Jump to content

Phantom_

Stały użytkownik
 • Posts

  216
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Phantom_

 1. Od dobrych 7 lat używam mx 310 Logitecha. Pora chyba wreszcie wymienić tę myszkę (problemy ze rolką i przewodem). Co byście polecili w cenie do 150 zł i jednocześnie podobne pod względem konstrukcji i jakości wykonania? Myszka ma być i do grania, i "do Internetu", więc potrzebny jest przynajmniej jeden boczny przycisk. Dlatego też Razer Abyssus odpada.
 2. Chłodzenie do procesora jest ok - Thermalright Ultima 90i. 2GB RAM rzeczywiście by się przydało, ale to samo można powiedzieć o dodatkowych dwóch rdzeniach. Problem PC vs. konsola sprowadza się do tego, że to ta druga platforma ma pierwszeństwo w strategiach producentów. Sam gram już bardzo rzadko i chyba częściej na kurniku w literaki niż jakieś wymagające produkcje. Gdyby nie to, że jako 'stara gwardia' przyzwyczajony jestem do grania w FPS-y i podobne z wykorzystaniem myszki, a nie pada, decyzja pewnie byłaby podjęta.
 3. W tej chwili mam HD6850, którego kupiłem rok temu w miejsce spalonego HD4850. Jednak ze względu na to, że reszta platformy nie nadąża za tą kartą, raczej planuję kupno konsoli do gier niż upgrade PC. Kartę dałbym bratu, który będzie teraz kupował pierwszy komputer. Co kupić w miejsce HD6850, żeby odpowiadało wydajnością do takiego zestawu: E5200, 2GB DDR II, ASUS P5QL-E? Znów HD4850? A może znajdę jakąś nową kartę graficzną o podobnej wydajności i na gwarancji?
 4. W załączniku zrzut SMART dla 5-letniego HDD Hitachi DeskStar 320 GB. Do tej pory służył bez zarzutów, raczej się nie przegrzewał (leży na dnie obudowy, za wentylatorem 80mm; temp. max 42* C), ale kilka dni temu podczas pracy komputer wydał jakiś świst i nagle się wyłączył (tak relacjonował mi to mój brat; zakładam, że to z dysku twardego). Od tego czasu pojawiły się dwa blue screeny, a skan MHDD wykazał, że na dysku są sektory (?) z czasem dostępu wyższym niż 500ms. Rozumiem, że wymiana jest niezbędna i powinienem się pospieszyć?
 5. Pytanie, czy różnica w wydajności uzasadnia różnicę w cenie, byłoby w tym przypadku chyba bardziej odpowiednie.
 6. Jeśli z HD6850, to Gigabyte na pewno ma ciche chłodzenie. Różnie piszą o możliwości późniejszego podkręcenia wersji, która już fabrycznie ma w nazwie OC, ale co do głośności wentylatorów i efektywności układu nie ma wątpliwości. Pilnuję prędkości obrotów wentylatorów MSI Afterburnerem i teraz przy 35% karty praktycznie nie słychać, a temperatura wynosi 42*C, a nie mam żadnych wentylatorów na wprowadzenie i wyciągnięcie powietrza. W grach jest maks ~55-60*C przy 45-50% prędkości obrotów. A tak poza tym to sam stoję przed podobnym wyborem, z tym że modernizuję PC głównie pod Battlefield 3 (właściwie niewiele więcej tytułów mnie już dziś interesuje). Poczekam chyba jednak do wydania gry, może do tego czasu AMD wreszcie uda się z Bulldozerem, choć na tę chwilę wziąłbym i5 2500k, a za rok-dwa wymienił 6850 na coś 'godnego' procesora.
 7. Tutaj piszą zarówno o Realteku, jak i o EasyTune: EA Forums
 8. Dzięki. Myślałem ostatnio, że może to właśnie wina systemu albo sterowników do mobo, ale dziwne wydawałoby się wystąpienie problemu nie od razu po instalacji, ale już po dłuższym czasie używania dawnej konfiguracji. Na 32-bit rzeczywiście nie było w ogóle problemów. 64-bit zainstalowałem w marcu, a freeze wystąpił dopiero po zmianie karty graficznej na początku czerwca. Dodam tylko, że po zainstalowaniu systemu na nowo zniknął efekt 'klatkowego' rozjaśniania się wyświetlanego obrazu po załadowaniu mapy w BC2.
 9. Sformatowałem partycję systemową, 7 64-bit zainstalowany na nowo, podobnie jak najnowsze Catalysty dla HD6850, i dalej ten sam problem. ____ Gdybym mógł, ująłbym wszystko w jednym poście (a nie w 3 kolejnych), ale ze względu na brak możliwości kasowania własnych postów (chyba że jej nie widzę) wybrałem napisanie nowej wiadomości, bo inaczej nie byłoby notyfikacji o zmianie w temacie.
 10. Wiem, ale oficjalna strona producenta wysypała mi się w Operze. Poza tym linkowane zdjęcie pokaże to samo niezależnie od strony.
 11. Tu na to nie wygląda, ale np. na Proline piszą, że jest modularny.
 12. Dostałem potwierdzenie z supportu, że na AM3 montaż Ultimy 90i wygląda tak samo jak na AM2. Co do 1155, to w znalazłem temat na jednym z zagranicznych forów, w którym gość prosił o poradę, jak podkręcić 2500k i w sigu miał podaną Ultimę 90i jako cooler. Bardziej martwi mnie to, jak mogą się kształtować temperatury takiego 2500k, jeśli niekręcony c2d w stresie ma ~50*C.
 13. Hm, no to dałeś mi do myślenia, bo jestem w podobnej sytuacji, co autor tematu, z tym że mam już HD6850 i zastanawiam się, czy nie lepiej pozostać przy tym Phenomie, bo karta i tak nie jest z najwyższej półki. W dodatku z przejściem na i5 wiąże się konieczność zmiany coolera (Thermalright Ultima 90i) i chyba też zasilacza (Corsair 450W).
 14. Warto dołożyć te 300-400 zł, żeby zamiast Phenoma 955 i płyty AM3+ na 870 wybrać 2500k, P67 Pro3?
 15. Tak, mam wszystko, co było w zestawie. Nie powinno być problemów z instalacją, pod warunkiem że zapinka i sam montaż w przypadku AM3 wygląda tak samo jak przy AM2: Ultimate CPU Cooling Solutions! USA HardwareLogic: Reviews - Thermalright Ultima 90I CPU Cooler ============== Ktoś może pomóc w tej kwestii: Q6600 czy przejście na AM3? - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne ? Powiedzmy, że nie chcę wydać więcej niż 900-1000 zł. Właściwie jestem już niemal zdecydowany na AM3, mało tego, zacząłem zastanawiać się nad Intelem i5 2500, ale chyba nie potrzebuję aż tak dobrego procesora. Zestaw ma być przede wszystkim pod Battlefield BC 3. ============== Proszę się zapoznać z regulaminem działu. Klaus
 16. To jest chyba przebój roku, bo Wiedźmin 2 i NBA 2k11 działają bez żadnych problemów, a Battlefield dalej się wiesza po kilkunastu minutach, mimo że dopiero co go przeinstalowałem.
 17. Mój obecny zestaw to: 1) C2D E5200 + Thermalright Ultima 90i 2) ASUS P5QL-E 3) Gigabyte Radeon HD6850 4) Hitachi 320GB SATA 5) 2GB RAM (GoodRam) 6) PSU Corsair 450W Całość, poza kartą graficzną i dyskiem twardym, została zakupiona w październiku 2008 r. Niedawno, po awarii Radeona HD4850, wymieniłem kartę graficzną na wyższy model i zastanawiam się nad tym, czy nie przejść na procesor 4-rdzeniowy, żeby zrównoważyć cały zestaw. Poza tym spotkałem się z opiniami, że już dla HD4850 2-rdzeniowy procesor stanowił ograniczenie. Na tę chwilę rozważam: 1) zamianę E5200 na Q6600 i dokupienie jednej kości RAM (2GB), 2) sprzedaż procesora, płyty głównej i pamięci i zastąpienie ich AMD Phenom II X4 955 Black Edition C3, Gigabyte 870A-USB3 rev.3.1 i GoodRam 4GB 1333MHZ, czyli bez niespodzianek, trzy kolejno polecane podzespoły dla zestawu za 2000 zł na lipiec 2011. Ostatnio skłaniam się bardziej ku temu 2. rozwiązaniu, głównie dlatego, że używany Q6600 potrafi kosztować niemalże tyle samo co wskazany Phenom, w cenie 2GB DDR2 można mieć 4GB DDR3, a ta płyta główna Gigabyte'a ma choćby lepiej rozmieszczone złącza PCI-E. Zastanawia mnie tylko, czy nie będę musiał zmienić radiatora na procesorze i zasilacza, choć to dotyczy chyba obu scenariuszy. Co o tym sądzicie?
 18. Myślałem o tym, żeby dla pewności, że to nie wina sterowników, zrobić jeszcze format. Nowy BIOS podobno tylko wnosi poprawę błędu związanego z domyślną częstotliwością obrotów wentylatorów, a niech flash się nie uda i nie przyjmą mi jeszcze karty na reklamację. Kolega mówił mi, że podobne crashe po kilku minutach powodowały u niego uszkodzone kości RAM.
 19. Ostatnie kilka razy, kiedy komputer zawieszał się podczas pracy w 3D, Windows w ogóle nie raportował o krytycznym błędzie, w tym blue screenie. Mogę jednak wrzucić tutaj dane z C:/Windows/Minidump. Tak wygląda .dmp z najświeższego błędu: 062011 21871 01 dmp Gdyby była potrzeba, mogę też dodać tu bezpośrednio info z BlueScreenView (http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview.zip).
 20. Przez MSI Afterburner obniżyłem samo taktowanie pamięci do 850MHz, reszty nie ruszałem. Dalej zawiesza się po kilkunastu minutach. Nie ma jednak tego komunikatu o poważnym błędzie. Po prostu freeze. W dodatku zauważyłem, że wraz z wymianą karty zaczęły zawieszać się filmy na YT. Podczas wyświetlania po prostu obraz zatrzymuje się ~5 czy 10 sekundy, a dźwięk jest odtwarzany dalej. Pomaga odświeżenie strony. Zaraz zmienię BIOS na ten z września '09. ____ EDIT: Zmieniłem BIOS na najnowszy dostępny i nawet przy obniżonym taktowaniu do 850MHz Battlefield wysypał się w multi po ~20 minutach. Zrobiłem wcześniej quicktest pamięci przy użyciu Goldmemory - ukończony pomyślnie.
 21. Niecałe 3 lata. Kupiłem w październiku 2008 roku. Jak na razie zrobiłem tylko testy Orthosem. Kilkanaście minut, najpierw obciążenie CPU+RAM, potem sam CPU, temperatura obu rdzeni nie przekroczyła 58*C, a potem szybko spadła. Pamiętam, że kiedyś AIDA wyrzucała błędy po kilku godzinach, ale myślę, że winę procesora można wstępnie odrzucić. Zaraz obniżę taktowanie i sprawdzę kartę w 3D. Ostatni BIOS dla płyty na stronie ASUS-a datowany jest na 25 września 2009 r.
 22. Cześć. Problem wygląda w ten sposób. Na początku tego tygodnia wymieniłem uszkodzonego HD4850 na HD6850 OC Gigabyte'a. W 2D karta pracuje bez żadnych zakłóceń. 46*C przy 30% obrotów wentylatorów. Reszta danych odczytanych Everestem przedstawia się tak: Kłopoty zaczynają się w 3D, a konkretnie podczas gry w Battlefield Bad Company 2, tryb MP. Gra po kilkunastu, czasem kilkudziesięciu, minutach zawiesza się, a po resecie Windows 7 wyświetla komunikat, że powodem błędu był Blue Screen. Nie sprawdzałem jeszcze, czy komputer zachowuje się tak samo w innych grach. Poza tym tuż po załadowaniu mapy obraz jest przyciemniony i skokowo się rozjaśnia. Potem obraz jest wyświetlany płynnie. Natomiast same wskaźniki, w tym napięcie, prezentuje się podobnie. Teraz zauważyłem jednak, że ogólna temperatura procesora chyba trochę podskoczyła, bo kiedyś w 2D nie przekraczała 40*C. Myślałem, że problem rozwiąże zainstalowanie na czysto sterowników, ale wczoraj wyczyściłem poprzednie Drive Sweeperem i zainstalowałem na nowo Catalyst 11.6. Nie pomogło. Nie formatowałem dysku po wymianie karty graficznej. Teraz jeszcze kilka słów o konfiguracji. Procesor: Core 2 Duo E5200, nominalne taktowanie Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD6850, wersja OC, dalej niekręcona Płyta główna: ASUS P5QL-E RAM: 2GB DDR II GoodRam 1 dysk twardy Hitachi i 1 napęd DVD-RW Zasilacz: Corsair 450W W obudowie pracuje też jeden dodatkowy zasilacz 80x80 Czy to naprawdę może być problem z zasilaczem czy może coś z kartą graficzną? Od dawna nie śledzę nowości na rynku, ale widziałem, że do aktualnych zestawów nadal poleca się PSU Fortrona ~450W.
 23. Czy ktoś mógłby mi podać link do poprawionego BIOS-u HD6850 dla wersji OC od Gigabyte'a lub potwierdzić, że BIOS dla wersji bazowej (D5) jest właściwy także dla 'podkręconej'? Sama zmiana wydaje się banalna, ale czy wnosi coś więcej niż poprawione zarządzanie wentylatorami? Trixx daje sobie z tym radę.
 24. Phantom_

  Gothic 3

  Tylko korekta by się przydała.
 25. Juz kiedys wrzucalem podobna fote, kiedy sam pytalem o zasadnosc i koniecznosc montowania radiatorow na sekcji, jesli jest dobrze 'wietrzona'. http://i37.tinypic.com/zmi905.jpg W miejscu tych prostokatow sa dwa radiatory z tego zestawu Zalmana. No, chyba ze myle pojecia i wcale nie zamontowalem ich na sekcji, tylko na 'czyms' innym ;).
×
×
 • Create New...