Skocz do zawartości
niko2003

Abit Ab9 I Abit Ab9 Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Ten Topic nie jest o wychwalaniu Asusa P5N-e Sli i jego 3 fazowym zasilaniu, brak dźwięku, SLI i wysokim FSB ponad 500! Nie jest nawet o tym, że Intel w specyfikacji zaleca dla swoich procesorów minimum 4 fazy!

Tylko o płycie ABIT AB9 i ABIT AB9 PRO opartym na (Intel P965 + ICH8R) i jego 5 fazowym zasilaniu, jego FSB na poziomie 450, jego cichym chłodzeniu, dobrej jakości dźwięku.

 

 

 

ABIT AB9. Cena od 419 złotych

Dołączona grafika

 

ABIT AB9 PRO. Cena od 471 złotych

Dołączona grafika

 

Różnica pomiędzy AB9 i AB9 PRO to:

 

Pro posiada: 2xeSata, dodaktowy Gigabit Lan, 9xSata (zamiast 6xSata). Czy to jest warte różnicy 50 złotych (w moim przypadku odpowiedź brzmiała NIE)

 

Testy

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2799

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware...ws/abit_ab9pro/

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-4

 

Specyfikacja

 

ABIT AB9

Tutaj

 

ABIT AB9PRO

Tutaj

 

 

Najnowsze sterowniki (w takiej kolejności instalować):

 

1. Intel Version 8.2.0.1012: Tu do pobrania XP/2003/Vista/32i64bit

 

restart

 

2. Sata@IDE@RAID "JMB36X RAID Controller" ver.1.17.11.02 WHQL: Tu do pobrania XP/2003?Vista(64bit) Tu do pobrania Vista i 2003 (32bit)

 

3. Dźwięk "REALTEK High Definition Audio" ver. 1.57: Tu do pobrania 200/XP/2003 Tu do pobrania Vista(32i64bit):

(jeśli nie wykryję po pierwszym restarcie, zainstalować jeszcze raz, mają zwyczaj się nadpisywać, wtedy ponowny restart i wszystko gra)

 

4. Gigabit Lan "Realtek 8111B" ver.5.664.16022007: Tu do pobrania 2000/XP/2003(32i64bit) Tu do pobrania Vista (32i64bit)

 

5. Matrix Storage i inne są na płycie.

 

 

MINUS i PLUSY

 

- Mostek południowy trochę się grzeje (można spokojnie zalmana założyć lub zignorować);

+ Mostek północny jest letni lub ciutkę bardziej cieplejszy (ale mam porównanie w postaci Asrocka DualaSata i DFI Infinity, mostek na Abicie to zimowa noc);

- Ułożenie FDD (przy okrągłych kablach ten problem całkowicie znika);

- Ułożenie IDE (przy wszystkich podzespołach pod SATA, problem nie istnieje),(przy okrągłych kablach problem jest błahy, ale istnieje).

+ Dobry lub poprostu niekiepski dźwiek 7.1 HD

+ z pewnością będzie więcej z czasem!

- też z pewnością będzie więcej z czasem (nic nie jest doskonałe)!

 

Moje własne odczucia

 

Ostatni rok walczyłem na Epox 8rda, Asrock DualaSataII, DFI Infinity, teraz ABIT.

Co do szyny, ja przy moim E4300, który teraz chodzi na szynie 333-336 nie widzę problemów. Mam równe 3 GHZ. Wszelkie regulacje dzielnika, strapy szmery i bajery są. uGuru jest świetne, kolor biosu doskonały itd.

Do pudełka jest dołączane 6 kabli SATA (z zabezpieczeniami), płyta CD, kabel ATA i kabel FDD, dwie kolorwe książeczki i jedna opisująca wszystko czarno biała. Może to wina płyty, ale poraz pierwszy podpinając kable z obudowy do płyty, musiałem to zrobić napisami do dołu! Test po instalacji systemu i paru rzeczy HDTACH to 254mb/s

Edytowane przez niko2003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie dziś idę zamówić tego abita PRO zdecydowalem sie własnie na niego ze wzgleu na słabe zasilanie w jego bezpośrednim konkurencie asusie a także pare innych wad jakie asus posiada np bios wlutowany słaby dzwięk itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-4 - test AB9Pro

 

Miesiąc temu kupiłem P5N-E Sli, E4300 podkręciłem delikatnie - do 2,4. Z moimi GoodRamami 667 spokojnie wystarczyłby do tego Ab9 i tą płytę bym dziś wybrał. Powinna być w tej samej cenie co Asus, a ma porządne zasilanie, porządną dźwiękową, lepsze chłodzenie i uGuru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

czyli co uwazacie ze te plyty glowne Abita na i965 sa lepsze od Asusa P5B deluxe ? a takze od Gigabyte DS4 ?

Moze za bardzo optymistycznie do tego podeszles.

 

Abit AB9/AB9 Pro vs Asus P5N-E SLI bo ta sama cena

Abit AB9 Quad GT vs Asus P5B DLX vs DS4 bo ta sama cena

 

Wybieram Abity :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze za bardzo optymistycznie do tego podeszles.

 

Abit AB9/AB9 Pro vs Asus P5N-E SLI bo ta sama cena

Abit AB9 Quad GT vs Asus P5B DLX vs DS4 bo ta sama cena

 

Wybieram Abity :razz:

 

a dlaczego wybieracie abita ? a nie asusa czy Gigabyte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lipa_ml

ja również zacumowałem na abicie ab9 (bez pro) testowałem asusy i stale mam jakies w łapach i ciągle mam jakies problemy mniejsze lub większe, natomiast abit odradza sie na dobre. przed ab9 miałem nf2-nview pod x2 3800 mikro co robiła 350 fsb. natomiast ab9 do 400 mhz fsb (moze i 450 idze) jest naprawde super stabilna . dobre zasilane 5 fazowe i chłodzenie mosfetów . jedyna wada tej płyty (dla innych zaleta :) ) to kolor biosu , kurcze jak zobaczyłem pierwszy raz to myslałem ze mi sie tv zwalił czy coś . różowy bleeeeeeeeee . za to rozmieszczenie opcji oc w uguru poprostu rewelacyjne najlepsze jakie widziałem do tej pory. polecam ta płytke jak najbardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja tez moge zdecydowanie polecić abita.... jako ze płyta to element na którym nie wolno oszczedzać, zainwestowałem w QuadGT i moge powiedzieć ze absolutnie nie zaluje.... 400mhz leci spokojnie(pamieci 667-5,5,5,15@800-4,4,4,12 niestety na wiecej nie pozwolą) wszystko na standardowych napieciach, zadnych zwisów... no i bios nie jest różowy :lol2: jedyne czego brakuje to czegoś w rodzaju asusowego connectora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja tez moge zdecydowanie polecić abita.... jako ze płyta to element na którym nie wolno oszczedzać, zainwestowałem w QuadGT i moge powiedzieć ze absolutnie nie zaluje.... 400mhz leci spokojnie(pamieci 667-5,5,5,15@800-4,4,4,12 niestety na wiecej nie pozwolą) wszystko na standardowych napieciach, zadnych zwisów... no i bios nie jest różowy :lol2: jedyne czego brakuje to czegoś w rodzaju asusowego connectora.

 

czy masz ze swoja plyta jakies problemy , lub miales ze cos zle wykrywalo itp ? ( na jakim biosie jedziesz?) czy jako nowy uztkownik tej plyty podczas pierwszego uruchamiania moge na cos zlego sie natknac ? (cos zle wykryje itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Abicik Ab9 wymiata sam za jakiś czas bedę go brał bo faktycznie w tym przedziale cenowym to najlepsza płyta :D no zobaczymy co pokaże Abit na 650i ale i tak chip to grzejnik więc nie patrze na niego :wink:

no i właśnie zacząłem sie rozglądać za tą płytą niestety ceny w komputroniku :mur: w Znaku brak bo sie pokłócili z abitem , no to przeglądnąłem oferty i najtaneij jest w Apollo , pytanko czy ktoś może od nich coś brał ? http://www.apollo.pl/store/show_detail/10/b64:YWJpdA==/32136

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Abicik Ab9 wymiata sam za jakiś czas bedę go brał bo faktycznie w tym przedziale cenowym to najlepsza płyta :D no zobaczymy co pokaże Abit na 650i ale i tak chip to grzejnik więc nie patrze na niego :wink:

no i właśnie zacząłem sie rozglądać za tą płytą niestety ceny w komputroniku :mur: w Znaku brak bo sie pokłócili z abitem , no to przeglądnąłem oferty i najtaneij jest w Apollo , pytanko czy ktoś może od nich coś brał ? http://www.apollo.pl/store/show_detail/10/b64:YWJpdA==/32136

POZDRO

jak to sie poklucili z Abitem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650i ale i tak chip to grzejnik

Jesteś pewien? Może nie jest chłodny, ale nie jest to grzejnik. 680i to chip jak grzejnik :DD

 

Ja mam pytanie. Zauważyłem, że na AB9 są radiatorki na mostsetach, a na AB9 Pro już nie ma. Czy to zależy od rewizji? Bo widziałem zdjęcia z AB9 Pro, na którym były radiatorki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to sie poklucili z Abitem ?

sprawa rozchodzi się o to że było sporo zwrotów na Gwarancji płyt Abita , Znak wysyłał te płyty do Serwisu Abita na jego koszt (Abitu)No i Panowie z chyba lekka się zdenerwowali że muszą płacić za "Znak"i się popstrykali

tak chyba to mniej więcej wyglądało :wink:

POZDRO

edit

XvAK no na pewno chipy nividy pobieraja więcej prądu , przez to wydalają więcej ciepła

Edytowane przez lukaspl21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa rozchodzi się o to że było sporo zwrotów na Gwarancji płyt Abita , Znak wysyłał te płyty do Serwisu Abita na jego koszt (Abitu)No i Panowie z chyba lekka się zdenerwowali że muszą płacić za "Znak"i się popstrykali

tak chyba to mniej więcej wyglądało :wink:

POZDRO

edit

XvAK no na pewno chipy nividy pobieraja więcej prądu , przez to wydalają więcej ciepła

 

aha , aja myslalem ze to Komputronik sie popstrykal z Abitem - bylem zdziwiony

 

A jak tam Abit Polska sie ma ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co uwazacie ze te plyty glowne Abita na i965 sa lepsze od Asusa P5B deluxe ? [...]

Nowsza konstrukcja - cyfrowe pwm (z tego co widzę na zdjęciach, to jest 5 fazowe). 1066 strap do 525MHz na fsb, (o ile jest jeszcze to ograniczenie). I przez to lepsza wydajność po o/c.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2934&p=3

Na P5B, P5B-dlx i chyba Commando powyżej 400MHz na fsb włącza się 1600 strap. Chyba że zabootujesz na 400 i "polecisz" dalej Clockgenem, ale szykuj wtedy 2.0V na NB i licz na szczęście. (jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić)

Co do Ab9 pro vs P5B - jeżeli nie potrzebne jest ci więcej niż 450MHz na fsb, to Abit też będzie lepszym wyborem.

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowsza konstrukcja - cyfrowe pwm (z tego co widzę na zdjęciach, to jest 5 fazowe). 1066 strap do 525MHz na fsb, (

A ten Asusu to ilo fazowe ma zasialanie

Oraz powiedz cos o tym strapie - tak na chlopski rozum abym zrozumial a nie czytal czystej teorii w google :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Asusu to ilo fazowe ma zasialanie

Oraz powiedz cos o tym strapie - tak na chlopski rozum abym zrozumial a nie czytal czystej teorii w google :)

Tu nie chodzi o to ile... może być i 4, ważne jest to, żeby bardzo dobrze spełniało swoje zadanie, nawet przy o/c cpu typu quad core tzn. aby nie było dużych droop'ów. Co z tego, że np. mobo "x" ma zasialnie cpu 8 fazowe, jak droopy (różnice w napięciu między idle a stresem) potafią być koszmarne.

Oraz powiedz cos o tym strapie - tak na chlopski rozum abym zrozumial a nie czytal czystej teorii w google

Po chłopsku:

http://www.thetechrepository.com/showthread.php?p=32#post32

Cóż duży strap (pokroju 1600) pozwala na osiągnięcie wyższego fsb, ale nie każdemu jest potrzebne 550-600MHz. No i wydajność tuż po przełączeniu spada i to dość wyraźnie. Następne 100-200MHz na cpu, to przeważnie nadrabianie "zaległości".

btw:

Zobacz co się dzieje na chipsetach nV nf 650/680

Dołączona grafika

 

Wracając do i965P. Na QuadzieGT możesz też się bawić z wyborem strapu (nie wiem jak się przedstawiają te sprawy na AB9/AB9 pro) 533/800/1066 ("nb strap cpu as"... mam to nawet na mojej IC7'demce :) ). Ale to już taka wisienka do tortu.

http://www.overclock.net/intel-motherboard...-thread-18.html

 

A jak tam Abit Polska sie ma ?

Wyślij im e-miala :lol:

:)

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do i965P. Na QuadzieGT możesz też się bawić z wyborem strapu (nie wiem jak się przedstawiają te sprawy na AB9/AB9 pro) 533/800/1066 ("nb strap cpu as"... mam to nawet na mojej IC7'demce :) ). Ale to już taka wisienka do tortu.

http://www.overclock.net/intel-motherboard...-thread-18.html

Wiec dla C2D ktora wartosc stepengu bedzie najlpesza - 533 / 800 / 1066 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz ze swoja plyta jakies problemy , lub miales ze cos zle wykrywalo itp ? ( na jakim biosie jedziesz?) czy jako nowy uztkownik tej plyty podczas pierwszego uruchamiania moge na cos zlego sie natknac ? (cos zle wykryje itp)

zadnych takich akcji... wszystko sprawnie za pierwszym razem znalezione bezproblemowo, zadnych instalacji sterownika sata czy innych glupot... wot zlozylem, odpalilem i grało.... bajer :lol2:

 

 

a co do strapa to chyba im niższy tym lepiej

Edytowane przez hesus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadnych takich akcji... wszystko sprawnie za pierwszym razem znalezione bezproblemowo, zadnych instalacji sterownika sata czy innych glupot... wot zlozylem, odpalilem i grało.... bajer :lol2:

a co do strapa to chyba im niższy tym lepiej

 

wlasnie sciagnelem sobie instrukcje w pdf tego abita - ale niestety nie ma w niej opisanego biosu - czy masz moze ten pliczek na plycie CD od plyty glownej ? czy jest tam opisany bios (funkcje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec dla C2D ktora wartosc stepengu bedzie najlpesza - 533 / 800 / 1066 ?

Wiadomo że najwydajniejszy jest najniższy, chipset działa na najostrzejszych timingach. Poza tym jest jeszcze takie "coś", jak North Bridge Core Clock - masz to objaśnione w powyżym linku. Wraz z podbijaniem fsb będziesz musiał się pogodzić z wyższym strapem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba dodać, że jeśli masz pamięci byle jakie musisz dzwignąc strap. Nie każde 667 idą na 880 przy (szynie 333) lub przy 800 na 1188 (jakoś tak)!

 

Pamieci to OCZ 2 x 1GB 800MHz Cl 4-4-4-15

 

Czyli przy takich podzespolach jaki straping nalezy ustawic ? ( procesor C2D 2.13GHz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie wczoraj sprawilem calkiem nowy komp na ab9pro i niestety wtopa - blad postu 2A - niestety tak sie konczy jak czyta sie tylko recenzje

a odpuszcza fora :(

jaki blad ?

 

a mam jeszcze jedno pytanko

 

Lepiej ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> plyte z 3 letnia gwarancja czy z 2 letnia gwarancja ? - roznica w cenie to 100zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki ze plyta nie botuje (post zatrzymuje sie na 2A ktorego wytlumaczenia nie ma nawet w intrukcji obslugi), trzeba robic clear cmos za kazdym razem zeby system wystartowal, u mnie problem rozwiazuje wyjecie karty grafiki ze pci-e :mur:

Abit twierdzi ze to cos z pamieciami ale z tego co czytalem to raczej jakas niekompatybilnosc z PSU - mama Anteca Truepower Trio 550w a wiele osob z forum Abita z tym problemem laczy zasilka od Anteca

Edytowane przez Turrican

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki ze plyta nie botuje (post zatrzymuje sie na 2A ktorego wytlumaczenia nie ma nawet w intrukcji obslugi), trzeba robic clear cmos za kazdym razem zeby system wystartowal, u mnie problem rozwiazuje wyjecie karty grafiki ze pci-e :mur:

Abit twierdzi ze to cos z pamieciami ale z tego co czytalem to raczej jakas niekompatybilnosc z PSU - mama Anteca Truepower Trio 550w a wiele osob z forum Abita z tym problemem laczy zasilka od Anteca

A cos o taganie u25 pisza na tym forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...