Skocz do zawartości

pawel.m

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Skąd
    pod Wrocławiem

pawel.m's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. U mnie po zmianie plyty głownej z EPoXa na KT400A (juz nawet nie pamietam nazwy :roll: ) na ASUSa A7N8X-E Deluxe wycisnąłem z mojego Durona 1.4 DHD1400DLV1C MIUHB0348WPMW aktualnie 2205MHz, przy zablokowanym mnozniku 10.5 i FSB 210,5. Napięcie w BIOSie 1.7V, ale rzekomo ASUSy i tak dodają nieco od siebie i w efekcie SpeedFan pokazuje stale napięcie 1.73 (niestety miernikiem nie mierzyłem a zasilacz Chieftec HPC-360-302-DF). Wyciskalem na tym samym napięciu 2310 przy FSB 220, ale juz raczej RAMy nie dawały rady (niemarkowe V-Data DDR400 8-3-3-2.5, i teraz chodzą na 6-3-3-2.5) i sypało czesto BSODami lub programy typu 3DMark wywalały sie z wykonaniem nieprawidlowej operacji. Takze moj wynik: D1400@2205, 1.73V, FSB210 :).
  2. Poszukalem i znalazlem :P. Prawdę powiedziawszy, to bylem przekonany, ze jedyny modowany bios dla tej plyty to dzieło Ubera :roll: . Wszedzie o tym piszą a nikt nie wspomniał o wersji niejakiego tratsa (lub ew. ja cos przeoczyłem), ktora naprawia problem z FSB200. Troszke nie byłem tez pewien czy go uzyc, bo Uber dokladnie opisał wszystkie biosy pod wzgledem przeznaczenia do konkretnych wersji A7N8X i łatwo było znalezc odpowiednią dla A7N8X-E Deluxe, a trats tego nie zrobił i było male ryzyko. Ale opłaciło sie - bardzo dziekuję za pomoc :D. Wlasnie wczesnie probowalem wszystkich ustawien na ktore tylko pozwalał bios, tak dla procka jak i RAMu. NB sie nie grzeje, ale i SB sie nie grzeje, co jest dosc ciekawe zwlaszcza przy korzystaniu z SS (a czytalem, ze MCP-T moze sie grzac nawet do 70*C a on chłodniutki). Przy okazji: szkoda, ze w FAQ na początku tego topicu jednak nie wyjasniono do konca kwestii mnoznika 10.5 :? Tzn. brakuje sugestii rozwiązania problemu (uzycie zmodowanego biosu) co by pewnym osobom pozwoliło zaoszczedzic 50zł wydane m.in. na serwisowanie sprawnego sprzętu i klotnie w serwisie :wink: . BIOS tratsa: http://forums.pcper.com/showthread.php?t=3...26&page=3&pp=15
  3. Poszukalem i znalazlem :P. Prawdę powiedziawszy, to bylem przekonany, ze jedyny modowany bios dla tej plyty to dzieło Ubera :roll: . Wszedzie o tym piszą a nikt nie wspomniał o wersji niejakiego tratsa (lub ew. ja cos przeoczyłem), ktora naprawia problem z FSB200. Troszke nie byłem tez pewien czy go uzyc, bo Uber dokladnie opisał wszystkie biosy pod wzgledem przeznaczenia do konkretnych wersji A7N8X i łatwo było znalezc odpowiednią dla A7N8X-E Deluxe, a trats tego nie zrobił i było male ryzyko. Ale opłaciło sie - bardzo dziekuję za pomoc :D. Wlasnie wczesnie probowalem wszystkich ustawien na ktore tylko pozwalał bios, tak dla procka jak i RAMu. NB sie nie grzeje, ale i SB sie nie grzeje, co jest dosc ciekawe zwlaszcza przy korzystaniu z SS (a czytalem, ze MCP-T moze sie grzac nawet do 70*C a on chłodniutki). Przy okazji: szkoda, ze w FAQ na początku tego topicu jednak nie wyjasniono do konca kwestii mnoznika 10.5 :? Tzn. brakuje sugestii rozwiązania problemu (uzycie zmodowanego biosu) co by pewnym osobom pozwoliło zaoszczedzic 50zł wydane m.in. na serwisowanie sprawnego sprzętu i klotnie w serwisie :wink: .
  4. Witam Przepraszam jesli juz takie pytanie w tym temacie sie pojawiło, ale przy uzyciu wyszukiwarki nie udało mi sie znalezc wsrod tych ponad 140-tu stron odpowiedzi na moje pytanie a czytając wszystko po kolei skonczyłbym pewnie na Wielkanoc :wink: . Wiec problem jest taki: mam nową plytę A7N8X-E Deluxe rev1.01 i nie mogę uzyskac FSB200. Z tego co zdołałem wyczytac to ta plyta ma problemy z wysokimi FSB przy procesorach z mnoznikiem m.in. 10.5 a taki wlasnie ma moj Duron 1.4 Applebred. Sam procesor na innej plycie (BIOSTAR M7NCD Ultra 8.1 na nForce2 400 Ultra) chodzi bezproblemowo na FSB200 jako 2100 (10.5x200) przy napięciu 1.7V. RAMy niestety niemarkowe (V-Data), ale puszczone asynchronicznie z procesorem chodzą na tym ASUSie na DDR400. Kiedys juz probowalem odblokowac mnoznik procesora ale to niestety zbyt chirurgiczna robota dla mnie i nie dałem rady. Probowalem najnowszego biosu ze strony ASUSa (wersja 1013) oraz najnowszego Uber'a (wersja 1013E) - niestety bez zmian. Rowniez podniesienie napięcia na 1.75V ani nie pozwoliło na uruchomienie komputera z FSB200 (w ogole sie nie uruchamia), ani nie poprawiło stabilnosci na FSB ponizej 200 (zawiesza sie w benchmarkach i gierkach 3D). Na razie metodą prób i błędów probuję dojsc do maksymalnego stabilnego ustawienia FSB ale juz wiem, ze bedzie to ponizej 192MHz (testy przerwałem by napisac ten post). Mam wiec takie pytanie: czy problem niepelnej zgodnosci tej plyty z procesorami z mnoznikiem m.in. 10.5 przy wysokim FSB ma szansę zostac naprawiony np. aktualizacją lub uzyciem zmodyfikowanego BIOSu bądz w jakis inny sposob :?:
  5. U mnie osobiscie byl sobie zasilacz AT 200W, jakis no-name, z obudowy komputera Optimus z roku... 1996 :lol: . I spokojnie chodzil na nim C300A@464, 512SDR, GF2MX400 i Barracuda7 80GB. Spalił sie w pazdzierniku 2003, a wiec po ok. 7 latatch :!: Wtedy to produkowali porządne zasilacze :). Zamienilem wiec go na ATX (plyta miala mozliwosc podlączenia zasilania a standardzie AT i ATX) 200W (firmy Linkworld, czyli praktycznie tez no-name). Ten byl juz nieco uzywany kiedys, ale teraz zalegał gdzies w szafie. Przezyl do.. listopada 2003, czyli ok. miesiąc :? . Potem kupilem juz calą obudowę niejakiego Codegen'a z zasilaczem 300W. I ten dzwiga jak na razie sprzęt jak w podpisie sprawując sie jak dotąd bez zazutów :). Moze dlatego, ze nie jest zbyt mocno obciązony...
  6. pawel.m

    Radeon 9550 Cz. I

    A ja mam pewne pytanko dosc luzno związane z tematem 9550, ale odnosi sie do jednego z postów: Wczesniej jeden z kolegów montowal na swoim Sapphire'u taki radiator z wentylatorem: http://img.allegro.pl/photos/400x300/30/30...4529/30452904_2. Zakupilem rowniez sobie taką jednostkę. I wentylator niby ma ten trzeci (zolty) kabelek sluzący najprawdopodobniej do kontroli obrotów, ale to cos nie za bardzo dziala. Tzn. mam plyte głowną jak w podpisie i podlączam jego wtyczke do gniazdka przeznaczonego na wentylator obudowy. Ma ono 3 bolce, wiec pasuje idealnie do wtyczki. Ale niestety i BIOS i program dostarczony przez EPoX'a (sluzący do monitorowania temperatury, napiec i wlasnie predkosci wentylatorów) wskazują, ze sie nie kręci. W rzeczywistosci jednak sie kreci, tylko nie podaje informacji o swoich obrotach do plyty. Probowalem odwrocic wtyczke, ale wtedy po podlączeniu jej znowu do plyty juz w ogole sie nie krecil (ale nic nie spaliłem). Czy wiec ten trzeci kabelek to jakas atrapa jest, czy cos? :|
  7. Rozumiem, ze drut-mod sluzy tylko i wylącznie do ustawiania konkretnych wartosci (mnoznik, fsb, napiecie) jesli plyta głowna ich nie obsluguje? Moja plyta głowna obsluguje mnoznik, szynę i napięcie jakie chcę uzyskac, wiec drut-mod nie jest potrzebny? W takich okolicznosciach pozostaje tylko odblokowac mnoznik przecinając/lącząc odpowiednie mostki wg tego co podane jest na stronce ocsinside.de? I to konkretnie w moim przypadku najlepsza bylaby chyba opcja wyboru nie konkretnego mnoznika ale opcji, mniej wiecej, "Unlock - multi bis zu 12,5x via BIOS andern"? Wiem, ze to takie bardzo podstawowe pytania, ale chcialbym miec pewnosc by nie uszkodzic procka (a na nowego nie predko byloby mnie stac - inaczej nie kupowalbym Durona).
  8. Zamierzam w swoim Duronie 1,4 odblokowac mnoznik. Z tego co wyczytalem i zrozumialem, to moj Applebred rozpoznawany jest przez program CPU-Z jako Revision B0. Czyli jesli chodzi o wszystkie modyfikacje typu drut-mod czy lączenie/przecinanie mostków to odpowiada on Thoroughbred'owi B0 :?: I rowniez przy korzystaniu z interaktywnych przewodników ze strony http://www.ocinside.de kwalifkuje sie on jako "Athlon XP T-Bred or Athlon XP Barton" :?: W tematach o podkrecaniu linki do tych stron na http://www.ocinside.de byly wielokrotnie powtarzane, ale nie widze tam podanych kombinacji specjalnie dla Duron'a Applebred'a, wiec chcialbym sie upewnic, czy to faktycznie tak ma byc. I jeszcze mialbym drugie podstawowe pytanie: napisano, ze aby zmieniac mnoznik musi on byc odblokowany. Ale chodzi tu rowniez o odblokowanie go metodą przecinania/łączenia mostków (a nie tylko fabryczne odblokowanie)? Dziekuje za pomoc :).
  9. Wczesniej mialem plyte na Apollo Pro Plus. Slot 1 a w nim Celeron 300A. Po aktualizacji BIOSu procek krecil sie na wyzsze czestotliwosci niz wczesniej, kiedy to komputer w ogole nie wstawal po zbytnim podkreceniu procka. Wiem, ze od tamtego czasu w plytach glownych zmienilo sie wiele, ale uznalem, ze intrukcja moze mowic o jednym, a BIOS bedzie wspieral drugie. Ostatecznie teraz wiem, ze jest to kwestia chipsetu, a wiec zagadnienie sprzętowe, nie programowe (BIOS). Jesli wiec KT400A nie wspiera w ogole szyny 200MHz a KT600 tylko w pewnych okolicznosciach (mozna wiedziec jakich?), to od jakiego chipsetu (najlepiej VIA, bo są tansze od nForce'ow i producenci z nich korzystający są zazwyczaj lepsi niz producenci korzystający np. z SiS'a) pojawia sie juz pelne wsparcie dla szyny 200MHz :?:
  10. Widze ze koledze cakiem puscily nerwy. I kolega nawet wie lepiej ode mnie co ja wiem a czego nie wiem. Doszedlem do tego, ze 400 odnosi sie do pamieci, ale skoro w BIOSie mam mozliwosc wyboru szyny do 250MHz, to uznalem, ze 200 powinno byc poprawnie wspierane. Jak widzisz mam procka skreconego na 1750, a nie ok. 1900 ktore bylo zupelnie stabilne u mnie. Wiec chyba faktycznie nie wiem nic o pracy synchronicznej i asynchronicznej. Co do wyszukiwania: to forum to moloch. Znalezc tutaj cokolwiek co nie jest wystawione na pierwszej stronie na widoku nie jest wcale tak latwo. W wyszukiwarce trzeba wpisywac z dziesiec wariantów kazdego nieco bardziej skomplikowanego slowa uwzgledniając mniejszy lub wiekszy analfabetyzm niektorych autorów topiców.
  11. Niestety nawet nie mam tego podglądu ustawien. Jakas wybrakowana ta plytka :? . To przepraszam, wybaczcie mi moj błąd. Ale troche trudno mi to pojąc, ze KT400A bedąc przeznaczonym dla magistrali 200 nie ma dzielników do tej czestotliwosci :? . To jak w takim razie ta plyta sobie radzi z prockami ktore mają domyslnie (bez podkrecania) magistrale 200MHz :?: Wynikaloby z tego, ze w ogole nie powinny dzialac (bo czym domyslne 200 rozni sie od uzyskanego w drodze podkrecania?). Choc praktycznie w instrukcji do plyty nie ma mowy o wsparciu dla procesorów z FSB 400MHz, jest max 333MHz. Kurcze, zawiodlem sie na tej plycie :x . PS. A czy w takim razie np. KT600 obsluguje odpowiednie dzielniki dla FSB 400MHz?
  12. pawel.m

    Radeon 9550 Cz. I

    Osobiscie nie widze w ich cenniku zadnych kart GeCube. Mają natomiast na pewno Sapphire'y i HiS'y. Te pierwsze w wersjach 128MB mieli 5ns Samsunga, ale w piątek 03. wrzesnia dowiezli 4ns Samsunga. Natomiast HiSy mieli tylko 5ns Hynix'a. O Gigabyte'cie nic nie wiem.
  13. W sumie procz zintegrowanego dzwieku to korzystam tylko z karty sieciowej na PCI. Jest to markowy 3Com, wiec mysle ze spokojnie powinien sobie poradzic z czestotliowscią 40MHz. Na AGP mam Radeon'a 9550 od Sapphire'a. Przy tej szynie 192MHz komp czasem sie wieszal - po twardym restarcie odkrywalem, ze poszla ktoras z partycji (tj. poszedl FAT z niej, wiec musialem odzyskiwac). Takze juz te 192 nie bylo raczej do konca stabilne. Ale mi sie wydaje, ze skoro ta plyta jest na KT400A to nie powinno byc problemów z obslugą szyny 200MHz i dobrany bylby odpowiedni dzielnik dla PCI i AGP. Bo zalozmy ze dla niestandardowych czestotliwosci typu te 192MHz moze byc dzielnik jak z np. 166, ale przy 200 to juz powinno miec osobny. BIOS mam najnowszy (z marca br) i niestety nie oferuje on mozliwosci zabawy z tymi dzielnikami :( . Jedyna opcja jaką znalazlem to AGP Driving Control, ale to raczej nie to (wpisuje sie tam jakąs wartosc szestnastkową). Przy okazji mialbym jeszcze jedno glupie pytanie: jesli faktycznie są serie tych Duronów (mowimy caly czas o Applebredach) w ktorych mnoznika nie da sie zmienic ani drut-modem ani zabawą z łączeniem tych sciezek itp, to czy chociaz wszystkie serie (zwlaszcza te o ktorych wiadomo, ze mają zablokowany mnoznik) mozna zmienic w Athlona :?: Czy duzo mozna na tym zyskac i w jakim rodzaju aplikacji szczegolnie objawilaby sie ta wieksza ilosc cache'u :?:
  14. pawel.m

    Radeon 9550 Cz. I

    U mnie na Sapphire 9550 128MB 128bit z Samsungami 4ns (taktowania domyslne: 250/195) przy Omegach 2.5.58 mialem w 3DM2001 wynik 7402, przy tych DNA 7460. Zas w 3DM2003 odpowiednio 2102 i 2103. W sumie przyrost niemal zadny. ----- Przy okazji, czy u Was rowniez przy karcie Sapphire'a (taka jak powyzej) nie ma obslugi DDC poprzez D-Sub :?: Wczesniej na Dream GF2MX400 nie bylo z tym problemów, a teraz musze recznie instalowac swoj monitor poprzed Menedzera Urządzen (na szczescie Windows ma do niego sterowniki). Dodam, ze w opcjach sterownika karty graficznej rownie DDC jest okreslone jako Niedostepne.
  15. Mi udalo sie wycisnąc max szynę ok 192MHz, mnoznik zablokowany. Tak niewiele brakuje by miec te 200 :cry: , ale (jak juz wspomnialem) komp wtedy w ogole nie wstaje (przy zmianie mnoznika tez). Troche bardzo utrudnia sprawe nieznajomosc serii tego procka (a nabyty zostal na przelomie stycznai i lutego br).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...