne napięcie na domyślne napięcie procesora +0,05V – w moim wypadku max to 1.45V)

 

 

Niżej znajdują się ustawienia pamięci:

 

MEMORY CLOCK: jest to tzw. Dzielnik (ang. divider - DIV), dla poprawnego obliczenia częstotliwości pracy pamięci RAM należy poznać jej maksymalne stabilne parametry pracy. Częstotliwość pracy pamięci na konkretnym dzielniku i HTT (która ma wpływ na szybkość pracy pamięci) można wyliczyć za pomocą programu A64 MemFreq 1.1: LINK .

 

FLEXIBILITY OPTION: wyłączamy tą funkcje! Teoretycznie gwarantuje ona stabilność pracy, ale zawsze wymusza na pamięciach najmniejsza dzielnik (133) – jeśli ja włączymy, ustawienia dzielnika które wprowadzimy zostaną anulowane i zastąpione tymi najbardziej pewnymi.

 

Pod nimi znajdują się timingi (najistotniejsze z nich to CL i MA timing) ustawiane inaczej dla różnych typów pamięci (w zależności od jej szybkości pracy i możliwości). Im mniejsze wartości timmingów tym wydajniej (należy uważać z ich ustawieniami, bo mają istotny wpływ na stabilność - źle ustawione timmingi to niestabilny system).

 

BURST LENGTH: Długość serii określa jak wiele bloków danych jest przysyłanych w jednym cyklu transmisji. W sytuacji idealnej jeden cykl powinien powodować zapełnienie jednego wiersza pamięci w buforze pamięci cache L2. Ustawienie 8 powinno przynieść (może minimalny) wzrost wydajności.

 

BANK INTERLEAVING: Układy pamięci DDR RAM składają się z czterech banków. Adresowanie wszystkich czterech banków w tym samym czasie za pomocą przeplotu spowoduje maksymalizację wydajności.

 

MEMORY HOLE: Włączenie tej opcji rezerwuje obszar pamięci (od 15 MB do 16 MB) do wykorzystania przez karty ISA, które tego wymagają. (Uwaga - pamięć z tego przedziału staje się niedostępna dla systemu). Tyle teoria – w praktyce włączenie tej opcji pozwala na usunięcie problemu z freezami w grach itd. (jeśli nie masz takich problemów ustaw ta opcje na disabled).

 

Kolejna opcja w zakładce advanced to Chipset Configuration :

 

CPU NB LINK SPEED – określa szybkość połączenia między CPU na NB, jej wartość wylicza się tak

 

1000MHz=(5xHTT) – mnożnik HT x wartość HTT

800MHz=4xHTT

600MHz=3x HTT

400MHz=2x HTT

200MHz=1xHTT

 

Po zwiększeniu HTT BIOS nie wylicza nowych wartości, tylko dalej pokazuje stare (defaultowe), jeśli ustawimy HTT na 250MHz, to zgodnie z tym wzorkiem wartość 1000MHz (5xHTT) w rzeczywistości będzie równa 1250MHz itd. Dlatego bezpieczniej jest zostawić tu 800MHz (4xHTT) dla niskich HTT (np. poniżej 250MHz), a dla wysokich 600 (3xHTT).

 

NB-SB Link SPEED, tyczy się szybkości połączenia mostu północnego z południowym. Opcja ta ma mniejszy wpływ na możliwości O/C niż CPU-NB, ale początkowo radze ustawić ją na identyczną wartość jak CPU-NB. Po uzyskaniu stabilnego maksimum w O/C można ja ustawić na większą wartość (nawet 1000, czyli 5xHTT) i przetestować stabilność platformy.

 

DRAM VOLTAGE: Napięcie dla pamięci RAM, dwie wartości – Normal (2.5V) i HIGH (2.77V). W zależności od typu pamięci, do O/C stosuje się wyższe wartości napięć. (Dla niektórych modułów te wartości są zdecydowanie zbyt małe – np. BH-5).

 

AGP P2P DEEP FIFO: Funkcja pozwalająca wyeliminować problem z kartami opartymi o chipset Nvidia.

 

 

1.4 Problemy z instalacją systemu Windows.

 

 

2. Problemy ze sprzętem na platformie Windows:

 

 

2.1 System zainstalowany, co dalej?

 

Jeśli udało wam się zainstalować system Windows ;), nadeszła pora na instalacje sterowników. Najnowsze sterowniki ściągniemy ze strony producenta Naszego chipsetu – firmy Uli (LINK). Instalujemy pakiet Integrated Driver, bez względu na to czy mamy kartę na AGP czy PCI-X. W tym drugim wypadku nie zainstalujemy po prostu Uli PCI to AGP Controller Driver. Podczas instalacji zaznaczamy interesujące nas komponenty (np. Uli PCI to AGP Controller Driver i Uli PCI 10-100 FastEthernet Controller Driver). W pakiecie sterowników Integrated znajdują się także inne sterowniki, które zawsze są instalowane (np. IDE, FIR). Zaleca się odznaczenie sterowników dla USB jeśli pracujemy pod Windows XP.

 

Następnym krokiem jest instalacja sterowników audio lub karty graficznej. W związku z tym, że DualSataII ma zintegrowana kartę dźwiękową oparta o chipset Realtek 850, na stronie tej firmy znajdziemy najnowsze drivery:

 

Pozostałe, najnowsze wersje sterowników (np. do karty graficznej) znajdziecie na stronach producentów waszych urządzeń.

 

 

2.2 Problem z zainstalowaniem karty graficznej.

 

Aby zainstalować sterownik dla karty AGP najpierw (!) należy zainstalować sterowniki Uli Integrated Driver (konkretnie chodzi o AGP Controller Driver), po instalacji trzeba zrestartować komputer, a dopiero na końcu zainstalować sterowniki karty graficznej. Nie zainstalowanie lub niepoprawne zainstalowanie AGP Controller Driver może skutkować spadkiem wydajności i problemami z kartą graficzną.

 

Jeśli zmieniamy kartę graficzną na PCIX, odinstalowujemy sterowniki od karty graficznej i AGP Controller Driver. Po restarcie w biosie zmieniamy Primary Graphics Adapter na PCIX i następnie w systemie instalujemy odpowiednie sterowniki dla karty graficznej.

 

Jak pisałem wcześniej, w biosie znajduje się opcja AGP P2P DEEP FIFO – jeśli komputer się restartuje lub zawiesza po instalacji sterowników od NVidii (ta opcja dotyczy jedynie urządzeń tego roducenta), należy ją uaktywnić. Problem w szczególności dotyczy kart opartych o GPU z serii 6xxx.

 

Innym problemem związanym z kartami graficznymi są tzw. ‘freezy’ w grach i innych obciążających ja aplikacjach. Walkę z tym problemem powinniście zacząć od odinstalowania sterowników graficznych i ręcznego zainstalowania (po uprzednim wypakowaniu z Integrated Driver) sterownika kontrolera AGP ( Uli PCI to AGP Controller Driver ). Instalujemy to z poziomu menadżera urządzeń w paneli sterowania. Klikamy ‘Aktualizuj’ w opcjach ‘Mostka (bridge) Standardu PCI do PCI-do-PCI’. Następnie rebotujemy komputer, po czym instalujemy redystrybucje DirectX 9.0c z sierpnia 2006: LINK, a na samym końcu sterowniki karty graficznej. Kolejnym krokiem jest wykasowanie klucza w rejestrze:

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\uliagpkx\Parameters]

 

Kasujemy TYLKO klucz „Parameters”!

 

Po wykasowaniu restartujemy komputer.

 

Jeśli to nie pomoże (w co wątpię), ustawcie w biosie typ złącza karty jaką macie (Primary Graphics Adapter - AGP czy PCI-X), następnie (jeśli zmiana typu złącza nie pomogła) wyłączamy Fastwrites, zmieniamy USB z 2.0 na 1.1. Jeśli te porady na nic się zdały, nie zostaje nam nic innego jak zmienić w biosie szybkość portu AGP (jeśli mamy kartę na tym porcie) do 4x i przeinstalować sterownik karty graficznej. Jeśli i to zawiedzie, pomocne może okazać się uaktywnienie funkcji Memory Hole.

 

Link na temat freezów / black screenów w grach na tym mobo: LINK

 

W niektórych wypadkach dziwnych zachowań związanych z karta graficzna może pomóc wyłączenie SATA II i RAID w biosie.

 

 

2.3 Dźwięk

 

Dźwięk na tym Asrocku niewątpliwie pozostawia wiele do życzenia, po podłączeniu aktywnych głośników słychać piękne szumy itd. Na szczęście na słuchawkach jest trochę lepiej, chociaż zdecydowanie za cicho (pewnie jest to celowy zabieg producenta w celu ograniczenia słyszalności szumów). Jeśli słyszycie szumy, jedynym rozwiązaniem jest instalacja najnowszych driverów (co raczej nie zniweluje tych dźwięków) (Strona Realteka: TUTAJ), albo praca na słuchawkach. Innym rozwiązaniem jest wymiana karty muzycznej (ja filmy oglądam na SB, bo podpięcie głośników pod ta kartę to porażka – szumy są na tyle słyszalne, że przeszkadzają w oglądaniu filmu),

 

 

2.4 Inne problemy

 

a) ColdBooty – występują przy restartowaniu/włączaniu komputera (nie występują zupełnie na nie podkręconych platformach). W ich wyeliminowaniu może pomóc aktualizacja biosu do najnowszej wersji.

 

b) Taktowanie pamięci jest o wiele niższe niż ustawiliśmy w biosie – wyłączamy Flexibility Option!

 

c) Niektóre mnożniki na tej płycie mogą nie działać (u mnie jest to 6 i 7). Jest to zależne od konkretnego egzemplarza płyty i biosu.

 

d) Nie można podnieść HTT powyżej 274? Zainstaluj Najnowszy stockowy bios, albo którąś z wersji biosu OCWB bez cap'a (blokady, zablokowane są: OCWBeta 3, OCWBeta 4 i OCWBeta 5). Wersje stockowe do 1.70 także miały zablokowane HTT na poziomie 274.

 

 

3. Overclocking

 

NIE BIORĘ ABSOLUTNIE ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIE SZKODY PONIESIONE W WYNIKU PRÓB PODKRĘCANIA CZY MODOWANIA. WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !

 

 

3.1 Stabilność platformy.

 

Przed przystąpieniem do O/C musimy być pewni, że nasza platforma jest stabilna na defaultowych ustawieniach. Ma to na celu upewnienie się, czy poprawnie zainstalowaliśmy chłodzenie na procesorze (oraz na NB i SB), oraz pozostałe elementy.

 

Najpierw sprawdzamy temperaturę procesora przy pełnym obciążeniu (np. Prime95 i S&M) dowolnym który wyświetla temperatury (np. Everest czy Speedfan). Jeśli temperatura na domyślnych ustawieniach nie przekracza 45 stopni możemy być pewni, że chłodzenie jest poprawnie zainstalowane. Jeśli natomiast przekracza to: albo źle zainstalowaliśmy cooler, lub nasz cooler jest bardzo słaby – niema sensu podkręcać procesora na takim chłodzeniu. Jest jeszcze jedna alternatywa – IHS na procesorze został fabrycznie źle zainstalowany i dlatego dioda CPU Core wskazuje wysokie temperatury (powinna być widoczna rozbieżność między wskazaniem czujnika diody procesora a diodą przy procesorze). O ściąganiu IHS jest kolejny rozdział.

 

W następnym kroku testujemy pamięć (np. memtestem) i można przetestować kartę graficzną (S&M także testuje stabilność pod obciążoną kartą graficzną – test zasilacza) w dowolnej (w miarę nowej) grze.

 

Możemy sprawdzić temperatury North Bridge i South Bridge – ale nie sugerujmy się odczytem z czujników na płycie! Odczyt z tych czujników nie dotyczy mostków a raczej temperatury wewnątrz obudowy (są zainstalowane w różnych miejscach płyty głównej w zależności od jej rewizji).

 

 

3.2 Dostęne biosy

 

Na platformę Asrock DualSata II dostępne są biosy: tzw. Stockowe - od producenta sprzętu oraz modowane – mające na celu poprawę parametrów O/C. Biosy stockowe znajdziemy tutaj (najnowszy to 2.20): LINK. Natomiast biosy modowane przez OCWorkbench dostępne są tu: LINK

 

Uwaga: Wszystkie rewizje biosów stockowych do wersji 1.70 miały zablokowana HTT powyżej 274 (można było ustawić więcej, ale system nie działał)! Zablokowane HTT powyżej 274MHz maja także nastepujące wersje OCWB: OCWBeta 3, OCWBeta 4 i OCWBeta 5.

 

 

3.3 Szukamy maksimum dla CPU

Pamiętajcie że nie wszystkie mnożniki działają ( u mnie nie działa 6 i 7), także jeśli komputer nie startuje na jakichś ustawieniach nie koniecznie musi to oznaczać, że ustawienia są zbyt wyżyłowane – może być to wina płyty (bądź jej biosu). Dla szukania maksymalnego HTT polecam mnożnik 5, (biosy do 1.70 miały blokowane HTT na poziomie 274 !). Puszczenie procesora „synchronicznie” z ramem (jeśli masz mnożnik 10 możesz ustawić np. 260x10 i dzielnik ramu na 200 – takie ustawienie spowoduje, że RAM będzie taktowany 260MHz (DDR 520) równo z HTT – co podobno ma korzystny wpływ na wydajność).

 

Pamiętajcie także o korzystnym wpływie zwiększonego napięcia procesora (zaleca się nie przekraczać 1.55V) oraz niekorzystnym wpływie temperatury na jego działanie (max to 55C, jeśli masz więcej musisz wymienić chłodzenie, ściągnąć IHS albo zmniejszyć taktowanie / napięcie). Nasza płyta udostępnia jedynie +0,05V ponad domyślne napięcie procesora – jest na to sposób, mianowicie VCORE MOD. Ale o tym dalej.

 

Artykuł w całości poświęcony O/C Athlona 64: LINK

 

 

3.4 Szukamy maksimum dla pamięci RAM.

 

Według mnie przy szukaniu maksimum dla pamięci powinniśmy unikać dzielnika 200. Na mojej platformie dzielnik ten (sprawdzałem na biosach: stock 2.20 i OCWB 8 ) jest mało stabilny (niech każdy z Was sam przetestuje te dzielniki, być może u Was div=200 będzie stabilniejszy).

 

Pamiętajcie o odpowiednim napięciu dla waszych modółów! Dostępny jest VDIMM MOD, o czym później 

 

Artykuł w całości poświęcony O/C Athlona 64, znajdziemy tu wszelkie informacje o szukaniu max dla ramu itd.: LINK

 

 

3.5 Testy stabilności podkręconej platformy.

 

Osobiście uznaje komputer za stabilny, jeśli przejdzie kilkugodzinny test Prime 95. Znam osoby, które za wystarczający dowód stabilności uważają przejście całego testu S&M (ok. 90min). Być może mają racje, ale polecam przetestować platformę tymi dwoma aplikacjami. Dodatkowo za test stabilności (a za razem wydajności) służą obliczenia prowadzone przez SuperPi. Dla graczy ostatecznym dowodem stabilności ich komputera będzie kilkugodzinna sesja giercowania bez zawieszenia ;)

 

 

4. Modowanie

 

TAK JAK PISAŁEM WYŻEJ: NIE BIORĘ ABSOLUTNIE ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIE SZKODY PONIESIONE W WYNIKU PRÓB PODKRĘCANIA CZY MODOWANIA. WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !

 

 

Modowanie jest to proces fizycznej ingerencji w sprzęt mający na celu zwiększenie potencjału O/C poprzez podniesienie napięć lub inne modyfikacje platformy.

 

 

4.1 Ściągamy IHS z procesora (przed ściągnięciem przeczytaj cały ten rozdział ! ).

 

Dołączona grafika

 

IHS – jest to miedziana „przykrywka” na rdzeń procesora. Rozwiązanie to miało zapewne ograniczyć przypadki ukruszenia rdzenia (jakie miały miejsce w Athlonach XP). Jest to dobry patent dla normalnego użytkownika, ale dla overclockerów już niekoniecznie ;). IHS do obudowy procesora przymocowany jest czarnym silikonem, jego demontaż polega na odcięciu warstwy silikonu od obudowy. Można do tego celu użyć żyletki. Jego demontaż ma wpływ na spadek temperatury procesora (u mnie było to ok. 5 stopni) czasami bardzo istotny – w przypadku fabrycznie źle zamontowanej „przykrywki”. IHS łączy się z rdzeniem za pośrednictwem byle jakiej pasty silikonowej (u mnie była twarda i sucha). Uwaga: ściągnięcie IHS powinno być wykonywane powoli, niema co się śpieszyć. Niefachowe podejście może spowodować uszkodzenia np. elementów na procesorze. Nie musze chyba pisać, że jeśli sprzedawca wykryje iż ściągaliśmy IHS mamy po gwarancji ;)

 

Link do tematu o ściąganiu IHS na ocforums: LINK 1

 

Link do tematu o ściąganiu IHS na purepc: LINK 2

 

 

4.2 Montaż procesora z odsłoniętym rdzeniem na tej platformie.

 

Montaż procesora bez IHS może być problemem. W moim przypadku po zdjęciu IHS boxowy cooler nie dotykał powierzchni rdzenia (każdy z was niech to sprawdzi! Nasmarujcie rdzeń procesora pasta termoprzewodząca i załóżcie chłodzenie, a po chwili ściągnijcie. Jeśli na radiatorze nie ma śladów pasty, to nie miał on kontaktu z powierzchnia rdzenia! Uruchomienie komputera w takim stanie może się zakończyć spaleniem procesora!

 

Aby cooler dociskał do rdzenia (w przypadku boxowego coolera, z innymi zestawami chłodzenie ten problem może nie występować) musiałem wyciągnąć koszyk na cooler, obciąć wszelkie nóżki (rozpórki) na które był przymocowany (aby koszyk leżał bliżej płyty głównej, tj. niżej). Zrobiłem to nagrzanym nożem. Następnie przymocowałem koszyk za pomocą śrub (do tego celu potrzebne są oczywiście śruby i taka wkładka instalowana z drugiej strony płyty, do której przykręcamy owe śruby – oczywiście koszyk i płyta główna posiadają wyprowadzenia na śruby). Wkładkę dostałem od znajomego, który dostał ją wraz z płytą DFI Lanparty. Jeśli zdecydujecie się na taką modyfikacje, to nie dokręcajcie na początku tego stelaża do końca, bo jeśli osiądzie on zbyt nisko nacisk radiatora na rdzeń może być zbyt duży, co może doprowadzic do ukruszenia rdzenia! A rdzeń A64 podobno jest kruchy!

 

Osobiście montaż koszyka na śruby uważam za bardziej sensowny, nie wyobrażam sobie 500g coolera (miotanego do tego porywami wentylatora) przymocowanego do stelaża który trzyma się jedynie na plastikowych rozpórkach.

 

 

4.3 VCORE mod

 

Dołączona grafika

 

Modyfikacja polegająca na połączeniu dwóch pinów za pomocą przewodnika (lakier przewodzący lub po prostu cyna). Oczywiście modowanie z użyciem lutownicy niesie ze sobą ryzyko utraty gwarancji, ponieważ może zostawić ślady na płycie. Bezpieczniejsze jest połączenie tych wyprowadzeń za pomocą lakieru (należy użyć lakieru z dodatkiem srebra, zwykły lakier grafitowy nie nadaje się do tego moda!). W wyniku połączenia tych pinów dostaniemy możliwość zwiększenia napięcia na procesorze od 1.475V do 1.55V. Napięcia te kryją się pod ustawieniami (w biosie) 1.075V, 1.100V, 1.125, 1.150. Po zmodyfikowaniu płyty wygląda to następująco:

 

Dołączona grafika

 

Czyli ustawiając w biosie napięcie procesora na 1.075 faktycznie będzie on zasilany 1.475V itd.

 

Link do forum OCWB na temat VCORE moda: LINK

 

Link do postu @Kencho-1 dotyczącego VCORE moda: LINK

 

 

4.4 VDIMM mod

 

Defaultowe napięcie to 2.5V, a opcja HIGH odpowiada za 2.7V.

 

 

5. Linki do programów:

 

ULi Integrated Driver TUTAJ - M1695 Drivers for WinXP

ULi Drivers LINK - strona ze sterownikami ULi na różne platformy (wybieramy chipset 1695 i interesujący nas OS)

Realtek Drivers (zintegrowana karta muzyczna) TUTAJ – sterowniki dla karty muzycznej.

DirectX 9.0c Redist August 2006 - TUTAJ - Najnowsza wersja bibliotek DirectX

A64Tweaker - LINK – program pozwalający zmienić spod OS timmingi (alphy) pamięci, dzielnik (pozwala ustawić dzielnik 183 niedostępny na tym Asrocku) podczas startu systemu.

Systool - TUTAJ - pozwala zmienić częstotliwość HTT „w locie” spod systemu operacyjnego. Dostępny jest także hardware monitoring oraz ustawienia timmingów pamięci.

Everest Ultimate Edition 2006 v3.01 LINK – aplikacja wyświetlająca informacje o systemie i jego komponentach (wersja TRIAL).

CPU-Z - TUTAJ - narzędzie wyświetlające dokładne informacje o procesorze i pamięci.

SuperPI 1.5 XS MOD - LINK - aplikacja do testowania wydajności platformy.

Prime95 - TUTAJ – tester stabilności.

S&M - LINK – kolejny tester stabilności

SpeedFan - TUTAJ - pomiary temperatur, napięć itd.

Memtest - LINK - tester pamięci RAM dla Windows.

A64 MemFreq 1.1 - LINK - przedstawia częstotliwość taktowania pamięci dla wybranego HTT, mnożnika procesora i dzielnika pamięci.

RM Clock Utility 2.15 - TUTAJ - narzędzie pozwalające korzystać z czegoś na wzór C'n'Q w systemie Windows. Można tego używać na podkręconym procesorze bez wpływu na jego możliwości O/C.

 

 

 

 

 

Czekam na wszelkie sugestie, za wszelkie znalezione błędu będę wdzięczny. W FAQ brakuje jeszcze informacji o VDIMM mod, problemach z interfejsami SATA, SATA II i macierzami RAID. Dodam także listę "poprawnie obsługiwanych" pamięci - czekam na wszelkie przydatne informacje dotyczące tych aspektów jak i samego FAQ. Pozdrawiam

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock 939Dual-VSTA FAQ
:arrow: Wersja 1.0 by 2319917[/snapback]

1 - błąd odświeżania RAM
2 - błąd parzystości pamięci RAM
3 - błąd w pierwszych 64kB RAM
4 - błąd zegara systemowego
5 - błąd procesora
6 - błąd kontrolera klawiatury
7 - błąd trybu wirtualnego procesora
8 - błąd I/O pamięci karty graficznej
9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu
10 - błąd pamięci CMOS
11 - błąd pamięci cache
ciągły dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej
4. Chłodzenie
Płyta nie należy do jakoś specjalnie grzejących się. Jeżeli nie bawimy się w podkręcanie, nie musimy nic zmieniać. Jednak gdy zaczynam zabawę z OC, warto dokonać kilku zmian.

Pasta termoprzewodząca
Pomimo że jakość i ilość pasty pod radiatorami na mostkach sporo się poprawiła w stosunku do 939Dual-SATA2, moim zdaniem warto wymienić ją na coś lepszego. W tym temacie znajdziecie opis czym i jak się pozbyć tego co dał producent. Z dobrych past z czystym sumieniem moge polecić Arctic Ceramique (14zł) i Arctic Silver 5 (19zł) - są to jedne z najlepszych past na rynku, a w dodatku nie sprawiają takich problemów jak Coollaboratory Liquid Pro (35.90zł).

Radiatory
Zasadniczo to co dał ASRock w zupełności wystarczy. Zapaleńcy mogą wymienić radiator na northbridge na Zalman ZM-NB47J (17zł). Radiator z northbridge można wtedy założyć na southbridge. Instrukcję zmiany radiatora na chipsecie przygotowaną przez costi'ego znajdziesz pod tym adresem.
Warto również założyć jakieś niewielkie radiatorki na układy zasilania procesora, czyli mosfety. Zaznaczyłem je na zdjęciu poniżej.
Dołączona grafika
Do ich schłodzenia polecam radiatorki przeznaczone dla pamięci BGA, np. Pentagram Freezone VGA Heatsink (16zł).

Nawiew
Wystarczy jakikolwiek ruch powietrza w obudowie. Można go wymusić, instalując odpowiednie wentylatory z tyłu (wyciągający) i z przodu (wciągający) obudowy. Można również probówać założyć jakiś wentylator 40x40 na samych radiatorach, tak jak zrobił to Fredek lub wykorzystać pomysł Darkbudda.


5. Modyfikacje
Jako że ASRock 939Dual-VSTA jest bardzo podobną do 939Dual-SATA2 płytą, można na niej zrobić identyczne mody. Pozwalają one uzyskać wyższe napięcia dla rdzenia procesora i RAMu.
Sam nie wykonywałem takich modyfikacji, ponieważ regulacja dostępna w BIOSie w zupełności mi wystarczy. Dlatego też poniżej daję linki do opisów jak takie mody wykonać.

Do robienia modów nie nadaje się lakier grafitowy.
Najlepiej do tego celu użyć lakieru Electon 40AC (23zł) lub lutować.


VCore Mod @ techPowerUp!:
http://www.techpowerup.com/articles//overc.../voltmods/130/2

VDimm Mod @ techPowerUp!:
http://www.techpowerup.com/articles/overcl.../voltmods/130/3

Jak wykonać VCore Mod by Kencho-1 @ Forum PurePC:
http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=1793076


6. Sterowniki & oprogramowanie

Sterowniki
Niestety na CD który znajdziemy z płytą są stare sterowniki. Polecam ściągnięcie najnowszych z poniższych adresów.
ULi Intergrated 2.20 (AGP, PCI-E, USB, SATA, LAN)
- http://download.nvidia.com/ULi/ULi_Integrated220.zip
JMicron JMB360 R1.17.08 WHQL (SATA2)
- ftp://driver.jmicron.com.tw/jmb36x/Win2k_...QL_R1.17.08.rar
Sterowniki potrzebne by wykryć dysk SATA podczas instalacji Windowsa
- ftp://download.asrock.com/drivers/ULi/SATA/Floppy_AA.zip
C-Media CM6501 5.12.8.1604 (Audio)
- ftp://download.asrock.com/drivers/ULi/Aud....12.2.4219).zip
AMD Athlon™ 64/FX Processor Driver 1.3.2.16 (Cool'n'Quiet)
- http://www.amd.com/us-en/assets/content_ty...amdcpusetup.exe

Oprogramowanie
Z płytą nie dostajemy żadnych programów umożliwiających monitorowanie temperatur i napięć. Poniżej daję linki do kilku programów tego typu.
SpeedFan
- http://almico.com/speedfan431.exe
NextSensor
- http://cbid.amdclub.ru/files/nxsensor.zip
Motherboard Monitor
- http://downloads.guru3d.com/downloadget.ph...d1b7ef2f938c8ee
CoreTemp
- http://www.persianpcshop.com/CoreTemp94.zip


7. Najczęstsze pytania i problemy
Większość pytań i problemów pokrywa się z tymi które dotyczą ASRocka 939Dual-SATA2. Dlatego polecam przejrzeć najpierw FAQ o ASRocku 939Dual-SATA2 przygotowane przez userów Dijkstra i stefanor. Poniżej podaję odpowiedzi na pytania których nie uwzględniono w tych FAQ, a czasem padały na forum lub sam się na nie natknąłem.

Jakie są różnice między 939Dual-SATA2 a 939Dual-VSTA??
Patrz rozdział Różnice w stosunku do 939Dual-SATA2

Którą wersję wybrać -SATA2 czy -VSTA??
To zależy od twoich preferencjii. Na obydwu płytach można dobrze podkręcać, obydwie są stabilne. -VSTA ma co prawda większe możliwości regulacjii napięć, za to do -SATA2 jest większy wybór BIOSów. W -VSTA w Windowsię Vista będzie działać dźwięk 7.1, przy -SATA2 już nie.

Do czego służy żółte złącze nad slotem PCI-E x16 i zworki nad nim??
Jest to złącze Future CPU Port, do którego można włożyć kartę AM2CPU Board. Umożliwia ona instalację procesorów AM2 i pamięci DDR2 na płytach 939Dual. Niestety nie jest dotępna w Polsce. IMO jest to nieopłacalna zabawa - nie ma możliwości instalacji innego chłodzenia niż BOXowego, poza tym więcej będzie kosztować ściągnięcie tej karty z zagranicy niż kupienie nowej porządnej płyty głównej z gniazdem AM2. Zworki służa do ustawieniu trybu pracy - czy ma działać z procesorem AM2, czy s939. Jak je ustawić znajdziesz w manualu.
Więcej info - http://www.asrock.com/product/AM2CPU%20Board.htm, http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/AM2...%20Board/g1.htm.


Jak zmienić adres MAC zintegrowanej karty sieciowej??
Można zmienić modyfikując ustawienia systemu lub grzebiąc w Rejestrze (link). Wygodniej można to jednak zrobić za pomocą programu Mac MakeUp (link).

Dlaczego nie działa mi regulacja obrotów wentylatora (CPU Quiet Fan)??
ASRock zastosował regulację za pomocą PWM, czyli taką jak spotykana na płytach Socket 775. Potrzebny jest do tego cooler z 4-pinowym złączem zasilania. Niestety takie coolery bardzo rzadko występują na platformie AMD K8. Jednym z nielicznych coolerów tego typu jest najnowsza wersja znanego Arctic Freezer 64 Pro. Można też próbowac przerobić wentylator na sterowany przez PWM - tutaj znajdziesz opis jak tego dokonać. IMO jednak najprostszym sposobem jest zakup za 9zł Pentagram Fan Speed Controler.

W które gniazda mam włożyć RAM??
Jeżeli masz 2 takie same kostki i chcesz dopalić tryb DualChannel to powinieneś wkładąć je do gniazd oznaczonych tym samym kolorem. Sporo użytkowników pisało o nieco lepszym OC pamięci gdy są włożone do czarnych gniazd. Przy jednej kostce możesz włożyć w dowolne gniazdo.

Czy z tą płytą działają pamięci ECC??
Tak, działają, chociaż niektórzy użytkownicy mieli pewne problemy z nimi. Najlepiej umówić się ze sprzedawcą by sprawdzić czy nie powodują one u nas problemów. Należy uważać na pamięci ECC Registred (ECC-R) - są przeznaczone tylko do serwerów i tylko z nimi działają.

Jak podłączyć prawidłowo do płyty złącza audio i USB znajdujące się z przodu obudowy??
Odpowiedź znajdziesz w tym poście usera emblemat.


8. Linki
FAQ podkręcania platformy A64 i jak zrobić lepsze Cool'n'Quiet
- http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=1249410
FAQ podkręcania pamięci na platformie A64
- http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=199232
Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939
- Cz.1 (zamknięta) - http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=149147
- Cz.2 - http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=212351
Strona producenta chipsetu
- http://www.uli.com.tw/eng/products/product...l.php?pserno=90
Dyskusja nt. ASRocka 939Dual-VSTA @ OCWorkbench.com
- http://forums.ocworkbench.com/bbs/asrock-a...view-54129.html


FAQ bazuje na doświadczeniach użytkowników naszego forum, w szczególności userów
Kencho-1, Fredek, Evil One, Dijkstra, LukasAMD, stefanor, Lanc
oraz wielu, wielu innych których nie pamiętam, a powinienem wspomnieć :oops:. Wszystkich serdecznie pozdrawiam :D !!!
Copyright © 2007 by YogiCK. Wszelkie prawa zastrzeżone :wink:



---------------------------------------

Prosil bym o komentarze oraz spostrzeżone błędy, a moderację o dopisanie tego FAQ do FAQ o ASRocku 939Dual-SATA2. Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...