Skocz do zawartości
Mardok

Ahci Bez Reinstalacji Systemu !

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy w kółko powtarzają iż jak system został zainstalowany na dysku ustawionym jako IDE nie da się tego zmienić a AHCI bez reinstalacji systemu. Mam alergie na zdanie "reinstalacja systemu" i postanowiłem się nie zgodzić z powyższą tezą.

 

Procedura:

 

1. Idziemy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci
Odnajdujemy tam zmienną Start i zmieniamy jej wartość na 0

 

Lub pobieramy plik który zrobi to za nas : ahci.reg

 

2. Uruchamiamy ponownie komputer

 

3. Po uruchomieniu, jeszcze raz uruchamiamy ponownie komputer lecz tym razem idziemy do biosu i zmieniam ustawienia dysku z IDE na AHCI

 

4. Po zmianie na AHCI uruchamiamy normalnie system i czekam aż wykryje ponownie nasze dyski.

 

5. Czekam aż wyskoczy okno informujące nas o poprawnym zainstalowaniu sterowników i konieczności ponownego uruchomienia komputera. Zgadzamy się na to i uruchamiamy ponownie.

 

I oto tym sposobem system zainstalowany na dysku ustawionym jako IDE działa teraz na AHCI, u mnie jeszcze po tych zabiegach była konieczna reinstalacja sterownika JMicron odpowiedzialnego za kontroler SATA na mobo gdyż wyskakiwał błąd po uruchomieniu systemu. Zainstalowałem wyżej wymieniony sterownik jeszcze raz i wszystko działa już jak należy.

 

Procedura dla systemów:

 

Wyżej wymieniona metoda działa na systemach Windows : 2000/XP/2003/Vista

 

Mam nadzieję iż pomoże to sobą uczulonym jak ja na reinstalacje systemu ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdy nie mamy wiersza z zakończeniem "msahci"? :?

 

Tak sobie myślę, że u mnie może odpowiadać za to wierz z zakończeniem "msfs" :unsure: Czy ten wiersz u Ciebie to grupa "File system"? :) pzdr

Nie wiersz tylko klucz i msfs to zupełnie co innego, co za tym idzie msahci nie należy do grupy File system. Jeżeli nie ma u ciebie tego klucza spróbuj może zainstalować najnowsze sterowniki JMicron (bo widzę że masz QuadGT) jak to nie pomoże to Intel Matrix aby odpowiedni sterownik był w systemie. Cała metoda polega na uruchomieniu obecnego w systemie sterownika, więc musi się on najpierw w nim znaleźć. Moje testy przeprowadziłem z powodzeniem na Vista X86 z najnowszym sterownikiem JMicron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo u mnie :( Mało tego niedawno instalowałem nowy system i miałem te stery na fdd przygotowane. Zrobiłem (tak mi sie przynajmniej wydaje) jak w instrukcji,ale dysk nawet nie został wykryty w trybie ahci :(

Myślę,że wszyscy robimy ten sam błąd,niestety nie wiem jaki,jeśli ktoś wie proszę o solucje.

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik musi być dostępny w systemie bez tego nic nie zdziałamy. Na Vista X86 był od razu na Windows 2003 musiałem zainstalować Intel Matrix Storage Manager aby się pojawił. Jest jeszcze okrojona wersja Intel Matrix z samym sterownikiem AHCI:

 

Download !

 

ale tego jeszcze nie sprawdzałem więc radzę wszystkim chętnym sporządzić na lepiej kopie systemu przed zabawą. Owy sterownik jest dla ICH8M oraz ICH7M w jego wypadku procedura wygląda podobnie.

 

1. Wypakować zawartość archiwum do

C:\DRIVERS\WIN\SATA
2. Kliknąć Start Uruchom i wpisać:

C:\DRIVERS\WIN\SATA\PREPARE\INSTALL.CMD
3. Uruchomić ponownie komputer i zmienić IDE na AHCI.

4. Uruchomić system i poczekać na ponowne wykrycie HDD.

 

I tu już jak poprzednio jak wykryje i zainstaluje sterownik zgodzić się na ponowne uruchomienie i już powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak propo tego AHCI - zauwazyl ktos jakies lepsze , wydajnejsze dzialnie systemu itp ? - czy te ahci a zarazem NCQ naprawde cos daje w wydajnosci czy tylko jakis trick marketingowy

Powiem tak na ahci nie zauważyłem zwiekszenia wydajności systemu jedyny plus jest taki że dysk faktycznie ciszej pracuje. Jednak u mnie na ahci dzieja się rózne dziwne rzeczy tzn. system potrafi się zawiesić w nieoczekiwanym momencie i to nie w stresie tylko gdy korzystam z nagrywarki (i nie jest to wina oc gdyz na IDE było dobrze 24/7). Myślę że jest to wina niedopracowanego biosu lub/i sterowników Intelowskich. Dzis lub jutro format i zmieniam znów na IDE w moim przypadku ahci nic lub niewiele dało poza wspomnianymi problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak na ahci nie zauważyłem zwiekszenia wydajności systemu jedyny plus jest taki że dysk faktycznie ciszej pracuje. Jednak u mnie na ahci dzieja się rózne dziwne rzeczy tzn. system potrafi się zawiesić w nieoczekiwanym momencie i to nie w stresie tylko gdy korzystam z nagrywarki (i nie jest to wina oc gdyz na IDE było dobrze 24/7). Myślę że jest to wina niedopracowanego biosu lub/i sterowników Intelowskich. Dzis lub jutro format i zmieniam znów na IDE w moim przypadku ahci nic lub niewiele dało poza wspomnianymi problemami.

Nie trzeba formatować aby wrócić do IDE, wystarczy w biosie zmienić i po problemie. Sam mam AHCI już od jakiegoś czasu i żadnych problemów nie stwierdzałem. Dodam tylko iż na AHCI chodzą wszystkie dyski SATA a urządzenia typu nagrywarka zostawiłem na IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...