Skocz do zawartości

kostek8

Stały użytkownik
  • Postów

    129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kostek8

  1. Dziękuję za informacje - śladem ADATA dotarłem do XPG ale oczywiście są tylko dostępne 1200 rpm - chciałbym jednak kupić coś dedykowanego do prędkości do jakiej będę chciał aby pracowały u mnie defaultowo czyli te ~ max 800rpm. Te 3 które mam w budzie u siebie to be quiet! Shadow Wings 2 White 120mm - są ok chociaż Scythe były cichsze. Uzuepłniam informacje - AIO wyleciało z budy a na procku wylądował Deepcool Asassin 4S - różnica jest bardzo odczuwalna na plus powietrza, przynajmniej w przypadku mojego R9 7900. Drogie w ciort ale mocno polecam jak ktoś jest cichofilem.
  2. Chciałbym iść w kierunku białego koloru bo komp w białej budzie stoi w otwartym sekretarzyku - widać to na starszym zdjęciu tylko teraz jest ustawiony drugim bokiem tak że strona z "bebechami" jest widoczna. Tam od góry kompa do ścianki górnej jest około 10cm luzu. Z czarnych elementów została mi grafa, Xonar STX no i AIO. Dlatego mam opcje albo białe AIO czyli wtedy chyba AC III 360 bo nie ma chyba cichszego albo chłodzenie powietrzem. Co do wentyli - bardzo miło wspominam starszą serię już niedostepnych grubszych Scythe Gentle Typhoon (to nie te same co Kaze Flex), które miały max prędkośc obrotową 800 rpm. Tu w zasadzie miałem ich z 6 w małej budzie kiedyś i był delikatny przewiew ale były naprawdę niesłyszalne. Jak porównywałem je wtedy z innymi to od 900 rpm do 1000 wchodziło się już w próg dość wyraźnej słyszalności.
  3. Obecnie użytkuję AIO AC II 360. Niedawno przesiadłem się na z AM4 R9 5900X na nową platformę z R9 7900 (65W) licząc na to, że mocno spadną temperatury i całość się wyciszy (już bez grzebania w krzywych wentylatorów). Niestety nadal nie podoba mi się hałas jaki generuje AIO na w miarę chłodnym procku. Poczytałem trochę testów i z tego co widzę przejście na biały AC III 360 poza zmianą koloru nie pomoże. Buda to NZXT H9 Flow, grafa RTX 4070 Asus TUF wersja bez Super. Na szybko znalazłem jakiś test fajnego Scythe Mugen 6 w wersji białej ale to produkt z Kanady i nie mogę go nigdzie znaleźć u nas - on w porównaniu z AIO był cichszy niż ten Arctic - niby są dystrybutorzy w NL i DE ale mają w ofercie tylko starsze produkty. Podsumowując - myślę poważnie nad przjściem z powrotem na chłodzenie powietrzem. Potrzebowałbym żebyście polecili mi jak najcichszy cooler "gotowiec"- tylko ma być biały - cena w tym wypadku to sprawa trzeciorzędna - za to liczy się każdy jeden dB w dół. Na miejsce AIO będę planował wstawić też jak naijcichsze wolnoobrotowe trzy białe wentyle 12tki - tu też poproszę o podpowiedź co wybrać - te trzy które mam obecnie na boku obudowy to czarno-białe BeQuiet Shadow Wings 2.
  4. Ok - kolejne informacje. R5 5600X nie ruszył na Gigabyte B550. Już myślałem, że jakimś cudem zwaliłem płytę podczas instalacji Arctica II 360... Po kliknięciu power nie podaje obrazu na monitor; ale tej płycie nie ma wyświetlacza, żeby podejrzeć przyczynę błędu. Drugie podejście w sprawie podejrzanego obecnie procka na MSI - znalazłem jakiś poradniczek na necie po angielsku dotyczący podkręcania tego właśnie procka - i bez ponoszenia częstotliwości pracy zastosowałem zalecane tam ustawienia. No i na ten moment jest stabilnie. Puściłem też aktualizacje i potem podniosłem ustawienia Ramu z 2133 na 3200 z XMP i działa jak do tej pory... Obserwuję dalej. Edit: Co do Aorusa B550 to udało mi się pożyczyć Ryzen 5 3600 no i na tej płycie wstał i działa z XMP 3600.
  5. Zaczynam już wątpić czy to pamięć czy jednak nie procek. Niestety nie mam innego na zamianę, żeby sprawdzić.
  6. Dziękuję za rady. Posłuchałem się i puściłem Memtest - co prawda dla dwóch kości 2x8 GB ale przeszedł cały bez problemów co potrwało te 2,5 h. Ustawione było tylko napięcie ramów 1.350V no i z listy wybrany profil najsłabszy jaki jest ten do podkręcania Memory Try it na 2133 Mhz. Plan zasilania Wysoka wydajność. Co do zasilacza pomyliłem się MSI 1000W miałem w poprzedniej obudowie - w tej w której obecnie przeprowadzam testy jest Vero L3 600W. Grafika to Asus TUF Gaming 4070 OC. Puściłem też dziś aktualizacje z Win10 -> do Win11, poszły bez problemów. Co do filmiku to podczas skanowania nie wykrył błędów.
  7. Przepraszam nie mam doświadczenia z ustawieniami pamięci - jestem z wiedzą z czasów kiedy wkładało się dwie kości i zmieniało max 1 parametr np. napięcie o oczko w górę od standardu i wszystko chodziło cacy... a jak nie działało to znaczy, że mamy taką sobie sztukę sprzętu. 😉 Co do wartości standardowych - chodzi mi np o odpowiednik innych ustawień dotyczących pamięci która da sie ręcznie ustawiać tak jak np. zasilanie 1.350 dla pamięci... a może nie ma tam czegoś takiego jak standard. Po prostu lubię jak ustawienia płyty podpowiadają, że coś jest standardem - poziomem bazowym a nie dają opcje typu - weź sobie wpisz coś z zakresu - bo tu bez głębokiej znajomości tematu i doświadczenia ciężko jest ocenić na wpływ danego parametru np. na tą daną konfigurację. A i problemem jest to, że puszczane osobno pamięci nie wywalają błędów - dlatego obstawiłem, że problemem jest ustawienie parametrów ich pracy na tej płycie i tego, że puszczona samopas do zasilania pamięci płyta podaje za niskie lub za wysokie napięcia i stąd wynikają zwiechy podczas realnej pracy z kompem. Może to też problem samej płyty - ale nie mam nie mam innej sztuki tego samego modelu żeby się upewnić. Co do ramu po zmianie - jak chciałem ustabilizować ramy 2x16 3600 to mimo, że komp działał nawet na 2133 to potrafił w Photoshopie wywalić taki sam błąd jak dla ustawionego profilu XMP na 3600 lub dla ręcznych ale moich ustawień - dlatego o nie pytam bo nie jestem pewny czy gdzieś nie popełniam błędu. Czy jeśli jest puszczony ram na 2133 to ma chodzić jak skała ? Co do poradników co do ustawień ramu znalazłem kilka ale one były skupione głównie na podkręcaniu i i to przykłady bywały z np. DD5 lub z płyt innych producentów gdzie te opcje troszkę się różnią i podawały z dość dużym rozrzutem to co jest "bezpieczne" dla podkręcania a ja chciałem skupić się na podstawowej stabilności. Teraz jeszcze przyszło mi do głowy żeby podmienić bateryjkę biosu, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.... i już wiem, nie ma - pisałem odpowiedź na Wasze posty i w międzyczasie chciałem obejrzeć ten Zen timings no i przy podglądzie spakowanego archiwum komp się zrestartował.
  8. Cześć, poproszę o poradę - potrzebna mi rozpiska całkowicie standardowych i pewnych ale jednak "ręcznych" ustawień pamięci DDR4 do płyty MSI na X470. Trochę drażni mi to, że producent nie podaje przy każdym ustawieniu wartości "standardowej" i trzeba szukać w necie opisów wartości "bezpiecznych". W załączniku przesyłam screen - widać tam to co mam ustawione w tej chwili i co zawiera profil XMP. Opis: od dłuższego czasu borykam się z niestabilnością kompa związaną z płytą główną. Zasilacz solidny MSI 1000W, płyta MSI x470 Gaming Pro - bios zaktualizowany do tegorocznej najnowszej beta wersji (7B79v1L5 2024-09-25), pamięci 3200 G.Skill Trident Z RGB 2x8GB lub opcjonalnie 3600 2x16GB te samej firmy. Na ustawieniach Auto i wybraniu profilu XMP jednego lub drugiego (oba są identyczne) podczas pracy komp potrafi zawiesić się np podczas odtwarzania muzyki w Tidalu (aktualnie zwiechy bez bluescreenów) lub podczas grania w moją ulubioną karciankę 3D. Na zestawie 2x16GB 3600 CL16 sytuacja podobna zwiechy kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przy pracy pod obciążeniem. Bardzo łatwo byłem też w stanie "wywołać" błąd jeśli uruchomiłem Photoshopa i włączyłem wypełnienie generatywne. Na tych pamięciach 3600 błąd był taki, że komp nie dawał się wyłączyć przyciskiem power (5s) i trzeba go było nawet całkowicie odłączać go od zasilania sieciowego. Ponieważ miałem trochę dość tej sytuacji kupiłem sobie płytę Gigabyte an B550 i co ciekawe na tej płycie pamięci chodziły bez problemów (obojętnie które włożyłem). Niestety musiałem pozbyć się Gigabyte i do kompa wrócił znowu MSI X470. Procesor był wymieniany 2 x zaczynałem od 3700X bo z nim kupiłem tą płytę - tu długo to pracowało bez zwiech. Kolejnym prockiem był R9 5900X z Arctic II 360 ale udało mi się go sprzedać bo myślę powoli o przesiadce na AM5 - teraz od kilku dni mam na przetrwanie R5 5600X.
  9. Ok, to tu mam przykład, że to niby to szare to ma być czarny kolor... no ale może faktycznie Brother się do zdjęć nie nadaje.
  10. Cześć, mam problemik z jakością wydruku. Jakiekolwiek zdjęcie czy obrazek drukowane na zwykłym papierze o gramaturze 80 jest nieporównywalne jakościowo na Brotherze w jakości najlepsza (mam model DCP-510W z oryginalnymi od początku tuszami) w porównaniu do nawet najsłabszej lub normalnej drukowanej na HP np. model 4530 jakiego używam w pracy. Wydruki z Brothera są wyblakłe - kolory a w szczególności czarny nie jest czarnym tylko wypłowiałym grafitowym. Zależy mi na tym żeby wydruk był ok bez zmiany rodzaju papieru na foto - czy to kwestia jakiegoś szczególnego ustawiania w konfiguracji ? Czy potrzebna próbka wydruku czy też to wada standardowa Brotherów i mam to olać i drukowac tylko teksty na niej ?
  11. Patrząc po portalach aukcyjnych to trochę osób ryzykuje. No i w sumie tylko ten brak pewności co terminu powrotu do normalności nabija cenę... kurcze gdybym miał jako zapas coś wydajnością pokroju >gtx 1050 to bym miał łatwiej z decyzją. Z drugiej strony ostatnio grałem tylko w karciankę MTG Arena i Titan Quest z dodatkami + modem. A może tak z ciekawości chyba spróbuję to odpalić na starej grafie i zobaczę co będzie.
  12. No dobra jestem ciekawy Waszego zdania... jest sens sprzedaży niezłej 2070 z 2018r (działam na 1440p i czasem starsze rzeczy ma 4k) i czekać te 0,5 czy tam do roku jak wszystko wróci do normy kupić coś nowego ? Patrząc po wynikach starszych testów to by musiało być minimum 3060ti czy tam 3070 . O ile się nie mylę 2070 kupiona za 2789 - może by teraz zeszła za te 3,5k... tylko bym musiał dożyć do momentu wyczekiwanego momentu na HD6850 ?
  13. Ponownie otwieram temat - poproszę o podpowiedź - natrafiłem na paskudną cechą monitora, która daje w kość po zakończeniu pracy ze sprzętem. Monitor jest podłączony do komputera za pomocą kabla Display port i chwilę po zakończeniu pracy z kompem automatycznie zamiast wygasić ekran to świeci na "czarno" i zamiast przejść w tryb uśpienia lub wyłączyć się stale przerzuca źródła w poszukiwaniu obrazu. Poprzedni monitor był w tej kwestii "bezobsługowy" (też łączony po DP). W tym zwykle zapominam o wyłączeniu i jak kładę się spać po zakończeniu pracy muszę podnosić się za moment i przez kilka sekund trzymać wciśnięty przycisk jog monitora aby go wyłączyć. Jest jakieś rozwiązanie ? Dla spragnionych opinii - w zasadzie nie mam poza powyższym uwag do sprzętu - same kolory są ok - trzeba było tylko troszkę podłubać przy ustawieniach aby uzyskać właściwą ostrość obrazu. Mocowanie w tym modelu było rozmieszczone inaczej niż w poprzednim więc ciutkę bardziej "odstaje" on od ścianki. Samo umiejscowienie przycisku pod spodem z jednej strony nie psuje estetyki ale z drugiej jeśli za każdym razem trzeba go włączać i wyłączać po zakończeniu pracy nie za bardzo się sprawdza.
  14. Temat do zamknięcia - dziś zamówiłem LC32JG50QQUXEN.
  15. Hej, poproszę o poradę co zakupić. W tej chwili używam Samsunga 27" 1080 p zakrzywionego takiego jak tu: https://www.morele.net/monitor-samsung-s27d590cs-ls27d590cs-en-690876/ Ponieważ zakupiłem RTX 2070 i na TV w 4k nie wszystkie tytuły (3D - Wolcen/Wiedźmin 3) które mnie interesują są płynnie wyświetlane chciałem jako dodatek zakupić monitor z 1440p. Inne zastosowania przeglądanie stron i większość czasu MTG Arena. Ponieważ część z tych gier nie obsługuje 21:9 więc wolę klasyczne proporcje. Zakładam że wymóg posiadania głośników nie jest już tak istotny. Na jakość obrazu czy kolorów nie narzekałem. W pierwszym impulsie szukałem czegoś co ma identyczne mocowanie a więc LC32JG50QQUXEN ale później skusiły mnie myśli żeby sprawdzić wyższe modele no i zaczęła się niepewność bo nie wiem co więcej zaoferują. Na zdjęciu widać to co mam obecnie. Budżet: nie muszę wydawać całego ale powiedzmy że te okolice 2k to max - chyba że dostanę dużo dodając powiedzmy te 100 zł. Edit: Zastanawiam się jeszcze nad jednym, bo ten obecny monitor nie odstaje od płyty zbyt dużo jak widać na zdjęciu... Pominąłem na chwilę kwestię finansową i popatrzyłem na polecany Samsung LC32HQ70QQUXEN ale martwi mnie to jak wygląda ta kwestia odstępu od ścianki Wygląda na to że byłby chyba bardziej wysunięty od przodu. Patrzę na to zdjęcie z boku i wygląda to na "kobyłę" https://www.morele.net/monitor-samsung-lc32hg70qquxen-978258/ Możecie coś innego polecić ?
  16. Plan jednak będzie taki że przed monitorem będą 3-4 wentyle 12ki wywiewające powietrze wolnoobrotowe te 800 rpm pod białą siateczką. Jak się okaże że to nie wystarczy to będzie najwyżej wymiana. Szyby raczej jednak nie zrobię a półka będzie na szynach wysuwna. Dolot w prawej ściance biurka 2x 800 rpm 12ki. Stolarz wspominał że, dla obecnej stabilności konstrukcji biurka lepiej będzie jak te dwie 12ki na bocznej ścianie biurka nie będą bezpośrednio obok siebie. Spróbuję w takim razie wstępnie jak zrobi otwory ułożyć pajączka i jak tylko kupię riser (chwilowo brak w morele) sprawdzić temperatury jeszcze bez przykręcania tego. Nie wiem czy to chłodzenie pasuje też do nowego Ryzena ale jeśli tak to bym chciał zamontować je pionowo a więc półka musi być na odpowiedniej wysokości żeby to weszło. Wstępnie procesor ma tdp 65w czyli mniej więcej tyle co obecne G3258@... ciekawe czy takie chłodzenie wyrobi.
  17. w sumie gdyby sieknąć szkło uchylne jak mówisz to by to nawet mogło świecić ale w takim wypadku zawsze można przykryć podkładką dużą jak by mi to przeszkadzało... to też ciekawy pomysł. W takim wypadku pozostaje temat rozmieszczenia podzespołów i tego czy nawiew 2x z boku i 2x wywiew u góry wystarczy jak by było typu @800rpm, mam chyba gdzieś jakieś zapasowe wentyle scythe takie.
  18. W pierwszym przykładzie widzę wiadro kasy wlane w biurko no i wiedzy a ja w mieście twojej szansy (radom) nie mam kogo się na miejscu poradzić :) chyba za duży rozmach i to nie jest styl minimal, który preferuję w tym pomieszczeniu. Dzięki temu dodatkowo można sporo zaoszczędzić a liczy się tylko cisza i jakość chłodzenia dla mnie ewentualnie łatwy dostęp i to na tym etapie najmocniejszy argument żeby wymieniać budę na zabudowę. W Prodigy jak mam coś na szybko zmienić to czasem żałuję, że ją mam :)
  19. Faktycznie tak na teraz to bardzo proste rozwiązanie i bez montażu kompa na półce. Z praktyki wiem że wolę więcej wolnoobrotowych wentyli - jeśli bym poszedł w tym kierunku jak mówisz to dwa do nawiewu i dwa-trzy do wywiewu bo te z wywiewem będzie widać- w takiej sytuacji otwór prostokątny który mam pod monitorem w tej chwili 2x20 cm trzeba by poszerzyć żeby te wentyle tam weszły. No i w tym wariancie półka raczej do wyjęcia albo przemontowania na dół. No to jedna koncepcja jest.
  20. Idąc tym tropem to powinien stać pod kątem włożony w róg bo tam przy kontaktach jest wycięcie i ta kratka boczna :) Ogólnie to przełożę sobie boki obudowy w weekend aby mieć lepszy dostęp do włączników komputera bo teraz są po lewej. Z przodu jest w tej chwili siateczka mesh a pod spodem dodatkowy wentylator 120mm domontowany pod obudową.
  21. Cześć, potrzebuję porady, cel: mod biurka tak aby przy pełnym obciążeniu zachować ciszę i aby się to nie ugotowało i jednocześnie zachowało stabilność konstrukcji, ciszę i estetykę i łatwą możliwość dostępu w celu wymiany podzespołów. Konfiguracja w tym momencie: Proc G3258@4,2 z Thermalright HR-02 Macho + Geforce RTX 2070 + płyta Asrock Z97 na mATX, Asus Xonar STX, buda Bitfenix Prodigy M - sprzedałem niedawno procka - w planach szykuję się na Ryzen R7 3700X, co do płyty może być na zmiana formatu na ATX (jak znajdę fajną płytę z fastbootem). U góry monitor FHD jako drugi wyświetlacz a podstawowy niewidoczny na zdjęciach po lewej stronie biurka telewizor z 4k. Przewody usb na z RJ-45 + transmitery są zabudowane w ścianie i po lewej stronie jest właściwe stanowisko z klawiaturą i myszą na kanapie naprzeciw głośników i amplitunera. W tej chwili zakładam że chcę to nadal chłodzić powietrzem bo z wiatrakami @800-@900 rpm poziom hałasu jest dla mnie w granicach tolerancji jeśli biurko jest otwarte lub komp stoi luzem. Chciałem uniknąć jednak tego że komputer będzie stał na zewnątrz bo wtedy pęk kabli będzie wyglądał źle. Woda wchodzi w grę ale nie mam w tym kompletnie doświadczenia. Jak nie korzystam z kompa co jest zjawiskiem nieczęstym zamykam całość biurka wygląda dość estetycznie. Aby pograć otwieram oba skrzydełka szafki, do netu i słuchania muzy powiedzmy jedno. Chciałbym jak najmniej kombinować z konstrukcją biurka ale jeśli już będzie trzeba to zrobić to raz a dobrze i nie wracać do tematu. Być może będę miał jeszcze jednorazową pomoc stolarza. Ten otwór pionowy po prawej stronie szafki to mój błąd miał być poziomy przy samej półce Półka na której stoi kontroler w założeniach miała być półką na której wykonam za jakiś czas wysuwaną zabudowę dla podzespołów komputera. Z tego co widzę w tej chwili na większości sugerowanych w necie rozwiązań zwykle wykonywana jest jednak z metalu z siateczką otworów. Tu jednak nie ma chwilowo dolotu powietrza od dołu więc sprawa pozostaje otwarta. Aby nie szpecić "kompozycji" zakładam że w lewej ściance biurka i na frontach białych nie mogę wykonywać żadnych wycięć ma pozostać taka jak jest. W prawej od strony zasłonki śmiało można będzie wykonać otwory pod wloty powietrza i ewentualnie na cokole pod drzwiami szafek. Półkę mogę oczywiście wymienić na metalową. Na ten moment nie podaję wymiarów ale jeśli będzie trzeba sprawdzę dokładnie. Na zdjęciu pierwszym z etapu konstrukcji biurka widać że z tyłu jest może z centymetr luzu więc tam też można porobić jakieś otwory i nie będą widoczne.
  22. Do mnie dziś dotarł piękny nowiutki MSI RTX2070 wersja z X na pamięciach Microna... i trup... od pierwszego uruchomienia w kompie sypie artefaktami. Co ciekawe sytuacja uspokoiła się jak z trudem udało mi się zainstalować sterownik. Ale tylko w windzie w biosie i w trakcie ładowania windy do momentu załadowania sterownika widać artefakty. Znalazłem jakiś bios ale jest do wersji Z na techpowerup ale nie zaryzykuję... a jutro chyba zwrócę do netpunktu... szkoda bo zależało mi na karcie na koniec roku. I teraz pytanie co tu wziąć żeby nie miało tej samej wady i było tak samo ciche jak ta karta - poza wydajnością to dla mnie najważniejsze. Aktualizuję... Prawdopodobnie miałem uszkodzony kabel Displayport. I obym się nie mylił... na innym i HDMI wszystko dziabie jak trzeba. Niniejszym informuję, że banan na mojej twarzy wystąpił i po przesiadce z GTX750Ti znowu zaczną zabawę z detalami na FHD :)
  23. Cześć, poproszę o podpowiedź jakie chłodzenie będzie odpowiednie do obudowy jak w temacie. Z tego co wyczytałem mieszczą się tam chłodzenia do wys. 135mm. Cena nie gra roli - zależy mi na maksymalnej ciszy zakładając że będzie w niej pracował i5-4690k podkręcony do około 4,2 Ghz z MSI GeForce GTX 750Ti GAMING 2GB GDDR5. Płyta ASRock Z97M OC Formula. Zakładam że ciszę uzyskamy jeśli radiator będzie dużych rozmiarów. Jak na razie to co znalazłem szukając we własnym zakresie to : CPU Thermalright Macho 90, może znacie coś ciekawszego... Dotychczas pracowało to w Bitfenix Prodigy i z dużym Thermaltake Macho ale korci mnie zmiana obudowy tak żeby pasowało to do szafki z amplitunerem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...