Skocz do zawartości

ainaruth

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    1161
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez ainaruth

  1. hej @X-KOM Czy dałoby się zrobić coś jeszcze z ceną któregoś z tych zestawów? https://www.x-kom.pl/lista/y3jcy5c3u https://www.x-kom.pl/lista/5rgqbmbx2
  2. No właśnie nie widzę tej oszczędności na platformie AMD. Jak już poskłada się całośc, to kasa zyskana na tańszym procku, musi pójść na droższe mobo. Jeszcze miałoby to sens, gdyby zestaw miał być podkręcany. Ale na bazowych zegarach wydaje się że Intel wygrywa. Czy się mylę?
  3. Mam jakiś dysonans poznawczy. Jak to jest że na stronie purepc dominują zestawy Intela a na forum zestawy AMD? Przeglądając rankingi i5 12400F w wielu grach ma przewagę nad R5 5600, czasem nawet nad 5600X. Tymczasem w FAQ na forum i większości tematów rządzi Ryzen. Tak samo rzecz się tyczy GPU. Na stronie w zestawach z takim budżetem polecane jest RTX 3070 Ti, tymczasem na forum pojawia się on jako prądożerny potworek i lepiej zostać przy RTX 3070 albo Radeon 6800.
  4. Byłem już mocno nastawiony na zakup Ryzena 3100 lub 2600, ale one trzymają cenę, a jak już pojawi się okazyjna sztuka, to szybko znikała. Więc Inteli nie wykluczałem. I w końcu trafiło się coś, co wydało się atrakcyjną ofertą. Ostatecznie prawie udało się zmieścić w budżecie - 1051zł za i5 8600k, Asus Prime Z370-A, 2x8GB Patriot Viper4 3200MHz. Od razu szarpnąłem się też na Samsung 970Evo Plus 250GB. Stara obudowa, zasilacz a nawet chłodzenie spasowały do nowego zestawu (bez OC CPU to i Spartan daje radę), co pozwoliło ograniczyć koszty i nadal cieszyć się ciszą. Komputer błyskawicznie wstaje, system jest bardziej responsywny, a największy skok widać po szybkości wczytywania w grze Soul Calibur VI. Ja jestem zadowolony z efektów.
  5. Czyli jeszcze lepszym wyborem mógłby się okazać Ryzen 3100? Co prawda ma 4 wątki mniej, ale przy moich zastosowaniach nie wiem na ile to istotne (przeglądarka, pakiet biurowy, obróbka zdjęć, a gry to może 2% czasu). Benchmarki pokazują przewagę raz jednego, raz drugiego w zależności od liczby wykorzystywanych rdzeni. Widać po tym spory wzrost wydajności pojedynczego wątku nowej atchitektury. Jak widać po sygnaturce dawno nie zmieniałem sprzętu i nie jestem na bieżąco. I nawet 2C/4T do tej pory wystarczało choć to trochę wstyd że w telefonie mam więcej ?
  6. Mam podobny problem po awarii swojego kilkuletniego komputera. Procek, płyta są do wymiany. Zapewne też RAM trzeba będzie wymienić na DDR4. I w niedalekiej przyszłości przesiadka z SATA SSD na NVMe. Ogólnie ma to być cichy i oszczędny komputer do filmów, trochę prac biurowych i bardzo okazjonalnego grania w fullHD (czy na ile pozwoli GTX960). Nie obawiam się kupować używanych części. Pytanie tylko czy w takim budżecie lepiej iść w Intela (np i5 8400) czy AMD Ryzen 2600. Testy syntetyczne pokazują wyższość Ryzena, w grach lepszy Intel. Zużycie prądu, więc pewnie też hałas i temperatury na korzyść Intela. A jak to jest w rzeczywistości? Jakimś tam argumentem jest też lepsze wyposażenie płyt głównych, które ludzie sprzedają razem z Ryzenami. Zestawy z i5-8400 mają zwykle jakieś mATX na chipsecie H310.
  7. Takie pytanie.. na płycie głównej nie mam złącza M.2. Ale chciałbym podłączyć SSD M.2 przez złącze PCIE 2.0 x16. Jest to w ogóle możliwe? Płyta to Asrock B85M Pro4. Oczywiście wiem, że będzie mi potrzebny adapter M.2 -> PCIe. Rozumiem, że dostępne adaptery pod PCIe x4 będą pasować i działać w gnieździe x16. Co natomiast z protokołem NVME? Musze w UEFI widzieć taką opcję? Czy ustawienie AHCI jest ok dla dysków M.2?
  8. Pierwsza część wypowiedzi kłóci się z drugą.. Pomijasz Radeona RX460 4GB i GTX 960 4GB, które da się dostać do 600zł.
  9. Są wersje półpasywne R9 380 od Gigabyte i MSI. Obawiam się tylko wzmożonego hałasu jak już trzeba będzie schłodzić to GPU na pełnych obrotach. Dlatego RX460 i używane GTX960 wydają się najsensowniejsze.
  10. Brałbym ją zwłaszcza w ostatniej w pełni pasywnej odsłonie od Palita. Z tym że w tej karcie jeszcze się płaci podatek od nowości. Dopiero za rok zejdzie do rozsądnego pułapu. Jasne, że jak dopłacę, to będę miał coś lepszego. Po to ustaliłem sztywny budżet na mizerne 550zł, bo i tak niezbyt często będę korzystał z poprawionych możliwości mojego blaszaka. Więc generalnie sensowny wybór jest chyba tylko pomiędzy trójką podanych wyżej. Jest jeszcze GTX 770, ale ta już ma kosmiczne TDP i 1050 (bez Ti), ale ta zaś jest słabsza od 960.
  11. Chciałbym wymienić mojego leciwego, pasywnego radka HD6770 na coś nowszego. Niby ciągnie Wiedźmina 3, ale np beta For Honor wyrzucała mnie ze względu na niskie FPS. Gram rzadko, więc chcę wydać mało. Budżet: do 550zł Rozdzielczość: fullHD (i nie przewiduję przechodzenia na wyższą) CPU: i3 4130 PSU: Coolermaster 600W Nie jestem fanboyem ani zielonych, ani czerwonych. Podobno AMD dłużej wspiera swoje grafiki (w sumie nic dziwnego jeśli przez parę lat tylko zmienia nazwę GPU i sprzedaje pod inną nazwą). Za to sterowniki nVIdii wydają się mniej problematyczne. Ewentualnym, delikatnym plusem byłby ficzer nVidia Ansel albo coś takiego jak 3DTV Play. Czasem mam do zmontowania jakiś film (prywatnie, amatorsko) i tu nie wiem czy nie lepsza jest nVidia CUDA. Nie wiem jakie ficzery przeważają na korzyść AMD. Nie mam oporów przed kupnem grafiki używanej. Ważna jest za to cicha praca, więc najlepiej coś pasywnego albo półpasywnego. Rozważane GPU: -Geforce GTX 960 -Radeon RX460 -Radeon R9 380 W testach wychodzą naprawdę różnie, zależy od serwisu. Co polecacie?
  12. Po wymianie mobo i procka z Athlona II X2 na Haswella i3 przestała działać grafika HD6770. Wczoraj wreszcie zidentyfikowałem problem - za słaby zasilacz. Potrzebuję więc jakiegoś niezby drogiego 500-550W (szukam wśród uzywanych). Dotychczasowy Enermax Modu82+ 430W miał kilka zalet z których nie chcę rezygnować: -bezgłośna praca -dość długie kable do mobo (zasilacz jest na dole) -modularne kable w oplotach Kandydaci to SPC Deus M1 550W, Thermaltake Smart M550W. Chyba że jeszcze coś innego do 200zł? Coś polecicie?
  13. Ze swojej strony mogę napisać jako zatwardziały pecetowiec, który dopiero niedawno zaopatrzył się w konsole. Porównywanie osiągów konsoli i PC to jakaś pomyłka. w konsoli to się zupełnie nie liczy, bo gry będą musiały pójść i nie będzie myślenia o detalach, rozdzielczościach czy fps. Z tym że spodziewałbym się gorszej grafiki (zwłaszcza po pewnym czasie). Tak naprawdę pomyśl w co grasz - na konsolach lepsze są bijatyki, wyścigi i wszelkie gry ruchowe (move, kinect). Na PC strategie i strzelanki (jakoś nie wyobrażam ich sobie bez myszy, choć podobno się da). Cena gier to kolejny argument który już wszyscy wspomnieli - na PC jest taniej. Chociaż jak poczekasz cierpliwie i kupujesz używki, wymieniasz się grami albo po prostu kupujesz starsze tytuły, różnica się zaciera. Tyle tylko że PS4 to świeża konsola. I trzeba będzie sporo poczekać. Z drugiej strony żeby PC uciągnął Ci najnowsze gry, trzeba go modernizować. A to też są wydatki.
  14. W tym momencie w budzie siedzi Enermax 425W, Radeon 6770, SSD, 2 HDD i parę innych gratów z sygnatury. Jest też Athlon II X2 245, który razem z płytą ma lecieć do wymiany. Nie gram wiele (obecnie tylko Skyrim), liczę na usprawnienie obróbki zdjęć i filmów (prywatnie, amatorsko), a do tego chciałbym wreszcie mieć SATA3 i USB3 na przednim panelu. Budżet to 500-600zł, w czym już uwzględniam kasę odzyskaną za stare części. Na pewno planuję przesiadkę na Intela. Skłaniam się raczej ku Core i3, ponieważ: -jest znacznie taniej niż i5 -zuzywa mniej energii, co oznacza cichszą pracę i więcej zdrowia dla zasilacza, który do mocarnych nie należy, a musi jeszcze ciagnąć grafikę. Myślę o używanym Sandy lub Ivy Bridge + coś na B75. Pytanie czy lepiej w tym budżecie kupić Haswella + H81? Proszę o wszelkie rady. Edit: Po przestudiowaniu znanego portalu aukcyjnego i ceneo, w grę wchodzą zestawy: i3-3240 + Asrock B75 Pro3 (515zł) - tanio, ale 2 SATA3 są znacznie wolniejsze z powodu kontrolera i5-2400S + Asrock B75 Pro3 (606zł) - duża kasa, za bardzo stary procek i3-4130 + Asrock H81M (575zł) - wolniejsze przednie USB3 z dodatkowego kontrolera na płycie, mało SATA i3-4130 + Gigabyte B85M D3H (635zł) - bardzo duża dopłata w stosunku do najtańszej alternatywy
  15. ainaruth

    sandy vs ivy vs haswell

    a co jest nie tak z obecnymi płytami? O Ivy czytałem, że jeśli się nie planuje OC (a na tych ostatnich generacjach Inteli, OC to kwestia co najmniej drugoplanowa), nawet tanie konstrukcje z B75 dają radę. Z Haswellem pewnie będzie podobnie..
  16. ainaruth

    sandy vs ivy vs haswell

    Sprzęt będzie na siebie zarabiał, więc lepiej dopłacić teraz nawet kilkaset PLN, ale żeby posłużył przez lata. Składak ma być nowy, na gwarancji i ze wszystkimi fakturami, przez co używki odpadają. Zresztą mając elastyczny budżet (trochę ponad 3000zł), można poszaleć;)
  17. ainaruth

    sandy vs ivy vs haswell

    no i właśnie takich baboli obawiam się w pierwszych tygodniach sprzedaży Haswella. Potem pewnie będzie lepiej. Komputer nie jest dla mnie, nie będzie żadnego OC ani gier. I faktycznie ma być na lata, więc nowsza architektura byłaby lepszą opcją. Dlatego póki co myślę o i7 4770 + MSI B85-G43 + 16GB pamięci 1600MHz
  18. ainaruth

    sandy vs ivy vs haswell

    Piszecie tu głównie o przesiadkach między platformami.. tymczasem ja mam w najbliższym czasie poskładać kompa od zera. Zastosowania stricte profesjonalne (grafika 2D i montaż filmów). Warto iść w Haswella, czy lepiej w pewniejsze i nieco tańsze ale słabsze Ivy Bridge? W sumie nie wiadomo jakie babole wyjdą tym razem na nowej platformie Intela..
  19. Zestaw ma być za ok 3000, więc najdroższa grafika jaką rozważałem, to GT640 z pierwszego posta. Wiem że najnowsze photoshopy wspierają akcelerację GPU, tylko nie wiem na ile to jest używalne i realnie przyspieszające pracę. W tym momencie po przeczytaniu uwag z tego tematu i poradnika z gotowymi zestawami, poskładałem coś takiego: Procesor: Intel i7-​3770 3.40GHz 8MB BOX - 1130zł Płyta główna: ASRock B75 Pro3 - 260zł Pamięci RAM: Corsair Vengeance Low Profile 2x8GB 1600MHz CL10 1.5V - 480 zł (dopłata jest mała w stosunku do Goodramów 1333) Karta graficzna: Zotac GeForce GT640 2048MB 128bit - 380zł Dysk SSD: Crucial M4 64GB - 280zł Dysk HDD: Seagate Barracuda 1 TB - 200zł DVD: DVD-REC BLU-RAY ASUS BW-12B1ST - 328zł Obudowa: SilentiumPC Brutus M23 - 160zł Zasilacz: SilentiumPC Deus G1 500W - 189 zł Komputer wyłącznie do montażu filmów i pracy z grafiką 2D. Żadnych gier. Zero OC. Edit: http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CS6-GPU-Acceleration-161/ Doczytałem o akceleracji photoshopa, premiere i TMPGenc przy pomocy GPU. Widzę, że warto zainwestować choć 400zł w dedykowaną grafikę i że nadal na tym polu rządzi nVidia, dzięki wsparciu dla CUDA i OpenCL. AMD ma tylko OpenCL, które nie jest jeszcze tak powszechnie wykorzystywane do GPGPU.
  20. Czy ktoś obeznany z photoshopem i montażem filmów jest mi w stanie powiedzieć, czy warto pakować się w CUDA? Z filmami pewnie poradziłby sobie Quicksync i możliwości przerogowe i7 3770.. Z photoshopem pewnie też. To czy jest w ogóle sens pakować zewnętrzną grafikę? Jeśli tak to AMD czy nVidia? Praca będzie na pojedynczym monitorze (mały zakład fotograficzny), więc bajery typu Eyefinity w ogóle nie są potrzebne.
  21. No właśnie raz wygrywa jedna karta, raz druga. W wielu przypadkach różnice naprawdę minimalne. Chyba skończy się tak, że po prostu wezmę tą, która trafi się taniej..
  22. Planuję rozbudować zestaw z sygnatury o jakąś niezintegrowaną kartę graficzną. To powinno dać mu wystarczającego kopa, żeby dało się w coś pograć. Do wydania mam powiedzmy 350zł. Zastanawiam się pomiędzy radkiem 6770 i 7750 (mogą być używki). Która tak naprawdę jest mocniejsza, bo już nie wiem o co biega.. Na papierze lepsza jest 6770. W benchmarkach 7750. A w grach znowu 6770. Zależy mi przy okazji, żeby cały zestaw pozostał tak niesłyszalny jak jest obecnie. Patrząc na TDP obu kart, 7750 pochłania 2x mniej prądu, znaczy że też mniej się grzeje od starszego brata. Z tym że biorąc pod uwagę że jest to nowa konstrukcja, znajdzie się na rynku coś jednocześnie taniego i cichego?
  23. Odświeżę temat, bo po ostatnich newsach (bankructwo elpidy, prezentacja DDR4) zdecydowałem się na rozbudowę pamięci w pececie. Jakieś półtora roku temu za 1 kość 2GB Goodram 1333 zapłaciłem 140zł. Więc teraz wydatek ok 180 za 2x4GB nie wydawał się przesadą. Przejrzałem sporo tematów i nasunęły mi się takie spostrzeżenia, nie wiem czy prawdziwe, ale często powtarzane. Może ktoś je potwierdzi, może zdementuje, ale najważniejsze żeby ktoś miał z nich pożytek: -pamięci 1600 nie mają jakiejś realnej przewagi nad 1333, ale przy małej różnicy cenowej - czemu by nie pozwolić sobie na te lepsze -warto zwrócić uwagę na napięcia, żeby to było 1.5V, a nie 1.65V, nawet kosztem taktowania Popatrzyłem w cenniki i specyfikacje.. No i wyszło mi, że tanie, szybkie, opłacalne, a przy tym ładne (obudowa z oknem zobowiązuje;) będą Corsair Vengeance. Na wszelki wypadek wziąłem wersję LP, czyli z radiatorem o standardowej wysokości, bez fikuśnych wypustek. Kupiłem nówki sztuki za 185zł. Ich fabryczne parametry to 1600MHz 9-9-9-24 przy 1.5V Co ciekawe pamięci domyślnie ruszyły z zegarem 1333, więc przy okazji mogłem sprawdzić różnice pomiędzy taktowaniami. Jeszcze nie wiem co robić z taką ilościa ramu, więc na razie założyłem tam dysk na folder temp i małego pagefile. Dysk jak to dysk można sobie sprawdzić Crystalmarkiem Pierwszy screen to 1333MHz, drugi 1600. Jednak jakaś tam papierowo-benchmarkowa różnica jest.. Czy przekłada się na rzeczywistą? trudno powiedzieć.
  24. Miałem półpasywny zasilacz Topower.. No i też działał bezgłośnie.. A potem umilkł cały komputer, bo po roku zasilacz odmówił posłuszeństwa. Teraz mam Enermaxa Modu82+ i poza krótkimi kablami (krótkimi do Gladiusa) wad nie widzę. Chodzi bezgłośnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...