Jump to content

astraldreamer84

Stały użytkownik
 • Posts

  23
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by astraldreamer84

 1. Monitor to taki element komputera o którym bym nawet nie pomyślał, żeby go testować. Ponieważ po zakupie wybranego modelu niczym Cię nie zaskoczy. Różnice w parametrach między monitorami są nieodczuwalne, także jakikolwiek weżmiesz nie będziesz narzekał. O ile oczywiście wiesz co chcesz kupić:czy ma być to do gier, do grafiki, oglądania filmów, internetu czy codziennego użytku. Jeżeli Ci się nie podoba to go zwracasz i tyle. Masz na to 2 tygodnie i nie musisz podawać powodu dlaczego rezygnujesz zakupu. To jest właśnie okres do testów:te dwa tygodnie. Dlatego ja bym brał w ciemno i się nie zastanawiał. Inna sprawa jest już np z fotelami, klawiaturami, myszkami itd. Tutaj jak coś uszkodzisz to Ci nie oddadzą pieniędzy. A taki fotel gamingowy można łatwo uszkodzić, np zrywając pasek od poduszki pod lędźwia. Takie jest moje zdanie co do tematu monitorów:brać w ciemno:nie będzie Ci się podobał lub będzie miał jakieś wady to zwracasz i tyle.
 2. Eko-skóra to 3 miesiące wyjęte z życia w roku:czerwiec,lipiec, sierpień. Przeżyłem, wiem co mówię:chcesz siedzieć w mokrych szortach i koszulce przy komputerze to bierz ekoshit! Z doświadczenia wiem, że tak ok po 30 minutach siedzenia w eko-guanie już jest się mokrym, a nie mam problemów z nadwagą. Nawet poodkładanie różnych ręczników, poduszek i innych wynalazków bardzo nie pomaga. Ogólnie sprzedawanie eko-guana do foteli gamingowych moim zdaniem powinno być karalne z urzędu wiosłowaniem na galerze. Dodatkowo eko-guano pęka:mój fotel jest już popękany w dwóch miejscach a mam go zaledwie około rok czasu.
 3. Dzięki za rady. @Nemayu Nie mam wprawy w montażu więc było prawdopodobnie tak jak piszesz, że wywaliłem całą tubkę a reszta rozlała się po bokach. @Michikun Tak to prawda, że sto razy lepiej na samej płycie głównej montować. Ale o prostu mi się nie chciało odkręcać jej, dodatkowo musiałbym zdejmować jeden wiatraczek i być może jakieś inne pierdoły. W przyszłości wezmę pod uwagę żeby wyjąć mobo i wtedy działać. Przynajmniej z ciekawości i dal samej nauki. A teraz to tylko mi wymiana gpu pozostała, bo do rajzenka 3600 gtx 560 ti 1gb vram to słaaabiuutko ;)
 4. Ano właśnie, za przeproszeniem urwanie [gluteus maximus] z tym coolerem. Miałem to samo:też dopiero po fakcie się kapłem, że te druciki mogą być założone na dwa sposoby i tylko jeden jest prawidłowy/ Te druciki są takie byle jakie, musiałem małym lustereczkiem podpatrywać z dołu czy weszły w dziurki na dole. Wydawało się, że tak...a tu lipa. Bo nie weszły. Ja nie wiem, kto to tak spartolił. Ogromny minus za te druciki i za brak instrukcji do złożenia w zestawie. Być może się czepiam, ale brak instrukcji to jakaś porażka dla mnie. A te druciki są naprawdę upierdliwe, wydaje mi się, że ezgemplarz który mi sprzedano to używka bo jeden drucik jakiś wyrobiony i niektóre śrubki mają odpryski farby. Drucikami już porysowałem radiator, a sam radiator też ma jakioś uszczerbek który na początku nie zuważyłem(jest lekko ułamany na rogu) Ale nie będe reklamował bo już mi się szczerze powiedziawszy nie chce użerać z januszexami.
 5. Dobra. Dałem radę, cooler pracuje jak należy czyli tak jak go reklamują. Oczywiście kosztowało mnie to sporo cierpliwości. Na razie nie mówię hop bo zrobiłem jedynie kilkuminutowy teścik w occt ale wszystko wydaje się być okej. Mam nadzieje, że tak zostanie i temat będzie można zamknąć. Tak naprawdę do tej pory nie wiem co mogło być przyczyną komplikacji o których pisałem wcześniej. Ale podejrzewam, że problemy z pastą:raz miałem thermal greezly, raz mx4, a może coś niedoczyszczone, także można by gdybać. Tutaj właśnie odpowiedź do @Michikun Użyłem tą pastę mx4 w standardzie, ale jak cooler nie hulał i wszystko rzęziło to musiałem ją zdjąć i kupić nową: thermal greezly aeronaut na która tylko zaprzepaściłem 17 zł. Potem była trzecia próba montażu na starej greezly(Czytaj raz użytej) znów nieudana(po prostu jakoś ściągnąłem resztki z cpu i stopkli radiatora i jeszcze raz rozprowadziłem(co było błędem, a drugim błędem było kupowanie thermala 1g który starcza tylko na jedno użycie. Dobra mam nadzieje , że będzie spokój. @borsuczy_król Wydaje mi się, że podczas jednej próby montażu mogłem źle podpiąć zasilanie do wiatraczków(nie do cpu fan tylko do pump fan czy coś podobnego i dlatego były złe obroty). Aha jeszcze jedna bardzo ważna uwaga co do tego chłodzenia: jego montaż w obudowie jest naprawdę irytujący i doprowadza do szewskiej pasji. Oczywiście trzeba wypiąć RAM i GPU by dało radę zmieścić dłonie podczas montażu wentylatorków: nie da się ich zamontować razem z radiatorem(przynajmniej u mnie) ponieważ nie mogę dokręcić nakrętek na śrubki mocujące. Ogólnie te druciki do mocowania wentylatorków są do kitu, totalny badziew(wypadają z dziurek w radiatorze).
 6. @borsuczy_król Udało mi się dzisiaj poprawnie zamontować całe chłodzenie, wszytkie śrubki dokręcone na maksa. Temperatura w idlu 40 stopni, ale wentylatorki jak buczały tak dalej buczą cały czas w idlu 1900rpm. Nie wierzę, że to może być wina pasty, nałożyłem cienką wartwę, stopkę od radiatora oczyściłem alkoholem i tak jak wyżej napisałem wszystko dokręcone na maksa a nadal obroty na maska i nie odprawadzanie ciepła. W czym może być problem?
 7. Apropo co przeszkadzało to dokładnie jedna płoza jakby to ująć: nie sama płoza, ale do dziurki tej płozy nie wchodzi śrubka(a powinno być tak jak w pozostałych, że śrubka przechodzi na wylot, bym mógł ją zakręcić tym łebkiem czyli złączyć). Może dałem za dużo pasty na CPU? Jutro zamonutję jeszcze raz(zmniejszę ilość pasty przede wszystkim), bo dzisiaj za dużo nerwów mnie to kosztowało. A nie montowałem sobie tak jak Pan "Skawiński tylko od komputerów nie od gitary" czyli na samym mobo. Po prostu montowałem już w obudowie, nie będe przecież odkręcał mobo. No a w obudowie mało miejsca na dłonie i to wszytko tam, pomontować jak się nie ma śrubokręta z dobrym magnesem to istna masakra.
 8. Folię spod radiatora zdjąłem(tam gdzie miedziane przewody), zdjąłem też naklejki(po jednej na każdym przodzie wentylatora).
 9. @borsuczy_król w biosie mam akurat ustawienia na Smart Fan Control w trybie DC. Także ustawienia są najlepsze jeżeli chodzi o kulturę pracy. Przynajmniej na boxie chodziło rewelacyjnie(zajrzyj do mojego wątku na temat boxowego chłodzenia do ryzena 5). No ale chciałem jeszcze polepszyć i przedobrzyłem. Oczywiście żartuję, bo ten cooler na pewno działa ciszej i nie bzyczy tak jak box, dlatego go postawnoiłem kupić. Sęk w tym, że pewnie tak jak piszesz jest żle zamontowany. Ale do cholery, że tak powiem to nie wiem co teraz mam z nim zrobić. Chyba będe musiał zgłosić reklamację do sklepu, bo śrubki które dali(a przynajmniej jedna z nich za nic w świecie nie chce się dokręcić, nawet gdy zdejmę radiator i płozy i sobie po prostu do samego backlapte przykręce to jedna jest jakby wyrobiona(kręce kręće i nie dorkęce bo się kręci w kółko). Poza tym ogólnie wydaje mi się, że z moim egzemplarzem jest coś nie teges tak jakby był zrobiony po łebkach. Sam już nie wiem, będe jutro dzwonił dosklepu, niech mi9 przyślą inny egzemplarz, ah znów koszta, znów nerwy. Na początku myślałem, że jeden gwint od "bakplejta" z tyłu mobo jest wyrbiony, ż enie mogę dokręcić śrubki, no ale śrubki od boxowego dokręcają się bez problemu(tam są jeszcze sprężynki ale to już nie ma znaczenia).
 10. @Michikun Ale co dokładnie? Płozy są przytwierdzone tak jak trzeba, śrubki ledwo co dokręciłem. Pasta termo też dobra bo kupiłem thermal greezly aeronaut. Hmmm, o jakie dokładnie ustawienie Ci chodzi bo nie wiem?
 11. Mam pytanie, wrzucam je tutaj ponieważ kontynuuję wątek związany z moim problemem co do chłodzenia. A więc. Zakupiłem sobie Arctic Cooling Freezer 34 Esports Duo. Mam z nim problem, powiem szczerze że większy problem z niż boxowym coolerem od AMD. Cooler ma dwa wentylatorki które zamontowałem zgodnie z zaleceniem(tak mi się wydaje czyli obydwa w jednym kierunku, nie przeciwstawnie). Razem z radiatorem przykręciłem chłodzenie do backlpate pod am4, a mó procesor to ryzen 5 3600. Problem jest taki, że po uruchomieniu się windowsa 10 wentyltorki wskakują na maksymalne obroty. Chwilę pózniej, gdy system już sdię ustabilizuje a użycie cpu wynosi ledwo góra 1% obroty wentylatorkó są nadal wysokie i wynopsza około 1500rpm. Gdy uruchomię sobie youtube i wrzucę zaledwie jeden filmik w jednej karcie to znów nagłe buczenie i rozkręcanie się do 2000 rpm. Podobnie z temepraturami:równie wysokie czyli średnio w idlu 65-70 stopni. Włączyłem na chwilę stress test i dobiło do 90 stopni i musiałem wyłączyć bo chyba by się system zrestartował. Ogólnie na pewno coś jest nie tak, tylko pytanie co? Co mogłem źle zamontować? Dodam, że radiator jest przykręcony na 3 śrubki, bo jedna za cholerę nie chce wejść(no nie mogłem jej nawet lekko nakręcić bo płytka przeszkadzała). Ale radiator wygląda tak jakby trzymał się stabilnie. Ktoś coś?
 12. Witam, mam taki o to problem. Zakupiłem sobie cooler pod cpu: Arctic Cooling Freezer 34 Esports Duo. Cooler ma dwa wentylatorki które zamontowałem zgodnie z zaleceniem(tak mi się wydaje czyli obydwa w jednym kierunku, nie przeciwstawnie). Razem z radiatorem przykręciłem chłodzenie do backlpate pod am4, a mó procesor to ryzen 5 3600. Problem jest taki, że po uruchomieniu się windowsa 10 wentyltorki wskakują na maksymalne obroty. Chwilę pózniej, gdy system już sdię ustabilizuje a użycie cpu wynosi ledwo góra 1% obroty wentylatorkó są nadal wysokie i wynopsza około 1500rpm. Gdy uruchomię sobie youtube i wrzucę zaledwie jeden filmik w jednej karcie to znów nagłe buczenie i rozkręcanie się do 2000 rpm. Podobnie z temepraturami:równie wysokie czyli średnio w idlu 65-70 stopni. Włączyłem na chwilę stress test i dobiło do 90 stopni i musiałem wyłączyć bo chyba by się system zrestartował. Ogólnie na pewno coś jest nie tak, tylko pytanie co? Co mogłem źle zamontować? Dodam, że radiator jest przykręcony na 3 śrubki, bo jedna za cholerę nie chce wejść(no nie mogłem jej nawet lekko nakręcić bo płytka przeszkadzała). Ale radiator wygląda tak jakby trzymał się stabilnie. Ktoś coś?
 13. Gdyby koś był zainteresowany to: W Advanced/Hardware Monitor ustawiamy: CPU FAN1 Smart FAN: Enabled CPU FAN1 Fan type Select: Auto Detect zmieniamy na i tu mamy do wyboru: PWM DC (o ile dobrze pamiętam, w każdym razie chodzi o to by wyłączyć Auto Detect). PWM to niby wysokie stabilne ustawienie obr wentylatora rpm (często kręci się wokoł ok 1900rpm) DC to ustawienie na niskie obroty wentylatora przy niewymagających zadaniach(idle, słuchanie muzyki, oglądanie filmiku na yt). Szczerze polecam ustawić sobie tą opcję(DC) wszystkim co mają 3600 boxa na płycie MSI(oczywiście gdyby ktoś nie wiedział, bo zapewne sporo osób o tym wie, tylko ja dopiero co to odkryłem). Sporo wycisza w idlu a obroty rpm schodzą nawet do 900-1000 w idlu i średnio dobijają do 1200/1300 przy neiwymagjących zdaniach. Oczywiście w grach normalnie buczy na 1900rpm. Problem z tą opcją DC może być taki, że być najprawdopodobniej procek jest trochę mniej wydajny. Sprawdzałem we furmarku/cpu-z/occt na obciążenieu/stresie taktowanie niby podobnie jak w innych uswtaieniach biosu(pwm, czy auto detect) czyli przy 100% obciążeniu zegar dobija do ok 3,9Ghz(przynajmniej u mnie tak jest) Natomiast w Cinebench R15 mój wynik w tej fukncji DC jest ciut gorszy niż pzoostałych( DC=17.09 punktów/pozostałe 17.15->17.25). Ogólnie polecam sprawdzić tą opcję(osobom które nie wiedzą o niej a chcą większej ciszy) bo jest moim zdaniem zdecydowanie lepsza niż ręczne nastawy.
 14. Czyli co wychodziło by na to, że AMD spier... w tak ważnej sprawie jak odprowadzanie ciepła. W ogóle gdybym wiedział, że te chiplety się tak grzeją, to bym se wziął ryzen 3 1200 za dwie stówki i czekał do przyszłego roku na 4 generację(a nuż zrobią coś w sprawie lepszego chłodzenia). Ale to jest w sumie takie czekanie w nieskończoność, myślałem że 3600 będzie ideałem ale zawsze K... coś musi być nie tak. gdzieś na youtube było, że tą pastę trzeba nakładać na kształt groszków punktowo w 3 miejscach, tam gdzie się najbardziej grzeje.
 15. Jacekk44 Dzięki. Ogólnie już właśnie zdążyłem zamówić na hard pc wersje duo white, bo w morele aktualnie była dostępna wersja z jedynie jednym wiatraczkiem. Do tego wziąłem sobie pastę thermall grizzly z morele i mam nadzieję, że będe zadowolony bo prawie 190 zł poszło ;)
 16. Michikun Zaciekawiłeś mnie bardzo tym chłodzeniem. Na morele jest za ok 140zł, wersja z jednym wentylatorem. Black&White robił test tego chłodzenia w wersji z dwoma wiatraczkami, ale nie mogę jej nigdzie znaleźć. A bym brał z dwoma, bo w testach wypadło mu, że to najcichsze chłodzenie i nawet wyprzedza dark rocki, fortisy i inne. Masz może takowe czy tylko jakieś recenzje widziałeś? Nie wiesz może gdzie można kupić z dwoma wentylatorkami?
 17. To kup sobie zupełnie pasywne chłodzenie ;) Sam gigantyczny radiator. Gdzieś widziałem na youtube, jak znajdę to dam linka.
 18. wysio Dzięki za info, przetestowałem. Ale doszedłem do wniosku, że chyba za jakiś czas sobie wymienię całe chłodzenie. tak, ten box jest zdecydowanie za mało wydajny i praktycznie cały czas wchodzi na wysokich obrotach.
 19. wysio Wrzuciłem najnowszy Bios od MSI:ogólnie tak jakby troszkę się poprawiło ale bardziej w kwestii spadku taktowania. Wcześniej w idlu miałem 4,07Ghz, teraz mam ok 3,7 Ghz. Hałas jakby trochę mniejszy, ale i tak skakanie rpm wciąż jest(może mniej odczuwalne) Ale dziwne bo robiłem cpu stress( różnie a to w occt, a to gdzieś indziej) i cpu nie mogło przekroczyć bariery 4Ghz podczas stresu. No ale do rzeczy, pytanie o te ustawienia w Bios o których pisałeś. Nie chciało mi się robić zdjęcia z BIosu i później komórka to ładować itd, dlatego na szybko spisałem co odszukałem. Mianowicie jeżeli chodzi o zakładkę ADVANCED/HARDWARE MONITOR znalazłem takie ustawienia(myślę, że o to Ci chodziło): CPU FAN1 Smart FAN: Enabled CPU FAN1 Fan type Select: Auto Detect CPU FAN1 temeprature source select: CPU CPU FAN1 level1 temperature: 0 CPU FAN1 level2 temperature: 20 CPU FAN1 level3 temperature: 65 CPU FAN1 level4 temperature: 70 CPU FAN1 fan speed 1 20 CPU FAN1 fan speed 2 20 CPU FAN1 fan speed 3 75 CPU FAN1 fan speed 4 100 Macie pomysły jak to pustawiać, żeby ustabilizowac pracę chłodzenia, ale nie kosztem wysokich temepratur? Ktoś coś?
 20. wysio Masz całkowitą rację, ale jak to polski Janusz łudziłem się, że a nuż da się tanim sumptem coś ugrać. Jeżeli chodzi o ten radiator fabryczny, on jest mały i dlatego jest zajebisty:cieszy oko, jakoś nie mogę się przekonać do tych bydlaków które mi proponujecie(mam wizję, że cała płyta się pdo nimi zarwie, a gdzie tam trochę miejsca, przestrzeni Panie?) Każdy bide klepie, więc ratuję się jak mogę, zwłaszcza że w kompter już spokojnie 4 koła włożyłem. No ale cóż, chyba będe musiał wymienić całe chłodzenie tak jak piszesz, albo pić więcej melisy a mniej kawy :D No ale przede wszystkim zmienię bios i poprubóję z tymi krzywymi. Tylko gdyby mógł ktoś doradzić jak ta krzywą ustawić, może ktoś ma jakąś fotkę? Da się to zrobić w Ryzen Master bo ja tam w ogóle nigdy nei działąłem i nie mogę się połapać? W każdym razie dzięki za rady.
 21. Michikun A propo chłodzeń mógłbyś mi polecić coś w rozsądnej kwocie np do 100zł, ale bez radiatora czyli sam wentylator(przede wszystkim zależy mi na cichej pracy) ale taki który dałoby się zamontować do boxowego radiatora. Nie mam ochoty się bawić w zdejmowanie radiatora:jeszcze bym musiał kupić pastę, potem ją nakładać. A tak w ogóle to jeszcze coś urwę, utrącę i będzie lipa. Wolałbym sprawdzić jakiś wentylator: który według ciebie jest najlepszy jeżeli o chodzi o ciszę i cenę?
 22. Zapytam jeszcze czy to normalne ażeby obroty cpu coolera tak skakały. Ktoś może powiedzieć, że OCCT źle odczytuje. No ale ja słyszę jak ten pierdzik skacze:raz szybciej, za chwilę wolniej i tak co kilka sekund. Podam Wam dla przykładu konkretne wartości "wentylator" z OCCT(obroty rpm): -CPU: min 1317,max 1757, aktualna chwilowa wartość 1365 -GPU:min 1140, max 1170, aktualna chwilowa wrtość to włąściwie sobie tak skacze w tej granicy 30 rpm Czyli mówiąc krótko: wentylatorek na ryzenie skacze jak porąbany i ma wysokie obroty, w przeciwieństwie do wentylatorków na grafice(GPU):tam jest stabilnie i przede wszystkim jak pisałem w 1 poście:cichuteńko. Dla mnie to jest trochę dziwne, zważywszy na to, że zarówno CPU jak i GPU mają różne(ale podobne względem siebie) chwilowe wykoprzystanie mocy: a to raz 1%,a to za chwilę 3,6%, a to 0,05%. Także nie wiem czy też tak macie i tak po prostu musi być? A może to wina tego krojonego biosu i warto by było wgrać nowszy? Nic już nie wiem.
 23. Witam, od około 2 miesięcy jestem posiadaczem nowej platformy. Ryzen 3600 z boxowym chłodzeniem na MSI b450 tomahawk(wersja standardowa, nie MAX). Płyta główna była sflashowana pod nowego ryzena by mógł na niej pracować. Jest to najprawdopodobniej pierwsza wersja EUFI(biosu) który został w tym celu przez wydany MSI:bodajże 10.07.2019. Problem jest taki, że standardowy/stockowy wentylatorek w moim odczuciu ma bardzo kiepską kulturę pracy. Nie znam się na ustawieniach/krzywych pracy wentylatora,ale zapewn są to ustawienia standardowe. W moim odczuciu z pracą wentylatora jest coś nie tak: w sieci ludzie się skarżą na jego kiepską kulturę pracy. U mnie jest tak samo:jest to jedyny wentylator w mojej budzie który słychać nawet podczas jałowej pracy komputera(idle/pulpit i procesy w tle). Wentylator wydaje się być zauważalnie głośny, a przede wszystkim bzyczy/buczy/rzęzi. Teraz mam do Was pytanie:co jest nie tak? - Czy jest to po prostu jego naturalna, beznadziejna praca i powinienem zakupić coś lepszego/cichszego? -Czy jest to problem BIOSU który wymaga aktualizacji? -Czy sam wentylator jest jakiś felerny/uszkodzony? -A może jeszcze coś innego? Proszę o poradę, głównie posiadaczy Ryzena 5 3600 i jakie macie odczucia co do chłodzenia boxowego (a może w ogóle je wywaliliście w cholerę i zamontowaliście od razu coś lepszego?).
×
×
 • Create New...