Skocz do zawartości
xmiszax

Problem Z Komputerem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post. Pierwszy bo nigdy komputerami przesadnie się nie interesowałem, ale przyszedł moment w którym trzeba. Opisze wszystko od początku, krok po kroku.

 

A więc wczoraj odebrałem mój komputer ze sklepu, w następującej konfiguracji.

 

HDD: Seagate 250 gb Sata 300 8mb

Karta graficzna : Gigabyte GeForce 8600 GTS 256mb DDR3 Silent Pipe 3

Obudowa : Tracer TRO-122 Fisher (400 W)

Pamięć: Corsair DDR2 2x1024 MB 800 mhz.

Płyta: Gigabyte Ga-M56S-S3

Procesor: AMD Athlon 64 5000 + X2 DualCore AM2 Box

 

Wszystko fajnie, komputer zamówiłem bez napędu i bez windowsa. Mogli mi wgrać windowsa tymczasowego, ale stwierdziłem, że nie warto instalować tego od nowa, więc dostałem czystego. Windows zainstalowany, sterowniki zainstalowane. Pora na włączenie jakiejś gry na próbe. Padło na Stalkera bo akurat to miałem pod ręką z nowszych gier.

 

Odpalam, gram ok 2 - 3 godzin. Wszystko chodziło pięknie do momentu w którym komputer się wyłączył, odpalam go znowu, 10 sek i wyłącza się znowu. Stwierdziłem że nie warto kombinować więcej, i ze spróbuje z rana. Rano komputer odpalony, chodzi ok 2 godzin w windowsie, przeglądanie stron www itp.

 

Znowu włączam stalkera, gram 30 min, buch... komputer się wyłącza. Scenariusz powtarza się jak poprzednio.

 

Tutaj moje pytanie, poszperałem troche i z tego co wyczytałem to zasilacze Tracera są kompletnie do niczego. Czy to może być winą ? Dziwne jest, że przez jakiś czas ten komputer chodzi, następnie po chwili gry zaczyna się notorycznie wyłączać, czy takie coś jest możliwe ?

 

Z drugiej strony człowiek ze sklepu z którym rozmawiałem przez telefon powiedział, że może to być wina procesora, który uszkodzony nie radzi sobie z aplikacjami 3D, przez co dochodzi do takich dziwactw jak wyłączanie sie komputera.

 

Dodam także, że procesor ma temperature poniżej 60C, natomiast karta graficzna nie przekroczyła 60C.

 

Umówiłem się po świętach na wizyte w sklepie z komputerem, facet obiecał wymienić procka.

 

Czy przyjmując, że to zasilacz jest za słaby może dojść do uszkodzenia komputera, jesli nie będe włączał żadnych gier które nadmiernie mogą go męczyć ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy sie mam rozumieć, że to wina zasilacza ? Czy uszkodzony procesor może powodować takie anomalie ?

 

Prosiłbym ewentualnie o link do jakiegoś innego zasilacza który poradzi sobie z taką konfiguracją, troche mnie komputer taki kosztował i chcę aby to działało prawidłowo.

Edytowane przez xmiszax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy przeglądaniu internetu komputer nie potrzebuje dużo prądu. Podczas grania już tak i wtedy okazuje się, że [ciach!]iana zasiłka nie daje rady. To może być wina zasilacza. Najlepiej jakbyś mógł sprawdzić na innym zasilaczu albo pomierz napięcia przy obciążeniu komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czwartek komputer zostanie zaniesiony do sklepu w celu wymiany procesora, ale po tym co przeczytałem chyba i tak zostanie zmieniony zasilacz.

 

Nie kupowałem komputera od 6 lat, a wtedy raczej problemu nie było z zasilaczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co wymieniac procka IMHO, nic mu raczej nie jest.

 

Jak chcesz go sprawdzic, to pusc SuperPi i liczenie jakiejs duzej probki kilka razy - jesli wyrzuci blad, to rzeczywiscie cos z nim jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz go sprawdzic, to pusc SuperPi i liczenie jakiejs duzej probki kilka razy - jesli wyrzuci blad, to rzeczywiscie cos z nim jest nie tak.

Do testowania procka i ewentualnie pamieci znacznie lepiej jest wziąć Orthosa lub najnowszego Prime 95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wadliwa seria athlonów" - jak następnym razem powie Ci coś takiego sprzedawca to konkretnie go opier...dziel! To podręcznikowy tekst dla kogoś kto nigdy w życiu nie miał komputera... Kiedyś się tym nie przejmowałem, ale teraz walczę z "fachowcami", którzy nie odróżniają FSB od USB, bo czynią dużo szkody mniej zorientowanym klientom.

W Twoim przypadku coś się po prostu "gotuje" i jest to, do wyboru:

1. Procesor

2. Zasilacz

3. Grafika

4. Chipset.

Według mnie po wymianie zasilacza będziesz miał to samo (zwłaszcza, że włożą kolejne g...) więc lepiej zrób wcześniej jakiś "crash" test typu SuperPi (opis znajdziesz na forum), a najlepiej zapuść kompresję video (AutoGK, VirualDub, Shrink, albo coś w tym stylu) - jak to zrobisz to napisz co się będzie działo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 90% winna jest karta graficzna. Coś tu ściemniasz z temperatura karty na poziomie 60 stopni, gdyż jest to chlodzony pasywnie GTS, w stresie temperatura tej karty sięga 100 stopni a nie 60. Zresztą w jakiejs recenzji tej karty na jedym z portali wyczytalem ze nie jest nawet stabilna na standardowych taktach, czyli się przegrzewa. Proponuje jakis wentylotorek na nią założyć i wtedy grać do oporu. Jesli dalej bedzie to samo to wina bedzie lezala w tych 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starcza ale do czasu. Moze pochodzic rok, dwa albo wysypac sie po miesiacu. Roznica jest taka, ze jak sie taki feel albo inny tracer wysypie to zostajesz zwykle ze sprawna obudowa a jak masz cos markowego (albo do 100zl delte bo nic innego w tej kwocie nie ma sensu) to nawet jak padnie to solo. Poza tym przy wiekszym obciazeniu w tanich zasilaczach jezdza napiecia jak chca i stad taka niestabilnosc moze miec miejsce. Grafe jednak pod katem przegrzewania sie rowniez bym przetestowal.

 

Poza tym w sigu widze Tagana a nie Feela II;)

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SuperPi odpalone, na najwiekszym teście (32m) komputer wyłączył się po 10 min.

 

Jedyną podnoszącą się temperaturą była temperatura procesora. Czy to oznacza, że moge wykluczyć karte graficzną i pozostaje mi tylko zasilacz i procesor ?

 

Wiem, że mierniki temperatury przy obudowie mogą nie być dokładne, ale z tego co wiem to komp wyłącza się zawsze przy 60C, i moge chociaż obserwować jakieś prawidłowości, jakie temp. rosną ETC.

 

edit : to samo stało się przy testowaniu na aplikacji NVidia, teraz przetestuje PCI-E bus bo zdaje sie to jest karta graficzna.

edit 2: testowanie karty graficznej nie przejdzie bo grzeje sie przy okazji procek i nie mam jak tego zrobić.

Edytowane przez xmiszax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykluczyc karty grafocznej nie mozesz, bo reset może mieć kilku ojców. Dowodzi to dwóch rzeczy, albo procesor ma źle załozone chłdozenia, ale jak można źle założyć boxa? :blink: i przyczynę bardziej prawdopodobną czyli zasilacz, a raczej jego namiastka. Te informacje o serii procesorów AMD z błedami to kolesiowi sie popieprzyły z Phenomami X4 i błędem TLB, widać koles jest bardziej niż amatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, mówie o tym, że włączyłem program testujący który wykorzystywał procesor w obliczeniach, a karta graficzna przeciez jeśli nic większego nie wyświetla (aplikacji 3D) to nie ma prawa się zgrzać i spowodować resetu komputera. Dobrze rozumiem ?

 

Wtedy karta nie ma nic do gadania, a procesor najwyraźniej nie daje rady z zasilaczem na spółke.

 

 

Możliwe że facet zwyczajnie założył procesor który szwankował w poprzednim komputerze i liczył po cichu na to, że będzie to działać. Skoro dzwonie do niego, że nie działa to ten skrobie sobie gadke na temat uszkodzonej serii procesorów i mówi o wymianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Możliwe że facet zwyczajnie założył procesor który szwankował w poprzednim komputerze i liczył po cichu na to, że będzie to działać. Skoro dzwonie do niego, że nie działa to ten skrobie sobie gadke na temat uszkodzonej serii procesorów i mówi o wymianie.

Żeby uszkodzić procesor (albo żeby był uszkodzony) trzeba naprawdę sie starać. Jest to w 99% nie możliwe żeby uszkodzić procesor. Obstawiam na 100% zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starcza ale do czasu. Moze pochodzic rok, dwa albo wysypac sie po miesiacu. Roznica jest taka, ze jak sie taki feel albo inny tracer wysypie to zostajesz zwykle ze sprawna obudowa a jak masz cos markowego (albo do 100zl delte bo nic innego w tej kwocie nie ma sensu) to nawet jak padnie to solo. Poza tym przy wiekszym obciazeniu w tanich zasilaczach jezdza napiecia jak chca i stad taka niestabilnosc moze miec miejsce. Grafe jednak pod katem przegrzewania sie rowniez bym przetestowal.

 

Poza tym w sigu widze Tagana a nie Feela II;)

Jest bo idzie pocztą będzie niebawem. Zmieniam, ponieważ zmieniam grafe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

każdy problem jest inny i czasami ciężko znaleść odpowiedź.

Zwłaszcza jak WSZYTKIE tematy nazwyane są "Problem; Pomocy itp".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zmieniłoby to coś gdybym nazwał temat "Problem z wyłączaniem się komputera" ? I tak byś musiał wejść i przeczytać o co chodzi. Nic mnie bardziej nie wkurza jak jakieś chorobliwe przestrzeganie regulaminów forum które nijak mają się niekiedy to problemu jaki ludzie na danym forum poruszają.

 

Brak słów panowie, brak słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat z tym sie musze z tobą zgodzić. bo bez przesady ale kto bedzie szukał podobnego tematu jak wiekszość zwie sie:"pomocy" ,"problem z.." . Wyluzuj czlowieku a ja cie znam z forum jedynie z pisania że: "temat nieregulaminowy" albo ze "zaraz zrobie raport"

Koleś chce pomocy a ty mu z rapotrami wyskakujesz!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerost formy nad treścią.

 

Odezwe się może jutro i napisze co tam ciekawego uwalczyłem. Na przyszłość prosze osoby które strasznie boli, że źle nazwałem temat, aby w ogóle nie udzielały mi pomocy. Nie chce mi sie słuchać narzekań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...