Skocz do zawartości
Bartolomius

Moje Wc - Podejście Pierwsze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po kilku miesiącach wielkiego lenia i odwlekania nieuniknionego zmusiłem się i wreszcie poskładałem wszystkie zakurzone części. W założeniu układ miał być prosty i estetyczny, a priorytetem była raczej cisza niż wydajność. Co w środku:

  • E6300 + KTC PQ-Plus + Thermalright LGA775 RM,
  • P5B-E Plus (bios 0504) + Frost2Nb,
  • 7900GS + Frost2GPU,
  • Laing DDC-1T + top + rezerwuar Alphacool,
  • Cooltek Exstream Dual + 2x Scythe S-Flex –E,
  • w wężach płynie woda oczyszczona + koncentrat Innovatek (4:1),
  • pasta Arctic Silver 5 (wcześniej Zalman ZM-STG1 – odradzam, po kilkunastu dniach zaczęła wysychać i temperatury poszły w górę 2-3 stopnie).
Na początek bloki. KTC kupiłem właściwie ze względu na wygląd, bo produkty Austriaków zawsze bardzo mi się podobały. Wprowadziłem kilka zmian jeżeli chodzi o śrubki i zapinki, dodatkowo F2G dostał top od F2N. Koncepcji i prób co do koloru było sporo, ostateczny efekt widać na zdjęciach:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

KTC, F2N i Cooltek w obecnym malowaniu

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

F2N w trakcie przeróbek zapinki i ze starym lakierem

Pompka miała być możliwie cicha i zasilana 12V. Z poprzednich zakupów został mi top z pleksy do Lainga, więc kupiłem DDC-1T z rezerwuarem - całość jak do tej pory spisuje się bez zarzutu. Miałem też Coolrivera 2, który co prawda jest cichszy, ale rezik w Laingu pozwala na uproszczenie układu i znacznie ułatwia napełnianie i odpowietrzanie (w porównaniu z trójnikiem to bajka – wlewam i uzupełniam płyn, czekam pięć minut i gotowe).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Chłodnica... generalnie jestem z niej zadowolony, chociaż napsuła mi sporo nerwów krzywo wywierconymi otworami i niezbyt czystym wnętrzem. W dodatku ma niestandardowe gwinty, do których bardzo ciężko jest znaleźć ładne śrubki. Lakier ten sam, co na blokach (stalowo-niebieski Mercedes W126). Żeby zmieścić ją w obudowie musiałem wyciąć otwór w suficie. W ruch poszła szlifierka kątowa, potem pozostało wyszlifować krawędzie pilnikiem:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

w pewnym momencie złapałem lenia i w powyższym stanie obudowa przeleżała kilka miesięcy

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

mordercze akrobacje z obudową przy odpowietrzaniu przez trójnik

Czas na temperatury:
  • obudowa zamknięta,
  • spoczynek = Winamp + przeglądanie forum,
  • obciążenie = Orthos (Small FFTs, priority 8) i rthdribl v.1.2,
  • odczyt temperatur z Core Temp 0.95, SpeedFan 4.32 i ForceWare 91.47, odczyt temperatury wody z czujnika Kama Thermo (dokładność ~1-2°C).
Układ działa już ponad dwa miesiące, w tym czasie pasta zdążyła się wygrzać i temperatury na moich codziennych ustawieniach prezentują się następująco (najwyższe zanotowane wartości):

Dołączona grafika

Przy okazji ostatnich upałów zrobiłem porównanie jak zmieniły się temperatury, gdy w pomieszczeniu jest o 6 stopni cieplej. Ze względu na zmienność temperatur wyniki nie są może zbyt dokładne, ale widać wyraźnie, że wczesne lato podgrzewa mocniej, niż wysokie FSB i napięcia:

Dołączona grafika

Tak całość prezentuje się na codzień:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Muchy nago i w ubrankach :-)

To tyle. Chwilowo nie planuję dalszych zmian, więc układ prawdopodobnie pozostanie w obecnym kształcie do czasu wymiany karty graficznej. Ponieważ to właściwie moje pierwsze WC, wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziane. Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, ale to bardzo PRO, podoba mi się pozządek wewnątrz, widać, że nie tylko ja tak lubię. Z tego o widzę musiałeś się namęczyć bardziej z kablami, bo obudowa niższa. Temperaturki teżniczego sobie, właśnie pod tym względem będe Cię gonił. Ale żebyś nie usiadł na laurach, to zganię, za brak jakiegokolwiek oświetlenia, aż się prosi do tak poukładanej obudowy ;)

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoko oceniam ten uklad. Pozadne zdjecia, dobry dobor ich tematu (ilosc zdjec przedstawiajacych dana rzecz).

A co do samego ukladu, to wlasnie taki typ wctow podoba mi sie najbardziej, tzn konstrukcje miditower z chlodnica i zasilaczem na topie wlasnie z tym typem grilla. Sam planowalem podobny uklad w Lian-Li PC7, to najbardziej optymalne wielkosciowo i wydajnosciowo wc. To pozwala maksymalnie wykorzystac miejsce w obudowie nie wystawiajac chlodnicy na widok publiczny :) No i bardzo ciekawa buda (ten model chiefa juz kiedys zapamietalem), dobrze komponuje sie oslona frontu z grillem na topie.

No i cięcie wyglada na udane ;]

Podkreslam jeszcze raz - uznanie za forme przedstawienia ukladu i estetyke (dobre ukrycie kabli). Uklad prezentuje okreslony styl, nie ma sprezynek ani jakichs naklejek na wszystkim - to +. :)

 

Jakbys jeszcze mogl rzucic ceną, tzn ile cie to razem kosztowalo (nie musi byc szczegolowy kosztorys). Bo to moznaby zgaduje uznac za pewna wade (tzn dosc wysoka cena).

No i w kwestii ciszy to byloby tu sporo do zrobienia. Zawsze to jednak 4 120stki (chocby nie wiem jak skrecone) i goly dysk oraz brak jakichkolwiek mat.

 

Ale ogolnie gratulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Zbiorczo:

 

toman: układanie kabli to zawsze ogromny cierń w d#pie, ale chciałem żeby wyglądało to lepiej niż w moich poprzednich obudowach. A na codzień oświetlenia nie ma żadnego oprócz firmowego światełka na dole mobo ;)

 

Jarogniew: krecik to podstawa. A czy byś chciał... Twoje biurko nie zniosłoby braku pająka ;)

 

KonradGT: na razie jest spokój, przy zalecanych 3:1 węże (Inno 8/10) pożółkły delikatnie po dwóch miesiącach.

 

KAMILcom: okna raczej nie będzie, bo obecny spartański wygląd a'la piekarnik bardzo mi odpowiada. Tym bardziej, że nie planuję jakiegoś większego oświetlenia wnętrza.

 

EDIT:

 

aerial: budę kupiłem właśnie ze względu na dosyć surowy wygląd. Cięcie wyszło w porządku, pomimo widocznych nadpaleń na spodzie (zapalił się karton, na którym położyłem blachę) lakier na górze został nienaruszony.

 

Z ceną będzie ciężko z tego względu, że pierwsze części kupiłem ponad rok temu (a może i dawniej), w międzyczasie inne zdążyłem sprzedać lub wymienić. Podsumowując wszystkie elementy (WC, obudowę, wentylatory i inne drobiazgi) dobiłem do okolic 1200 zł - sporo, ale kwota rozłożyła się w czasie, więc nie płaczę.

 

Co do ciszy, to dla mnie komputer nie jest niesłyszalny, ale doszedłem do poziomu, który całkowicie mnie zadowala (mówimy o minimalnych obrotach wentylatorów, komputer niecały metr od głowy, w nocy). S-Flexy -E mają naprawdę bardzo przyjemne łożyska, a na tle Papstów F/2GLL (tych made in Hungary) wypadają wręcz rewelacyjnie. W obudowie mam cztery sztuki (chłodnica, zasilacz i tył obudowy) i wszystkie skręcone są na minimum kontrolerem Akasy (~450 obrotów). Wentyle na chłodnicy przykręcone są śrubami, a mimo to łożyska nie generują wibracji. Jedynie wentylator wdmuciach!ący z tyłu zamontowany jest na kołkach, ale to raczej dla wygody, bo testowałem sobie różne ustawienia i łatwiej mi było nim manipulować.

 

Maty BeQuiet są na ściankach bocznych, które najbardziej narażone są na wszelkiego rodzaju wibracje. Dobrze tłumią wnętrze, choć nie są tak potrzebne jak w przypadku chłodzenia powietrzem. Pozostałych powierzchni nie oklejałem, bo po doświadczeniach z półpasywnym chłodzeniem doszedłem do wniosku, że nieznacznie (jeżeli wogóle) wpływa to na poziom hałasu.

 

Dołączona grafika

Silnik Nidec w HDD Samsunga działa naprawdę świetnie, delikatne "drapanie" podczas pracy słychać jedynie po przyłożeniu ucha. Najbardziej hałasują cewki (czekają na spotkanie z silikonem) i chlupiąca woda w rezerwuarze, ale to mi akurat odpowiada, bardzo przyjemnie się zasypia ;) Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Estetyka na wysokim poziomie. Podoba mi się. Wycięty otwór na górze budy z tym grillem wygląda jak by już tam był firmowo.

Skromnie na zewnątrz, a jakże bogato w środku. Kto się nie zna, wcale nie będzie wiedział że w środku wc. Buda bez okna, wieć żadne świecidełka nie są potrzebne.

 

Mam tylko jedno pytanie: co to jest "woda oczyszczona " ?:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota !

Może uda się jeszcze ukryć kabelek sygnałowy od kontrolera obrotów?? To jedyny jaki widać :lol2:

 

Jak dorosnę, zrobię sobie takie WC :lol2: :lol2: :lol2:

 

Mama ja chce taki rezik !!

Piękny jest, skąd go masz ??

 

Mój Laing DDC 1T w drodze, przydałby się taki...

Edytowane przez Pussey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pussey: kabel sobie wisi, ale naprawdę nie było innej opcji. Zdjąłem z niego oplot i przynajmniej ładnie wygląda między wężami ;) A rezik (i top, i jeszcze kilka innych części) jest z Alphacool.de, w tej sprawie odzywaj się do Przemka Wrony z PC-Tuning. Wydatek spory, ale jak pomachasz sobie przez kilka godzin obudową starając się odpowietrzyć układ przez trójnik...

 

mib: e tam się marnuje, przecież pokazałem co jest w środku ;) Zmarnuje się pewnie bardziej jak wstawię budę pod biurko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do poprzedników, bardzo przemyślane i dobrze wykonane WC. Podoba mi się rozmieszczenie elementów układu, podobny do mojego:P Gdzie można dostać taki grill na chłodnice, żeby ładnie ją zamaskować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki raz jeszcze.

 

arenapc: to samo źródło co rezik, masz kilka postów wyżej.

 

banditos: jak pisałem, F2G dostał top od Frosta na NB, który oczywiście polakierowałem. Wymieniłem śrubki i mocowanie (nazbierało się tego w ciągu kilku miesięcy...), fabryczna została jedynie zapinka, która ma raczej nieciekawy kształt (ale jej nie widać, a swoją rolę spełnia):

Dołączona grafikaDołączona grafika

znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te obrazki :lol:

sobih: dzięki, kabelki są właściwie dla mojego świętego spokoju, bo efektu i tak nie widać z zewnątrz, ale fakt że "trochę" przy tym posiedziałem. Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda zdecydowanie jest bardzo NIEfajna do chowania kabli. Co prawda duża, pojemna, ale raczej dla pasjonatów dłubania i przerabiania, te otwory pod mobo są wycinane przeze mnie, a wszelkie kable z frontu (kontroler, gniazda USB) trzeba przeciągać przez dosyć wąski otworek.

 

A grafę kupiłem jak tylko się pokazały, więc nie miałem zbytniego wyboru co do koloru laminatu. Na szczęście mnie banditos nie marudzi :D

 

EDIT: ktoś mnie wczoraj pytał na GG o blachy, ale zaliczyłem reinstalkę więc odpowiadam tu. Blacha pod mobo i ta na podłodze były szlifowane papierem ściernym i polerowane, a potem przetarte gruboziarnistym papierem ~100 i pomalowane lakierem bezbarwnym żeby nie rdzewiały. Jak wyglądały fabrycznie widać na jednym ze zdjęć z otworem w topie.

Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam sie do gratulacji - zrobione faktycznie estetycznie i "z głową".

Ale co do tego co napisales

Chwilowo nie planuję dalszych zmian, więc układ prawdopodobnie pozostanie w obecnym kształcie do czasu wymiany karty graficznej. Ponieważ to właściwie moje pierwsze WC, wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziane.

to mysle, ze "choroba WC" jest z czasem co raz bardziej dolegliwa i zmiany pewnie beda wczesniej niz myslisz ;) Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam sie do gratulacji - zrobione faktycznie estetycznie i "z głową".

Ale co do tego co napisales to mysle, ze "choroba WC" jest z czasem co raz bardziej dolegliwa i zmiany pewnie beda wczesniej niz myslisz ;)

Heh, w sumie o ile pamiętam kiedyś tak samo powątpiewałem w Twoje podobne deklaracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmieścić ją w obudowie musiałem wyciąć otwór w suficie. W ruch poszła szlifierka kątowa, potem pozostało wyszlifować krawędzie pilnikiem.

Ludzie czytajcie a nie tylko fotki oglądacie to już drugi taki post :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda powyższe WC już nieaktualne, ale dostałem dziś kilka metrów Tygonu, więc wrzucam jako ciekawostkę. Z cyklu "mój wąż jest grubszy niż twój", czyli "using Tygon the American way":

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Tygon R-3603 22.2/28.6 :lol: Dla porównania: Polix 10/13, Tygon 9.5/12.7 i Innovatek 8/10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...